Спалахи кору, що трапилися на території Волині в 2012-му та 2013-му, – свідчення того, що хвороби, а тим паче такі небезпечні, не варто недооцінювати. Вакцинація – реальний спосіб приборкати невидимого ворога.
Ще в стародавніх Китаї та Індії в такий спосіб, нехай і на примітивному рівні, але намагалися убезпечити населення від смертельних хвороб.
Починаючи з 1901 й до 2011 року, за дослідження й відкриття у сфері імунології Нобелівську премію отримало 27 науковців. Здавалося б, ефективність використання вакцини доведено й піддавати сумніву такий факт не випадає, але…
Якщо у ХІХ столітті сталася справжня імунологічна революція, то нині – з точністю до навпаки. Не раз доводиться чути про те, що батьки вирішують не робити щеплення малятам. Мовляв, не воліють наражати дитя на небезпеку. Насправді ж ризикують життям свого чада.
Інфекційні хвороби залишаються однією з основних причин інвалідності та смертності населення, – наголошують у Міністерстві охорони здоров'я України. А за даними ВООЗ, близько 30% летальних випадків у дорослих зумовлені інфекціями та їхніми наслідками, а серед дітей цей показник – 60%.
Відтак питанню імунопрофілактики – особлива увага. В Україні запроваджено й втілюються всі складові державної політики щодо імунопрофілактики: чітко виписане законодавче підґрунтя, котре забезпечує право кожного на вакцинацію, діє Загальнодержавна програма з імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2007-2015 роки, функціонує Національний календар щеплень.
Окрім того, для втілення відповідних заходів передбачено фінансування з Державного бюджету. Зокрема, для Волині на закупівлю вакцини минулоріч із Держбюджету було виділено майже 10 млн. грн. У 2013-му препаратів замовили на суму 9 млн. 345 грн.
Для Волині процес імунізації особливо важливий, адже показники захворюваності мешканців краю саме на інфекційні хвороби дещо вищі, ніж у цілому в країні.
– Варто зауважити, що в 2012-му вони суттєво зменшилися, якщо порівнювати статистику 2011 року, – зауважила Людмила Рожко, головний спеціаліст педіатрії обласного управління охорони здоров'я облдержадміністрації. – Тут є своя специфіка, бо захворювання досягають піку через певні періоди часу. Й на це впливає багато факторів.
Так, якщо у 2011-му фіксували 40 випадків захворювання на кір, то в минулому році – 310. В основному хворіли нещеплені діти. Наприклад, коли почалися спалахи кору в школах Луцького району, то серед хворих були й так звані "відмовники".
Хоча нині ситуація з категоричною відмовою від щеплень не є настільки критичною.
– Стан справ із відмовами батьків проводити імунізацію своїм дітям не настільки загрозливий, як було ще кілька років тому, – продовжує Людмила Михайлівна. – Тих, хто категорично проти і хто заперечує ефект усіх щеплень, не так і багато. В основному це – представники певних релігійних вірувань.
Якщо говорити мовою цифр, то у 2012-му на 15,3 тисячі новонароджених відмов від щеплень проти туберкульозу зафіксовано 107. Волиняни виважено ставляться до цієї проблеми. Лікарі постійно акцентують на необхідності захисту від інфекційних захворювань. Тим більше, що багато з них відійшли у минуле лише тому, що свого часу імунопрофілактика набула масового характеру.
На потребі якісного інформування людей про необхідність щеплень наголошують у Кабміні. Мовляв, таку місію мають узяти на себе фахівці-імунологи, а не лікарі чи експерти.
І хоча нині, й на Волині зокрема, проблем із щепленнями та наявністю необхідної вакцини не виникає, адже препарати є й лікарі проводять планові ін'єкції, однак на рівні держави лунають пропозиції створити державне підприємство, котре й виготовлятиме необхідну вакцину. Варто зауважити, що ідея – раціональна, адже в такому разі не доведеться масово закупляти препарати, а відтак залежати від експортерів. Та й усім відомо, що вартість вітчизняних ліків значно нижча, аніж іноземних аналогів.
Отож, відповідно до доручення глави Кабміну, створять спеціальну робочу групу, аби було розроблено проект модернізації вітчизняної системи імунопрофілактики. Варто зауважити, що таку ідею активно підтримали самі медики.
– Держава чимало робить, аби право кожного на здорове життя не порушувалося, – каже Людмила Рожко. – Одначе беззаперечним фактором успішності подолання інфекційних недуг є небайдужість батьків до здоров'я дітей та розуміння важливості вакцинації. Що не кажіть, а саме вчасне проходження імунізації, звернення до кваліфіковано спеціаліста гарантує її право на здорове життя.
Маргарита ПОЛЯНСЬКА.
Нині в українських ЗМІ постійно з'являються повідомлення про смерть дитини після планового щеплення. У цих випадках батьки вважають, що виною у всьому – вакцина, а медики запевняють у тому, що вакцина тут абсолютно ні до чого. Адже сьогодні, на їхнє переконання, вакцинація чи не єдиний захист проти інфекційних захворювань.
Як повідомила заступник головного лікаря Ковельського МТМО по дитинству та пологовій допомозі Ольга Козачук, на Ковельщині всі профілактичні щеплення проводяться за поінформованою згодою батьків згідно з порядком, встановленим наказами МОЗ України. У 2012 році випадків післявакцинальної реакції та ускладнень у нас зареєстровано не було.
Наш кор.
Залишити коментар