Глобальною проблемою в галузі охорони здоров'я є захворювання серцево-судинної системи. Зміна клінічного визначення інфаркту міокарда, критеріїв і ролі біомаркерів ускладнюють розуміння цієї проблеми, шліхів її розв’язання.
Визначення інфаркту міокарда має велике значення для клініцистів, оскільки від цього залежать негайні терапевтичні заходи. Поява дослідження із визначення біомаркерів ураження міокарда з некрозом в значній мірі збільшила кількість діагностованих випадків інфаркту міокарда.
За вимогами Всесвітньої організації охорони здоров'я і МОЗ України, не зважаючи на обмежені економічні ресурси населення, тести із визначення біомаркерів некрозу міокарда, а також інші дороговартісні діагностичні дослідження є обов'язковими методами діагностики на ранніх стадіях пошкодження серцевого м'яза. Це дозволяє після проведення кардіограми і дослідження зразків крові для визначення маркерів "інфаркту міокарда" при первинному огляді, з повторенням через 3-6 годин, поставити діагноз, що дозволяє визначити подальшу тактику лікування.
Таким чином, діагноз гострого інфаркту міокарда ґрунтується на симптомах пацієнта, змінах електрокардіограми, значеннях високочутливих біохімічних маркерів, а також даних, отриманих за допомогою різних методів візуалізації: ЕХО-УЗД серця, МРТ серця з контрастуванням, коронарографії.
Дуже важливо охарактеризувати тип інфаркту міокарда, ступінь некротичного процесу, стан функції лівого шлуночка, а також ступені тяжкості ішемічної хвороби серця та інших факторів ризику, а не обмежитись встановленням діагнозу інфаркту міокарда. Лише проаналізувавши всі вище перераховані фактори, можна отримати правильний висновок для соціального, сімейного і трудового прогнозу. У пацієнта з інфарктом міокарда рекомендовано провести аналіз усіх супутніх захворювань, які тим чи іншим чином могли б призвести до розвитку некрозу міокарда з наступним підвищенням значень біомаркерів.
Слід приймати до уваги той факт, що сучасні модифікації визначення інфаркту міокарда можуть мати наслідки для пацієнта і його сім'ї, враховуючи психологічний стан, страховку, професійну кар'єру, а також право керувати автомобілем. Діагноз також пов'язаний з соціальними аспектами – такими, як витрати на лікування, виписки лікарняного листа, проходження медико-соціальної експертизи.
Значний внесок у поліпшення здоров'я населення області вносить регіональна програма запобігання та лікування серцево-судинних захворювань "ВОЛИНЬКАРД".
Ольга РЕШЕТІЛОВА,
лікар кардіоревматолог Ковельської центральної районної лікарні.
Залишити коментар