Мабуть, немає веселішої і приємнішої живої картини, як весняна поляна, заквітчана світло-жовтими кошиками кульбаби лікарської, які розвиваються і тягнуться назустріч життєдайним сонячним промінням.
Сама назва говорить, що ця рослина використовується в лікарських справах, і не тільки народною, але й традиційною медициною. Всі частини рослини мають лікувальні властивості.
Давно відомо, що препарати кульбаби корисні при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, печінки, нирок.
Рослина діє жарознижуюче, потогінно, глистогінно, заспокійливо, снотворно. Настій з листків кульбаби знімає навіть інтоксикацію, спричинену укусами змії. В пилку кульбаби багато бору, марганцю, стронцію, міді, нікелю, молібдену, кобальту. А в листках є вітаміни А, В1, В2, С. За вмістом фосфору листки перевершують всі овочеві культури.
А корені — це цілий скарб ліків "під ногами". В них є до 45% полісахариду інуліну. Він корисний людям, хворим на цукровий діабет, бо стабілізує вміст цукру в крові при різних його коливаннях. Кандидат біологічних наук Тетяна Нікольська при болях в суглобах пропонує звернути увагу на кульбабу, особливо її корені. Заготовляти їх слід так: корені викопати весною або в кінці літа, добре почистити, але не мити і порізати на шматочки розміром не більше 1 см, покласти на деко й помістити в попередньо нагріту і охолоджену духовку. Висушену сировину зберігати в полотняних (але не синтетичних) мішечках.
Тетяна Євгенівна наводить такий збір для лікування суглобів: кульбаба лікарська (корені) — 3 частини, мокрець (трава) — 3 ч., шавлія лікарська — 2 ч., береза повисла (листя) — 2 ч., звіробій (трава) — 2 ч.
3 столові ложки збору заварити 3 склянками крутого кип'ятку. Витримати на водяній бані 20-25 хв., зняти, загорнути в тканину і настояти не менше 2 годин. Процідити, приймати в день по 1 склянці відвару, розділивши прийом на 3-4 рази — за 15-20 хв. до їжі. Курс лікування — 3-5 тижнів, перерва на 2 тижні, при потребі лікування можна повторити.
Цілющі властивості кореня кульбаби мають широкий спектр дії, і його необхідно мати в кожній сім'ї.
Відома фітотерапевт Марія Тройчак при опіках рекомендує використовувати настоянку з кореня. Для цього треба взяти подрібнений корінь, залити олією (краще оливковою), в пропорції 1:4, залити. Залишити настоятися в темному місці на 14 днів і змащувати уражені місця або прикладати до них компреси.
Цікаво знати: при неякісній воді слід споживати порошок з коренів кульбаби по неповній чайній ложці 3 рази на день до їжі. Він посилює виведення шкідливих речовин з організму і допомагає печінці виводити з організму токсичні речовини.
На жаль, ми мало звертаємо увагу на цю симпатичну рослину, вважаємо її злісним бур'яном на городі.
Повага до неї зросте, коли знати, що кульбаба корисна не тільки для печінки, вона позитивно впливає на водно-сольовий обмін, тонізує нервову систему, сприяє відновним процесам після інсульту, а наукові дослідження підтверджують її позитивну дію проти раку печінки.
Всім добре відомо, що таке атеросклероз. А для профілактики цієї недуги використовують такий збір: змішати рівними частинами подрібнені корені кульбаби, плоди чорноплідної горобини, траву хвоща польового (сосонку), деревію, листя берези, кукурудзяні рильця. Одну ст. ложку суміші залити склянкою кип'ятку, настояти 30 хв. Приймати по 1/2 склянки 3 рази в день. Курс — 3-4 тижні.
Корисний рецепт в боротьбі з атеросклерозом наводить відомий потомственний народний цілитель В. Й. Корчан. Цей рецепт багаторічно випробуваний на практиці особисто. Корені кульбаби — 1 ч., корені пирію повзучого — 1 ч., корені мильнянки – 1 ч., трава деревію — 1 ч.
Одну частину суміші заварити склянкою кип'ятку. Настояти 1-2 години і приймати по 3/4 склянки перед сніданком.
Матеріали підготував
Василь Гушинець,
біолог вищої категорії.
(Закінчення
в наступному номері).
Залишити коментар