Опустелювання – це одне із найтривожніших проблем сучасності, яке полягає в деградації рослинного покриву та в погіршенні біологічної продуктивності земель.
Привернути увагу громадськості до згадуваної проблеми та її загострення покликаний Всесвітній день боротьби з опустелюванням і посухою (17 червня).
Наслідками опустелювання та посухи є голод, відсутність продовольчої безпеки і злидні. Пов'язані з цим політична, соціальна та економічна напруженість може призводити до виникнення конфліктів, подальшого зубожіння і посилення деградації земель.
«Деградація земель» означає зниження чи втрату біологічної і економічної продуктивності та складової структури орних земель, що зволожуються дощем, зрошуваних орних земель чи пасовищ, лісів і лісистих ділянок у посушливих, напівпосушливих і сухих районах у результаті землекористування чи дій одного або кількох процесів, у тому числі, пов'язаних із діяльністю людини.
Важливим аспектом у розв’язанні даної проблеми є збільшення площі природно-заповідного фонду. Розвиток природно-заповідного фонду України на сьогоднішній день є одним із пріоритетних завдань нашої країни.
Так, відповідно до положень Закону України «Про основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2020 року» відсоток територій та об'єктів природно-заповідного фонду у 2015 році повинен досягти 10 відсотків від площі держави.
Сьогодні ця величина становить 5,9 відсотка від території України, тоді як у країнах Європи цей показник становить у середньому близько 15 відсотків.
Об'єкти природно-заповідного фонду створюються з метою збереження і відтворення цінних природних комплексів, а на їх територіях обмежуються чи забороняються певні види господарської діяльності та встановлюється заповідний режим.
Боротьба з опустелюванням та посухами – завдання не з легких і не з дешевих.
Однак досягти конкретного результату можна лише за умов бажання та злагодженої співпраці відповідних гілок влади.
Хтось може сказати, що не варто перейматися проблемою посухи нині, коли багато областей України, в тому числі – й наша, борються з наслідками дощів та червневого паводку. Але багато господарників ще й досі не забули «екзамен» минулорічного спекотного літа.
Отже, не варто закривати очі на проблему.
Людмила МЯРКОВСЬКА,
начальник управління Держземагентства у Ковельському районі Волинської області.
Залишити коментар