Проблема раку шкіри залишається актуальною як в Україні, так і в усьому світі. Кількість вперше зареєстрованих випадків меланоми рік у рік зростає на 3-7%. За даними ВООЗ, щороку у всьому світі виявляють понад 200 тисяч випадків цієї хвороби і майже 65 тисяч смертей, спричинених нею.
В свою чергу, меланома є найагресивнішою з-поміж усіх відомих сьогодні злоякісних пухлин людини. Вона швидко метастазує, після чого вважається практично невиліковною. У структурі всіх злоякісних новоутворень шкіри частка цієї хвороби становить приблизно 10%, на неї також припадає понад 80% смертності у цій групі.
Статистика свідчить, що за 80 років питома вага цих патологій зросла у 395 разів. Зважаючи на таку ситуацію, фахівці переконані, що слід підвищити рівень виявлення раку шкіри на ранніх стадіях, значно знизивши цим самим показники летальності.
Одне із першочергових завдань – це привернення уваги суспільства до проблеми раку шкіри, формування відповідального ставлення людей до свого здоров'я, підвищення їх освіченості щодо культури засмагання та шкоди ультрафіолетового випромінювання.
Правила профілактики шкірних онкозахворювань:
1) Оскільки ультрафіолетове випромінювання є основною причиною виникнення раку шкіри, лікарі не рекомендують перебувати на відкритому Сонці з 10-ї до 16-ї години (особливо дітям), оскільки в цей час сонячні промені є найбільш небезпечними.
За наявності великої кількості родимок і пігментних плям варто взагалі максимально уникати ультрафіолетового опромінення. Засмагаючи, слід обов'язково наносити сонцезахисний крем не рідше, ніж кожні дві години, а також після кожного купання.
2) Необхідно також одягати сонцезахисні окуляри із захистом від ультрафіолетового спектра А та Б, щоб уникнути рідкісної, але дуже небезпечної хвороби – меланоми ока.
При цьому перевагу слід віддавати безпечнішим і комфортнішим для очей окулярам з коричневим чи зеленим склом, оскільки промені, які проходять через блакитне, синє чи фіолетове скло, шкідливі для ока.
3) Шкіру потрібно захищати від Сонця бавовняним або лляним одягом. І ні в якому разі не заклеювати родимки пластиром, адже "парниковий" ефект може посилити шкідливий термічний вплив.
4) Варто також пам'ятати, що особливому ризику піддаються люди із світлим або рудим волоссям, які мають веснянки, понад чотири родимки розміром більше 6 мм, а також ті, хто переніс понад три сонячних опіки в дитинстві, або ж ті, укого в сім'ї є хоча б один хворий на меланому.
5) Самостійно виявити симптоми утворення меланоми можна, постійно спостерігаючи за своїми родимками. Лікарі зазвичай вирізняють ознаки їхнього переродження, так званий АКОРД меланоми: асиметрія (якщо умовна вісь ділить родимку на дві нерівні половинки), край (поява нерівностей), окрас (зміни, нерівномірність у ньому), розмір (збільшення вшир або у висоту) і динаміка (поява кірочок, кровоточивість, втрата волосся).
У разі виявлення якоїсь із цих ознак варто звернутися до фахівців, адже тільки своєчасно проведена фахова діагностика та лікування можуть врятувати здоров'я і життя.
Василь ЛЕВЧУК,
начальник відділу охорони здоров'я міськвиконкому.
Залишити коментар