На жаль, статистика (особливо останнім часом) свідчить про те, що у багатьох жінок на шляху до бажаного і омріяного материнства трапляються перепони, причини яких важко перелічити.
Кваліфіковані рекомендації, належне обстеження і лікування можна отримати в Ковельському пологовому будинку у жіночій консультації та в гінекологічному відділенні. Тут же функціонують лабораторії, де проводять усі види аналізів.
Про жіночі хвороби і як їх уникнути, проблеми непліддя – наша розмова із завідуючою гінекологічним відділенням Ковельського пологового будинку Світланою ГАВРИЛЮК.
– Світлано Володимирівно, вчені постійно вражають новими відкриттями і рекомендаціями про те, як підтримувати своє здоров'я. Яких основних правил, на Вашу думку, повинна дотримуватись кожна жінка, аби бути здоровою?
– Кожна жінка, в першу чергу, повинна себе любити і поважати. Здоровим бути модно, хворому ж – не престижно.
Кожна представниця слабкої статі повинна дбати про своє здоров'я, починаючи від народження, підліткового і репродуктивного віку, вагітності, клімактеричного періоду.
Багатьох захворювань можна уникнути, якщо вести здоровий спосіб життя. На даний час переважна більшість дівчат-підлітків палять, вживають енергетичні або навіть спиртні напої. Негативним наслідком шкідливих звичок є непліддя, гінекологічні захворювання.
Кожна жінка повинна двічі на рік побувати на прийомі в гінеколога, навіть якщо у неї немає жодних скарг. Завдяки цьому лікар має можливість виявити на ранній стадії візуальні форми раку. Мова йде про рак шийки матки, рак молочних залоз.
Крім профілактичного огляду, в жіночій консультації чи в поліклініці у відвідувачки буде взято мазки на цитологію (виявлення ракових атипових клітин). Ви також пройдете обстеження на інфекції, що передаються статевим шляхом. Як правило, вони викликають різноманітні гінекологічні захворювання, починаючи від запальних процесів, що призводять до непліддя, і навіть до різних форм раку.
– Світлано Володимирівно, багатьом жінкам, на жаль, на своєму гіркому досвіді доводиться дізнатися суть таких медичних термінів, як непліддя, полікістоз яєчників тощо.
– Так. Полікістоз яєчників є однією з причин жіночого непліддя. Це захворювання відіграє негативну роль під час планування вагітності. Рання діагностика і лікування полікістозу допомагає зменшити ризик розвитку довготривалих ускладнень: непліддя, діабету, серцевих захворювань.
– Чи можливо повністю позбутися хвороби?
– Можна жити повноцінно, пристосувавшись до цього захворювання. Якщо жінка реалізувала свої репродуктивні плани (народила дітей), вона все одно повинна продовжувати спостерігатись у лікаря.
– Чи можуть зникнути полікістозні утворення після народження дитини?
– Можуть. Рівень гормонів постійно змінюється. Якщо його вирівнювати, то він може стабілізуватися. Тобто все може нормалізуватися.
– Як відомо, в останні роки в гінекології все більше запроваджують хірургічні втручання без скальпеля, так звану малоінвазійну хірургію. Для столичних і обласних медичних закладів, що спеціалізуються на гінекології, це вже не дивина. Чи використовують ноу-хау на практиці ковельські гінекологи?
– Простішими словами, малоінвазійне хірургічне лікування – це оперативне хірургічне втручання без розрізу живота. Лапароскопічний метод хірургічного втручання досить широко практикується в усьому світі. З його допомогою можна швидко і успішно оперувати багато органів. Якщо раніше аналогічна звичайна хірургічна операція досить болісно переносилася пацієнтами, то тепер період відновлення істотно коротший і не має таких негативних наслідків. Медичне обладнання, за допомогою якого проводяться лапароскопічні операції, є дороговартісним, вимагає спеціальної професійної підготовки лікаря-ендоскопіста. Але все це повністю компенсується тими перевагами, які має лапараскопія перед звичайними хірургічними операціями на органах черевної або тазової порожнини.
Лапараскопія використовується для лікувальної і діагностичної мети. Переваги лапараскопії – відсутність злукового процесу після операції, які дуже поширені, наприклад, після розрізу живота. Для жінок скорочується термін перебування в стаціонарі. Буквально на другий, третій день ми їх виписуємо. Відповідно зменшуються витрати на лікування. Якщо є потреба проводити оперативні втручання з діагностичною метою, то ми це також робимо.
За останні роки завдяки головному лікарю Ковельського МТМО Самчуку О. М. гінекологічне відділення поповнилось новим лапараскопічним обладнанням. Це дозволяє проводити операції, необхідні при різних гінекологічних захворюваннях.
– Тобто жінка може звернутись до Вас із будь-якими гінекологічними проблемами, які можна вирішити у Ковельському пологовому будинку?
– Ми проводимо оперативні втручання при всіх гінекологічних проблемах.
Застосовуємо консервативне лікування при запальних процесах, порушеннях менструального циклу. Маємо досвід оперативних втручань при передракових захворюваннях шийки матки.
Жіночі проблеми можуть виявитись гінекологами під час планових профоглядів. В лабораторіях проводять практично всі види аналізів. Кожна жінка може обстежитись у нас, отримати кваліфіковану консультацію, пролікуватись у стаціонарі.
– Які жіночі хвороби найбільш поширені до 35 років і після?
– До 35 років виявляємо у жінок запальні процеси, порушення менструального циклу, непліддя, інфекції, що передаються статевим шляхом. "Омолодилися" фіброміоми (міоми матки), які частіше стали виявляти у жінок до 30 років. Проводимо оперативні втручання при міомах матки в залежності від розміру пухлини, об'єктивного стану жінки, її репродуктивних планів. Підхід до кожної пацієнтки індивідуальний.
– Все частіше у жінок зустрічаються захворювання шийки матки…
– На жаль, це так. При захворюваннях шийки матки, при фонових і передракових захворюваннях застосовуємо радіохвильову конізацію шийки матки.
Серед передракових захворювань шийки матки розрізняємо слабку, помірну і важку дисплазії. При виявленні останньої форми дисплазії ми направляємо людину в обласний онкологічний диспансер.
Дисплазія – це передраковий стан шийки матки, причиною виникнення якої є, як правило, інфекція вірусу папіломи людини. При відсутності лікування це може перерости в рак шийки матки.
– Світлано Володимирівно, неплідність стає більш поширеною серед людей репродуктивного віку. Майже кожна п'ята пара стикається із цією проблемою.
– Так. Але слід підкреслити, що причиною неплідності може бути не тільки жіночий фактор. У 45-50% чоловіків після обстеження у лікаря-андролога, уролога виявляються проблеми із зачаттям дитини. У 30% неплідних шлюбів є поєднання чоловічого і жіночого непліддя.
У нас пари, які мають проблеми, пов'язані із чоловічим фактором, можуть отримати консультацію спеціалістів, психологічну підтримку. Ми ж спеціалізуємось на жіночих хворобах. Знаходимо причину непліддя, лікуємо, а при потребі оперуємо.
– Маєте реальні приклади успішного лікування?
– Так, маємо. Тому, якщо виникла проблема, сумнів, тривога – не впадайте у відчай, не зволікайте. Приходьте до нас – ми готові простягнути руку допомоги кожному, хто до нас звертається.
Розмову вела Світлана ТРОЦЮК.
Залишити коментар