З часу відкриття Ковельської комплексної ДЮСШ у закладі діє плавальний басейн, де мають можливість вчитись плавати і оздоровлюватись діти нашого міста. Поряд з іншими колегами відповідальну тренерську роботу тут ось уже двадцять років поспіль виконує тренер з плавання Олександр ПАСЮК. А що він вписав в історію ковельської школи плавання не одну цікаву сторінку, свідчать високі результати, які щоразу демонструють його юні вихованці на обласних змаганнях.
Сьогодні Олександр Пасюк – гість нашої газети.
– Олександре Івановичу, багато років Ви тренуєте дітей. Тож маєте знати секрет, як стати хорошим плавцем?
– Звичайно ж, чемпіонами і рекордсменами не народжуються. Спортивний успіх завойовується у результаті наполегливої праці, безперервного самовдосконалення. Головне у спорті – робота над собою.
Важливо навчитись відчувати воду і власне тіло. Насправді кожна дитина зуміє оволодіти ефективною технікою, якщо відчує швидкий і, водночас, плавкий рух свого тіла у воді та зрозуміє мету тренувань.
Вдосконалення техніки плавання – складний та цікавий багаторічний процес, завдяки якому дитина не тільки удосконалить свої фізичні можливості, а й виховає у собі морально-вольові якості: сміливість, наполегливість, цілеспрямованість, самостійність, що є такими необхідними в умовах сучасного життя.
– Чи багато змінилося з того часу, як Ви почали займатися тренерсько-викладацькою роботою у Ковельській комплексній ДЮСШ?
– У нашій спортшколі працюю тренером з плавання із часу її відкриття у 1994 році. Тоді за короткий час було зібрано молодий колектив, проведено набір дітей. А далі робота тривала за звичною схемою: тренування, перші змагання, перемоги й поразки, аналіз, відбір, нові тренування… За двадцять років багато змінилося.
Поступово розвивається і ковельська школа плавання. Протягом існування спортивного закладу завдяки зусиллям адміністрації спортшколи, обласної та міської влади, допомозі небайдужих до спорту людей в малій та великій ваннах басейну проведено значний обсяг сучасних ремонтних робіт. Тож тепер від бажаючих записатись у секцію плавання відбою немає. Кожного навчального року ми готуємо спортсменів масових розрядів.
На базі КДЮСШ щороку проводиться майже два десятки змагань, у яких беруть участь 1200-1500 спортсменів.
Сьогодні в школі успішно функціонують як спортивні, так і фізкультурно-оздоровчі групи, де, починаючи з п'яти років, займаються діти різного віку, а також й дорослі.
– Ваше спортивне захоплення – виключно плавання?
– Ні. У юності серйозно займався дзюдо. Свого часу брав участь в обласних, всеукраїнських турнірах, займав призові місця й у результаті виконав норматив кандидата в майстри спорту.
– Чи виникають непорозуміння між батьками та тренерами, а коли так, то як вони вирішуються?
– Намагаємося не конфліктувати, бо ж завдання у нас спільне. Хоча, звісна річ, для кожного з батьків їхня дитина найкраща. Поводивши місяць-два свого сина чи доньку в басейн, мама вже "знає", як тренувати свою дитину. Починаються «поради» тренеру.
Нормальний тренер відразу розставляє всі крапки над "і": справа батьків – привести дитину, а справа тренера – тренувати її.
Кожен тренер бажає, щоб його вихованець став хорошим спортсменом, демонстрував високі результати. Тож коли мені говорять, що дитину привели, аби вона просто поплавала, то намагаюся змінити такі погляди, адже мені як тренеру хочеться навчити своїх вихованців до чогось прагнути, ставити якусь мету. Намагаюся кожного з них довести до тих вершин, до яких вони можуть дотягнутися, хоч, звісно ж, не всі, хто тримається на воді, може стати успішним плавцем.
– До речі, про Ваших вихованців. Який їх відсоток продовжує професійно займатися плаванням, а скільки залишає спорт?
– Важко сказати. У спорті залишаються далеко не всі. Хтось будує інші плани на майбутнє, а в когось не вистачає терпіння, зникає бажання далі тренуватись. Адже щоб стати сильним плавцем, кількох тренувань замало. Це – важка наполеглива праця. Інколи навіть доводиться переступати через "не можу", а на таке не кожен здатний.
Але серед моїх вихованців є багато перспективних спортсменів, які часто нагадують про себе на різних обласних змаганнях. На жаль, сьогодні, зважаючи на фінансові труднощі, рідше виступаємо на всеукраїнських турнірах, на яких, впевнений, також могли б себе достойно зарекомендувати.
Горджуся своїми нинішніми учнями і випускниками, серед яких – Микола Приступюк, Віталій Павляшик, Дмитро Ляшук, котрий, до речі, повернувшись у рідний спортивний заклад у якості тренера з плавання, розвиває здібності нового покоління ковельських плавців.
Вікторія ЗІНЧУК.
НА ЗНІМКУ: тренер-викладач з плавання Ковельської комплексної ДЮСШ ім. Євгена Кондратовича Олександр ПАСЮК з вихованцями.
Фото Мирослава ДАНИЛЮКА.
Залишити коментар