Наша планета – це своєрідний космічний корабель, а ми – його екіпаж. З нього немає аварійного виходу. А чи думаємо про це? Горять ліси, замулюються криниці, ріки й озера, зникають з карти природи рослини і тварини.
Катастрофа нависла над нами. Хоч кожен для свого порятунку і порятунку своїх нащадків може зробити багато. Почати хоча б із того, що прибрати двір, село і вулиці міста. Посадити дерево і влаштувати квітник. Усвідомити, що смітити, ламати дерева, топтати квіти і знищувати тварин – це гріх перед людством і Богом.
Ці думки, висловлені Ларисою Дятел, методистом районного відділу освіти, стали лейтмотивом екологічного форуму "Бережіть природу!", який відбувся нещодавно у центральній районній бібліотеці.
Форум – не "галочка" для звіту, а своєрідний іспит на розуміння нашого ставлення до природи. "Не збережемо природи, то і без війни буде смерть". Учні шкіл району разом із своїми наставниками-педагогами розуміють важливість розв'язання екологічних проблем.
Ось виступають вихованці учнівського лісництва із загальноосвітньої школи с. Скулина. Ці юні лісівники знають, "де пахнуть очерети", які лікарські рослини є в скулинському лісі. На чолі із керівником Світланою Савченко, вчителем біології, садять дерева, доглядають за мурашниками в лісі, майструють шпаківні, не говорячи вже про те, що й біля шкільних квітників присутня їхня душа.
Учениця Скулинської ЗОШ І-ІІІ ст. Юлія Смаль "провела" присутніх уявним маршрутом по заповіднику "Нечимне". Розказала про рідкісних і таких, що зникають, рослин. Прикро чути, що за останні роки зникло 4 відсотки різних видів рослин та дерев!
У юних скулинців – амбітні плани. Насамперед – це роз'яснювальна робота. А ще у їхніх задумах – створення “Екологічної сторінки” у нашій рідній газеті "Вісті Ковельщини". Я теж – "за"! Адже проблеми збереження природи настільки болючі, що бити у дзвони, щоб почули всі, насамперед влада, потрібно щохвилини, щодня!
Не відстають від скулинців і учні Дубівської загальноосвітньої школи. Вони садять дубовий гай, опікуються чистотою вулиць села. Вивчають і навчають інших Правил поведінки в лісі та здійснюють багато інших корисних справ. Про це розповіла учениця школи Наталія Шнайдер (керівник Валентина Безека).
– Ліс – це величний і святий храм природи. Ми у ньому гості. Будьмо гідними природи, – наголосила виступаюча.
Цікаве дослідження презентував учень Любитівської ЗОШ І-ІІІ ст. Вадим Шайнюк (керівник Ольга Шайнюк). Він дослідив популяцію лелек у своєму рідному Любитові.
Тут – 7 лелечих гнізд, а поза селом – 6. Найстарішому гнізду 16 років.
Агітбригада "Водограй" Дрозднівської загальноосвітньої школи про проблеми екології розповіла через екологічно-мистецьке дійство (керівник Н. І. Барбарук). Цей гурт музично-ліричних екологів є призером обласних конкурсів. Його діяльність і дослідницьке поле не замикаються в межах села, а виходять на рівень всієї Ковельщини.
Підтвердженням тому є презентований дослідницький проект під назвою "Охорона водойм Ковельщини". Через слово, пісню, акторську гру присутні переконалися, що в дитячій "скарбниці" – багато добрих справ.
Відповідально, по-дорослому підійшли до екологічних проблем вихованці Уховецької школи. Є чим гордитися: на Всеукраїнському конкурсі з питань екології юні дослідники із своїм проектом "Скарб із глибини озера Ухо" вибороли перше місце.
Йдеться про видобуток сапропелю і очищення озера Ухо. В разі реалізації такого проекту уховецька сільська громада може мати неабиякий дохід від видобутого цінного добрива. Озеро поглибшає, опуститься і ще довго слугуватиме справі оздоровлення й відпочинку уховчан та їх гостей. Тож "хай над озером веселка чисту воду п'є".
Презентувала раціоналізаторський "дорослий" проект Іванна Бабич (керівники Віктор Голуб та Тетяна Бабич).
На завершення форуму юні екологи із Кричевич показали відеоролик "Бережіть природу" (керівник Андрій Шугніло). В якому нагадали, що може кожен з нас зробити, щоб у навколишньому середовищі жити було комфортно.
В роботі екологічного форуму взяли участь начальник відділу освіти райдержадміністрації Роман Кульцман, якого присутні щирими оплесками і квітами привітали із призначенням на посаду, завідувач методичного кабінету Надія Марценюк та інженер ДП "Ковельське лісове господарство" Анатолій Бойчук.
Лариса Дятел, організатор форуму, закликала взяти участь у загальній акції "Зроби Волинь чистою", яка відбулася 3 квітня ц. р.
Сказано: "Бережіть природу, Україну і самих себе!". Наслідуймо це цінне гасло.
Анатолій СЕМЕНЮК.
Залишити коментар