Все частіше термометр піднімається до позначки +30°С. Отже, всі ми повинні пам’ятати, що Cонце може завдати тим, хто не рахуватиметься з літньою інтенсивністю його проміння, підступного удару в прямому значенні цього слова — удару сонячного чи теплового.
Перший означає стан людини, який виникає внаслідок сильного перегріву голови прямими сонячними променями. В результаті розширюються мозкові кровоносні судини, припливає кров до голови, набрякає мозок. Медики стверджують, що частіше сонячний удар підстерігає нас у безвітряну погоду за високої вологості повітря. Особливо сприяють йому стан сп’яніння та переповнений шлунок.
Перші ознаки сонячного удару – почервоніння обличчя і сильний головний біль, а далі до них можуть приєднатися нудота, запаморочення, потемніння в очах, блювання, непритомність, задишка.
Тепловий удар — стан, викликаний загальним перегрівом організму під впливом надмірного підвищення навколишньої температури при порушенні терморегуляції. Виникає тепловий удар або тоді, коли порушується виділення поту (при фізичному перенапруженні, зневоднюванні організму, порушенні функції потових залоз), або коли утруднене випаровування поту з поверхні тіла людини за високої вологості та високої температури повітря, щільного, непроникного одягу або ж при поєднанні цих чинників.
Перші ознаки теплового удару — млявість, головний біль, запаморочення, почервоніння обличчя, підвищення температури тіла до 40°С, сонливість, погіршення слуху, блювання, марення. Якщо своєчасно не усунути причини перегріву, то людина може знепритомніти — для неї характерні блідість, посиніння шкірних покривів, шкіра холодна, вкрита потом, пульс нитковидний. Виникає загроза для життя потерпілого.
Аби запобігти сонячному удару, в разі тривалого перебування на Сонці у спеку носіть головний убір зі світлої щільної тканини, обливайте голову холодною водою.
Також пийте якомога більше води. Літнім людям і дітям рекомендують пити її навіть у тому разі, коли вони не відчувають спраги.
Медики категорично не радять у спеку вживати спиртні напої. Міцні спиртні напої в спеку – нелегке випробування для вашої серцево-судинної системи. Подумайте, чи варто ризикувати, вживаючи горілку у спеку?
Медики наполегливо рекомендують не виходити на вулицю в найспекотніший час доби. З 10 до 16 години краще взагалі відмовитися від прогулянок, серйозних фізичних навантажень та занять спортом. Рекомендації для туристів: при тривалих переходах періодично відпочивайте, не спіть на Сонці.
Аналогічно для профілактики теплового удару: періодично відпочивайте в затінку, купайтеся чи обливайтеся холодною водою, дотримуйтеся питного режиму, провітрюйте задушливе приміщення, носіть таке вбрання, у якому ви б не перегрілися.
Намагайтеся не носити тісного й синтетичного одягу. Синтетика шкідлива з погляду гігієни, а тісний одяг прискорює процес теплообміну. У жаркий день вас урятує світлий і просторий одяг, а, виходячи на вулицю, не забудьте про сонцезахисні окуляри та головний убір.
Намагайтеся за можливості уникати задушливих приміщень та громадського транспорту. Якщо вам потрібно під’їхати 2-3 зупинки, то краще відмовтеся від транспорту і прогуляйтеся пішки по затінку. Якщо ви довго перебуваєте у приміщенні з кондиціонером, то різниця з температурою на дворі не повинна перевищувати 10 градусів. Тобто якщо за вікном +35°С, то в приміщенні має бути мінімум +25°С. Інакше ви ризикуєте отримати тепловий удар, коли вийдете на двір.
Варто пам’ятати, що до сонячного і теплового ударів особливо схильні діти, тому що їхня терморегуляторна система ще недостатньо розвинена. Тож не можна залишати дитину на Сонці без догляду дорослого!
Якщо ж людина зазнала сонячного чи теплового удару, то потерпілого треба перенести до прохолодного приміщення або ж у затінок, покласти на спину, а голову — на підвищення, розстебнути чи зняти з нього одяг, розслабити пасок.
Якщо дитина чи дорослий знепритомніли, то ваткою, змоченою нашатирним спиртом, протріть потерпілому скроні і дайте понюхати на відстані, обітріть йому тіло холодною водою чи загорніть у вологе простирадло, на голову і на чоло покладіть холодний компрес, напоїть потерпілого водою.
Майя СТЕЦЮК,
майстер виробничого навчання Ковельських міських курсів ЦО.
Залишити коментар