Туберкульоз або сухоти — інфекційна хвороба, яка викликається мікобактеріями туберкульозу і характеризується утворенням специфічних гранульом в різноманітних органах та тканинах (найчастіше у легенях) і поліморфною клінічною картиною. Сьогодні у світі налічується 50—60 мільйонів хворих на туберкульоз, щороку захворює 7-10 мільйонів, помирає 3 мільйони осіб. Одна хвора людина може інфікувати за рік 10-15 людей
Причини виникнення туберкульозу
Джерелом інфекції туберкульозу є хвора на туберкульоз людина. Палички туберкульозу виділяються з харкотинням, тобто найчастіше заразитися можна повітряно-крапельним шляхом.
Людина є дуже сприятливою до туберкульозу, проте попадання в організм туберкульозних паличок, ще не свідчить про захворювання, тому що нашому організму переважно вдається перебороти інфекцію.
Але якщо організм ослаблений, погані умови проживання та не правильне харчування – туберкульоз починає себе проявляти.
Симптоми туберкульозу
Хвороба проявляється зниженням апетиту, загальною слабкістю, підвищенням пітливості, температура тіла підвищується до 37,2—38,0°С. З’являється кашель, на який хворий спершу не звертає уваги, пов’язуючи його з курінням чи застудою.
Харкотиння виділяється мало, воно слизисто-гнійне. На початкових стадіях і задишка, і біль в грудях проявляються рідко.
Як правило, описані симптоми проявляються на тлі задовільного самопочуття і збереження працездатності. Тому важливо не нехтувати загальним правилом: коли кашель триває більш ніж 21 день — обов’язковим є рентгенологічне обстеження.
Лікування туберкульозу
Туберкульоз лікується у 2 фази: основна фаза та фаза підтримування. Основна проходить в стаціонарі, вона націлена на знищення туберкульозних паличок, надання лікарської стійкості до бактерій та до незаразності хворого.
Фаза підтримування проводиться амбулаторно, тривалістю до 4 місяців, за цей час зменшують кількість препаратів, впливають на дрімаючі форми бактерій, повністю знезаражують найбільш уражене місце. Туберкульоз лікують не менше 6 місяців.
Профілактика
Для запобігання туберкульозу необхідно дотримуватись здорового способу життя, не зловживати алкоголем, курінням. Дотримуватись правил праці та відпочинку, санітарко-гігієнічних умов — у приміщенні, де перебувають і проживають люди, має бути свіже чисте повітря.
Хотілося б підкреслити, що ні діагностика, ні лікування туберкульозу не може відбуватися самостійно. Якщо у вас є підозри, що ви хворі на туберкульоз – відразу ж звертайтесь до лікаря. Майже всі пацієнти з вперше виявленим туберкульозом можуть бути повністю вилікувані при зверненні і повному курсі лікування.
Лариса НЕЧИПОРЕНКО,
лікар-епідеміолог Ковельської райСЕС.
Залишити коментар