Наші предки з давніх-давен вірили в силу оберегу. Вони вважали, що своє помешкання необхідно оберігати від злого духу, недоброго ока. Оскільки наші пращури споконвіку були землеробами, то й за допомогою вони зверталися до всього, що родить матінка-земля.
Давньослов'янські вірування настільки сильно увійшли в традиції і побут українського народу, що навіть з приходом християнства вони не зникли, а лаконічно вписалися у християнську культуру. Такими давніми традиціями стало освячення зілля, маку, плодів.
І хоча ми вже давно відійшли від язичницьких вірувань, та все ж символічне значення оберегу тісно пов'язане з українським побутом і є невід’ємною частиною нашої культури. Найчастіше обереги виготовляють з природних матеріалів, що символізують для людини здоров'я, затишок в родині, любов, щастя.
Так, всім відоме символічне значення багатьох рослин, яке ми використовуємо і сьогодні:
безсмертник — символ довголіття;
горіх, лікарські трави — символ міцного здоров'я;
злаки, боби — символ достатку, ситності;
колоски жита та вівса — обереги краси;
кукурудза — символ здоров'я у дітей;
горох, квасоля — символ добробуту;
гречка — символ теплоти подружніх стосунків, оберігає від зради;
пшоно — символ багатства;
мак — охороняє від різних наврочень;
насіння гарбуза — символ родючості;
насіння соняшнику — символ Сонця, життєрадісності, сімейного щастя;
перець — символ чоловічого здоров'я;
льон — материнська любов та вірність;
часник, вироби з солоного тіста — відганяють від хати біду та нещастя.
Більш сучасними оберегами стали предмети, виготовлені руками людини, які в побуті мають також своє призначення. Наприклад:
рушник — поєднує людину з її пращурами;
віник, перевернутий догори — відганяє нечисту силу;
личаки — домашній затишок, сімейне щастя;
хлібна лопатка або писана ложка — символи уособлення достатку в будинку і хлібосольності господарів;
підкова — символ щастя.
Підкова одночасно вважається і предметом, що відлякує злих духів, і символом щастя — залежно від того, як її повісити. Якщо підкова висить рогами вниз — для захисту від злих духів, а якщо рогами вгору — для удачі і для благополуччя в домі.
Не знали колись наші предки дорогого посуду. Він був глиняний, найпростіший, але також мав силу оберегу. Глечики, наприклад, вважалися символом повного життя. Коли купували глиняний посуд, обов'язково дослухалися до його "голосу". За тембром розрізняли "горщик" — чоловік і "горщицю" — жінка. У домі мали бути і горщики, і горщиці, щоб панувала злагода в родині, добре велося і жінкам, і чоловікам.
Людське життя завжди сповнене тривог, клопоту, і батьки намагаються захистити своїх дітей, рідних. Кожен прагне убезпечити власне життя від випадковостей. Обереги допомагають повірити у себе, у те, що все буде добре…
Особливою силою наділяються речі, котрі переходять від покоління до покоління. Досить часто сімейним оберегом стає весільний рушник. Коли одружується молода пара, їй обов'язково стелять під ноги рушник. Традиція вимагає зберігати такі рушники, не брати їх у щоденний вжиток. Якщо родина жила добре, в злагоді, заможно, то рушник ставав своєрідним оберегом уже і для дітей, онуків. Люди вірили: ми створили сім'ю на цьому рушнику, самі прожили добре, то і наші нащадки будуть жити у злагоді. Такі національні обереги передавалися від матері донькам.
Підкова, українська вишиванка, рушник, писанка, вербова гілочка, освячена в церкві, дерево калини, сніп жита чи пшениці — дідухи, соняшник біля хати, мальви завжди вважалися сильними оберегами. До деяких з них люди так звикли, що мало уваги звертають на їх магічну дію, використовують у побуті для краси, лікування.
У наших домівках сьогодні є дуже багато неприродного, синтетичного: посуд, одяг, меблі, килими. Такі речі не можуть нас захистити, стати оберегами. Справжні обереги — ті, що створені із дерева, глини, рослин.
Оберегом, який захистить нас і поліпшить настрій, може бути звичайний кетяг калини в глиняному глечику, засушені колоски жита, котрі ми принесли з поля, і багато іншого. Природа збагачує та захищає людину. Давайте ж не будемо про це забувати!
Підготувала
Людмила ЛЮБЧЕНКО.
Залишити коментар