Світовий банк констатує зниження рівня бідності в Україні, чому сприяло зростання пенсій в Україні на 22,2 % у 2018 році після чотирьох років замороження. За даними Державної служби статистики, дохід нижче фактичного прожиткового мінімуму отримують 29 відсотків громадян.
Чому ж тоді, кого не запитаєш, то потерпають від безгрошів'я? В матеріальній скруті перебуває і молодь, і пенсіонери. Тож хай там як, не зовсім щирими є ті, хто каже, що не в грошах щастя. І справа тут не у їх кількості, як любить дехто поіронізувати, а хоча б в наявності. Бо, на жаль, без них ніяк. На голодний шлунок щасливим не почуватимешся, й де те щастя, коли не можеш побалувати свою дитину зайвою цукеркою чи іграшкою? А як не дай, Боже, дитя ще захворіє… Економиш буквально на всьому, щоби вистачило до наступної зарплати чи пенсії.
Чомусь у нашій країні так склалося, що в когось грошей є багато, а в інших їх немає зовсім. Колись, можливо, буде інакше. Зараз виживає, хто як може. Бо єдине, до чого реально спромоглися за всі роки нашої незалежності ті, хто був і є при владі, перевести улюблену національну страву – борщ з рангу повсякденної трохи не у святкову.
Сумний, але факт: продукти не перестають дорожчати. І не делікатеси, як-то червона риба чи балик, а звичайні – соціальні. Наприклад, овочі. Ціна зросла на сезонні томати та перець, а також на картоплю, що, зокрема, й входять до складу борщу.
Отже, що відбувається з цінами зараз і на скільки дорого обійдеться ковельчанам борщ? Аби про це дізнатися, прямую на привокзальний ринок. Спочатку в м'ясний павільйон. Питаю ціну за ребро – дев'яносто гривень за кілограм. Зрештою, все м'ясо коливається приблизно на тому ж рівні. Окрім, хіба курятини, яка, до речі, борщ теж не зіпсує.
Далі йдемо за сметаною. Борщ не буде борщем, не присмачивши його цим кисломолочним продуктом. Домашня вартує 35 – 45 гривень за півлітри. У магазині платимо 24 – 35 гривень за 400 грамів. До слова, на думку аналітиків, до кінця року найбільше з молочних продуктів додасть в ціні вершкове масло. Це, мовляв, пов'язано з експортом продуктів.
На черзі – овочі. Через несприятливі погодні умови у фермерів цьогоріч поганий врожай. Отже, найдорожча – картопля, коштує 10 – 15
грн./кг, більш лояльні ціни на моркву – 5 - 8 грн./кг, буряк – 5 – 10 грн./кг, капусту – 5 – 8 грн./кг, цибулю – 8 – 10 грн./ кг. Помідорний сезон закінчився, томати нині дорогі – 35 – 40 грн./ кг, отож, для борщу використовуймо томатну пасту.
За моїми підрахунками, я вклалася десь у сто гривень. Тож виходить для ковельчан (на відміну від сільських жителів, які самі вирощують і виробляють ці продукти) борщ скоро стане стравою для святкового меню. Як от олів'є на новий рік, яке за собівартістю навіть дещо поступається "червоному". Однак і борщ, звичайно, можна зробити доступним. Просто виключити із рецепту м'ясо, і, як на мене, такий легкий овочевий супчик за смаковими якостями не поступатиметься традиційній страві, ба навіть є кориснішим та дієтичним.
Сьогодні українці економлять на всьому: на одязі (за яким ідуть у секонд-хенди), ліках (сподіваючись, що хвороба минеться сама), на відпустці (замість курорту їдуть десь на заробітки) та інших елементарних речах. Економлять й на продуктах, обираючи дешевші, але не зовсім якісні, а окремі й зовсім виключають зі свого раціону.
Хоча останні дані Держстату свідчать, що майже половина бюджету звичайної сім'ї йде на продукти харчування, на залишок купують непродовольчі товари, сплачують послуги, зокрема, комунальні. Середня родина витрачає майже вісім тисяч гривень щомісяця. З них, зокрема, 3823 гривні йде на продукти харчування, 453 гривні – на одяг і взуття, 1139 гривень – на житло. На лікування лишається 362 гривні, на транспорт – 400 гривень, на відпочинок – 141 гривня.
Звісно, така родина – статистичний міф. Достатньо лише порівняти ці цифри з реальними цінами. Хліб, картопля, макарони, овочі – зазвичай ось такий продуктовий набір доступний більшості пенсіонерам, людям з реально мінімальною зарплатою в чотири тисячі гривень, а не ефемерною загальною середньою – в одинадцять тисяч.
– Як ви думаєте, пенсіонери з м'ясом готують борщ? – якось при розмові зі мною задала мені питання знайома, яка працює в одному з магазинів напівфабрикатів. – Маю постійних покупців пенсійного віку, які щодня купують собі на вечерю по п'ять чи шість вареничків. Аж боляче дивитися до чого дожилися! І де ж те обіцяне покращення?..
Вікторія ЗІНЧУК.
Залишити коментар