Парки завжди приваблюють і малечу, і дорослих. Перші йдуть туди за новими емоціями та враженнями, інші ж - аби відпочити, розслабитися, набратися позитивної енергетики. Ковельчани та гості міста також мають місця для релаксації та активних ігор і залюбки проводять час у парку культури та відпочинку імені Лесі Українки, парку імені Тараса Шевченка, парку Слави, на набережній та у інших відведених для відпочинку місцях.
Новий директор КП "Ковельські парки" Віра Федосюк працює на цій посаді вже чотири місяці. У неї чимало планів і сподівань. Про перші місяці роботи, те, які зміни очікуються на підприємстві, вона розповіла в інтерв'ю.
– Віро Іванівно, минуло чотири місяці з Вашого призначення. Розкажіть, що змінилося у місті протягом цього часу? Зокрема, Ви впритул зайнялися питанням озеленення території міста, ковельські парки на очах розквітають – у буквальному сенсі. Якими "сюрпризами" у вигляді естетичних рослинних ансамблів плануєте порадувати ковельчан у наступному сезоні?
– На посаду я була призначена 8 червня цього року. І найбільше, що мене не дуже приємно вразило, це те, що на той час жодної клумби у парку не було засаджено. Тому усі зусилля були спрямовані, аби привести клумби хоча б до мінімально достойного вигляду. Але уже в роботі зрозуміла, що одними лише однорічними рослинами питання не вирішу. Адже знаю з досвіду попередніх років, що на клумбах нашого міста квіти починають цвісти десь з кінця травня-початку червня, коли починається "заселення" клумб літниками. А от якихось весняних квітів на наших клумбах немає.
Тому поставила собі завдання зробити так, щоб наші клумби розквітали раніше - з самого початку весни. Тому вже зараз на часі придбання цибулин весняних квітів.
Отож, аби в майбутньому не було подібних "форс мажорів", вирішила окремі клумби перевести на багаторічники, які б починали цвісти з весни до осені і "перегукувалися" з однорічниками, таким чином доповнюючи існуючі на наших клумбах іншими яскравими і красивими рослинами.
Опрацьовую варіанти щодо вигляду клумб із ландшафтниками, цікавлюся досвідом інших міст. Багато ковельчан відвідують європейські міста, де звертають увагу на те, як озеленюють територію в тамтешніх парках і пропонують ці ідеї втілити тут. Але наші парки не є закритими та платними об'єктами, які знаходяться під цілодобовою охороною, тому і втілити ці ідеї важче. Випадки вандалізму там зводяться до нуля. На відміну від наших парків. Щойно десь висадиш щось цікаве і оригінальне, через короткий проміжок часу від гарної рослини не лишиться й сліду.
Багато хто радить скрізь у парках поставити камери відеоспостереження. Хороша ідея, але втілити її у життя сьогодні не дозволяють відсутність коштів та технічний бік справи.
Хочеться, щоб в парку було мінімум догляду і максимум естетики. Від цього й відштовхуюся: шукаю рослини невибагливі в догляді, компоную багаторічники з однорічниками, адже доглядають за парком всього п'ять працівників. Так як на сьогодні на балансі підприємства немає ніякої техніки, обходимось, так би мовити, ручною працею.
– У планах на наступний рік - реконструкція парку імені Лесі Українки. Що планують змінити?
– Багато людей звертається до мене щодо проєкту реконструкції парку культури та відпочинку імені Лесі Українки та площі, затвердженого у 2020 році, віазуалізація якого стояла на площі перед фонтаном. Однак втілення такого масштабного проєкту сьогодні в нинішніх реаліях не на часі. Водночас у рамках реконструкції міського парку планується замінити бруківку, оновити
бордюри, освітлення, лавки, смітники і т.д. На це все розробляється проєкт і думаю, що уже в наступному році будуть розпочаті роботи.
– Окрім вище сказаного, які роботи з благоустрою міських парків вдалося виконати за цей період і що плануєте зробити в найближчому часі?
– В парку імені Лесі Українки привели до належного стану лавочки та смітники, на опори придбали дев'ять підвісних чаш, впорядкували квітники.
Заклали "громадську" клумбу. До слова, "громадська", бо кожен охочий міг долучитись до цієї справи: допомагати впорядковувати клумбу, ділитись розсадним матеріалом. Чимало ковельчан відгукнулося. На клумбі висадили лілейники та іриси, поряд будуть рости тюльпани та хости. Тож завдяки спільним зусиллям тепер з ранньої весни до пізньої осені там цвістимуть квіти.
Провели санітарну чистку парку, в зв'язку з чим маємо гілки ялини, які плануємо використати для створення новорічних композицій.
Найближчим часом в парку з'явиться цікава новинка. Газони перед сценою прикрасимо зеленими фігурами-топіаріями (вид садового дизайну) у вигляді трьох казкових ведмедів. Хочеться новацій у всьому, в тому числі і в озелененні, адже "живі" скульптури радуватимуть ковельчан і
гостей міста не один рік. Згодом у планах "розмалювати" бегоніями газон на центральній алеї, встановити ще один цікавий топіарій при вході у парк атракціонів.
Парк імені Тараса Шевченка на відміну від центрального на момент мого призначення був більш впорядкованим завдяки зусиллям підприємця Романа Дідицького. Тому працювали над озелененням. Засадили клумби, придбали композиції, які прикрашають підніжжя пам'ятника, закупили гортензії для прикраси входу в парк. На наступні роки плануємо там також висадити троянди та седуми. Формуємо кущі та робимо усе, аби відвідувачі почували себе конфортно та затишно.
– Яким був цей парковий сезон для Вас?
– Для мене особисто це був сезон випробувань. Бо, звісно, можна прийти й керувати. А коли немає ким керувати і чим працювати, то доводилося не тільки організовувати роботу, а й робити її самій, залучати до неї членів колективу, які до цього часу цією роботою не займалися. І навіть не завжди проблема була в коштах, важче було знайти працівників, які згодні були б працювати на мінімальну зарплату. Тому, спираючись на непростий минулий досвід, уже сьогодні підприємство шукає працівників, які в наступному сезоні будуть займатися озелененням парків та іншими роботами. Нині маємо сформований колектив, з яким можна ставити мету і доходити до цілі.
– Улюблене місце малечі – це, звичайно, атракціони у парку культури та відпочинку імені Лесі Українки. Скільки атракціонів в роботі та чи плануєте їх оновлення?
– Містечко атракціонів, що в парку імені Лесі Українки, розділене на дві зони: комунальну і приватну. До комунальної власності належать давно знайомі ковельчанам атракціони "Кораблик" та "Олені". Є в нас аквадром, ігрова дитяча кімната і батут. Також маємо атракціон "Клоун", який в цьому році вийшов з ладу і не функціонував. Але вже працюємо над тим, щоб в наступному році ввести його в експлуатацію.
Звичайно, ми б із задоволенням придбали щось сучасне і цікаве. Але бачення на це міської влади трохи інакше – містечко атракціонів передати у приватні руки. Можливо, такий хід і виправданий. Адже щоб утримувати і оновлювати атракціони, потрібні величезні кошти.
– Дитячі майданчики в міських парках теж не пустують, особливо погожої днини. Можливо, у планах – облаштування нових дитячих майданчиків чи ігрових зон?
– З приводу дитячих розваг, то, окрім атракціонів, маємо гарне дитяче містечко, канатну доріжку в парку імені Лесі Українки, влітку
там діяли переїзні атракціони. На мою думку, місце для відпочинку потрібно облаштувати літнім людям, котрі, окрім як прогулятися і посидіти на лавочці, не мають чим себе зайняти.
До речі, в минулому в парку культури та відпочинку діяв скейт-парк, але він не відповідав необхідним стандартам безпеки. Тому було б добре знайти місце для юних скейтбордистів, котрі для своїх тренувань обрали в парку не зовсім підходяще місце. Позаяк потреба в цьому є, можливо, варто було б залучити до цього "приватників", котрі могли б, скажімо, давати в оренду захисне спорядження тощо.
– Які основні джерела коштів для підприємства? Чи збільшилося цьогоріч фінансування на розвиток парків? Які прогнози на наступний рік?
– Цьогоріч фінансування на КП "Ковельські парки", звісно, збільшилося. Адже раніше підприємство не фінансувалося з бюджету. Адміністрація парку відповідала лише за містечко атракціонів, за рахунок якого проводилося фінансування. З січня цього року підприємство відповідає за територію двох парків: ім. Лесі Українки та ім. Тараса Шевченка та виконує роботи санітарної очистки, насадження клумб, забезпечення естетичного вигляду території і т.д. Тому з початку року було набрано працівників, які обслуговують ці потреби, закуплено інвентар – а це все кошти міського бюджету.
На наступний рік планується передати на обслуговування нашому підприємству, ще додатково парк Слави і набережну. Тому зрозуміло, що витрати підприємства зростуть. Зважаючи на це та у зв'язку із збільшенням у грудні мінімальної заробітної плати, будемо просити збільшення бюджетних коштів для підприємства. Доки підтримку влади маємо, будемо надіятись і на підтримку депутатів, коли затверджуватиметься бюджет 2022 року.
– Які перспективи КП "Ковельські парки" і Ваше особисте бачення розвитку підприємства?
– Маю надію, що ковельські парки будуть квітнути, як у моїй уяві. А якщо серйозно, то у перспективі КП "Ковельські парки" мають намір передати всі зелені зони (парки, сквери), що знаходяться на території міста. Серед таких, наприклад, так званий парк Грушевського. Хоча як такого там ще парку немає. Тому потрібно продумати його концепцію, щоб дійсно це було місце для відпочинку людей. Поблизу Палацу Тараса Шевченка також знаходиться, так би мовити, "нічийна" зелена зона. Рекреаційної, зеленої зони немає і в мікрорайоні "Сільмаш", який активно зараз розбудовується. У Ковелі є чимало гарних місцин, які могли б стати улюбленим місцем для відпочинку і дозвілля ковельчан. А моє завдання на посаді директора КП "Ковельські парки" робити усе, аби місто залишалось зеленим, квітучим та ошатним, аби ковельчани та гості міста мали гарні місцини для відпочинку.
Розмову вела Вікторія ЗІНЧУК.
Залишити коментар