ГРВІ та грипу ніхто не відміняв
За даними ДУ "Волинський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України" у Волинській області за перший тиждень 2022 року на гострі респіраторні вірусні інфекції, в тому числі коронавірусну інфекцію, захворіло 2911 осіб. Інтенсивний показник захворюваності за даний період на 48,6% нижчий базового рівня. Інтенсивність епідемічної активності знаходилася на міжсезонному рівні.
У структурі захворюваності діти до 17 років становлять 49%. З початку епідемічного сезону перехворіло близько 90 тисяч волинян – це близько 9% населення області.
За результатами епіднагляду в Україні виявлено циркуляцію вірусів грипу типу А (Н3) в зразках матеріалів від пацієнтів із підозрою на грип. Також крім грипу та коронавірусної інфекції, циркулюють віруси парагрипу, RS-віруси, риновіруси, бокавіруси, аденовіруси та коронавіруси типу NL-63.
Як інформує медичний директор центру первинної медико-санітарної допомоги Ковельського МТМО Олег Кубай, за минулий рік на гострі респіраторні вірусні інфекції, включно з коронавірусною інфекцією, перехворіло 25 867 ковельчан (з них - 11 557 дітей).
Пік захворюваності на грип та ГРВІ очікують у кінці лютого - на початку березня.
l
Кажуть, що застуда минає без ліків. Але ніколи не відомо точно, які ускладнення можуть бути без лікування. За словами лікарів, у третині випадків сильний нежить і кашель переходять у тяжчі хвороби. В 10% випадків - у запалення легень.
Сучасна медицина знає про організм дуже багато. Але є й багато невідомого. На одну й ту ж хворобу кожен організм реагує по-своєму. Приміром, троє людей одночасно заразилися грипом. Перший хворий активний, почувається добре. В іншого – сильний кашель, нежить і підвищена температура тримається тиждень, а потім все минає. А третій десять днів не може встати з ліжка. Вірус один, а реакція – різна. Це залежить від імунітету. Тому для профілактики слід зміцнювати його взимку й навесні.
Однак навіть при легкій застуді лікарі радять якнайдовше не виходити на роботу або навчання.
Тривала й сильна слабкість при застуді мають насторожувати. Варто зробити рентген. Бо може бути бронхіт чи пневмонія.
Медики наголошують, що успіх лікування напряму залежить від своєчасного звернення по медичну допомогу. Вірусів, які спричиняють ГРВІ чи грип є більше 200, тому пересічна людина не може з упевненістю знати, що ж саме стало причиною нездужання і самостійно призначати собі ліки.
Проте все ж медики називають симптоми, які допоможуть оцінити свій стан. Наприклад, при застуді чи ГРВІ погіршення самопочуття у хворого спостерігається не настільки стрімко, як при грипі, коли температура наростає раптово (39 - 40 0С). Гостра респіраторна вірусна інфекція може проявлятися лише підвищеною втомою, а от у випадку грипу людину морозить, вона відчуває сильний головний біль, їй боляче рухати очима, дивитися на світло, при цьому ломить у м’язах і суглобах.
Із природних ліків при сильній застуді добре допомагає морська сіль. Вона ефективно вбиває бактерії й допомагає одужати швидше. Але харчової солі не варто використовувати. Підійде тільки морська. У склянці теплої води розмішайте чайну ложку. Полощіть розчином горло 3-5 разів на день.
Але все ж замість полоскання горла краще багато пити різної рідини (краще пити мінералку, ніж, скажімо, чай з лимоном). Не варто також поспішати збивати температуру, якщо вона не перевищує 38,5С. Лихоманка – це лікувальний засіб: організм знищує патогенних агентів (віруси та бактерії). Тому якщо дорослий чи дитина добре переносить високу температуру (немає мігрені, судом), таку температуру збивати не варто.
l
Не треба допускати й інших помилок. Коли температура висока, не можна намагатись зігрітися. Навпаки, якщо жар більше 380С, треба максимально роздягтися. Обкладатися грілками не слід. Організм має позбутися зайвого тепла.
Не можна приймати антибіотики без лікаря. Лише лікар може оцінити важкість стану пацієнта і доцільність тих чи інших ліків.
Аромотерапія також не допоможе, адже в одному сантиметрі повітря близько мільйона бактерій. Тому знищити орду патогенних мікроорганізмів таким чином не вдасться.
При цьому не слід відмовлятися від душу. Він протипоказаний лише, якщо вода дуже гаряча. А якщо тепла і миєтеся швидко, то це добре: під час хвороби на шкірі багато токсинів, які потрібно змивати.
Часник, цибуля, гірчичники, картопляний пар… Не поспішайте використовувати так звані засоби народної медицини для лікування грипу – вони неефективні, а деякі навіть можуть зашкодити вашому здоров’ю.
Наприклад, часникотерапія – не метод для лікування грипу. Не існує доказів того, що часник має противірусні властивості, допомагає вилікуватись від грипу та запобігти захворюванню. Проте зашкодити здоров'ю він здатен (можливі розлади шлунково-кишкового тракту, розвиток підвищеної кровоточивості тощо).
Подібно до часнику цибуля не захистить вас від грипу, а лікувати грип цибулею тим паче не треба. Один із найбільш популярних і найнебезпечніших методів – закапувати сік цибулі у ніс. Така процедура може спричинити сильне подразнення чи опік слизової оболонки носа. Сік цибулі ніяк не впливає на вірус грипу, тому полегшити перебіг хвороби така процедура не допоможе.
Не існує жодних доказів того, що вітамін С (як і будь-які інші вітаміни) можуть допомогти вилікувати грип. Вживання надлишкової кількості цього вітаміну може спровокувати каменеутворення в нирках, особливо на фоні зневоднення, пов’язаного з гарячкою. Окрім того, споживання великої кількості цитрусових небезпечне розвитком алергічних реакцій.
Використання методу "парення ніг" не має жодної доказової ефективності для лікування застуди чи інших вірусних та бактерійних захворювань. Взагалі застосування такої методики "лікування", особливо для дітей можна розцінювати більше як метод тортури, а не лікування. Такими діями ми можемо викликати опіки у дитини, страх у неї перед всіма методами лікування.
l
За словами медиків, найкраще і найбільш безпечне лікування для дітей при звичайній неускладненій застуді – це просто постільний режим, велика кількість пиття, зниження температури безпечними препаратами (наприклад, парацетамолом), часте провітрювання приміщення і вологе прибирання. Проте і такі методи не слід проводити без попередньої консультації із вашим сімейним лікарем чи педіатром.
Дихати над щойно звареною картоплею також не рекомендується. Жодного впливу на вірус грипу та протікання захворювання вони не мають. Водночас це може нашкодити організму пацієнта. Дія гарячого пару може сприяти надмірному підвищенню температури тіла, опіку слизових дихальних шляхів та викликати бронхоспазм або навіть життєво небезпечний ларингоспазм у дітей.
Ще один псевдоваріант – гірчичники. Передусім людям з ГРВІ та грипом і підвищеною температурою тіла від проведення подібних процедур варто утриматися, бо можна собі нашкодити. Теплова дія гірчичників та гірчичного порошку може призвести до надмірного підвищення температури тіла. А це зазвичай потребує додаткового прийому ліків, причому не завжди просто вже й збити цю підвищену температуру.
Спиртні напої при застуді теж не ліки. Малі дози алкоголю викликають розширення судин шкіри - людина стає рум'яною, червоніє, відчуває приплив тепла. Це відчуття є недовготривалим, адже в цей час людина активно втрачає тепло через шкіру. Водночас алкоголь викликає спазми протоків внутрішніх органів, тож органи не отримують достатньо крові і, відповідно, кисню, що небезпечно. Діє алкоголь і на слизову оболонку рота, глотки тощо, пошкоджує її і робить більш проникною для вірусів і бактерій. Під час гарячки організм зневоднюється, і концентрація алкоголю в крові хворого на грип буде більшою, ніж при звичайних обставинах. Тож такі способи лікування приносять більше шкоди, ніж користі. Крім того, алкоголь пригнічує імунну систему.
l
На сьогодні відсутні будь-які переконливі свідчення того, що оцет може допомогти у лікуванні грипу чи зняти будь-які симптоми хвороби. Перш за все, вірус грипу вражає епітелій слизових оболонок носоглотки та верхніх дихальних шляхів, а не руки чи лоб, тому прикладання оцту ніяким чином не може вплинути на вірус. Те саме стосується і зняття симптомів – цьому немає жодних переконливих свідчень. Водночас, надмірне використання оцту може призвести до подразнення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів парами, а в залежності від концентрації оцту пов'язка може стати причиною опіків.
Отож, читаючи про черговий "магічний" народний засіб, не забувайте про те, що не отримавши вчасного ефективного лікування, можна погіршити свій стан здоров'я та отримати ускладнення захворювання.
І пам’ятайте: найкраща профілактика грипу – це щорічна вакцинація. Вона захищає від найбільш поширених штамів вірусу. До слова, за інформацією медичного директора центру ПМСД Олега Кубая, Ковельське МТМО забезпечене певною кількістю доз вакцини проти грипу для декретованої групи населення (осіб, які мають значний ризик заразитися).
"Зважаючи на епідеміологічну ситуацію, при перших проявах симптомів ГРВІ краще за все звернутися до сімейного лікаря або в кабінети інфекційного контролю по вул. Театральній, 16. Там безкоштовно візьмуть мазок на виявлення коронавірусу та за необхідності призначать аналізи", – радить Олег Віталійович.
А ще для зниження ризику захворювання частіше мийте руки, не торкайтесь обличчя, уникайте контакту з хворим, часто провітрюйте приміщення, їжте корисну їжу, пийте багато води, висипайтесь, підтримуйте себе "в формі" завдяки фізичній активності, уникайте стресу та перенавантаження. І не хворійте!
Підготувала
Вікторія ЗІНЧУК.
За даними ДУ "Волинський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України" у Волинській області за перший тиждень 2022 року на гострі респіраторні вірусні інфекції, в тому числі коронавірусну інфекцію, захворіло 2911 осіб. Інтенсивний показник захворюваності за даний період на 48,6% нижчий базового рівня. Інтенсивність епідемічної активності знаходилася на міжсезонному рівні.
У структурі захворюваності діти до 17 років становлять 49%. З початку епідемічного сезону перехворіло близько 90 тисяч волинян – це близько 9% населення області.
За результатами епіднагляду в Україні виявлено циркуляцію вірусів грипу типу А (Н3) в зразках матеріалів від пацієнтів із підозрою на грип. Також крім грипу та коронавірусної інфекції, циркулюють віруси парагрипу, RS-віруси, риновіруси, бокавіруси, аденовіруси та коронавіруси типу NL-63.
Як інформує медичний директор центру первинної медико-санітарної допомоги Ковельського МТМО Олег Кубай, за минулий рік на гострі респіраторні вірусні інфекції, включно з коронавірусною інфекцією, перехворіло 25 867 ковельчан (з них - 11 557 дітей).
Пік захворюваності на грип та ГРВІ очікують у кінці лютого - на початку березня.
ххх
Кажуть, що застуда минає без ліків. Але ніколи не відомо точно, які ускладнення можуть бути без лікування. За словами лікарів, у третині випадків сильний нежить і кашель переходять у тяжчі хвороби. В 10% випадків - у запалення легень.
Сучасна медицина знає про організм дуже багато. Але є й багато невідомого. На одну й ту ж хворобу кожен організм реагує по-своєму. Приміром, троє людей одночасно заразилися грипом. Перший хворий активний, почувається добре. В іншого – сильний кашель, нежить і підвищена температура тримається тиждень, а потім все минає. А третій десять днів не може встати з ліжка. Вірус один, а реакція – різна. Це залежить від імунітету. Тому для профілактики слід зміцнювати його взимку й навесні.
Однак навіть при легкій застуді лікарі радять якнайдовше не виходити на роботу або навчання.
Тривала й сильна слабкість при застуді мають насторожувати. Варто зробити рентген. Бо може бути бронхіт чи пневмонія.
Медики наголошують, що успіх лікування напряму залежить від своєчасного звернення по медичну допомогу. Вірусів, які спричиняють ГРВІ чи грип є більше 200, тому пересічна людина не може з упевненістю знати, що ж саме стало причиною нездужання і самостійно призначати собі ліки.
Проте все ж медики називають симптоми, які допоможуть оцінити свій стан. Наприклад, при застуді чи ГРВІ погіршення самопочуття у хворого спостерігається не настільки стрімко, як при грипі, коли температура наростає раптово (39 - 40 0С). Гостра респіраторна вірусна інфекція може проявлятися лише підвищеною втомою, а от у випадку грипу людину морозить, вона відчуває сильний головний біль, їй боляче рухати очима, дивитися на світло, при цьому ломить у м’язах і суглобах.
Із природних ліків при сильній застуді добре допомагає морська сіль. Вона ефективно вбиває бактерії й допомагає одужати швидше. Але харчової солі не варто використовувати. Підійде тільки морська. У склянці теплої води розмішайте чайну ложку. Полощіть розчином горло 3-5 разів на день.
Але все ж замість полоскання горла краще багато пити різної рідини (краще пити мінералку, ніж, скажімо, чай з лимоном). Не варто також поспішати збивати температуру, якщо вона не перевищує 38,5С. Лихоманка – це лікувальний засіб: організм знищує патогенних агентів (віруси та бактерії). Тому якщо дорослий чи дитина добре переносить високу температуру (немає мігрені, судом), таку температуру збивати не варто.
ххх
Не треба допускати й інших помилок. Коли температура висока, не можна намагатись зігрітися. Навпаки, якщо жар більше 380С, треба максимально роздягтися. Обкладатися грілками не слід. Організм має позбутися зайвого тепла.
Не можна приймати антибіотики без лікаря. Лише лікар може оцінити важкість стану пацієнта і доцільність тих чи інших ліків.
Аромотерапія також не допоможе, адже в одному сантиметрі повітря близько мільйона бактерій. Тому знищити орду патогенних мікроорганізмів таким чином не вдасться.
При цьому не слід відмовлятися від душу. Він протипоказаний лише, якщо вода дуже гаряча. А якщо тепла і миєтеся швидко, то це добре: під час хвороби на шкірі багато токсинів, які потрібно змивати.
Часник, цибуля, гірчичники, картопляний пар… Не поспішайте використовувати так звані засоби народної медицини для лікування грипу – вони неефективні, а деякі навіть можуть зашкодити вашому здоров’ю.
Наприклад, часникотерапія – не метод для лікування грипу. Не існує доказів того, що часник має противірусні властивості, допомагає вилікуватись від грипу та запобігти захворюванню. Проте зашкодити здоров'ю він здатен (можливі розлади шлунково-кишкового тракту, розвиток підвищеної кровоточивості тощо).
Подібно до часнику цибуля не захистить вас від грипу, а лікувати грип цибулею тим паче не треба. Один із найбільш популярних і найнебезпечніших методів – закапувати сік цибулі у ніс. Така процедура може спричинити сильне подразнення чи опік слизової оболонки носа. Сік цибулі ніяк не впливає на вірус грипу, тому полегшити перебіг хвороби така процедура не допоможе.
Не існує жодних доказів того, що вітамін С (як і будь-які інші вітаміни) можуть допомогти вилікувати грип. Вживання надлишкової кількості цього вітаміну може спровокувати каменеутворення в нирках, особливо на фоні зневоднення, пов’язаного з гарячкою. Окрім того, споживання великої кількості цитрусових небезпечне розвитком алергічних реакцій.
Використання методу "парення ніг" не має жодної доказової ефективності для лікування застуди чи інших вірусних та бактерійних захворювань. Взагалі застосування такої методики "лікування", особливо для дітей можна розцінювати більше як метод тортури, а не лікування. Такими діями ми можемо викликати опіки у дитини, страх у неї перед всіма методами лікування.
ххх
За словами медиків, найкраще і найбільш безпечне лікування для дітей при звичайній неускладненій застуді – це просто постільний режим, велика кількість пиття, зниження температури безпечними препаратами (наприклад, парацетамолом), часте провітрювання приміщення і вологе прибирання. Проте і такі методи не слід проводити без попередньої консультації із вашим сімейним лікарем чи педіатром.
Дихати над щойно звареною картоплею також не рекомендується. Жодного впливу на вірус грипу та протікання захворювання вони не мають. Водночас це може нашкодити організму пацієнта. Дія гарячого пару може сприяти надмірному підвищенню температури тіла, опіку слизових дихальних шляхів та викликати бронхоспазм або навіть життєво небезпечний ларингоспазм у дітей.
Ще один псевдоваріант – гірчичники. Передусім людям з ГРВІ та грипом і підвищеною температурою тіла від проведення подібних процедур варто утриматися, бо можна собі нашкодити. Теплова дія гірчичників та гірчичного порошку може призвести до надмірного підвищення температури тіла. А це зазвичай потребує додаткового прийому ліків, причому не завжди просто вже й збити цю підвищену температуру.
Спиртні напої при застуді теж не ліки. Малі дози алкоголю викликають розширення судин шкіри - людина стає рум'яною, червоніє, відчуває приплив тепла. Це відчуття є недовготривалим, адже в цей час людина активно втрачає тепло через шкіру. Водночас алкоголь викликає спазми протоків внутрішніх органів, тож органи не отримують достатньо крові і, відповідно, кисню, що небезпечно. Діє алкоголь і на слизову оболонку рота, глотки тощо, пошкоджує її і робить більш проникною для вірусів і бактерій. Під час гарячки організм зневоднюється, і концентрація алкоголю в крові хворого на грип буде більшою, ніж при звичайних обставинах. Тож такі способи лікування приносять більше шкоди, ніж користі. Крім того, алкоголь пригнічує імунну систему.
ххх
На сьогодні відсутні будь-які переконливі свідчення того, що оцет може допомогти у лікуванні грипу чи зняти будь-які симптоми хвороби. Перш за все, вірус грипу вражає епітелій слизових оболонок носоглотки та верхніх дихальних шляхів, а не руки чи лоб, тому прикладання оцту ніяким чином не може вплинути на вірус. Те саме стосується і зняття симптомів – цьому немає жодних переконливих свідчень. Водночас, надмірне використання оцту може призвести до подразнення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів парами, а в залежності від концентрації оцту пов'язка може стати причиною опіків.
Отож, читаючи про черговий "магічний" народний засіб, не забувайте про те, що не отримавши вчасного ефективного лікування, можна погіршити свій стан здоров'я та отримати ускладнення захворювання.
І пам’ятайте: найкраща профілактика грипу – це щорічна вакцинація. Вона захищає від найбільш поширених штамів вірусу. До слова, за інформацією медичного директора центру ПМСД Олега Кубая, Ковельське МТМО забезпечене певною кількістю доз вакцини проти грипу для декретованої групи населення (осіб, які мають значний ризик заразитися).
"Зважаючи на епідеміологічну ситуацію, при перших проявах симптомів ГРВІ краще за все звернутися до сімейного лікаря або в кабінети інфекційного контролю по вул. Театральній, 16. Там безкоштовно візьмуть мазок на виявлення коронавірусу та за необхідності призначать аналізи", – радить Олег Віталійович.
А ще для зниження ризику захворювання частіше мийте руки, не торкайтесь обличчя, уникайте контакту з хворим, часто провітрюйте приміщення, їжте корисну їжу, пийте багато води, висипайтесь, підтримуйте себе "в формі" завдяки фізичній активності, уникайте стресу та перенавантаження. І не хворійте!
Підготувала Вікторія ЗІНЧУК.
Залишити коментар