Із засідання погоджувальної комісії
На сторінках нашої газети вже порушувалася проблема будівництва теплової електростанції потужністю 3 МВт з переробки відходів деревини на тверду біомасу та їх складування, яку за своїм проектом планує звести у Ковелі по вул. Варшавській, 14, що у мікрорайоні "Сільмашу", TOB "Колбе-Україна".
Вже відбулися громадські слухання з приводу цього. Відповідно до розпорядження міського голови було створено погоджувальну комісію з розгляду спірних питань до проекту містобудівної документації "Детальний план території розміщення підприємства", засідання якої відбулося 4 червня ц. р.
З інформацією виступила начальник відділу містобудування та архітектури міськвиконкому Людмила Мурай, котра доповіла про те, що до виконавчого комітету міської ради надійшло три звернення від Ковельської міської ГО "Наше майбутнє", автори яких беруть під сумнів доцільність реалізації проекту щодо будівництва у нашому місті ТЕС, адже, на їхню думку, це становить собою екологічну й економічну небезпеку для місцевих мешканців.
Проте, як зазначила головний архітектор міста, містобудівна документація свідчить про те, що приводів для занепокоєння немає, адже розміщення цього об'єкта відповідає генеральному плану Ковеля, оскільки займає територію промислової зони. Його потужність дозволяє дотримуватись всіх санітарно-захисних зон від існуючої житлової забудови в районі "Сільмашу".
Компанією-інвестором проведено оцінку впливу викидів підприємства на навколишнє середовище. Згідно з наданими розрахунками викиди підприємства будуть втричі менші гранично- допустимих викидів у цьому районі. Отже, ніякого негативного впливу на життя і здоров'я людей, зокрема, жителів прилеглого мікрорайону, ТЕС не буде мати, підсумувала доповідач. Адже, як зазначила вона далі, для порівняння: у житловому районі "Сільмашу" знаходиться котельня , яка має потужність 18 МВт і розміщена на відстані 50 метрів від житлової забудови, тоді як об'єкт потужністю 3 МВт, який сьогодні проектується, – на відстані 400 метрів.
Що стосується можливості забезпечення запланованого об'єкта сировиною, то згідно із наданою інвестором довідкою для його діяльності необхідно за годину спалювати 6,7 метра кубічних відходів сировини, що у день складатиме 150 метрів кубічних деревини, а відповідно у рік – 63 тисячі метрів кубічних. Л. Мурай озвучила перелік постачальників сировини, серед яких – лісові господарства, підприємства, приватні підприємці, які працюють на території Волинської області. Окрім того, розглядається варіант посадки енергетичної лози в охоронних зонах ліній електропередач для використання в подальшому як сировини на підприємстві.
Стосовно доцільності будівництва ТЕС, зважаючи на те, що поряд знаходиться Рівненська АЕС, доповідач зауважила, що це – чисто комерційний проект, від якого ковельчани якщо й отримуватимуть електрику, то лише у випадку пікового навантаження на електромережі.
Як зазначила Людмила Мурай, серед позитивних моментів цього будівництва є те, що підприємство пропонує постачати теплоенергію для потреб міста у розмірі близько 300 кубічних метрів. І хоч її вартість лише на 20 відсотків буде нижчою, ніж в ПТМ "Ковельтепло", економічний ефект від цього матимемо.
Окрім того, в міський бюджет надходитимуть кошти від оренди землі підприємством у розмірі 91 тисяча гривень в рік та податки від господарської діяльності. Також на підприємстві буде створено двадцять робочих місць. Відповідно до рішення Ковельської міської ради від 27.12.2012 року, № 32/63 “Про затвердження Положення про порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури міста Ковеля” підприємством буде зроблено внесок у створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста у розмірі орієнтовно 700 тис. грн.
Проте почуте таки не переконало автора листів, голову ГО "Наше майбутнє" Сергія Дружиновича, котрий, зокрема, зауважив, що не варто спиратися на розрахунки, які виглядають реальними лише на папері. На його погляд, недоліків від такого будівництва значно більше, ніж переваг, та й перевірити показники роботи ще не збудованої теплоелектростанції теж неможливо.
Підтримали позицію ініціатора звернення й інші громадські активісти. На переконання активіста Українського Фонду Культури Геннадія Сарапіна, не варто поспішати з реалізацією цього проекту, адже є підстави сумніватися в доцільності будівництва об'єкта, який може завдати чимало шкоди навколишньому середовищу та мешканцям міста.
Не погодився з думкою представників громадськості заступник міського голови Петро Юрчук, котрий сказав, що має досвід роботи в електроенергетиці, адже працював на енергопостачальному підприємстві 38 років і не бачить причин відмовлятися від втілення цього проекту, бо, з його слів, нам пропонують високотехнологічне виробництво, до якого будуть залучені висококваліфіковані спеціалісти.
Не стримував емоцій, реагуючи на попередні виступи, громадський активіст, підприємець Микола Печенюк, котрий намагався дізнатися у присутнього на засіданні комісії представника інвестора вартість одного кіловата електрики для ковельчан. Членам погоджувальної комісії було повідомлено, що з будівництвом ТЕС ціни на електроенергію не зміняться.
Менш категоричними у своїх виступах були депутат міської ради Олександр Артишук, громадська діячка Наталія Дуброва, котрі висловились за підтримку цього проекту, адже, на їхню думку, цілком можливо контролювати цей процес, перевіряти наведені інвестором розрахунки шляхом проведення незалежної громадської експертизи.
Поклав край дискусії у залі, яка того дня часом переростала у словесні "баталії", секретар міської ради Михайло Гетьман, котрий зазначив, що всі звернення ГО "Наше майбутнє" про шкідливість та недоцільність будівництва об'єкта не обґрунтовані вимогами законів та будівельних норм і запропонував визначитись щодо підтримки містобудівної документації.
Такий “Детальний план території розміщення підприємства з переробки відходів деревини на тверду біомасу та об'єкта енергетики – електричної станції потужністю 3 МВт, що виробляє електричну енергію з біомаси по вул. Варшавській, 14 в м. Ковелі Волинської області", поставили на голосування. У результаті "за" проголосувало 10 членів комісії, "проти" – четверо і один – утримався.
Вікторія ЗІНЧУК.
Залишити коментар