– Наше підприємство господарює на 25659 га лісу, який розташований на території Ковельського, Маневицького, Ратнівського та Старовижівського районів. В структуру лісгоспу входить 8 лісництв (Ковельське, Зеленівське, Білинське, Скулинське, Замшанське, Радовичівське, Кашівське, Углівське) та нижній склад, автоколона, консервний цех і цех переробки деревини.
При цьому площа природо-заповідного фонду становить 4254,9 га, що складає 16 % від усієї території підприємства. Це заказник загальнодержавного значення «Нечимне», ландшафтні заказники місцевого значення «Волошки», «Літинський», «Прирічний», «Радовичівський», «Скулинський», «Кашівський», «Чернявське», ботанічні заказники місцевого значення «Задибський», «Лісова дача», зоологічний заказник місцевого значення «Дубова», гідрологічний заказник місцевого значення «Озерця», ботанічні пам’ятки природи місцевого значення «Вільшанник-1», «Вільшанник-2», «Волога судіброва», «Лісова хаща», «Соснина – 1», «Соснина – 2», «Соснова дача», «Сосновий бір», «Соснянка», «Хвойна», «Соснова субір», заповідне лісове урочище «Велимченська дача».
Хочу розповісти про основні напрями діяльності підприємства. Адже у багатьох людей існує думка, що лісівники займаються лише вирубкою дерев. Але це не так.
Основними видами діяльності є лісовідновлення, охорона, захист лісу і аж потім – лісозаготівля та переробка деревини.
Для забезпечення комплексу лісокультурних робіт високоякісним посадковим матеріалом в Ковельському лісництві успішно функціонує лісовий розсадник площею 3,0 га, на якому вирощуємо садивний матеріал основних лісоутворюючих порід, а також декоративний посадковий матеріал.
У 2012 році ДП «Ковельське лісове господарство» отримало сертифікат за схемою FSC (Лісової Наглядової Ради). Головною мотивацією проведення лісової сертифікації є прагнення ДП «Ковельське лісове господарство» отримати підтвердження високого рівня ведення лісового господарства від незалежної міжнародної організації, наблизити рівень соціальних стандартів лісогосподарського виробництва до європейських та отримати новітні знання й практичні навички ведення екологічно орієнтованого лісівництва.
Площа лісовідновлення в 2017 році становить 178,5 га, в тому числі лісові культури – 67,5 га, природне відновлення – 111 га. При плані 500 га було проведено догляди за лісовими культурами на площі 718 га.
З метою поліпшення якісного складу лісів, їх оздоровлення, посилення захисних властивостей проводимо лісогосподарські заходи (рубки догляду за лісом, санітарні рубки).
В 2017 році завдяки комплексу робіт з охорони лісів від пожеж вдалося зберегти зелені насадження від великих загорань. Серед протипожежних заходів – влаштування 93 км мінералізованих смуг, а догляд за мінсмугами проведено на 447 км. Так звані позапланові дороги перекриті шлагбаумами, вздовж доріг встановлено аншлаги на протипожежну і природоохоронну тематику, облаштовані нові місця відпочинку.
За 8 місяців лісовою охороною складено 28 протоколів, з них – про незаконні рубки 15 (об’єм зрубаної деревини становить 9,4 м3, завдано збитків на суму 54,1 тис. грн.); інших лісопорушень (засмічення лісів відходами, порушення правил пожежної безпеки, порушення правил полювання, незаконна заготівля ягід, грибів) в кількості 13 випадків на суму 1900 грн., які відшкодовано добровільно. П’ять справ знаходяться на розслідуванні в правоохоронних органах.
На базі лісгоспу функціонує Скулинське шкільне лісництво. Наставниками юних лісівників є лісничий Леонід Лисюк та науковий керівник – вчитель біології Скулинської ЗОШ І-ІІІ ступенів Світлана Савченко. Важливе значення в роботі учнівського лісництва відіграє науково-дослідницька робота. Неможливо досягти успіхів без проведення спостережень, дослідів, експериментів, під час яких діти знаходять цікаві факти для написання і захисту наукових робіт.
При школі працює філія МАН з основ лісового господарства.
Хочу наголосити, що виконання всього комплексу запланованих лісогосподарських робіт відбулось завдяки стабільній роботі держлісгоспу, надходженню коштів від реалізації необхідної продукції лісу в круглому виді, продукції переробки деревини та побічного користування. Державного фінансування на ці цілі в поточному році не передбачено.
Поряд з виконанням об’ємних показників значна увага приділяється ефективному використанню лісосировинних ресурсів, питанням раціональної розробки і розкряжуванню деревини, суворому дотриманню сортиментної структури, поділяночному виходу лісопродукції.
За 8 місяців ц. р. підприємством від усіх видів рубок заготовлено 34, 837 тис. куб. м. З них на рубках головного користування заготовлено 20,194 тис. куб. м, що становить 62 % від лісосічного фонду 2017 року.
Загальний обсяг реалізованої продукції становить 25361,6 тис. грн., в тому числі на експорт – 10286,7 тис. грн. Питома вага реалізації продукції на експорт становить 40 %. В круглому виді реалізовано 24 тис. куб. м. на суму 13929,0 тис. грн., в тому числі на експорт – 1,3 тисячі. Відсоток реалізації продукції лісозаготівель на експорт складає лише 5 %, тобто реалізація круглого лісу була першочергово зосереджена на забезпеченні внутрішнього ринку.
Питаннями раціональної розробки і розкряжуванню деревини, відвантаженням лісопродукції у круглому вигляді на експорт, переробкою деревини на підприємстві займаються працівники нижнього складу на чолі з бригадиром Віталієм Веремчуком. Нещодавно тут був зроблений капітальний ремонт, придбано новий дровокольний комплекс для виробництва дров. Для працівників, зайнятих на лісогосподарських, нижньоскладських роботах та вивезенні деревини, запроваджена система преміювання за вихід цінних сортиментів, виконання об’ємних показників.
Для покращення умов праці на підприємстві вжито ряд заходів щодо: забезпечення спецтехнікою, закупівлі нового та сучасного обладнання, проведення ремонтів побутових приміщень, облаштування нових місць для відпочинку.
Середня зарплата одного штатного працівника за 8 місяців становить 7616 грн. (за відповідний період минулого року – 5863 грн.). Ріст заробітної плати штатних робітників відбувається за рахунок діючих систем доплат і премій за умови виконання планових показників і обсягів робіт. Щомісячно виплачуємо винагороду за вислугу років працівникам підприємства.
Цікавим є й такий факт: з початку року сплачено податків до бюджету та інших обов’язкових платежів на суму 5017,5 тис. грн., в тому числі податок на доходи фізичних осіб – 1158,4 тис. грн., сплачено єдиного соціального внеску на суму 1412,8 тис. грн.
Сумлінна, злагоджена праця всього колективу та змістовний відпочинок працівників дають свої позитивні результати – ДП “Ковельське лісове господарство” є одним з найбільших в районі наповнювачем Державного бюджету, адже всі податки та обов’язкові платежі сплачуються в повному обсязі.
Робота підприємства тісно пов’язана з потребами територіальних громад, наданням спонсорських та матеріальних допомог, озелененням територій загальноосвітніх закладів, забезпеченням шкіл Ковельського району дровами.
За багаторічну, сумлінну працю в галузі лісового господарства працівники неодноразово нагороджувались Почесними грамотами ВОУЛМГ, Почесними грамотами Державного агентства лісових ресурсів України, Волинської обласної державної адміністрації, Волинської обласної ради.
У 2013 році Указом Президента України лісничому Замшанського лісництва Михалевичу Михайлу Андрійовичу присвоєно почесне звання “Заслужений лісівник України“. За результатами роботи у 2016 році 10 працівників нагороджені Почесною грамотою Волинсього обласного управління лісового та мисливського господарства. Ковельською райдержадміністрацією з нагоди Дня Незалежності України відзначений у цьому році тракторист на підготовці лісосік, трелюванні та вивезенні лісу Ковельського лісництва Лозовицький Юрій Іванович.
З нагоди свята щиро вітаю членів трудового колективу підприємства, ветеранів виробництва, бажаю мирного неба над головою, добра й благополуччя! Вірю, що попереду нас чекає ще багато справ на благо рідної держави, українського народу.
Олександр СМАЛЬ, директор Ковельського СЛАТ “Тур”
– Основним завданням лісогосподарського підприємства «Тур» є ведення лісового господарства на належному рівні, що передбачає: посадку лісу, догляд за лісовими культурами, молодняками, всіма лісовими насадженнями аж до стиглого лісу, що призначається до рубок головного користування, охорона лісу від пожеж та самовільних рубок.
Площа лісу підприємства складає 35,5 тис. га, з них 25% від площі – насадження штучного походження, які представлені в основному деревостанами сосни звичайної.
Щорічно проводимо оздоровчі заходи шляхом вирубки пошкоджених шкідниками, відсталих у рості дерев. За посадками до 5-річного віку і в молодняках ведемо догляд шляхом викошування трави та самосівів інших порід дерев. Оздоровлення лісів санітарно – оздоровчими заходами проведено на площі 5,5 тис. га, рубки догляду в молодняках здійснено на площі 315 га.
Важливо, що рубки головного користування проводимо на основі матеріалів лісовпорядкування.
В цьому році посаджено більше 200 га культур, на площі понад 310 га здійснено сприяння природному поновленню. Для забезпечення посадковим матеріалом в лісгоспі є лісовий розсадник. В цьому році вирощено і висаджено один мільйон основних лісоутворюючих порід, понад 100 тис. штук декоративних порід дерев.
За дев’ять місяців цього року заготовлено 41603 кубічних метрів ліквідної деревини, з них – 14000 кубів дров паливних та паливних відходів, якими забезпечуємо сільське населення, школи, культосвітні та медичні заклади району і частково міста. Частину лісу переробляємо в цехах переробки, де виготовляємо пиломатеріали, заготовки під європіддони, тарну дошку та іншу продукцію.В минулому році задіяно лінію по виготовленню тирсобрикетів, яких цьогоріч випущено 284 тонни. Основним споживачем цієї продукції є ПТМ «Ковельтепло».
Для своєчасного та дієвого реагування на лісові пожежі маємо 2 пожежних депо, укомплектованих спеціальними автомобілями, автотракторними причепами-ємкостями, обладнаними насосами для подавання води; комплектом протипожежного інструменту. На кожній майстерській дільниці обладнані пункти зосередження пожежного інвентаря, а в кожному лісництві створені пожежні команди. Розширено і вдосконалено мережу рекреаційних пунктів в місцях масового відпочинку населення. Все це сприяло тому, що в цьому році не зафіксовано лісових пожеж на території «ТУРу».
Охорона лісу від самовільних рубок не втрачає своєї актуальності. Велика кількість приватних пилорам підштовхує місцеве населення до крадіжок. Ми проводимо нічні рейди, що певною мірою допомагає зменшенню лісопорушень. Необхідно, щоб правоохоронні органи більше допомагали нам в цьому плані.
В колективі працює 148 штатних працівників, в т. ч. – 43 майстри лісу. Кращими є лісничий Підрізького лісництва Простопчук Федір Адамович, лісничий Голобського лісництва Гуловський Станіслав Іванович, тракторист Шворак Володимир Єфремович та інші.
За 9 місяців цього року підприємство виготовило і реалізувало продукції на суму понад 21 млн. грн. Більше 8 млн. грн. сплачено різних видів податків, що складає понад 38% від реалізованої продукції. Єдиний соціальний внесок перевищує 2 млн. грн.
Не залишається поза увагою благоустрій адміністративних будівель, цехів, облаштування кімнат для відпочинку та приймання їжі працівників підприємства. Так, відремонтовано і благоустроєно приміщення Голобського лісництва; побудовано житловий комплекс для робітників цеху з виготовлення тирсоблоків, оскільки вони працюють вахтовим методом; облаштовано кімнату для людей, які приїжджають у відрядження.
Впевнений у тому, що дружний, згуртований колектив СЛАТ «ТУР» і надалі примножували славні традиції попередніх поколінь лісівників, робитиме все для того, щоб ліси Ковельщини були доглянуті, вабили до себе людей, дарували радість спілкування з ними.
Напередодні професійного свята щиро вітаю колег по роботі, ветеранів праці, зичу сповнення всіх мрій і задумів, великого особистого щастя!
Підготувала Оксана МОРОЗ.
Залишити коментар