У суботу 24 листопада ц. р. в Ковелі біля меморіальної стели «Хрест пам’яті жертв більшовицького терору» відбувся мітинг-реквієм з нагоди Дня пам’яті жертв голодоморів.
Ковельчани, представники міської влади, духовенства, політичних партій, навчальних закладів прийшли того дня вшанувати пам’ять мільйонів безневинно загиблих наших земляків.
Ведуча заходу Людмила Кречетова пригадала страшні сторінки історії нашого народу – трагедію 1932-1933 р.р., що забрала життя мільйонів людей.
В українських селах від голоду гинули і дорослі, і діти. У той час в Україні щодня помирало понад 25 тисяч наших співвітчизників. Але найжахливішим є те, що він був штучно створений тодішньою більшовицькою владою.
До присутніх звернувся секретар міської ради Михайло Гетьман, котрий зазначив, що в цю хвилину ковельчани разом із всіма українцями вшановують пам’ять жертв голодоморів, згадують і віддають данину пам’яті невинно убієнним. Виступаючий із щемом у серці говорив про тих, хто дивився смерті у вічі.
Слово мав вчитель історії міської ЗОШ № 10 Роман Вітрик, який навів страшні історичні факти та цифри тих трагічних років.
Непрохана сльоза виступила на обличчях присутніх, коли виступала член «Союзу Українок», депутат районної ради Лідія Козуля. Лідія Іванівна переповіла моторошну історію хлопчика із сходу України, котрий в ті роки зіткнувся із байдужістю односельчан. Люди від голоду не тямили, що коять – вбивали, полювали на дітей, не шкодували навіть своїх рідних.
Духовенство на чолі із благочинним Української Православної Церкви Київського патріархату м. Ковеля, настоятелем храму Дмитрія Солунського, протоієрем Анатолієм Александруком відслужили поминальну панахиду.
Настоятель Греко-католицької громади отець Петро у своїй промові наголосив, що час не може загоїти рани, заподіяні більшовицькою владою, тому ми, нащадки, повинні молитися за невинно убієнних та берегти пам’ять про них.
Ковельчани вшанували пам’ять мільйонів загиблих життів співвітчизників хвилиною мовчання і приєдналися до загальноукраїнської акції «Запали свічку».
На знак вшанування пам’яті невинних жертв голодоморів до підніжжя меморіальної стели лягли квіти.
Світлана ТРОЦЮК.
24 листопада в центральній районній бібліотеці відбулася година пам’яті «Розгойдані дзвони пам’яті», приурочена до Дня пам’яті жертв голодоморів.
Районний захід пройшов за участю представників органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, жителів, які пережили голодомор, працівників управлінь, відділів райдержадміністрації, представників громадських об’єднань, політичних партій, громадськості району.
До учасників заходу звернулися заступник голови райдержадміністрації Андрій Мигуля, голова районної ради Петро Якубук. Андрій Дмитрович, зокрема, зазначив, «...ще зберігається шанс засвоїти уроки історії не за підручниками, а через безпосередній контакт із живими свідками, донести біль і горе минулого до наших нащадків, щоб вони знали, розуміли і в майбутньому не допустили подібного. Тільки усвідомлення помилок минулого спонукає будувати майбутнє».
«Цей день є однією з найтрагічніших сторінок історії української держави. Надто велику ціну заплатив наш народ за прагнення бути господарем на власній землі. Ще й до сьогодні спогад про страшний голод в Україні – це незагоєна рана, невичерпаний біль», – наголосив у своєму виступі Петро Якубук.
Увазі учасників заходу було представлено фільм «Розгойдані дзвони пам’яті», який було створено на основі спогадів очевидців трагічних подій 1932-1933 років.
Запаливши свічки скорботи, присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих під час голодомору. Від учасників години пам’яті до меморіальної стели «Хрест пам’яті жертв більшовицького терору» м. Ковеля був покладений жалобний вінок.
Учасники заходу мали можливість ознайомитися з тематичною виставкою «Не втихне біль голодоморів», яка була розміщена в читальному залі центральної районної бібліотеки.
Відділ з питань
внутрішньої політики,
зв’язків з громадськими організаціями
та ЗМІ апарату райдержадміністрації.
НА ЗНІМКАХ: під час міського і районного заходів, приурочених до Дня пам’яті жертв голодоморів, у Ковелі.
Фото Мирослава ДАНИЛЮКА.
Залишити коментар