День 8 травня ц. р. у Ковелі розпочався гаряче й бурхливо. Незважаючи на мряку та дощ, чимало людей долучились до акції протесту, що відбувалась у центрі міста, щоби нарешті поставити якщо не крапку, то хоча б кому у вирішенні проблеми з відходами ковельського ветсанзаводу, що стала номером один для всього міста та й не тільки.
Невдоволення місцевих жителів вивантаженням поблизу с. Поворська відходів з Ковельської філії ДП "Укрветсанзавод" стало причиною мирних акцій протесту по перекриттю руху автотранспорту на автодорозі міжнародного значення "Київ-Ковель-Ягодин" та на автодорозі "Луцьк-Ковель".
Аби "стимулювати" владу до більш активних дій, зранку біля Будинку рад зібралися місцеві активісти, жителі міста та району, котрі, забувши про власні справи, вже більше місяця блокують, протестують, оббивають всі пороги задля того, щоб жити у безпечному місті і не боятись за життя і здоров'я своїх дітей. Адже у них з'явилась ще одна нагода "достукатись" до тих, хто може вплинути на ситуацію з ветсанзаводом у Ковелі. Того дня було скликано двадцять п'яту позачергову сесію Ковельської міської ради, на якій, власне, й мали розглядатися питання, пов’язані з проблемою, що склалась навколо цього державного підприємства.
Те, що громада налаштована рішуче, свідчили встановлені ще напередодні перед мерією палатки та шини. Роздратовані й доведені до відчаю люди емоцій не приховували, словесна перепалка, яка виникла між ними та заступником голови Волинської ОДА Сергієм Кошаруком, переросла у справжню шарпанину. Під вигуки "Ганьба!" у нього люди вимагали подати у відставку, адже своєї обіцянки щодо вирішення наболілої для всіх проблеми так і не виконав.
Не вщухали емоційні дискусії і в сесійному залі, де того дня ніде було ступити чи яблуку впасти. Тож сформувавши порядок денний й доповнивши його ще одним питанням (про створення тимчасової контрольної комісії з вивчення та вирішення питань, пов'язаних з діяльністю Ковельської філії ДП "Укрветсанзавод"), депутати приступили до роботи.
Першим народні обранці розглянули проект рішення "Про внесення змін до рішення міської ради від 22. 12. 2016 р., № 18/3 "Про міський бюджет на 2017 рік". Як пояснив міський голова Олег Кіндер, така необхідність виникла через те, що домовленість з областю про співфінансування заходів з ліквідації наслідків діяльності ветсанзаводу поки не виконується. Обіцяних півмільйона гривень з обласного бюджету місто так і не отримало (лише у міському бюджеті на це було передбачено 300 тис. грн.).
Перед тим, як скоригувати бюджет міста, депутати бажали почути інформацію про виконані роботи та стан фінансування, про що повідомив заступник міського голови Андрій Товстига. Він, зокрема, поінформував про те, що на разі з міського бюджету виділено 100 тис. грн. на ліквідацію наслідків катастрофи. Відповідно до вказаних змін буде виділено ще 200 тис. грн. з резервного фонду.
Він зазначив, що відповідно до рішення регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Ковельському міському голові доручено фінансово забезпечити виконання заходів з ліквідації наслідків діяльності ветсанзаводу. Координує ж ці роботи Держпродспоживслужба і Державна екологічна інспекція. Місце для вивезення відходів згідно із висновками екологічних служб визначає регіональна комісія ТЕБ та НС на чолі з головою Волинської ОДА Володимиром Гунчиком.
Андрій Товстига також повідомив про те, що з заводу вже вивезли близько 600 тонн відходів, решту планують вивозити в Турійський район, про що є домовленість з двома місцевими громадами.
Заступник голови громадської ради при міській раді Ігор Верчук говорив про ефективність витрачання коштів міської казни, які були спрямовані на ліквідацію наслідків діяльності ветсанзаводу у Ковелі. На його переконання, гроші виділяти потрібно, однак контролювати їх використання важливо також. Цей процес має бути ефективним та прозорим.
З приводу цього міський голова Олег Кіндер пояснив, що не може давати оцінку щодо ефективності використання цих коштів, натомість зобов’язаний виконувати всі рішення регіональної комісії ТЕБ та НС.
Після обговорення народні обранці одноголосно підтримали зміни до міського бюджету.
Перед тим, як приступити до обговорення питання про створення тимчасової контрольної комісії з вивчення та вирішення питань діяльності Ковельської філії ДП "Укрветсанзавод", було оголошено п'ятихвилинну перерву, після якої секретар міської ради Віра Федосюк зачитала озвучене на попередній сесії звернення мешканців Ковеля.
У ньому, зокрема, йдеться про необхідність проголошення надзвичайної ситуації регіонального рівня, закриття заводу, утилізації, вивезення відходів, рекультивації та заліснення території підприємства, створення депутатської тимчасової комісії з визначення впливу наслідків діяльності Ковельського ветсанзаводу на стан здоров’я людей, що проживають на прилеглих вулицях та ін.
Власне, сприяти реалізації озвучених у зверненні завдань й має новостворена тимчасова контрольна комісія на чолі з депутатом Ігорем Пінісом.
Люди в залі "зашуміли", почувши визначений термін роботи тимчасової комісії, яка в запропонованому спершу варіанті мала б працювати один місяць. Громаду не влаштовували такі, на її переконання, "розтягнуті" строки, адже більше місяця потерпають від цього лиха. За словами ковельчан, з цим не можна зволікати: невдовзі літо, підвищиться температура повітря, і незахоронені рештки почнуть розкладатись ще швидше. Тому вимагають працювати інтенсивніше і вже до кінця тижня вирішити проблему.
У свою чергу, депутат Ігор Пініс пояснив присутнім, що рішення комісії матимуть рекомендаційний характер, і не варто сподіватися на те, що за кілька днів комісія вирішить питання в плані вивезення відходів, адже не має таких повноважень.
Зважаючи на таку "безпорадність" місцевого керівництва, активісти запропонували їхати з вимогами ліквідувати наслідки діяльності Ковельського ветсанзаводу до Президента Петра Порошенка.
"Досить танцювати на Євробаченні! – заочно зверталися до Глави держави люди. – У нас біда, ми забули про свої справи, майже два місяці не бачимо власних дітей, бо натомість маєм чатувати на блокпостах, аби сюди хтось знову бува чого не завіз".
Олег Кіндер цей намір громади підтримав і висловив готовність хоч завтра організовуватись і вирушати у столицю під стіни Мінагрополітики, адміністрації Президента, Верховної Ради України.
З приводу поїздки депутати згодом навіть проголосували: із 26 зареєстрованих 19 міських обранців виявили бажання разом з людьми їхати у Київ. Визначились присутні й з датою поїздки, яка мала б відбутися у середу, 10 травня ц. р.
Однак спершу депутати одноголосно вирішили створити тимчасову контрольну комісію з вивчення та вирішення проблем, що склалися навколо ветсанзаводу, яка працюватиме до 25 травня (дати проведення чергової сесії міської ради). Того ж дня під час сесійного засідання й буде заслухано звіт керівника комісії про виконану роботу.
До присутніх на сесії звернувся голова районної ради Андрій Броїло, котрий нагадав про те, що в ніч з 4 на 5 травня на територію Поворської ОТГ були вивезені відходи з Ковельського ветсанзаводу. З його слів, за попередньою інформацією без погодження місцевої громади відходи з ветсанзаводу були вивантажені на землях, де знаходяться людські паї. Про це вже після сесійного засідання говорили й жителі Поворської територіальної громади, які, обурені тим, що поблизу с. Поворська були вивантажені тваринні відходи, уже четвертий день поспіль блокують дорогу, а нині прийшли на сесію, аби на них нарешті звернули хоч якусь увагу.
Андрій Броїло також наголосив на тому, що районна рада готова до спільних дій задля вирішення цієї проблеми, але співпраця має відбуватись у законний, цивілізований спосіб. Однак готовність до співпраці районна рада виявила дещо інакше, днями прийнявши рішення про заборону захоронення відходів на території Ковельського району.
Секретар міської ради Віра Федосюк зачитала лист-відповідь Луцької райдержадміністрації щодо звернень депутатів Ковельської міської ради стосовно вирішення проблеми з ветсанзаводом у Ковелі. У ньому інформують про те, що сільськогосподарські підприємства та фермерські господарства району не виявили бажання використовувати органічне добриво тваринного походження. А на додаток міський голова Олег Кіндер також поінформував про те, що вже маємо майже вісімдесят відсотків таких відповідей з усієї області.
Народні обранці також схвалили звернення до Президента України Порошенка П. О., Голови Верховної Ради України Парубія А. В., Прем'єр-міністра України Гройсмана В. Б., народних депутатів України Івахіва С. П., Гузя І. В. щодо збереження, ефективного та раціонального використання національного надбання – українських земель.
Після того, як міський голова Олег Кіндер закрив сесію, люди все-одно не поспішали залишати зали і навіть загородили двері, аби продовжити розмову з депутатами та мером міста й обговорити деталі запланованої поїздки.
Однак, як виявилось згодом, плани дещо змінилися. У середу, 10 травня ц. р., ковельчани на чолі з міським головою Олегом Кіндером відправилась до Луцька, куди, аби обговорити шляхи вирішення проблеми, що склалась з Ковельським ветсанзаводом, прибула делегіція представників Мінекології та Держпродспоживслужби, очолювана Першим віце-прем’єр-міністром України Степаном Кубівим.
Вікторія ЗІНЧУК.
Залишити коментар