Ковельський професійний ліцей – це не просто шанс дітям здобути освіту, освоїти спеціальність. Це ще й можливість навчатися та спілкуватися з педагогами, закоханими у свою справу, вчитися не просто професії, а здобувати духовні, загальнокультурні скарби. У цьому вкотре переконалась, побувавши днями у стінах цього закладу і потрапивши у атмосферу цілковитого взаєморозуміння між викладачами та їх вихованцями.
Даючи інтерв'ю нашій газеті, директор ліцею Сергій Антонюк намагався якнайвичерпніше відповісти на запитання: "Чим особливе навчання у Ковельському професійному ліцеї?", "Які його переваги?", зазначивши, що "плюсів" у навчальному закладі безліч. Адже ліцей постійно розвивається та вдосконалюється. Тут системно впроваджуються нові професії, що є актуальними на ринку праці для нашого регіону.
Окрім того, що навчання відбувається на належному фаховому рівні, є також надзвичайно цікавим. Тут діють різноманітні гуртки за інтересами, спортивні секції, є всі можливості для цікавого проведення дозвілля.
Сьогодні до вашої уваги пропонуємо розмову з директором Ковельського професійного ліцею Сергієм АНТОНЮКОМ.
– Сергію Миколайовичу, як Ви готуєтесь до нового набору і чим збираєтесь привабити цьогорічних випускників шкіл до свого навчального закладу?
– Сьогодні сучасний ринок праці потребує кваліфікованих працівників промислового спрямування і, зокрема, металообробки. Оскільки наш заклад є одним з небагатьох у регіоні, де проводиться навчання за цими спеціальностями (а саме – токар, фрезерувальник, електрогазозварник, слюсар та ін.), ми робимо "акцент" на цих професіях. Тож продовжуємо нарощувати потужності у цьому напрямку, зокрема, що стосується матеріально-технічної бази, кадрового забезпечення. Тому на 2014–2015 навчальний рік план набору за держзамовленням сягає 138 осіб, з яких – 110 юнаків та дівчат з базовою середньою освітою (після 9-го класу) та 28 випускників одинадцятих класів.
У минулому навчальному році на замовлення роботодавців розпочато підготовку за професією "електрозварник ручного зварювання". А цьогоріч плануємо її інтегрувати з професією "слюсар з ремонту автомобілів". Адже сьогоднішній ринок праці диктує свої вимоги, аби майбутній фахівець мав широку кваліфікацію.
Також ми працюємо над ліцензуванням ще однієї інтегрованої професії – "токар-слюсар з ремонту автомобілів". Така потреба виникла, в першу чергу, через ліквідацію окремих металообробних підприємств. По-друге, зважаючи на різні фактори й мотиви, в дітей немає бажання навчатися на спеціальності "токар-фрезерувальник". Водночас наша матеріально-технічна база відповідає всім критеріям і вимогам для освоєння цієї професії, маємо замовлення від роботодавців. Тому ми вирішили піти на такий компроміс. Вже у цьому році набираємо бажаючих здобути цю професію.
– Скільки у вас зараз спеціальностей?
– Окрім інтегрованих нових, Ковельський професійний ліцей веде підготовку за спеціальностями: "верстатник широкого профілю", "електромонтер", "електрогазозварник", "слюсар з ремонту автомобілів", "майстер з ремонту сантехнічного обладнання", "кравець, вишивальниця", "перукар-манікюрниця", "виготовлювач художніх виробів з лози".
Навчання в ліцеї спрямоване на виготовлення корисної продукції, яка має свого споживача. Це – різноманітні меблі та інші вироби з лози, легкий одяг, художня вишивка, костюми для художньої самодіяльності, гаражні ворота, інструменти та пристрої для ремонту автомобілів, перукарські послуги.
– Чи є в молодих працівників після закінчення навчання у закладі проблеми з працевлаштуванням?
– Потреба в кваліфікованих працівниках залишається досить відчутною. Проте наші випускники не мають відповідних стимулів для того, аби втриматися на новому місці, хоч із працевлаштуванням особливих проблем немає. Просто наші діти хочуть мати все і відразу, при цьому не доклавши особливих зусиль. Звісно, можна винуватити у всьому й державний лад, й події, що відбуваються в країні, інші чинники, але, впевнений, що, в першу чергу, значна "заслуга" в цьому їхніх батьків, котрі, навіть не маючи постійного заробітку, ні в чому не відмовляють своїй дитині.
У нашому закладі, використовуючи педагогічні, виховні, стимулюючі, заохочувальні методи, ми намагаємося молодь дисциплінувати. І це стає їй у нагоді й у майбутньому.
– З чого ще, окрім навчання, складається студентське життя? Наскільки мені відомо, ви багато уваги приділяєте виховній роботі.
– Безперечно. І це дуже важливий напрямок нашої роботи. Кожен учень може знайти собі справу до душі в гуртках художньої самодіяльності, предметних, технічної творчості, спортивних секціях, клубах за інтересами.
Так, в ліцеї діють гуртки художньої самодіяльності: вокальний, драматичний, вокально-інструментальний, гітаристів, сучасного танцю. Гордістю є народний самодіяльний духовий оркестр (керівник Федір Гайдамашук), який щорічно виступає на обласному святі профтехосвіти.
Не менш цікавим і популярним в ліцеї є гурток технічної творчості "Електрон", створений майстром виробничого навчання Іваном Дзивульським. Діє фотогурток. Давно і успішно функціонують спортивні секції з волейболу, настільного тенісу, футболу.
Особлива увага в ліцеї приділяється учнівському самоврядуванню, адже без широкого залучення учнів до участі в управлінні ліцейними справами неможливе формування ініціативної, здатної приймати нестандартні рішення особистості.
Чудово облаштована у нас й кімната відпочинку, продовжуємо оновляти матеріальну базу гуртожитку, кімнати гігієни і побуту. В навчальному закладі відкрито музейні кімнати: музей етнографії та побуту Полісся, українська світлиця, музеї історії училища, бойової слави Української Армії.
– Чи здійснюється у професійному ліцеї робота з підтримки обдарованої молоді?
– У цьому можна переконатися, лише проаналізувавши результати, які наші вихованці демонструють, беручи участь у різних конкурсах, олімпіадах обласного, всеукраїнського значення. Так, у 2012 році ми зайняли перше місце у всеукраїнському конкурсі на кращий веб-сайт серед професійно-технічних закладів. Щороку призові місця на всеукраїнських конкурсах та виставках технічної творчості займають вихованці гуртка "Електрон".
У 2013 році наша студентка-першокурсниця Ірина Пасевич, яка навчається за спеціальністю "перукар-манікюрниця", посіла перше місце на обласному та всеукраїнському етапах конкурсу серед знавців української мови ім. Петра Яцика. У цьому році Ірина знову стала кращою в області. Тож сподіваємось, що їй вдасться повторити минулорічний результат й на всеукраїнському рівні.
Все, що зроблено в навчальному закладі, – заслуга людей, які тут працювали і тих, хто працює тут нині. Сьогодні колектив складається з творчих, високоінтелектуальних працівників. Наші викладачі, майстри виробничого навчання активно долучаються до пошуку всебічно обдарованої молоді, готують своїх вихованців до конкурсів фахової майстерності, до олімпіад, а також самі беруть участь у різного роду освітянських конкурсах. Нещодавно наша колега Наталія Антонюк перемогла в обласному конкурсі "Класний керівник року". Окрім того, викладачі ліцею подали матеріали на участь у щорічному конкурсі "Творчі сходинки педагогів Волині", серед яких є й такі, які можуть претендувати на високі відзнаки.
Щодо спортивних змагань, то наші вихованці є постійними їх учасниками з різних видів спорту. До речі, цього року плануємо взяти участь й у туристичних змаганнях, які традиційно відбуваються в області на початку осені. Адже маємо необхідне для цього спорядження й належну підготовку.
– Навчання у закладі безкоштовне?
– Справа в тому, що ми проводимо навчання за державним замовленням. Зокрема, тісно співпрацюємо з обласним та міськрайонним центрами зайнятості.
Варто відзначити, що у цьому році розпочали роботу з ліцензування нової професії "оператор з обробки програмного забезпечення та інформації", що потребує ретельної підготовки. Але, враховуючи наш потенціал (зараз в навчальному закладі діє два повноцінних комп'ютерних класи), у цьому плані маємо чималі напрацювання. Тож на цей навчальний рік поки плануємо набрати учнів на контрактній основі.
– Які правила прийому бажаючих навчатися у Ковельському професійному ліцеї?
– Зарахування на навчання проводиться без вступних випробувань та без наявності сертифікату про ЗНО. До уваги приймаються середній бал свідоцтва про освіту, результати співбесіди щодо обраної професії.
Після закінчення терміну прийому документів всі списки формуються в базі даних і виставляється рейтинг по кожній професії. На основі цього проводяться співбесіди з тими, хто проходить цей рейтинг. При цьому враховуються особливості медичного огляду, рівень підготовки в школі, здібності дитини. Учні ліцею отримують стипендію та забезпечуються харчуванням.
– Які перспективи Ковельського професійного ліцею?
– Для нас важливо зберегти напрацювання попередніх років. І звісно ж, докладати максимум зусиль, щоб залишатись у числі кращих серед навчальних закладів профтехосвіти. Не дивлячись на проблеми, знаходимо можливості для відкриття нових робітничих професій. А ще ставимо собі за мету не втрачати жодної існуючої.
Протиріччя маємо в тому, що держава потребує фахівців з робітничих професій, і ми їх випускаємо. Та в процесі навчання ми повинні забезпечити учнів практикою, згодом влаштувати їх на роботу та ще й, у разі чого, відповідати за них. Тож сподіваємось на краще майбутнє для нас і для системи профтехосвіти України в цілому.
Розмоу вела
Вікторія ЗІНЧУК.
НА ЗНІМКАХ: так живуть, працюють і навчаються вихованці Ковельського професійного ліцею.
Фото з архіву ліцею.
Залишити коментар