23 червня 1941 року. Другий день Великої Вітчизняної війни. Для ковельчан це – трагічна дата, адже саме в цей день ми втратили багато своїх земляків: “енкавесисти” розстріляли вимордуваних небаченими тортурами в’язнів ковельської тюрми.
Перед початком війни у її стінах перебувало більше 250 ув’язнених. Камери були заповнені селянами, робітниками, інтелігенцією, молоддю, які відстоювали інтереси України і прагнули кращого майбутнього…
Таким вступним словом відкрила мітинг, присвячений 73-й річниці з дня смерті невинно розстріляних в’язнів ковельської тюрми, ведуча Наталія Гончар.
Того дня біля меморіальної стели «Хрест пам’яті жертв більшовицького терору» зібралися представники міської влади, громадських організацій, духовенство, жителі Ковеля.
Перед учасниками траурного мітингу виступив міський голова Олег Кіндер:
– День 23 червня 1941 року став трагічним для Ковеля: в перші дні Великої Вітчизняної війни було розстріляно в’язнів місцевої тюрми. Це відбулося без суду та слідства, під гуркіт двигунів і під покровом ночі. Серед загиблих було багато молодих юнаків та дівчат, які відстоювали незалежність України, пропагували рідну мову, українську пісню. Це був цвіт нашої нації.
Відомо, що ці масові розстріли у в’язницях України проводились спочатку на основі нашвидкуруч складених списків. Як правило, в останній момент усі незвільнені й не вивезені в’язні були розстріляні.
Олег Олексійович подякував усім, хто, відклавши справи, прийшов до Хреста пам’яті жертв більшовицького терору, аби схилити голови перед світлою пам’яттю наших земляків, які загинули у далекому 1941-му році.
– Боляче і прикро, що Українська держава знову проходить випробування війною. Українці прагнуть миру і стабілізації в країні. Відстоюють право на мирне життя й ковельчани. Сьогодні нам потрібно єднатися в бажанні зміцнити нашу державу, робити все можливе, аби завтрашній день наших дітей та онуків не знав трагедій, був щасливим та мирним, – завершив свій виступ міський голова.
З віршованими рядками Ліни Костенко, поетів-сучасників до учасників мітингу звернувся Заслужений працівник культури України Іван Сидорук.
23 лютого 1942 року у Ковелі відбулася траурна церемонія перепоховання тіл в’язнів ковельської тюрми на центральному православному цвинтарі. Їх світлу пам’ять присутні вшанували хвилиною мовчання.
Панахиду за невинно убієнними відслужив благочинний Ковельського міського деканату УПЦ КП протоієрей Анатолій Александрук з духовенством.
До підніжжя Хреста пам’яті жертв більшовицького терору були покладені вінки та квіти.
Вікторія ЗІНЧУК.
НА ЗНІМКАХ: під час траурного мітингу.
Фото Мирослава ДАНИЛЮКА.
Залишити коментар