Вже майже рік минув з моменту першої хвилі мобілізації, оголошеної у березні 2014 року. Більшість бійців, що знаходяться в зоні АТО, перебувають там уже дуже довгий час. Враховуючи цей факт, кожен із нас повинен розуміти, що нашим рідним і друзям, які зараз на передовій, потрібна заміна.
Необхідність ротації і є однією із підстав оголошення четвертої хвилі мобілізації. В її рамках знову активно запрацювали медичні комісії у всіх військових комісаріатах. Щоправда, масове вручення запрошень для проходження медогляду збентежило декого із жителів Ковельщини.
З огляду на це, ми вирішили поспілкуватися із Валентиною Басистою, головою медичної комісії Ковельського об'єднаного міського військового комісаріату та з'ясувати, як організований медогляд у військкоматі.
— Валентино Петрівно, розкажіть про діяльність військово-лікарської комісії, її специфіку, завдання та особливості функціонування під час четвертої хвилі мобілізації.
— Перш за все, хочу сказати, що створені медкомісії діють на підставі Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України. Основними завданнями військово-лікарської експертизи є підбір громадян України, придатних за станом здоров'я до військової служби для укомплектування Української армії.
Боятись цієї процедури не потрібно, адже часто громадяни, отримавши запрошення на медогляд, думають, що їх відразу забирають на службу. Ні.
Нині на медкомісію запрошуємо усіх військовозобов'язаних. Пов'язане це з тим, що такі огляди вже давно не проводились і об'єктивних даних про стан здоров'я майбутніх призовників нема. Тому, щоб в наступний період мобілізаційної роботи не гаяти час на зайві заходи і не викликати "непридатних" людей, зараз для виокремлення потенційних мобілізованих і діють ці медичні комісії.
— Як проходить комісія, які фахівці оглядають військовозобов'язаних?
– У Ковелі військово-медична комісія працює щодня дня з 10.00 до 14.00 год. за адресою: вул. Грушевського, 12.
Тут чоловіків оглядають вісім спеціалістів: терапевт, окуліст, лор, хірург, невропатолог, дерматолог, стоматолог та психіатр. Перед цим у поліклініці необхідно здати загальний аналіз крові, сечі, пройти флюорографічне обстеження легень, а особам старшим 40 років визначити рівень цукру в крові. ЕКГ (електрокардіограма) проводиться безпосередньо на призовній дільниці.
Після обстеження призовна комісія зважує всі "за" і "проти" та виносить рішення про придатність чи непридатність до військової служби згідно з військовою спеціальністю.
— Які труднощі, зазвичай, виникають під час роботи комісії?
— Зараз працюємо у напруженому графіку. Через те, що юнаки 1998 р. н. — учні ковельських шкіл проходять приписну медичну комісію, приміщення дещо переповнене. До того ж, фахівці, що у складі комісії, паралельно мають виконувати свої обов'язки на постійних місцях роботи.
Єдине, що завдає деяких проблем, є те, що часто військовозобов'язані скаржаться на різного виду перенесені захворювання, але в наявній медичній документації нема цьому ніякого підтвердження. Тобто, інформація про те, що людина хворіла, в амбулаторній картці не зазначена. Такі випадки затягують процес, тому що цим людям потрібне додаткове глибоке обстеження, адже головне наше завдання як лікарів, щоб призваними не стали важко хворі.
— Ви як медик, працюючи у військкоматі, відчуваєте недовіру чи упереджене ставлення з боку населення?
— Через нестабільну ситуацію в країні, після попередніх мобілізацій деякі люди з острахом ставляться до всього, що відбувається у їх житті. Але ця – четверта хвиля – відрізняється від попередніх, адже тепер враховані та виправлені недоліки, а всі, хто має відношення до призову, свою роботу виконують з більшою відповідальністю. Змінилася свідомість і у бійців. Усі розуміють свою важливу місію у боротьбі за мир на українській землі.
— Скажіть, а які вади чи захворювання є основною підставою "непридатності"?
— Такий висновок дають відповідно до заключення військово-лікарської експертизи, враховуючи спеціальність та рівень майбутніх фізичних навантажень.
— Що побажаєте нашим ковельським військовозобов'язаним та їх сім'ям?
— Як жінка розумію, що тривога за наше майбутнє присутня у серці кожного. Тому побажаю усім щирої віри, надії та незламного духу. Як лікар, то зичу всім міцного здоров'я. А ще хочу закликати людей не боятись проходити медкомісію, адже саме завдяки фахівцям ви зможете безкоштовно перевірити своє здоров'я та з'ясувати, чи маєте якісь патології.
В ході медоглядів та завдяки пильності наших лікарів фахівці виявили в окремих жителів Ковельщини онкозахворювання, туберкульоз, а також захворювання печінки, ЛОР-органів та ін.
ххх
Голова медкомісії, сімейний лікар Валентина Басиста, на закінчення розмови наголосила, що лікарі ретельно обстежують чоловіків різного віку, а якщо виявляють якусь недугу — обов'язково відправляють їх на додаткове обстеження. Тому причин для хвилювання немає.
Аліна РОМАНЮК.
НА ЗНІМКАХ: голова медичної комісії Ковельського ОМВК Валентина БАСИСТА та майор Валентин ГРИЩЕНКО; у коридорах військкомату під час проходження медкомісії.
Фото автора.
Залишити коментар