Познайомитися із Валентиною ТОКАРЧУК із селища Лукова Турійського району, передусім, спонукали відгуки її «пацієнтів», котрі завдяки складеним нею зборам, витриманим настоянкам з трав підтримують своє здоров’я, не «засмічуючи» організм хімічними ліками і медпрепаратами.
Як рослини стають «лікарями», чи кожну хворобу можна подолати народними методами і чи кожному підходить фітотерапія, ми розпитали у Валентини Токарчук.
– Валентино Григорівно, давно займаєтесь травникарством? Як зрозуміли, що маєте талант до цього?
– Народилася я у селянській багатодітній сім’ї. У батьків, які все життя працювали у колгоспі, нас було п’ятеро. Отож, з дитинства живу в гармонії з природою, навколишнім світом. Моя бабуся Олена, котра проживала з нами, мала хист до народної медицини: тіло зцілювала травами, а душу – молитвами. Тому й людей за поміччю до неї приходило дуже багато.
Мені цікаво було спостерігати за бабусиними «чарами», тож мимоволі переймала її знання. Від неї перейняла любов до усього живого – тварин та рослин.
Попри це, у молоді роки навіть й не задумувалась про те, щоб наслідувати бабусю Олену, але її «дар» знадобився тепер, у зрілому віці.
Якось у Ковелі доля звела з травником Анатолієм Комаром (на жаль, нині покійним), котрий взявся вдосконалювати мої тоді поки що скупі знання. Адже збирала лише, так би мовити, універсальні трави – звіробій, безсмертник, ромашка тощо. Завдяки його підказкам та настановам дізналася більше про цілющі якості рослин. Впевнена, що коли правильно ними скористатися, можна позбутися різних, навіть тяжких захворювань.
Звісно, аби ефект був якнайкращий, треба збирати трави екологічно чисті, у відповідну пору дня, а ще правильно їх заготовляти, зберігати, готувати настоянки, суміші тощо.
– На Вашу думку, різні суміші цілющих трав мають кращий лікувальний ефект, ніж хімічні ліки, які часто призводять до алергічних захворювань, негативно впливають на інші органи?
– Я впевнена, що так. Адже чимало лікарів у своїй практиці звертаються до народної медицини. Часто й самі своїх хворих посилають до мене за різними травами. Адже, буває, що організм «втомлюється» від хімічних препаратів, які дають побічний ефект на інші органи. А природні ліки очищають організм від токсинів та інших шкідливих речовин.
– Як Ви лікування призначаєте?
– Лікування призначають лікарі. Тому я стараюся з ними співпрацювати. Вважаю, якщо поєднати традиційну та народну медицину, можна зробити диво.
– Тоді, виявляється, всі хвороби травами можна вилікувати?
– Гадаю, що так. Але до лікування потрібно підходити виважено. Адже, як і звичайні ліки, трави слід підбирати для кожного індивідуально. Наприклад, є збір проти сердечних недуг, у якому кілька складників, а один з них підвищує тиск. Тому, призначаючи лікування цим збором, треба знати, як у людини з тиском. Але, лікуючи хвороби серця, в будь-якому разі використовують валеріану та пустирник, які не зашкодять при аритмії, тахікардії чи інших діагнозах.
Дуже корисна рослина парило, яка допомагає при лікуванні хвороб печінки та жовчного міхура. На жаль, зараз чимало людей страждає від онкологічних захворювань. В такому разі використовують болиголов, а також гриб «веселку», котрий має ранозагоюючі властивості, «вбиває» ракові клітини, лікує виразку шлунка. Якщо є проблеми з кишківником чи шлунком, допоможе жостер.
Аби зміцнити імунітет не завадить використовувати суміш трав з боровою маткою, яка помічна й при різноманітних запальних процесах жіночих статевих органів.
Для лікування шлунка можна використовувати збір з трав парила, деревія, ромашки та ін. Також є печінкові, ниркові збори, збори, які допомагають при цукровому діабеті.
– Скільки часу потрібно, щоб вилікуватись травами?
– Цей процес – довготривалий. Є випадки, що для того, аби досягти бажаного результату, потрібно лікуватись місяцями, а то й роками. Миттєвого ефекту, як при застосуванні хімічних ліків, не буде. Проте ефект лікувальний може бути значно більший. Наприклад, такого лікування потребують чоловіки, у яких розвинулась аденома простати. В такому разі їм рекомендується використовувати збори з кори та листя ліщини, іван-чаю, грушанки.
– А як збираєте трави? Мабуть, деякі рослини у нас тепер рідкість?
– На Волині росте близько 70 видів цілющих трав, але знайти окремі дуже складно. Багата на цілющі рослини земля Любомльського, Турійського, Ковельського, Старовижівського районів. Збираю рослини лише там, де немає залізниці, великих автомагістралей – зазвичай, на лісових масивах, у долинах. Деякі трави відсилала на експертизу, яка довела, що найбільш екологічно чисті трави ростуть у Турійському районі, а от останнє місце в цьому рейтингу займає Ковельщина.
Збираючи трави, дотримуюся певних правил. Перед тим, як зірвати травинку, промовляю молитву, прошу у неї пробачення. Ні в якому разі не треба зривати рослину з коренем, адже деякі з них – рідкість. Скажімо, зеленчук, який занесений до Червоної Книги, допомагає людині при ослабленні організму, в післяопераційний період. Існує повір’я про те, що мореплавці, в яких у морі закінчувались харчі, жували корінь зеленчука, який давав їм сили і можливість вижити в таких умовах. Відновлює сили також і настоянка з шипшини.
– Настоянку чи збір трав може зробити кожен? Порадьте, як заготовити і сушити трави самотужки.
– Збирати трави потрібно вранці, але тоді, коли зійшла роса. Зрізати рослини треба акуратно, ні в якому разі не з коренем. Адже, приміром, ведмежі вушка, які й без того уже рідкість, якщо зірвати з коренем, то на тому ж місці вони тільки через 3 – 5 років знову виростуть, а можуть не з’явитися взагалі.
Зібрані трави слід ретельно висушити, після чого зберігати у темному місці. Висушені трави можна зберігати протягом року, згодом вони втрачають свої цілющі властивості. Кора, навпаки, з часом їх лише набуває. А корінь зберігається три роки.
Сезон збору розпочинається наприкінці лютого, коли достигає соснова брунька, потім пилок ліщини, березові бруньки і т. д.
Різноманітні збори із трав можна вживати замість чаю, використовувати як настоянку. До речі, варто пам’ятати про те, що чим довше витримана настоянка (приміром, з гриба «веселки», болиголова), тим кращий лікувальний ефект отримаєте.
– Поділіться секретом «універсальних» настоянок для покращення самопочуття, які позитивно впливали б на весь організм.
– Є трави, які можна використовувати постійно. Почуватиметесь енергійними і повними сил, якщо будете пити ромашку, душицю, шипшину, для жінок корисна материнка, інші трави. Зміцнює імунітет таволга. А чай і настоянка з сабельника болотного протидіє відкладенню солей.
Не можна обійти увагою тему очищення організму. Зараз багато людей «зациклені» на цьому, аби схуднути і позбутися шлаків. От, скажімо, за допомогою яглиці звичайної можна очистити кишківник. Для цього свіжі пагони яглиці відіжміть за допомогою м’ясорубки чи соковижималки і вживайте в перший день сік за 30 хвилин до їжі по столовій ложці три рази на день, а другого дня – по дві столові ложки. Пийте тричі на день. А в третій день сік приймайте по півсклянки. Курс цієї процедури триває 10 днів, потім – перерва на 5 днів і знову – десятиденний курс.
Щоб очистити печінку, можна приготувати збір із звіробою, кукурудзяних рилець, споришу, мучниці звичайної. Візьміть кожної трави по 1 столовій ложці і залийте 2 літрами окропу. Через півгодини пийте остиглий відвар за 30 хвилин до їжі, по 1 склянці протягом місяця.
Щоб підтримувати себе в тонусі, дуже корисне насіння льону. Як очисний засіб, подрібнене насіння льону потрібно щодня приймати за півгодини до їжі по 1 чайній ложці і запивати великою кількістю води.
Розмовляла Вікторія ТАРАСЮК.
Залишити коментар