Актуальною проблемою в Україні сьогодні є адміністративно-територіальна реформа, що передбачає децентралізацію влади. Основна мета її проведення – забезпечити спроможність органів місцевого самоврядування самостійно, за рахунок власних ресурсів, вирішувати питання місцевого значення в інтересах жителів об'єднаних громад.
Важливим кроком на шляху до децентралізації влади став підписаний 3 березня ц. р. Президентом України Петром Порошенком Закон "Про добровільне об'єднання територіальних громад".
Голова райдержадміністрації Віктор Козак, в свою чергу, підписав розпорядження №69 "Про створення робочої групи з питань організаційного забезпечення роз'яснення доцільності формування об'єднань територіальних громад". До складу робочої групи увійшли депутати Ковельської районної ради, селищні, сільські голови, представники органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, громадськість.
Основними завданнями групи є проведення інформаційно-роз'яснювальної роботи з керівниками органів місцевого самоврядування, жителями населених пунктів району щодо доцільності формування об'єднань територіальних громад, а також аналіз інфраструктурної забезпеченості селищ, сіл району для виконання ними функцій адміністративних центрів об'єднаних територіальних громад.
Заодно робоча група вивчає історичні, природні, культурні та інші фактори, що впливають на соціально-економічний розвиток та якість надання публічних послуг населенню об'єднаної територіальної громади, готує проект перспективного плану формування спроможних громад.
ххх
Юрій Поліщук,
депутат Ковельської районної ради
– Без сумніву, адміністративно-територіальна реформа є однією з найважливіших в нашій державі.
Її результатом має стати не просто "переділ" території, а, насамперед, доступність та якість послуг для людей, реальне володіння громадою на її території (в межах і за межами населених пунктів) природними ресурсами і майном. Сьогодні громадяни України отримали можливість через збори, громадські слухання, "круглі столи" безпосередньо взяти участь у підготовці цієї реформи.
Я вважаю, що саме від активної позиції наших людей залежить успіх реформи, її результативність.
Микола Гайдучик,
депутат Ковельської районної ради
– Об'єднання громад – це початок тієї адміністративно-територіальної реформи, про яку ми говоримо вже близько 15 років. Треба, нарешті, діяти і розпрощатися з минулим!
Адже коли ми задекларували шлях до Європи, то треба ним і рухатись. Враховуючи думку населення, досвід наших сусідів-поляків, бачимо, що місцеве самоврядування має бути основою держави, в якій люди контролюють і по-справжньому впливають на рішення органів влади.
Але щоб успішно використати досвід Польщі, українці повинні не просто копіювати партнерів, а й враховувати особливості нашого регіону.
Павло Безека,
Дубівський сільський голова
– Вже більше 10 років Дубівська, Зеленська, Любитівська сільські, Люблинецька селищна ради активно співпрацюють з польськими гмінами, де укрупнення вже пройшло. І результат – очевидний.
Як сільський голова, я вважаю, що об'єднання – вимога часу. Так, жителі насторожені, адже одні бояться втратити робочі місця, інші – недостатньо обізнані в цій темі. Тому, аби все пройшло успішно, необхідно, перш за все, інформувати населення як про "плюси", так і про "мінуси" об'єднання територіальних громад.
Сподіваюся, що ця реформа витіснить корупційні фінансові схеми та дозволить створити громади з повноцінними органами місцевого самоврядування, здатними брати на себе вирішення завдань соціально-економічного розвитку, надання послуг населенню, за якість яких вони будуть нести відповідальність.
Цими днями делегація Холмського повіту Республіки Польщі ділилась досвідом з децентралізації влади із головою Ковельської райдержадміністрації Віктором Козаком, головою районної ради Ігорем Верчуком, громадськістю Ковельщини.
Досвід Польщі, здобутий у процесі здійснення адміністративної реформи, є дуже цінним. Вже понад 10 років між Холмським повітом і Ковельською РДА діє угода про співпрацю в галузях культури, спорту, освіти, однак тільки тепер, коли Україна безповоротно взяла курс на Європу, назріла гостра потреба розширити програму цієї співпраці.
Загалом вже 14 сільських рад Ковельського району з 2008 року розвивають міжнародне партнерство з гмінами Холмського повіту. Віктор Козак повідомив, що за цей час вдалося втілити чимало спільних проектів в життя. Поряд з цим зазначив, що обмін досвідом відбувається й на рівні органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.
Щодо зустрічі, то спершу староста Холмського повіту Петро Денищук, голова ради цього повіту Гражина Шикула та вуйт гміни Лешньовіце Веслав Раджіцяк зустрілися з очільником району Віктором Козаком, а вже пізніше мали цікаву бесіду-діалог із сільськими та селищними головами, громадськими активістами, підприємцями, керівниками структурних підрозділів виконавчої влади району, представниками райради.
В ході зустрічі голова райдержадміністрації Віктор Козак висловив зацікавленість у подальшому поглибленні, зміцненні та розширенні економічного і культурного співробітництва. Також він зауважив, що, орієнтуючись на зарубіжний досвід, зокрема Республіки Польщі, не варто його повністю копіювати. Нам потрібно зважати на реалії в Україні та національні традиції.
Голова районної ради Ігор Верчук зауважив, що нас чекає непростий шлях реформування, наголосив на важливості ролі районної ради в цьому.
Петро Денищук, староста Холмського повіту, детально розповів про реформу публічної адміністрації, яка пройшла наприкінці 1990-х років. Складалася вона з двох взаємопов'язаних реформ, які проводилися одночасно – реформи територіального устрою та реформи місцевого самоврядування. Трохи пізніше було проведено реформування на державному рівні. В результаті адміністративної реформи 1 січня 1999 року був утворений Холмський повіт, один із 20 повітів Люблінського воєводства Польщі.
Своїми думками щодо реформування поділилися також голова ради повіту Гражина Шикула, вуйт гміни Лешньовіце Веслав Раджіцяк, голова Ковельського міського осередку міжнародної громадської організації "Україна-Польща-Німеччина" Антоніна Комісарук та інші.
Колеги з Польщі розповіли, як взаємодіють старостат та рада Холмського повіту, які повноваження держави перебрали на себе органи місцевого самоврядування тощо.
Активними в обговоренні територіальної реформи були громадський активіст та приватний підприємець Микола Печенюк, директор ПП «Будма» Костянтин Король, Голобський селищний голова Сергій Гарбарук, депутат районної ради Борис Андріюк, начальник фінансового управління Ковельської райдержадміністрації Тетяна Марчук та інші.
Вони цікавилися питаннями щодо можливостей інвестування і ведення господарської діяльності на території Польщі, наданням кредитів, експортом продукції, порядком виділення, продажу, оренди земельних ділянок населенню. Також порушували питання екологічного податку, застосування штрафних санкцій.
На зустрічі присутні довідалися, що кожна тамтешня сільська гміна об'єднує значно більше населених пунктів, ніж це є в Україні, хоч депутатів до місцевих рад кожного повіту обирають менше. Наприклад, у раді Холмського повіту, на території якого проживає приблизно 80 тисяч людей і куди входить 14 гмін та місто обласного значення Холм, працює 21 депутат, у той час як Ковельська райрада нараховує 60 народних обранців (зараз є 57) при чисельності населення в районі 43527 чоловік.
Населення польської гміни становить від 4 до 20 тисяч жителів. І чим більша кількість населення в сільській громаді, тим більше фінансування мають громади, ефективніший їх розвиток.
Староста Холмського повіту Петро Денищук подякував голові райдержадміністрації Віктору Козаку за співпрацю та висловив сподівання, що вона стане гарною передумовою для налагодження перспективних взаємовигідних контактів під проведення адміністративно-територіальної реформи в Україні.
Представники обох країн домовились про поїздку делегації з Ковельщини до Республіки Польщі, аби наочно побачити, як там функціонують органи влади і як вони вирішують актуальні питання життя людей.
Аліна РОМАНЮК.
На знімках: під час зустрічі з польською делегацією у Ковельській райдержадміністрації.
Фото автора.
Залишити коментар