Днями в центральній районній бібліотеці відбувся літературно-мистецький вечір, присвячений автору музики Державного гімну України Михайлу Вербицькому, 200-ліття з дня народження якого минає у цьому році.
Ведучі мистецького заходу Ірина Шевчук (с.Білин) та Іван Корепанов (с. Білашів) ознайомили присутніх з творчою біографією композитора, на долю якого випало багато випробувань.
У 10 років він залишився без батька, а згодом – і без матері. Опікуном хлопця став єпископ Іван Снігурський. Навчався юнак у Львівській духовній семінарії. Водночас відвідував курси філософії і співав на Львівській латинській кафедрі. Згодом став диригентом в костелі Святого Бенедикта.
Юність завжди в пошуку. Відтак Михайло вивчився грі на гітарі. Бувало, що замість ранкової молитви співав веселі пісні під гітару, за що мав неприємності від наставників семінарії.
Біографи М. Вербицького стверджують, що семінарію він залишив через сімейні обставини. Справді, Михайло одружився і переїхав жити до Перемишля. Саме там розцвів його талант. Він пише духовні пісні і музику до п'єс ("Жовнір-чарівник", "Верховинці", "Гриць Мазниця" та інші).
Та щастя було недовгим – дружина відійшла в інші світи, залишивши його сам на сам із сином. Так сталося, що і друге одруження Вербицького було нещасливим.
Він повернувся до Львова і вирішив стати на шлях служіння Богові. Без великих потуг отримав ієрейське свячення.
Служити М. Вербицький розпочав в церкві Св. Євстахія села Стрільників Самбірського повіту. Мешканці села і досьогодні стверджують, що Гімн України був написаний у їхньому селі. Так чи інакше, але місцева школа названа ім'ям М. Вербицького.
Добрий спомин по собі о. Михайло залишив на парафіях у с. Завидів.
Побувавши парохом в різних парафіях, він врешті осів у селі Млинах. Тут творчий талант композитора М. Вербицького сягнув апогею. Ним була написана музика до "Заповіту" Тараса Шевченка. Саме тоді, в шістдесятих роках ХІХ століття, переплелись поетичні рядки Павла Чубинського і знамениті ноти Михайла Вербицького.
На жаль, життя композитора, священнослужителя і патріота українського народу обірвалось через невиліковну хворобу.
Розповідь ведучих супроводжувалась духовними піснями.
Вінцем творчого дійства було виконання Державного гімну України народним аматорським хором працівників культури району "Вишиванка" і всіма присутніми в залі.
На урочистість, присвячену М. Вербицькому, завітали: Галина Коляда – заступник голови районної ради і Тетяна Матяшук – начальник відділу культури райдержадміністрації.
Анатолій СЕМЕНЮК.
Залишити коментар