"Будуть приходити люди, вбогі й багаті, веселі й сумні, радощі й тугу нестимуть мені, їм промовляти душа моя буде," – написала пророчі слова Леся Українка у своїй невмирущій "Лісовій пісні".
І справді: якась таємнича сила притягує людей до Колодяжного, Ковеля, Нечимного.
Сьогодні – війна на Сході. Триває жорстока боротьба між життям і смертю, за волю проти чужинського рабства. Саме Лесине життя – це вічна боротьба за життя, за українство, за волю. Тому ідуть і їдуть у наші краї, як на прощу: представники обласної та районної влади, літератори з усіх куточків України, а також із ближнього зарубіжжя, представники інтелігенції, громадськості, прості трудівники із міста та села. Не стали винятком пам'ятні дні 1-2 серпня цього року.
На свято "Лісова пісня" прибули гості зі Львова, Рівного, Вінниці, Луцька. Поклали квіти до пам'ятника Лесі Українки, помолились, прочитали вірші в "сірому будинку" Колодяжненського музею, а потому взяли участь у творчому вечорі в центральній районній бібліотеці.
Та головне дійство відбулося минулої неділі в урочищі "Нечимне". Це ще одне диво. Дев'ятилітньою дитиною торкнулася маленька Леся цього таємничого поліського місця, а який заряд творчої енергії вибухнув із глибини серця в кінці життя!
Не поменшало паломників до цього місця й сьогодні.
"Якась дивна і спокійна аура тут", – чую не від одного, хто приїхав сюди.
Справді, не жарко, лагідне Сонечко гріє й пестить озеро і поляну, могутні велетні-дуби. Артисти-аматори та гості в квітчастих вишиванках, мовби змагаючись з природою, підкреслюють своє українство.
Відкрила свято чарівна сопілка Андрія Борисюка. За нею – невмируща поезія Лесі Українки у виконанні Олени Місюри та зворушлива лірично-драматична сценка з “Лісової пісні” (Ірина Шевчук та Іван Жук). Прикрасив вступну частину дійства також “золотий” голос Тетяни Відник.
Виринають із душі і сердець поетичні рядки, магічні слова, акорди й ноти пісень та музики і летять до самих до небес, щоб там, в космічному просторі знайти своє місце, утвердитись і вимолити в Бога й Пресвятої Богородиці мир, єдність та європейське благополуччя українському народу.
На святі були присутніми очільники районної влади Віктор Козак, голова райдержадміністрації та голова районної ради Ігор Верчук. Вони виголосили слова і про пам'ять, і про невмирущість Лесиного вічного слова, щиро подякували гостям за подаровані хвилини лірично-поетичного дійства.
З Луцька прибули на свято виконуючий обов'язки голови Волинської ОДА Сергій Кошарук та начальник управління культури облдержадміністрації Валерій Дмитрук. Були присутніми заступники міського голови Ігор Прокопів, голови РДА – Вячеслав Сидорук, голови райради – Галина Коляда.
Сергій Кошарук у своєму виступі наголосив, що продовжується організаційна робота щодо очищення озера Нечимного за рахунок інвесторів. Назріла необхідність у створенні спеціального благодійного фонду підтримки культури і мистецтва.
"Необхідно підтримати культурний та духовний фронт, щоб не допустити воєнного братовбивчого фронту", – наголосив Сергій Дмитрович.
Щоб свято відбулося і пройшло на найвищому рівні, багато сил і вміння доклали голова Волинської обласної організації Національної спілки письменників України Петро Коробчук, член правління Спілки Ольга Ляснюк, невтомна й ініціативна Ніна Горик, начальник відділу культури Ковельської РДА Тетяна Матяшук.
Свято "Лісова пісня-2015" – це вже історія, тому маємо "зафіксувати" неповторну мить в іменах шанованих гостей. Це Віктор Мельник (Вінниця), Анатолій Криловець (Острог), Іван Гентош (Львів), Валентина Люліч (Рівне), Василь Гей (Луцьк) – засновник цього свята, Валентина Штинько (Луцьк).
Волинь представили творчі таланти з різних міст і районів області – Світлана Кресак, Галина Яструбецька, Лариса Волощенюк, Микола Сидорчук, Ірина Котлицька, Євгенія Назарук та інші. Особливо зворушливі і теплі слова линули з вуст немічної тілом, але сильної духом Олени Харитонюк. Ковельщину представляли поетеса Ніна Шугніло та автор цих рядків.
В поетичних виступах у цей творчий вінок із дивних слів впліталися мелодії пісень у виконанні Тетяни Відник з Білина, гурту "Родина" (Білин), фольклорного гурту із Скулина, квартету районного будинку культури та інших.
"Родзинку" в хід свята вніс своїм вітальним словом гість із Польщі Анжей Кжижовський, війт гміни Вєрбиця, делегація якої прибула у той день в урочище "Нечимне".
Ведучі Ніна Горик (в ковельській бібліотеці) та Петро Коробчук і Оля Ляснюк (в Нечимному) провели зустрічі змістовно, як кажуть, на одному подиху, і за це – особливе "спасибі".
На святі було організовано (і доречно!) торгівлю книгами та сувенірами.
Хтось із гостей висловився:
– Нечимне – оберіг української нації.
Важко не погодитись із цими словами. Додам, що Берегинею літературно-мистецького українства є і буде невмируща Леся Українка, її слово, її пісня.
Анатолій СЕМЕНЮК.
На знімках: під час літературно-мистецького свята "Лісова пісня" в урочищі "Нечимне".
Фото Сергія ДАНИЛЮКА.
Залишити коментар