– Іване Гавриловичу, Ви почали службу у дев'яності роки, коли правоохоронцям не доводилось нудьгувати. З якими злочинами стикалися тоді? Що змінилось і які види злочинів найбільш характерні для Ковельщини сьогодні?
– Основна категорія злочинів порівняно з минулим залишилася такою ж. Найбільш характерними для нашого регіону були і залишаються крадіжки. Цей вид злочину у нас складає 50 відсотків від усіх інших, вчинених на Ковельщині.
Справді, у 90-ті не доводилось нудьгувати. Але й зараз теж. Свої "корективи" вносить безробіття: чим вищий у країні її рівень, тим поширенішою є злочинність. На жаль, щодо зайнятості населення у місті Ковелі та Ковельському районі маємо не надто втішні показники.
Нині у нас за добу в середньому реєструється 60 заяв і повідомлень від громадян різного характеру. Зокрема, значну питому їх вагу складають повідомлення про адміністративні правопорушення. А ще, як вже про це згадував, Ковельщина "вражена" крадіжками й шахрайством. Водночас маємо найвищий в області показник розкритих крадіжок.
Якщо ж згадати дев'яності роки, то такої кількості злочинів, як зараз, не реєструвалося. Однак, порівнюючи із сьогоденням (з його крадіжками, грабежами, хабарництвом), тоді "процвітала" організована злочинність. Пам'ятаю, у 1992 році, коли працював слідчим у Ковельському міськвідділі, траплялося чимало випадків вимагань. Аби навести в цьому лад, був створений спеціальний підрозділ по боротьбі з організованою злочинністю (УБОЗ).
В буремні дев'яності був розповсюджений ще один вид злочину – незаконне заволодіння транспортними засобами. Бувало, що у Ковелі за добу викрадали в середньому п'ять автомобілів, які злочинці обіцяли повернути за винагороду.
Сьогодні в нас такого "ажіотажу", на щастя, немає. Однак останнім часом було вчинено кілька незаконних заволодінь транспортними засобами. Так, нещодавно трапився такий випадок. Пізньої пори група підлітків з Ратнівського району поверталася додому. Іти було далекувато. А тут, як на те, натрапили на стареньку "Волгу". Тож вирішили під’їхати на ній. Зрештою, кинули її у лісі, а батькам сказали, що добиралися "попутками".
Виявити малолітніх правопорушників вдалося, влаштувавши засідку. Як згодом вони зізнались, повертати автомобіль не збиралися, а планували його розібрати і продати по запчастинах.
До речі, часто трапляються випадки, коли під час купівлі незареєстрованих у встановленому Законом порядку транспортних засобів (особливо це стосується мототранспорту), покупців "обводять навколо пальця". Не варто довіряти людині, яка стверджує, що транспортний засіб, який вона будь-що прагне збути з рук, чесно набутий десь за кордоном. Адже, зупинивши власника незареєстрованого мотоцикла, працівники поліції обов'язково перевіряють інформацію про транспортний засіб через Інтерпол. І в більшості випадків виявляється, що ці мотоцикли крадені в Європі. Тож правоохоронці вилучають транспортний засіб, Інтерпол повідомляє, в якій країні проживає громадянин, який став жертвою незаконного заволодіння його транспортним засобом. Зазвичай, витребувані транспортні засоби повертають колишнім власникам.
Окрім того, у минулому не було злочинів, пов'язаних з Інтернетом, який сьогодні заполонили шахраї різного ґатунку. Тож раджу пропускати повз увагу розміщені на сайтах оголошення про продаж, наприклад, дорогого мобільного телефону за дуже привабливою ціною. Товар відразу зацікавлює потенційного покупця. Але спочатку шахрай пропонує перерахувати кошти, після чого обіцяє відправити замовлення. А в результаті, перерахувавши гроші, ніякого товару замовник, звісно, не отримує.
– Не відходячи від теми, зауважу: поряд з інтернет-шахраями не "губляться" й телефонні шахраї. Громадянам на мобільний телефон надходили СМС про заблокування банківської картки клієнта Ощадбанку. Чи багато наших земляків потрапило на "гачок" подібних "розводів"?
– На операції з банківськими картками окремо варто звернути увагу. Спритники не лише надсилають СМС, а й телефонують: представившись працівником одного з відділень банку, шахрай повідомляє, що картка заблокована. Не розібравшись, потерпілі у телефонному режимі називають коди входу в систему онлайн-банкінгу, а тим часом зловмисник переводить на незнайомий рахунок гроші, які є на картці.
Цікаво, що жертвами таких "розводів" стають не тільки пенсіонери. От, наприклад, один з останніх випадків: сприйнявши "за чисту монету" повідомлення шахраїв, назвала коди й паролі своєї банківської картки особа, яка працює програмістом. Після такої "відвертості" гроші ці спритники зняли з рахунку миттєво.
В основному потерпали від шахраїв клієнти Приватбанку та Ощадбанку.
Варто застерегти й щодо телефонних дзвінків, в яких інформують про те, що, мовляв, ваш син, чоловік чи інша близька людина знаходяться в поліції. При цьому інформатор представляється її працівником. В такому разі непотрібно щодуху бігти до банкомату і перераховувати затребувані шахраями кошти, а спокійно переосмислити зміст повідомлення і, в першу чергу, зателефонувати на "102".
– Майже два роки тому українську міліцію почали реформувати. Що можете сказати про роботу поліції загалом і ковельської зокрема у зв'язку з реформуванням?
– В першу чергу, зупинюся на головній істотній зміні: кількість співробітників значно скоротилась. Відбулося скорочення штатної чисельності особового складу й Ковельського відділу поліції. І це при тому, що криміногенна ситуація як в країні в цілому, так і по регіонах залишається складною, як і раніше.
Багато покладалося надій на групи реагування патрульної поліції. У нашому підрозділі діє чотири таких групи. На жаль, їх недостатньо для того, аби вчасно реагувати на кожне повідомлення. Зараз розглядається питання щодо створення додаткових груп РПП.
До слова, раніше у нас нараховувалось 40 дільничних інспекторів, які обслуговували місто і район. Сьогодні ж маємо у штаті 11 дільничних (з них – четверо обслуговують Ковельський район та 7 – місто Ковель). Звісно, цього не достатньо. Хоча, натомість, тоді не існувало груп реагування, які сьогодні забезпечені сучасними транспортними засобами, пальним, тож, відповідно, оперативніше прибувають на місце події.
Але таки вважаю, що має бути більше дільничних інспекторів, котрі не лише реагують на виклики, а й здійснюють профілактичні заходи, знайомі з обстановкою в тій чи іншій територіальній громаді та потенційними правопорушниками.
Реформа правоохоронних органів, без сумніву, важлива й необхідна. Але перейменувати міліцію в поліцію і сформувати нові підрозділи – це лише початок шляху. Ще багато доведеться змінити і запровадити, аби відчути результат.
– Усі пам'ятають, коли навесні 2014 року гостро постало питання довіри до міліції. Що, на Ваш погляд, потрібно зробити для того, щоб повернути довіру до неї?
– Не можу погодитись з думкою тих, хто вважає всіх працівників колишньої міліції непорядними чи непрофесійними, адже працюю не один десяток літ в нині очолюваному мною підрозділі. У минулому і зараз більшість моїх колег чесно й добросовісно виконували й виконують свої обов'язки.
Зі свого боку, я вчу підлеглих уміти спілкуватися з людьми, заслужити їхню довіру, намагатися допомогти тим, хто цього потребує – це основні пункти якісної роботи поліції.
– Цілком логічним є те, що на авторитет поліції впливає результативність роботи правоохоронних органів. Якими здобутками можете похвалитись перед мешканцями Ковельщини?
– Всі заяви і повідомлення громадян (кількість яких, до речі, збільшилась після реорганізації) обов'язково реєструються. Змінилась лише процедура реєстрації. Спочатку повідомлення, яке надійшло на лінію "102", проходить через "колл-центр" у Луцьку, а вже звідти їх приймає черговий Ковельського відділу поліції.
Звісно, на довіру громадян вливає рівень розкриття злочинів. З початку 2017 року на території обслуговування Ковельського ВП зареєстровано 795 кримінальних правопорушень. Загалом станом на сьогодні відсоток розкриття становить 32,2 відсотка від усієї кількості вчинених злочинів (у минулому році цей показник сягав 18,5 відсотків).
Зокрема, у 2017 році скоєне й розкрите одне вбивство, така ж ситуація з тяжкими тілесними ушкодженнями (зареєстрований і розкритий один випадок). За цей період зареєстровано 531 факт крадіжок, 13 фактів грабежів, чотири розбійні напади (усі розкриті), 55 фактів шахрайств, 5 випадків незаконного заволодіння транспортними засобами. Зареєстровано 11 злочинів, пов'язаних із незаконним обігом наркотиків.
Водночас розкрито 100 кримінальних правопорушень минулих років.
– За територією Ковель не поступається обласному центру Волині. Яким чином забезпечується патрулювання вулиць міста та охорона громадського порядку?
– Як вже казав, наразі у нашому підрозділі діє чотири групи швидкого реагування, на кожну з яких, згідно зі статистикою, в середньому на добу припадає близько 15 викликів. Однак відповідно до плану роботи Міністерства внутрішніх справ України на 2017 рік в Ковелі має бути сформований підрозділ патрульної поліції, який обслуговуватиме м. Ковель та дорогу державного значення (від м. Рівного до "Ягодина"). І це, на мою думку, виправдано, адже з’явиться так звана дорожня поліція, якої у нас зараз практично немає. Додаткові поліцейські наряди забезпечать спокій та безпеку громадян.
– Нині темою номер один є Ковельський ветсанзавод. Громадськість вимагає притягнути до відповідальності винних у ситуації, що склалася навколо його діяльності. На якій стадії наразі знаходиться розслідування кримінальних проваджень, порушених проти посадових осіб Ковельської філії ДП "Укрветсанзавод"?
– Це – болюче питання для усього міста, і не тільки. Неодноразово спілкувався з ковельчанами, котрі чергували біля міської ради і вважають, що ця проблема належним чином не вирішується протягом кількох місяців. Та можу зрозуміти невдоволення і нарікання громади.
Правоохоронними органами дано правову оцінку діям колишнього директора підприємства, під час керівництва якого значно збільшилась кількість відходів тваринної сировини, які приймалися не лише з Волинської, а й з інших областей, не маючи відповідних можливостей для переробки цих решток.
Нині розслідуються дві кримінальні справи, порушені за фактом забруднення земель та фактом зловживання службовим становищем стосовно керівництва ветсанзаводу.
На сьогодні колишній керівник підприємства не затриманий. Він оголошений в розшук, проводяться необхідні розшукові дії щодо встановлення місця його знаходження. Є ухвала суду на його арешт. Однак ні для кого не таємниця, що він – з однієї зі східних областей, що й ускладнює його пошуки.
– Наприкінці лютого у Ковелі поліція викрила 5 закладів грального бізнесу. Яка ситуація у цьому плані складається сьогодні?
– Щодо гральних закладів, то по окремих з них скеровані до суду кримінальні провадження.
За результатами останніх перевірок можу сказати, що у місті з'явилися гральні заклади іншого типу, які мають відповідні ліцензії ("Українська національна лотерея") й працюють в правовому полі.
У минулому у нас діяли підпільні гральні клуби. Щойно з'являлась інформація, що десь відкрився гральний заклад, правоохоронці відразу вдавалися до відповідних заходів: порушували кримінальне провадження, зверталися до суду, проводили обшуки і вилучали техніку, за допомогою якої й здійснювалась незаконна підприємницька діяльність. У 2016 році працівники Ковельського відділу поліції провели близько трьох десятків обшуків. Таким чином в місті вдалося ліквідувати нелегальний гральний бізнес.
– А як Ковельщина виглядає на фоні інших районів області?
– По різних видах злочинів статистика різна, але маємо добрий загальний показник розкриття злочинів, який є вищим від середнього в області. Словом, відділ працює. Причому працює злагоджено. Маємо професійний колектив, спроможний виконувати усі обов'язки, які покладаються на поліцію. Не виключаю, що у нашій роботі є якісь прорахунки, тому двері мого кабінету завжди відкриті для мешканців Ковельщини. Я готовий вислухати будь-яку пропозицію чи побажання, що можуть поліпшити роботу міського відділу поліції.
Розмову вела
Вікторія ЗІНЧУК.
Залишити коментар