В аптеку – тільки за найнеобхіднішим, до лікаря – коли вже зовсім "припече". Саме так живуть сьогодні мільйони українців. І не тому, що байдужі до власного здоров'я: більшості лікуватися просто-напросто немає за що! На жаль, свого часу довелося відчути це на собі. Сьогодні лягати в лікарню, коли, як кажуть, нічого за душею, немає сенсу. Бо поки не купиш всі ліки за списком лікаря, навряд у лікувальній установі хоча би безкоштовний шприц знайдеться…
Як свідчить статистика останніх років, у нас щороку лише від серцево-судинних захворювань помирає майже півмільйона громадян. Цей показник у п'ять разів вищий, ніж у країнах Євросоюзу. А ще - від гіпертонії, діабету… Хоча з цими недугами, якщо їх контролювати і регулярно приймати ліки, можна прожити до глибокої старості.
Пригадую, що ще у минулому році вперше заговорили про те, що українська влада може побороти завищені ціни на ряд препаратів, які в сусідніх країнах, скажімо, Польщі та Білорусі, коштують іноді в рази дешевше. Згодом обіцяли нові ціни з нового року, потім плани щодо цього дещо змінились…
Незважаючи на скептичне до цього ставлення і недовіру суспільства, в Україні все ж запрацювала програма "Доступні ліки". Це – урядова програма забезпечення кожного громадянина України необхідними лікарськими засобами, які покращать якість життя, зможуть запобігти виникненню ускладнень та передчасної смерті.
Тож сьогодні кожен українець має змогу отримати безкоштовно чи з незначною доплатою препарати за трьома критеріями: серцево-судинні захворювання, бронхіальна астма, діабет ІІ типу. Ціни на ліки при цьому мають співвідноситись до середньої вартості аналогічних препаратів п'яти європейських країн (Польща, Чехія, Латвія, Угорщина, Словаччина).
Вже більше місяця минуло після старту реімбурсації (компенсація державою коштів аптечним мережам за відпущені населенню ліки за державними програмами), тож час поговорити про досягнення й можливі прорахунки.
Офіційно програму "запущено" з 1 квітня 2017 року, однак на ділі, як частенько в нас буває, запрацювала трохи пізніше. Так, у Ковелі вона стартувала 13 квітня ц. р., про що вже інформувала наша газета. Й майже відразу в медичних та аптечних закладах міста розпочався ажіотаж. Однак у лікарнях заспокоюють – усі, хто має право на безкоштовні ліки, їх отримають.
На це сподівається й пенсіонер Микола Глущук, котрий півроку тому переніс інфаркт, тож тепер змушений постійно контролювати свій тиск. Вимірює його тричі в день й за розкладом п'є ліки. В середньому в місяць на одні лише таблетки витрачає 450 – 500 гривень. А для пенсіонера з пенсією трохи більше, ніж півтори тисячі гривень, – це непідйомна сума.
– Вже звертався до свого лікаря. Тож кілька рецептів на необхідні мені ліки отримав й скористався ними, – розповідає Микола Васильович. – Але, на жаль, не всі препарати, які приймав, входять в перелік, визначений у програмі. Тож тепер хочу їх замінити на інші, аналогічні, що є у переліку, аби отримувати безкоштовно.
Пенсіонерка Марія Грицюк теж встигла скористатися можливістю отримати безкоштовно ліки.
– Ще змолоду я перебувала на обліку по серцево-судинних захворюваннях і гіпертонії, – каже жінка. – Так, майже усі таблетки, що мені прописали кардіолог і сімейний лікар, я одержала безкоштовно. Але одні таблетки, які необхідні при болях у серці, що видають безплатно, довелося таки пошукати.
В одній аптеці сказали, що можна знайти замінник, а в іншій, взагалі, що таких не знайдете, бо зараз їх в Україні не виробляють. Та все-таки "поталанило", коли я звернулася в третю аптеку (що не бере участі у програмі): ліки були в наявності, але мені довелось за них заплатити.
Як інформують на офіційному сайті Ковельської міської ради, протягом квітня до амбулаторій загальної практики сімейної медицини звернулися 1888 жителів міста і району. Вони отримали 3850 рецептів на відшкодування вартості лікарських засобів, з них – 650 отоварено безкоштовно, а 3200 – з частковою доплатою.
Згідно з урядовою програмою для мешканців Ковельщини передбачено на 2017 рік 1 млн. 407,1 тис. грн. Протягом місяця використано кошти в сумі 121,7 тис. грн. (при призначенні – 160 тис. грн.).
Нагадуємо: безкоштовний препарат пацієнт може отримати, маючи при собі рецепт від лікаря амбулаторної загальної практики сімейної медицини (дільничного терапевта). Ваш медик має вказати непатентовану назву лікарського засобу (прийнятого Всесвітньою організацією здоров я). Рецепт має бути на кожен призначений препарат. Він діє протягом місяця.
У Програмі "Доступні ліки" беруть участь 157 торгових найменувань медикаментів. Держава повністю компенсує вартість 23-х. За інші лікарські засоби пацієнт доплачує в середньому 10 - 30 відсотків. При цьому людина має можливість обрати препарат, адже до програми включено ліки від декількох виробників.
У МОЗі ж звітують – у Програмі "Доступні ліки" нині беруть участь майже 5 тисяч аптек, переважно державних або комунальних. Цього року на компенсації аптекам заклали у Державному бюджеті півмільярда гривень, ще чверть мільярда обіцяють додати. Тож час покаже, наскільки цього вистачить.
Вікторія ЗІНЧУК.
Залишити коментар