До уваги пільгових категорій населення
3акон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що вступив в дію у 1991 році, визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Забезпечення реалізації в місті державної політики у сфері соціального захисту населення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи покладено на управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради.
Відповідно до ст. 9 3акону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків) та потерпілі від Чорнобильської катастрофи (громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи).
В місті сформовано Єдиний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, де станом на 01.08.2015 року зареєстровано 21488 осіб, з них:
- осіб постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС І-ї категорії — 100 чол.;
- осіб постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС ІІ-ї категорії — 151 чол.;
- осіб постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС ІІІ-ї категорії — 880 чол.;
- осіб постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС ІV-ї категорії — 9 чол.;
- дітей постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС — 649 чол.;
- дружин померлих внаслідок аварії на ЧАЕС громадян — 34 чол.
Для вищевказаної категорії громадян державою гарантуються відповідні пільги, кошти на які передбачені Державним бюджетом України, а саме:
- безплатне придбання ліків за рецептами лікарів;
- безплатне позачергове зубопротезування;
- забезпечення санаторно-курортним лікуванням;
- виплата компенсації батькам дітей-інвалідів, інвалідність яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою за відсутність харчування у навчальних закладах (у розмірах: у віці від 6 до 10 років — 180 гривень, від 11 до 14 років —185 гривень, від 15 до 18 років — 190 гривень на місяць пропорційно навчальним дням, в які діти не харчувалися);
- 50 % знижка плати за користування телефоном, житлом (квартирної плати, плати за утримання будинків), комунальними послугами (газ, електрична і теплова енергія, водопостачання, водовідведення та інші послуги) у межах середніх норм споживання, передбачених Законом;
- безоплатне встановлення квартирних телефонів;
- безоплатний проїзд всіма видами міського транспорту;
- щорічна допомога на оздоровлення (проводиться виплата допомоги у наступних розмірах: інвалідам Чорнобиля 1 та 2 групи — 120 грн., учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії — 100 грн.;інвалідам Чорнобиля 3 групи та дітям-інвалідам — 90 грн.; учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 кат. та кожній дитині, яка втратила внаслідок Чорнобильської катастрофи одного з батьків, та евакуйованим із зони відчуження у 1986 році включаючи дітей — 75 грн. );
- компенсація вартості продуктів харчування для громадян, віднесених до категорій 1 та 2 ( розмір компенсації становить: для 1 категорії — 296,00 грн., для 2 категорії — 148,00 грн.);
- одноразова компенсація сім’ям, які втратили годувальника з числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою (сім'ям, які втратили годувальника — 7586,00 грн., батькам померлого — 3792,00 грн.);
- одноразова компенсація дітям, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи (в розмірі 1264,00 грн. );
- одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за встановлення групи інвалідності (розмір компенсації становить: інвалідам 1 групи — 379,30 грн., інвалідам ІІ групи — 284,40 грн., інвалідам ІІІ групи - 189,60 грн.);
- компенсація проїзду один раз на рік до будь-якого пункту України і назад автомобільним або повітряним, залізничним або водним транспортом з правом першочергового придбання квитків особам, віднесеним до категорій 1 та 2 ( особам 1 категорії — 100% вартості проїзду, особам 2 категорії — 50% вартості проїзду);
- оплату додаткової відпустки громадянам строком 14 робочих днів (16 календарних днів) відповідно до пункту 22 частини першої статті 20, пункту 1 частини першої статті 21, пункту 3 частини третьої статті 30 Закону № 796 та щорічної відпустки працівникам, які працюють (перебувають у відрядженні) на території зон радіоактивного забруднення відповідно до статті 47 даного Закону ;
- виплата підвищеної стипендії.
Всі кошти, що надходять з Державного бюджету України на виконання програми "Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", мають цільове направлення і використовуються своєчасно та в повному обсязі. Нарахування і виплати пільг здійснюються на підставі затверджених кошторисів та доведених управлінню обсягів фінансування. У 2015 році по бюджетній програмі "Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" державою виділено 1 416 661,00 грн.
Найбільш актуальною потребою серед потерпілих громадян є придбання медикаментів. Відповідно до "Порядку використання коштів субвенції з обласного бюджету місцевим бюджетам на пільгове медичне обслуговування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", затвердженого рішенням обласної ради від 2 квітня 2015 року, № 34/42 постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС проводиться відшкодування коштів витрачених на придбання лікарських засобів, відпущених за пільговими рецептами лікарів, та відшкодування витрат за надання послуг з безкоштовного зубопротезування.
Відповідно до Постанови КМУ від 4.06.2015 р., № 389 з 1.07.2015 року постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС 1-ої та 2-ої категорії відшкодування за вищезазначеними пільгами проводиться без змін, 3-ій категорії та потерпілим дітям — надається за умови, якщо розмір середньомісячного доходу сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (1710,00 грн.). Згідно з кошторисом видатків загального фонду місцевого бюджету на 2015 рік доведені кошти на пільгове медичне обслуговування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, використовуються в повному обсязі.
Однак у цьому напрямку роботи виникла проблема щодо виписки рецептів і придбання ліків. Чомусь придбання ліків було сконцентровано лише у двох аптеках міста (№8 та №12). Завдяки своєчасному реагуванню міської влади та співпраці із відділом охорони здоров’я дана проблема знята. Була проведена відповідна нарада із лікарями та керівниками аптек, учасники якої знайшли порозуміння у вирішенні даного питання на користь людей.
Особливе місце серед питань збереження та відновлення здоров'я населення, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, належить питанню організації оздоровлення, що є ключовим напрямом соціального захисту постраждалих громадян.
На забезпечення санаторно-курортною путівкою у 2015 році в управлінні перебуває 31 особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (30 осіб, віднесених до І категорії; 1 дитина-інвалід у супроводі одного з батьків). Даних громадян до кінця 2015 року буде оздоровлено, згідно із затвердженими графіками заїзду.
Станом на 1.09.2015 року вже видано 13 путівок, в тому числі 1 путівка для дитини-інваліда. До 15.10.2015 року працівниками управління здійснюється прийом заяв на забезпечення путівками у 2016 році.
Слід зазначити, що Законом України від 28.12.2014 р., №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" внесено зміни до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до якого:
- з 1.01.2015 року відмінено пільги в частині забезпечення санаторно-курортними путівками осіб, віднесених до 2, 3 категорій та дітей, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- з 1.01.2015 року відмінено повне державне утримання дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у дошкільних навчальних закладах та виплату компенсації на дітей, які перебувають, або не перебувають в обліковому складі дошкільних навчальних закладів і дітей шкільного віку;
- з 1.06.2015 року вилучена пільга щодо безплатного проїзду у межах України на всіх видах транспорту (крім таксі) дитині, яка має статус постраждалої від наслідків Чорнобильської катастрофи та особі, яка супроводжує хвору дитину до місця лікування (реабілітації), оздоровлення та назад (за направленням медичних закладів) (останнім часом цією пільгою вищевказані особи нашого міста не користувалися).
Завдяки постійній співпраці з громадськими організаціями чорнобильців міста Ковеля, працівниками управління вивчаються проблемні питання даної категорії, які вирішуються спільно з представниками міської влади, особливо за сприяння заступника міського голови Прокопіва І.Я.
Програмою соціального захисту окремих категорій мешканців міста Ковеля на 2015 рік, яка спрямована на підвищення соціального захисту малозабезпечених верств населення за рахунок місцевого бюджету, передбачена фінансова підтримка Ковельському міському осередку "Союз Чорнобиль України" для вирішення невідкладних питань та здійснення конкретних заходів, спрямованих на забезпечення права кожного громадянина на достойний життєвий рівень.
Софія САГАЛЬ,
начальник управління праці та соціального захисту населення міськвиконкому.
Софія САГАЛЬ,
начальник управління праці та соціального захисту населення міськвиконкому.
Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 803