Боротися. Любити. Перемагати
Людина – творець легенди свого життя. Ця легенда буває доброчинною, героїчною, а іноді й злочинною.
Життя – легенда нашого земляка Володимира Беха – це вінок, сплетений із доброчинних, жертовних вчинків в ім’я спасіння людей. Не раз і не два він ішов у пекельний вогонь заради порятунку інших.
Сьогодні прикутий до інвалідного візка, обмежений в фізичних рухах.
Слово до легенди життя
Хвороба – це інструмент сатани, яким він намагається зламати дух, затягнути людину в нетрі деградації, затиснути в лещата безнадії.
Попри все, Володимир Стахович бореться за милосердя світу. Бореться і перемагає. Більше того – спогади про пережите викладає на папір.
Біля нього багато добрих, співчутливих людей. Вони допомагають долати недугу, полегшують пересування у цьому світі.
А він у відповідь своїм духом, стійкістю, любов’ю до життя зцілює нас, здорових, від хандри, депресії та розчарування.
Він переконаний, що «життя, яким би воно не було важким, дане Богом і тим – прекрасне».
Доторкнутися до літопису життя Володимира Беха мені пощастило завдяки ієромонаху о. Леоніду Григоренку, який використовує всі можливості (духовні і медичні) для оздоровлення хворого.
В теперішніх умовах існування, коли частина суспільства неухильно скочується в безодню бідності, черствості, байдужості, духовного та морального занепаду, надзвичайно важливо оприлюднювати життєстверджуючі історії перемоги любові і добра над злом.
Загляньмо в рукопис Володимира Беха.
Ангел – охоронець
«Я переконаний, що мою долю супроводжує і оберігає ангел-охоронець.
Після школи, в училищі вивчився на автослюсаря. Не маючи знайомств, роботи не знайшов. Чоловік сестри Василь запропонував піти працювати на будову. Я радо погодився, адже до армії ще було більше як півроку. Вивчився на муляра третього розряду.
Старався працювати добре. А в грудні 1989 року мене забрали в армію. І там, в далекому Липецьку, намагався служити чесно. Закінчив школу сержантів. У запас звільнився у званні старшини.
Повернувся у своє рідне будуправління. Невдовзі мені запропонували попрацювати на акордному об’єкті у м. Жовкві. Необхідно було закінчити п’ятиповерховий будинок. Мотивація проста: попрацюєте добре, то й гроші заробите добрі. Я погодився.
Якось до місця перекриття четвертого поверху панелями я без будь-якої страховки ішов по високій стіні, не дивлячись під ноги.
Раптом під ногою тріснула й розламалася цеглина. Я похитнувся, втратив рівновагу і полетів вниз із висоти 12–13 метрів.
Смерть неминуча! Та в ту мить, якась невидима сила штовхнула мене в протилежний бік, і я впав всередину будинку на цеглу. Відбувся синцями та подряпинами.
Щоб не складати акт про нещасний випадок, мене відпустили на 3 дні додому. Все боліло, але я був живий.
Колись у мене був старший брат Володя. Він помер у три роки. Мене назвали його іменем. Думаю, що то він був моїм ангелом-охоронцем. Як би там не було, а за диво спасіння я дякував Господу нашому Ісусу Христу.
В пошуках щастя
Так буває, що доля людини, попри її наміри і плани, повертає життя в інше русло. Може, вона знає, де щастя людини?
Випадково я зустрів «старого» друга Юру. Він закінчив музичне училище і грав на кількох народних інструментах. Юрко запропонував грати на весіллях у вихідні дні. Я погодився, адже таким чином можна було заробити трохи грошей. Опанував ударні, і життя пішло веселіше.
На одному із весіль я познайомився із Людмилою, майбутньою дружиною, – це теж доля. Нове життя спонукало до відповідальних дій. На пропозицію Юрія я перейшов працювати заступником командира взводу (друг служив прапорщиком у військовій частині). Зарплата на новій роботі була вдвічі більша, ніж на будівництві. Так я став військовим. Мешкали в гуртожитку без зручностей.
Та юність завжди в русі і шукає, де краще. Випала нагода перейти працювати в Червоноградський гірничо-рятувальний загін. Швидко освоїв спеціальність пробовідбірника, став набувати підземний стаж.
Згодом перевчився на посаду рятівника і респіраторника. Завдання ніби й прості: рятувати людей, гасити пожежі, разом з тим відповідальні і небезпечні.
9 відсотків метану
У 2002 році на шахті «Степова» сталася пожежа. Ми мали загасити і локалізувати вогонь. Заливали гіпсові перегородки. 5 таких перемичок – перегородок знаходилося на відстані 2,5 кілометра від підйомної кліті, якою з глибини 580 метрів ми піднімалися на поверхню.
Біля тих перемичок ми чергували і в спеціальні камери відбирали проби повітря. Набравши 4 камери згідно з інструкцією, доставляли їх в спеціальну лабораторію для визначення рівня загазованості.
Під час моєї зміни раптом пролунав тривожний дзвінок: «Забирайте камери і піднімайтеся нагору. У повітрі – 9 відсотків метану». Це означало, що в будь-яку мить може статися вибух.
Я поспішив до кліті-ліфта. У вибухонебезпечному просторі два з половиною кілометри пройти нелегко, тим більше навантаженому камерами. Біля кліті чекали ліфтер і мій працівник. Ми благополучно піднялися нагору. Вибуху не сталося. Із Божої ласки все обійшлося. Господь оберігав наше життя. Ми ще були потрібні на цьому світі, щоб рятувати людей.
Вірте в Бога. Він вас чує, допомагає і життя спасає.
Спасіння Марічки
Наша служба була в підпорядкуванні Міністерства надзвичайних ситуацій, а тому часто виїжджали на різні аварії.
Якось надійшло повідомлення до чергової частини, що в селі Острів впала в криницю дівчинка. Наш загін вирушив на місце події.
Там уже були пожежники. Біля криниці зібралося майже все село. Спустили драбину, але охочих витягати дитину із води не знайшлося. Навколо тільки кричали: «Давайте, лізьте! Витягайте!».
Бачу, у мого хлопця руки трусяться. Страх! І я перший опустився в глибоку холодну воду. На дні знайшов утоплене відро і горнятко. Дівчинки не було. Піднявшись нагору, сказав: «Немає там нікого». Не повірили. Зашуміли ще більше. І я знову спустився туди, та результат той самий.
Через якийсь час 8-річна Марійка вийшла із-за хліва. Виявилось, що вона опустила відро. Злякалася, що будуть сварити, і втекла. Малий братик, який слова ледве вимовляв, прибіг в хату і батькам, що святкували «літнього Івана», повідомив: «Марічка – буць». Ті подумали, що дитина втопилася, наробили «ґвалту». Після тієї купелі від холоду тіло і ноги були білі, як сніг. Думаю, що те переохолодження далось взнаки – звідти моя хвороба.
Та я не звинувачую нікого. І таку роботу хтось має виконувати, ризикувати здоров’ям заради життя інших.
Трагедія
на очисних
Іншим разом нам повідомили, що на очисних спорудах міста Червонограда – аварія і задихаються люди. Із увімкненими сиренами чимдуж помчали туди. Одного робітника-сантехніка вже відправили «швидкою» в лікарню. Інші знаходилися в каналізаційному колодязі.
Із командиром взводу опустилися туди. Біля стіни, з відкритим оком сидів робітник. Перевірили пульс – мертвий… Виявляється, що око було вставне і не закривалося. Передали тіло нагору. Два інших лежали в каналізаційній жижі, теж без ознак життя.
А трагедія сталася, здавалося б, із «нічого». Забилася каналізаційна труба. Хлопці без будь-яких засобів захисту (респіратора, протигаза) вирішили прочистити аварійну ділянку. Була спека. Інтенсивно виділявся смертельний газ. Вони задихнулися і втратили свідомість. Врятувати їх життя не було кому. Перший також помер в лікарні.
Чотири смерті – через необачність та халатність. На робочому місці не було елементарних засобів захисту. Злегковажили, і поплатилися життям.
Маємо пам’ятати, що для спасіння чужого життя або ліквідації надзвичайних ситуацій потрібно берегти і своє життя. Бережіть себе. Недаремно кажуть: «Береженого Бог береже».
Завал на площі Ринок
Отримано наказ виїхати до Львова. Там на площі Ринок – обвал будинку. Спішимо, адже можуть бути потерпілі. На місці бачимо завали із дощок, брусів, штукатурки двоповерхового будинку.
З’ясували, що напередодні там відбувалася якась вечірка. Танцювали, стрибали. Коли почули, що підлога тріщить і валиться – повтікали хто куди. Нам повідомили, що під завалом може бути троє людей.
На щастя, вияснилося, що одна жінка почула тріск і втекла з кухні на вулицю. Вона була в шоковому стані і плакала. Іншої не було вдома. А ось чоловік, який дивився телевізор, опинився під завалами. Жінка оговталася і показала, де стояв диван. Ми кинулися туди.
Серед мотлоху я знайшов 100 доларів, передав командиру. Нарешті знайшли складений, як книга, диван. Постукали. Там справді лежав господар квартири. Він став кричати, а коли його звільнили, намагався кудись бігти. Ввели заспокійливе і передали на «швидку».
Звичайно, ризик і небезпека чатували на кожному кроці. На нас могли впасти балки згори. Могли поранити ногу, наступивши на гвіздки, і таке інше. Але про це ніхто не думав.
Після виконання завдання львівські еменесники нас приймали, як рідних: нагодували, напоїли чаєм. Вони теж були на руїнах. Нас похвалили: мовляв, ми добре знаємо, що і як робити. Це правда, адже на шахті теж всяко буває. Головне, що ми були щасливі, бо врятували чиєсь життя.
Повінь
на Закарпатті
На Закарпатті – повінь! Вирушаємо на допомогу. «Наші» села – це Варієво, Оросєво, Очиново.
Перші поверхи і одноповерхові будинки до дахів затопила Тиса. Картина невтішна. Нам виділили військові човни, але без… весел. Гребли лопатами. Вивозили, на сушу людей, живність, речі. Здається, цьому немає кінця. Хати, змуровані з глини, розсипаються на очах. Ті, що з цегли, витримують стихію. Чуємо іржання. Відкриваємо стайню. Кінь вирвався із пастки.
Коли вибирався на сушу, він об щось гостре поранив живіт аж до нутрощів. Картина страхітлива. А його зачинили господарі, щоб потім отримати компенсацію.
Надаємо чоловіку допомогу, на очах у якого зруйнувався дім. Істерика. Розпач. Розслаблятися не маємо права ні вдень, ні вночі. Хочемо відпочити в школі, але раптом підніметься вода? Обігріваємось і перепочиваємо в автобусі й спецмашині. Харчуємось консервами – переважно «Кількою в томаті». П’ять літ потому не міг дивитися на той харч. Ставимо палатку на 120 чоловік. Обкладаємо мішками з піском церкву – святиню треба спасати.
Потерпілі бачать наші старання і дякують. Це зігріває. 2 тижні боротьби за порятунок людей пройшли, як одна мить. Зробили все, що змогли. Нарешті, стихія відступила.
Вдома розказуємо і смакуємо подароване нам закарпатське вино.
Пожежа
на шахті № 3
Пожежі сняться уночі… На шахті № 3 – вогонь і завал. За планом ліквідації аварії маємо рятувати людей, яких могло засипати, перекрити свіжий струмінь повітря. Ідемо в пекло, оснащені всім необхідним для надання першої медичної допомоги.
Розвідка повідомила, що людей в зоні небезпеки немає – їх вивезли на поверхню. Зробили базу і встановили зв’язок з диспетчером. Відчуваємо, що штрек заповнюється димом. Це значить: вогонь близько.
Швидко готуємо пожежні рукави і підключаємо до води. Гасимо вогонь по черзі – 2 чоловіки по півгодини. Задимленість така, що світло коногонки сягає хіба що на відстань простягнутої руки.
Так кілька днів. На четвертий день, коли ми ішли до місця гасіння пожежі, я відчув, що перестали слухатися ноги. Сил немає. Впав. Хлопці взяли мій апарат і пішли далі. Сказали, щоб я відпочивав, а як будуть іти назад, то заберуть. Але через якийсь час відпустило, і я прийшов до них й допомагав приборкувати вогонь. Почувався погано.
Мабуть, далася взнаки перевтома і нервове перенапруження. Піднявшись нагору, доповів командиру, що зі мною сталося. Той направив до лікарів на обстеження. Мені сказали: «Потрібно пролікуватися».
Відгомін серця
Так розпочалася епопея боротьби за своє здоров’я і життя.
Місяць пролежав у лікарні. Мене обстежували, діагностували, просвітлювали на МРТ. Думали робити операцію на хребті. Нарешті, після довгих консультацій лікарі встановили діагноз – розсіяний склероз. Лікувався в клініці Львівського медінституту. Результат невтішний. На МСЕК встановили другу групу інвалідності. Думав працювати на легших роботах – не вдалося. Потому знову довго був прикутий до ліжка. Ось так уже більше 6 років хворію, борюся і лікуюся, але не здаюся.
Щоб якось звести кінці з кінцями, дружина Люда поїхала на заробітки в Іспанію. Нам ще ж треба меншу донечку Лілію вивчити. Вона нині навчається у Ковельському медичному коледжі.
Старша Наталка закінчила інститут. Одружена, у них донечка Марієчка. Вони провідують мене. Ліля приїжджає щосуботи. Прибирає, робить закупи на тиждень. Варить їсти. Я тішусь тим.
Цікавляться моїм здоров’ям побратими. Не оминають оселі і сусіди – вони знають, як непросто рухатися на візку.
А ще мене не забуває отець Леонід. Коли проїжджає через Червоноград, то обов’язково із майбутнім священиком Олександром провідують. Отець Леонід дає мені і родині Боже благословення.
Він добрий. Як має трохи часу, то в магазин піде і продуктів купить. Розказує багато цікавого. Не знаю як встигає скрізь, адже весь час в дорозі. Я радий, що є такий священик. Хай Бог йому допомагає, а він – людям!
Взагалі, я щиро дякую рідним, близьким, друзям-побратимам, всім, хто опікується мною. Згадую і молюся за всіх і прошу для них Божої ласки.
Молюся за хлопців, дівчат, які воюють за вільну Україну.
Молюся за священиків, ченців, що моляться за наш народ і духовно допомагають хворим та простим людям.
Ми не маємо права здаватися. У нас – наша Земля, Вода і Повітря. В нас є самобутня культура, традиції, звичаї.
Родина, сім’ї, діти, онуки повинні жити в мирі і спокою.
Моліться і вірте в Господа нашого та свого Ангела-охоронця. Моліться до Божої Матінки.
Бережіть себе! Слава Ісусу Христу!”.
До друку підготував
Анатолій СЕМЕНЮК.
Людина – творець легенди свого життя. Ця легенда буває доброчинною, героїчною, а іноді й злочинною.
Життя – легенда нашого земляка Володимира Беха – це вінок, сплетений із доброчинних, жертовних вчинків в ім’я спасіння людей. Не раз і не два він ішов у пекельний вогонь заради порятунку інших.
Сьогодні прикутий до інвалідного візка, обмежений в фізичних рухах.
До друку підготував Анатолій СЕМЕНЮК.
Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 868