Серпень в саду і на городі
Серпень для садівників – місяць дуже непростий і насичений справами. Його особливість ще й у тому, що хоч за календарем – літо, для рослин серпень – це вже початок осені. І збираючи урожай плодів, ягід і овочів, ми повинні розуміти, що хороший урожай майбутнього року закладається саме зараз, а турбота про нього починається вже в серпні.
Підживлення плодових дерев і ягідних кущів
Плодові дерева: абрикос, яблука, слива, груша при правильному догляді дають хороший урожай і витрачають на це багато сил і поживних речовин. Тому після збору врожаю для того, щоб плодові дерева підготувалися до зими, їх потрібно підгодувати. Але для підживлення в серпні вже не підходять добрива з великою кількістю азоту.
Азотні добрива можуть спровокувати ріст пагонів, які не встигнуть визріти до холодів і просто вимерзнуть. Потрібен зворотний ефект: зупинити зростання, посприяти закладці квіткових бруньок, стимулювати до зростання кореневу систему і збільшити стійкість рослин до низьких температур. Для цього найкраще підходять фосфорно-калійні добрива.
Якщо говорити про дорослі дерева, то рівномірно розсипте в пристовбурових колах 1,5 склянки суперфосфату і 1 склянку сульфату калію та рясно полийте. Для молодих саджанців кількість добрив можна зменшити вдвічі.
Ягідні чагарники для гарного плодоношення в наступному році можна підгодувати "амофоскою" (2 ст. ложки на 10 л води). Для посилення ефекту додайте склянку деревної золи. Витрачайте приблизно 1 літр отриманого розчину на 1 кущ смородини або агрусу. Звичайно, пам'ятайте, що "амофоска" містить в своєму складі азот, тому таке підживлення не варто робити пізніше 10 серпня.
Якщо використовувати мінеральні добрива, то кращий варіант – швидкорозчинні комплексні. Їх асортимент зараз великий і діють вони швидко і ефективно.
Полив і дощування
рослин в саду
Напевно, ви помічали, як після літніх дощів наші рослини набагато краще виглядають. На це впливає і волога в грунті, і волога в повітрі, і зниження температури повітря. Тому в спекотні серпневі дні, а точніше – вечори, рослинам необхідно проводити регулярний і рясний полив і дощування крони.
Хоча варто пам'ятати, що занадто багато вологи може призвести до спалаху грибкових інфекцій. Тому "купати" рослини, напевно, краще зранку, щоб зайва волога не накопичувалася, а висихала.
Профілактика хвороб
і шкідників
Раз вже мова зайшла про захворювання, то на тих рослинах, де зібрано урожай, в серпні можна провести профілактичні обробки від шкідників і хвороб. Але робити це краще біопрепаратами, адже, можливо, поруч ще висять плоди пізніх сортів.
Санітарна обрізка плодових дерев і ягідних кущів
Серпень, хоч і літній місяць, але підходить для обрізки плодових дерев і ягідних кущів. Цілком можна видалити всохлі, поламані, слабкі і хворі пагони, зробити, так звану, санітарну обрізку.
На смородині і агрусі можна сміливо видалити старі гілки (старше 5-6 років), толку від них вже не буде. Все це поліпшить освітленість крони і її "продуваємість" повітрям, а значить, дерева і чагарники матимуть менше шансів захворіти, плоди краще визріють, а квіткові бруньки майбутнього сезону утворяться в більшій кількості. Паралельно з цим видаліть всі муміфіковані і гнилі плоди, а падалицю підберіть. Це розсадник шкідників і хвороб.
Підготовка до осінніх посадок саджанців
Не за горами і час осінніх посадок чагарників і дерев, а значить, пора спланувати майбутні посадки: вибрати місце і приготувати посадочні ями, наповнивши їх родючою землею і добривами. За час, що залишився до посадок, земля в ямі осяде, і в ній відбудуться всі необхідні фізико-хімічні процеси (добрива перейдуть в легко засвоювану для саджанця форму).
Поділ і пересадка багаторічників
Приділяємо увагу квітам. Серпень – вдалий час ділити багаторічники (лілейники, іриси і півонії) і розсаджувати їх на нові місця. До холодів вони встигнуть вкоренитися і набратися сил для зимівлі.
Догляд за трояндами
і гортензіями
Троянди і гортензії – королеви саду, в останній місяць літа щосили цвітуть, тому вимагають уваги. По-перше, підживлення (цвітіння відбирає багато сил), але тільки фосфорно-калійними добривами, а краще – швидкорозчинними комплексними "Для троянд" і "Для гортензій", де мало азоту, потрібна кислотність і є всі необхідні мікроелементи. Можна використовувати й підживлення по листу.
По-друге, для троянд і гортензій в цьому місяці проводяться профілактичні обробки від захворювань: борошнистої роси, іржі та ін.
Збір насіння і посів декоративних культур
Серпень цікавий для квітникарів ще й тим, що вже можна збирати насіння багатьох цікавих культур і можна ще багато сіяти – віолу, ехінацею, маргаритки та ін.
Рання посадка весняних цибулинних
Ближче до кінця серпня в деяких регіонах вже можна висаджувати цибулинні рослини, скажімо, нарциси, зовсім не обов'язково чекати вересня. Така "рання" посадка дозволить їм сформувати більш сильну кореневу систему, а значить, краще перезимувати і пишніше цвісти. Важливо орієнтуватися на температуру ґрунту, вона повинна стійко опуститися до +8 … + 10°С. Посадите занадто рано – нічого страшного, але є небезпека, що цибулина підчепить яку-небудь болячку, або її хтось погризе. Прикро втратити рідкісний екземпляр.
Підживлення овочів
У тих, хто має город, турбот безліч. Урожай (навіть часом попри все) немалий, і зріє він кожен день. Все це потрібно встигнути переробити на зиму. Та ще бажано спробувати по-новому, не так, як кожен рік.
l
Овочеві культури вимагають особливої уваги. По-перше, постійно підживлювати краще, звичайно, органічними добривами (гній, курячий послід, трав'яні настоянки). Тут про велику кількість азоту можна не турбуватися: зимувати-то перцям, томатам і баклажанам не доведеться. Хоча "перегодовувати" їх теж не варто, це може призвести до пишного зростання зелені замість плодів. Оптимально – не частіше одного разу на 2 тижні. Хоча багато що залежить від якості і родючості самого грунту.
Профілактика грибкових захворювань
У серпні, особливо в кінці місяця, бувають різкі перепади температур: від спекотних денних до прохолодних нічних. В результаті, рясна роса і прекрасні умови для розвитку грибкових захворювань. Як варіант профілактики, щоб не використовувати хімію по плодам, накривайте грядки агроволокном, яке згладить різкий перепад температур.
Підготувала
Наталія РОМАНОВСЬКА.
Серпень для садівників – місяць дуже непростий і насичений справами. Його особливість ще й у тому, що хоч за календарем – літо, для рослин серпень – це вже початок осені. І збираючи урожай плодів, ягід і овочів, ми повинні розуміти, що хороший урожай майбутнього року закладається саме зараз, а турбота про нього починається вже в серпні.
Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 396