"Камені спотикання" на шляху бюджетного процесу
На черговому засіданні громадської ради при Ковельському міському голові, яка відбулася минулого понеділка, розглядалося одне, але чи не найголовніше для життєдіяльності міської громади сьогодні питання – про формування доходів і видатків місцевого бюджету на 2015 рік. Вів засідання громадської ради її голова Микола Вельма.
Кожен з нас начуваний і про зміни до Податкового кодексу, і про так зване "розширення повноважень" місцевого самоврядування, і про запровадження оподаткування пенсій, житла, автомобілів та багато інших незвичних для нас нововведень.
З тривогою у серці інформував присутніх міський голова Олег Кіндер про суперечливі і не зовсім зрозумілі тенденції, які даються взнаки при формуванні дохідної частини бюджету, можливі проблеми з фінансуванням окремих об'єктів соціальної сфери.
Мер зауважив, що сьогодні не можна точно підрахувати суму доходів від податку з фізичних та юридичних осіб, оскільки вищестоящі управлінські структури не дають чітких роз'яснень. Наприклад, при оподаткуванні майна з фізичних осіб необхідно визначити реальні коефіцієнти – скажімо, на сарай, гараж або житло.
Для юридичних осіб теж є свої проблемні питання. Якщо виробничі приміщення не оподатковуються, то за все інше потрібно сплачувати відповідну суму. Але є питання, які чекають відповіді: як бути з адмінприміщеннями, спортивними спорудами, іншими об'єктами соціального призначення? "Тому ця сума доходів більше "теоретична", аніж реальна", – зауважив Олег Кіндер.
Не менше запитань виникає і при формуванні статті доходів від плати за землю. Згідно із Законом не оподатковується лише земля релігійних організацій. А що робити з оподаткуванням землі, яка знаходиться під школами, дитсадками, установами, невідомо.
Звичайно, доведеться встановлювати пільги по всіх цих категоріях суб'єктів оподаткування. Для цього необхідні точні розрахунки і прийняття виважених коефіцієнтів по кожному суб'єкту господарювання.
Відсутня реальна база по податку акцизного збору на продаж. Не секрет, що великий обсяг товарів, які підлягають акцизу – такі, як алкогольні напої, сигарети, бензин, дизпаливо та інші –знаходяться у сфері "тіньового" бізнесу. І потрібно докласти багато зусиль, щоб тут навести порядок. Реальна цифра в структурі нових податків – це податок з автомобілів з об'ємом двигуна 3,0 і більше літрів, який для Ковеля буде складати 200 тисяч гривень.
Витратна частина бюджету не менш проблемна, тому на розгляд сесії міськради, яка відбудеться 29 січня, виноситься тільки найнеобхідніше. Планується капітальний ремонт (реконструкція) і відкриття дитячого садочка №14 загальною кошторисною вартістю 6,3 млн. грн. Відомо, що в реалізації цього проекту бере участь народний депутат України Степан Івахів. Не менш важливим в галузі освіти є капітальний ремонт даху басейну ЗОШ І-ІІІ ст. № 10.
При цьому громада має знати, що основні затратні статті на освіту та охорону здоров'я покриваються за рахунок субвенцій Державного бюджету: освіта – 60 млн. грн., охорона здоров'я – 71 млн. грн. В цих сумах для освіти передбачено харчування учнів 1-4-их класів, дітей пільгових категорій на рівні минулого року та зарплати і стимулюючі виплати для працівників бюджетної сфери.
У дитячих садочках, які залишаються під опікою громади, батьківська плата становитиме 60 відсотків від вартості харчування діто-дня. Проблемним в освіті є функціонування дитячо-юнацької спортивної школи міського відділу освіти, як, зрештою, і КДЮСШ.
Не менш складні питання стоять перед очільниками спортивної галузі, адже державних коштів виділено всього 809 тис. грн. До відома: тільки на утримання КДЮСШ потрібно втричі більше.
Щоб вижити, необхідно залучати інвесторів, шукати меценатів і, звичайно, залучати до спорту більше дітей.
Досить складним є питання утримання залізничної лікарні, фінансування якої перекладено на місцеву громаду. Щоправда, її послугами користується 16 територіальних громад, але чи візьмуть вони участь у цьому фінансуванні, малоймовірно. Є обіцянки від обласної влади про виділення коштів на цей об'єкт, але рішення поки не прийнято.
Децентралізація бюджету позначиться і на благоустрої міста. Якщо в минулому році на будівництво, ремонт та експлуатацію доріг було виділено 20 млн. грн., то в цьому році – 7 мільйонів, а на експлуатацію – 2,5 млн. грн. З цієї суми 1,9 мільйона буде витрачено на погашення минулорічних боргів. Тому продовження асфальтування планується тільки на вулицях Володимирській, Драй-Хмари, Левицького, а на окремих буде проведено поточний ремонт.
Вищесказане – це тільки "надводна" частина холодного айсберга під назвою "Бюджет-2015", який вноситься на розгляд чергової сесії міськради.
Інформація міського голови О. Кіндера викликала великий інтерес у членів громадської ради. Висловлювались пропозиції про співучасть громади в окремих питаннях благоустрою, будівництва комунальних мереж тощо.
В обговоренні взяли участь Галина Жилка, Юрій Шлюєв, Петро М'якота, Федір Жунке, Віра Федосюк та інші. Змістовні відповіді з питань формування бюджету дали Ігор Прокопів, заступник міського голови і Валентина Романчук, начальник міського управління фінансів.
Підбиваючи підсумки розмови, міський голова Олег Кіндер закликав присутніх сприяти спільному розв'язанню існуючих проблем, залучати широку громадськість до вирішення "наболілих" питань, висловив впевненість у тому, що у 2015-му році вдасться виконати визначені завдання соціально-економічного розвитку Ковеля.
Мер міста також запросив членів громадської ради взяти участь у заслуховуванні звіту міського голови, яке заплановане на п'ятницю, 30 січня і відбудеться в сесійному залі Будинку рад.
Члени ради запропонували відвести на сам звіт 30-40 хвилин, а решту часу присвятити відповідям на запитання і пропозиції виборців з тим, щоб захід відбувся в межах 2-х годин.
Анатолій СЕМЕНЮК.
На черговому засіданні громадської ради при Ковельському міському голові, яка відбулася минулого понеділка, розглядалося одне, але чи не найголовніше для життєдіяльності міської громади сьогодні питання – про формування доходів і видатків місцевого бюджету на 2015 рік. Вів засідання громадської ради її голова Микола Вельма.
Анатолій СЕМЕНЮК.
Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 691