Раді вітати Вас!
  • Головна
  • Контакти
  • Реклама
Весь архів випусків
  • Головна
  • Категорії
    • Повідомлення в номер
    • Місцева влада
    • Репортаж
    • Політика
    • Погода
    • Редакційна пошта
    • Духовність
    • Закон і ми
    • Благодійність
    • Пам’ять
    • Спорт, природа і здоров’я
    • Всяка всячина
    • Реклама і оголошення
    • З неопублікованого
  • Галерея
  • Про нас
  • Відгуки читачів
  • Передплата
  • Контакти
  • Четвер, 8 травня 2025 року №20 (12976)

Четвер, 27 червня 2024 року № 27 (12930) / Повідомлення в номер / Погода в Ковелі 27 червня – 2 липня

27.06.2024
Четвер. Мінлива хмарність. Температура: 28оС. Вітер східний помірно сильний.
В ніч на п’ятницю. Ясно. Температура:  16оС. Вітер східний слабкий.
П’ятниця. Ясно. Температура: 30оС. Вітер південно-східний помірний.
В ніч на суботу. Ясно. Температура: 18оС. Вітер південно-східний слабкий.
Субота. Мінлива хмарність, дощ, гроза. Температура: 27оС. Вітер західний помірний.
В ніч на неділю. Мінлива хмарність. Температура:  18оС. Вітер північно-західний слабкий.
Неділя. Мінлива хмарність.  Температура: 27оС. Вітер північно-західний помірний.
В ніч на понеділок. Ясно. Температура: 18оС. Вітер південний слабкий.
Понеділок. Мінлива хмарність. Температура: 250С. Вітер північно-західний помірно сильний.
В ніч на вівторок. Мінлива хмарність. Температура: 15оС. Вітер північно-східний слабкий.
Вівторок. Мінлива хмарність. Температура: 24оС. Вітер східний помірний.
В ніч на середу. Мінлива хмарність. Температура: 17оС. Вітер східний слабкий.
Середа. Хмарно, дощ. Температура: 22оС. Вітер південно-східний помірний. 

літо Четвер. Мінлива хмарність. Температура: 28оС. Вітер східний помірно сильний.

Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 123
Читати далі

Четвер, 27 червня 2024 року № 27 (12930) / Повідомлення в номер / 60 років тому спецоперація кремля

27.06.2024
Деякий час тому до редакції звернувся Заслужений працівник культури України, постійний дописувач газети Іван Сидорук, який постійно перебуває у творчому пошуку й частенько пропонує цікаві теми для висвітлення. 
Цього разу він приніс ксерокопію статті Дмитра Степовика під назвою "Як був створений пам'ятник Шевченкові для Вашингтона". Передаючи матеріали, пан Іван зауважив: "Незабаром мине 60 років, як було відкрито пам'ятники Тарасу Шевченку у Вашингтоні та Москві. 
Зважаючи на сьогоднішню ситуацію в американсько-українських та російсько-українських стосунках, пропоную ознайомитися із оцінкою подій 60-их років минулого століття видатним українським мистецтвознавцем, істориком і філософом, який, до речі, закінчив середню школу в Камінь-Каширському. Ті події засвідчують про те, що суть великодержавного шовінізму – тоді радянського, тепер – російського нітрохи не змінилася. Навпаки: той шовінізм переріс у нацизм, який лежить в основі  теперішньої війни з московією".
Правду кажучи, раніше я особливо не цікавився питанням відкриття згаданих пам'ятників. Однак, коли почав опрацьовувати наявну інформацію (і не тільки у статті Дмитра Степовика), дійшов висновку, що головна причина напружених міжнародних стосунків і тоді, і нині – у зухвалій, нахабній, агресивній політиці московських правителів. Вони вважають, шо завжди і в усьому мають бути "першими", "креативнішими", "вищими", хоча насправді такими не є і ніколи не були. 
Про це, зокрема, розповідає у своїй статті Дмитро Степовик, якому 1989 року вдалося у Канаді зустрітися із авторами пам'ятника Тарасові Шевченкові у Вашингтоні – скульптором Леонідом Молодожанином та архітектором Радославом Жуком. Автор детально описує історію їх творчої роботи, непрості проблеми які доводилося розв'язувати. 
Ось що, зокрема, згадав Леонід Молодожанин, або, як його називали в англомовному середовищі канадської мистецтвознавчої еліти, Лео Мол: 
"З наближенням дати відкриття пам'ятника зріло переконання, що ця подія опиниться в центрі Шевченківських урочистостей на Заході. Про це подбали засоби масової інформації. Адже у цей час споруджувався пам'ятник Шевченкові у Москві. Його мав відкривати сам тодішній прем'єр Микита Хрущов. Кореспонденти передавали з Москви репортажі про гарячкові приготування з цієї нагоди, про те, що відкриття мало відбутися "за усяку ціну" раніше, ніж у Вашингтоні. Журнал "News week" іронічно писав, що "холодна війна" весною і влітку 1964 року набула форми війни статуй”. 
Історичні факти підтверджують слова Дмитра Степовика. Про це можна довідатися також із розлогої статті відомого українського журналіста і письменника Олександра Горобця із промовистими заголовком і підзаголовком: "Чому пам'ятник Тарасу Шевченку у Москві вищий, аніж у Вашингтоні? Історія, котру має знати кожен свідомий українець…" (стаття розміщена в інтернеті, де кожен бажаючий може із нею ознайомитися). Я ж процитую лише найголовніше.
l
"У суботу, 23 червня 1956 року, щоденна україномовна газета США "Свобода", на своїй другій шпальті розмістила листа заокеанського гостя Америки Івана Дубровського, озаглавленого "За пам'ятник Т. Г. Шевченку у Вашингтоні". 
Лист цей став зачином до великої справи. Через деякий час ідею підхопив Український народний союз (УНС), організація, до якої входили сотні тисяч наших громадян, які опинилися у вимушеній еміграції в США, а за тим – і в Канаді. Її головний уряд, до складу якого входило 28 найбільш авторитетних осіб, видав постанову про організацію підготовчих робіт зі спорудження у Вашингтоні пам'ятника Тарасові Григоровичу Шевченку.
До благородної справи підключився Український Конгресовий Комітет Америки (УККА). Очільник його професор Лев Добрянський, здавалося, цим тільки і займався. Зранку й до пізньої ночі він жив образом Тараса Шевченка на американському континенті. В необхідності такого пам'ятника переконував конгресменів і сенаторів, незалежно від того, до яких партій і віросповідань вони належали.
А в лютому 1959-го американський сенатор від штату Нью-Йорк Джекоб Джевітс запропонував Сенатові США ухвалити Закон у справі вшанування пам'яті Тараса Шевченка. Подібний проєкт зареєстрував у Палаті репрезентантів США конгресмен Алвін Бентлі. Роком пізніше Пала-та репрезентантів і Сенат США схвалили згадані резолюції, а 13 вересня 1960 року (не забуваймо ж цю дату, пані й панове!) схвалив і тодішній 34-ий президент США Дуайт Айзенгауер (1890-1969). 
l
Буквально на крилах піднесення українська діаспора за океаном утворює Комітет зі створення пам'ятника Тарасові Шевченку (КПШ). Очолив його професор Р. Смаль-Стоцький.  Співголовами цього Комітету стали також президент Української вільної академії наук, письменник, славіст, історик української літератури Юрій Шевельов та все той же одержимий професор Лев Добрянський. Серед членів Комітету був і український письменник Улас Самчук. Загалом до КПШ входило одинадцять осіб, шість із котрих – українці. Комітет зумів на користь створення пам'ятника головному Бояну українського народу прихилити думку чотирьох (!) ще живих тоді президентів США.
За місце Тарасові Шевченку, українському мудрецю, патріарху нашої словесності під сонцем Америки боровся Гаррі Трумен (1884-1972) – 33-ій президент США (1945-1953), котрий, до речі, став почесним головою Комітету зі спорудження пам'ятника українському Кобзарю. Однозначно висловлювався повсюдно за увіковічнення пам'яті співцю народові, який був гнаний і переслідуваний московитськими шовіністами. 
Ще один екс-президент США Дуайт Айзенгауер публічно відкидав усі кремлівські фантасмагорії щодо ворожості Шевченка до інших націй і народностей. А знаменитий Джон Фітцджеральд Кеннеді (1917-1963) встиг, за два місяці до  трагічної загибелі, сказати своє вагоме слово на підтримку створення місця поклоніння українському Пророку у Вашингтоні.
Ви ж тепер, напевне, запитаєте мене: а хто ж був тим четвертим президентом США, хто благословляв появу у головній столиці американського континенту бронзового образу мудрого українського Батька, символу нашої національної ідентичності? Це – Ліндон Бейнз Джонсон (1908-1973) – 36-ий президент США. Ось як він мудро висловився про нашого поетичного натхненника:
"Він був більше, ніж українцем – він був державним мужем і громадянином світу. Він був більше, ніж поетом – він був безстрашним борцем за права й волю людей".
l
Проти цього люто виступала Москва. Як же ж могло бути інакше? У білокам'яній та зореносній вважали, що Україна – це її вотчина, українці споконвічні раби московії, тому ніхто з тієї землі немає права бути виділений увагою без дозволу метрополії. Кремль навіть перейшов до нахабних і безапеляційних нот протесту від імені посольства СРСР у Вашингтоні, скеровуючи їх до Державного департаменту США...
У цій чорній грі проти наших патріотів чи не першу скрипку вело тодішнє Представництво Української РСР при ООН. Воно договорилося навіть до того, що, начебто, американські українці спорудженням пам'ятника Тарасові Григоровичу Шевченку бажають не просто возвеличити свого народного співця на заокеанській землі, а посилити і якнайбільше роз'ятрити холодну війну поміж СРСР і США”.
Далі Олександр Горобець пише: "Чому потрібно було заблокувати дозвіл на спорудження пам'ятника Тарасові Шевченку у Вашингтоні? На якій підставі? У США знову спалахнула гостра дискусія. Усі безпорадні просторікування майстерно розвінчувалися українцями діаспори, їхніми друзями на високих щаблях вашингтонської владної верхівки. 
Професор Добрянський, який тоді водночас працював над розробкою ідеї щорічного проведення у США "тижня поневолених народів", українського в тому числі, котрі, до речі, незабаром були узаконені і Сенатом, і Конгресом США, проводяться і по нині, трудився учений і над демаскуванням "міфу про український традиційний антисемітизм", був дуже добре посвячений у тему імперського шовінізму в срср, і тому буквально знищував на льоту подібні ноти посольства, буквально публічно розтоптував фальшиву позицію москви.
Загалом, ідея українців Америки була непереможною, позаяк базувалася на ряді важливих, серйозних аргументів. За всю тоді вже восьмидесятилітню історію перебування на американському континенті етнічна група українців за тисячі кілометрів від рідної сторони збереглася, утвердилася, як монолітне ядро, як єдина національна сила насамперед завдяки ідейному духові Пророка Шевченка. 
Не дивно, що українці забажали мати пам'ятник Т. Шевченку саме у Вашингтоні, позаяк на початок шістдесятих років минулого століття це місто стало своєрідною політичною столицею вільних народів світу. Як у минулі століття і тисячоліття всі дороги вели до Риму, так вони п'ятдесят з лишком літ тому всі уже простягалися до американської столиці. Не зважаючи на те, що кремлівські вожді всяко надували щоки, Вашингтон однозначно став центром Вселеної. Спорудивши монумент своєму Бояну в заокеанській наймогутнішій столиці світу, представники нашої славної діаспори мали на меті звеличити не лише Тараса Шевченка, а й саму неньку-Україну, її унікальний і трудовий народ.
l
Тут ми з вами, друзі, підходимо до вияснення вельми важливого питання всієї оказії в заокеанській історії – хто має споруджувати пам'ятник Кобзарю, як він має виглядати?
У відкритому, публічному конкурсі переміг проєкт Леоніда Молодожанина (1915-2009), творчий псевдонім якого Лео Мол, член Королівської академії наук Канади із Вінніпеґа. Студіював своє скульптурне мистецтво у Відні, Берліні і закінчив Академію Мистецтв у голландській Гаазі. Вигнанець з України, родом походив із Полонного, нині Хмельницької області. Великий майстер своєї справи. Автор багатьох уже знаменитих скульптурних робіт, які були відомі у світі.
Після подолання цього бар'єру, постав інший: а як має виглядати наш геній? У якому віці його варто зобразити – молодим, з вусами чи без вус, у шапці чи простоволосим, коли сидить чи у повен зріст? Лео Мол вирішив зобразити Кобзаря… молодим. Не в традиційній каракулевій московській шапці, як це було повсякчас, не в набридливому вже кожусі. Ніяк не мудрим дідом, бо ж який він був старий, якщо помер у 47 чоловічих літ?! Не спохмурнілий, а справжній з вигляду бунтар.
Комітет зі спорудження пам'ятника оголосив, що орієнтовна вартість монумента складе приблизно четверть мільйона доларів США. Зрозуміло ж, у цінах початку шістдесятих років минулого століття. За дуже короткий строк на рахунку КПШ виявилося понад… 350 тисяч. Українці з усього світу переказували й переказували кошти на увіковічнення пам'яті свого національного Бояна і Батька. 
Грандіозне дійство відбулося 27 червня 1964 року. За деякими даними, в церемонії відкриття пам'ятника Кобзарю у Вашингтоні взяло участь понад сто тисяч українців (!), які з'їхалися до столиці США з усіх куточків планети, куди розбрелися представники нашої нації, гонимі вихорами війни і комуністичних переслідувань.
Виступаючи на святі з нагоди відкриття пам'ятника Тарасові Шевченку у Вашингтоні, 34-ий президент США Дуайт Айзенгауер, зазначив: "Щоб змогти з успіхом принести світові мир з волею і справедливістю, ми мусимо збільшити наші спільні зусилля, щоб люди по всьому світі краще усвідомлювали, що тільки у волі можна знайти правильний шлях до людського поступу, щастя й самовиявлення. Шевченко жив цією правдою і її навчав. 
Відкриваючи цей пам'ятник Великому Українському Поетові XIX століття, ми заохочуємо сьогоднішніх поетів в Україні, у Східній Європі і в усьому світі включати в їхні поезії прагнення людства до волі, до самовияву, до національної незалежності та до волі для всіх людей…".
l
На постаменті Кобзарю у світовій столиці демократії і свободи українці написали: "Цей монумент Тарасові Шевченку, українському поету XIX століття і борцю за незалежність України та за свободу всього людства, який під іноземною російською імперіалістичною тиранією та колоніальним правлінням звертався до Вашингтона з його "новим і праведним законом", було відкрито 27 червня 1964 р."
"Зроблено величезний крок до єднання всіх українців світу. Це був символічний відрив українця Тараса Шевченка від Москви. Очільники Кремля зі шкури лізли геть, намагаючись і випередити відкриття подібного постаменту Кобзарю у своїй зореносній столиці, і зробили його дещо вищим за американський", – резюмував у статті Олександр Горобець.
А в московії у той самий час із "благословення" Микити Хрущова розгорнули справжню "спеціальну операцію" – тільки не військову, як нині проводить володимир путін, а пропагандистську.  Кремлівський вождь, використав всі можливі форми і засоби свого впливу, наказав за всяку ціну випередити українську діаспору у США і відкрити пам'ятник Великому Кобзарю раніше. Щоб і в цьому випадку "втерти" носа американцям. Аякже: росіяни попереду планети всієї. Мовляв, знай наших…
Метод бурі і натиску дав свій результат: пам'ятник у москві відкрили 10 червня 1964 року. Його автори – скульптор М. Я. Грицюк, Ю. П. Синькевич, А. С. Фуженко та архітектори А. П. Сницарєв і Ю. А. Чеханюк. Пам'ятник мав висоту 5,6 метра й був встановлений на пласкому (з підвищенням), гранітному постаменті. Всі роботи проводили в авральному порядку, як було заведено в срср.
Однак не всім був до вподоби "московський" Шевченко. Його образ у шинелі-крилатці, як того забажав особисто Хрущов, не сприйняли представники української інтелігенції – зокрема Максим Рильський, Павло Тичина та інші, які заявляли, що подібного одягу Великий Кобзар ніколи не носив. Та кого в кремлі цікавила думка українців? Найголовніше, що комуністи здобули “перемогу” над капіталістами – відкрили пам'ятник на пів місяця раніше, аніж американці.
Незважаючи на це, вся увага журналістської спільноти світу була прикута до Вашингтона, а не до москви. Американські газети, радіо, телебачення із захопленням відзначали, що  молодь, яка прийшла і приїхала на урочистість, не кажучи вже про людей старшого віку, одягнена у вишиванки, спілкувалася винятково "слов'янською" (українською) мовою. 
Вони підкреслювали, що подібного велелюддя, захоплення і радості величезної кількості людей не було у США від часу відкриття Монументу Вашингтону – 4 липня 1848 року. І тому символічно й знаково, що марш десятків і десятків тисяч українців зі всього світу 27 червня 1964 року розпочався саме від Національної алеї столиці США, де увіковічено майже 170-метровим обеліском пам'ять Джорджа Вашингтона, якого возвеличував свого часу наш Кобзар, до пам'ятника Тарасу Шевченку. 
Все це стало яскравою демонстрацією сили духу українства, яку наші Герої сьогодні демонструють на фронтах збройного протистояння з московією. Протистояння, яке завжди було є і буде між українськими патріотами й російськими великодержавними шовіністами.
Бо український народ – не "штучноє образованіє", як твердить кремлівський карлик, а спільнота вільних людей, які свою волю виборюють ціною життя. Цього не зрозуміти путіну, як не зрозуміли ані Сталін, ані Хрущов, ані Брєжнєв.
Михайло КУЗЬМУК.

Шевченко Деякий час тому до редакції звернувся Заслужений працівник культури України, постійний дописувач газети Іван Сидорук, який постійно перебуває у творчому пошуку й частенько пропонує цікаві теми для висвітлення. 

Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 122
Читати далі

Четвер, 27 червня 2024 року № 27 (12930) / Повідомлення в номер / Підтвердили звання народного

27.06.2024
Ветеранська пісня… Вона тужить і радіє, плаче і сміється, відлунює болем і тривогою, наповнює наше єство життєдайною силою. Звичайно, сьогодні в країні складна ситуація – війна. І нема такої людини, в якої не болить серце за долю держави, рідної землі, людей, і за тих, хто там, на Сході, захищає мир.
Символічно, що ветеранський хор м. Любомля "Осіннє золото", захищаючи цими днями звання "народного", розпочав виступ піснею С. Кривенького "Чого ти хочеш, Україно?". Слова  "я хочу миру і добра…" підхопили всі присутні у залі. Кожна пісня у виконанні хору – як чисте джерело, що напуває річку водою народного мистецтва, служить важливій справі естетичного виховання молоді, скрашує ветеранські будні.
В хоровому колективі – люди різних професій. Вийшовши на заслужений відпочинок, вони зуміли об'єднатися у дружний гурт, і ось уже 42 роки виступають перед земляками. Постійно зростала виконавська майстерність цього співучого колективу, з часом розширювалася географія виїздів з концертами, урізноманітнювався репертуар. Жодне свято не обходилось без "Осіннього золота". Отож, творчий успіх не оминув колектив – в 1994 йому присвоїли звання "народного".
Голова ветеранської організації Любомльської громади Петро Улянович Мохнюк розповідає: 
– "Осіннє золото" – це не просто хор ветеранів, людей, в життя яких постукала "золота осінь", це – колектив однодумців, добрих друзів, велика сім'я, яку багато років об'єднує любов до пісні, рідного краю. Сюди несемо свої радості, турботи, за когось радіємо, з кимось поділяємо біль. Тут обговорюємо всі важливі події особистого життя. 
Не залишаємось байдужими до новин зі Сходу та й взагалі ситуації в країні. Війна болить кожному. Тому наші хористи з її початку стали волонтерами. І, мабуть, не  можна перелічити тих добрих справ, які роблять вони для воїнів, для тих, кого погнала війна з рідних домівок. Ми долучаємось до всіх благодійних акцій, котрі проводять в нашому місті.
Через цей творчий колектив пройшло багато ветеранів. Одні з роками хворіють, відходять у Вічність, інші вливаються у співучу родину і продовжують традиції своїх попередників. Тож у нас є стенд світлин тих, хто в той чи інший період були з нами.
Сьогодні колектив оновлений, прийшли нові шанувальники пісні. Але хотілося б згадати тих, хто десятиліттями торував стежину до нашого спільного "дому". Це – солістка Валентина Комнатська, ветерани хору Віра Кудь, Іван Філімонюк, Володимир Романюк, Катерина Вовк, Іван Ричук, Микола Мохнюк. Багато років віддали колективу Олена Челяда, Олексій Кулик, Богдан Климовець. 
Серед учасників хору є Петро Гнатович Баранський, котрому нещодавно виповнилося 102 роки. Почесний хорист був присутній на концерті. Це – воістину гордість колективу. Чоловік майже від дня заснування хору є його учасником. І навіть сьогодні пам'ятає усі пісні та мелодії.
– Але, – продовжує Петро Ульянович, – не було би такого успіху, якби не талант, висока професійна майстерність художнього керівника Ярослава Притули. Сам закоханий в українську пісню, рідне поетичне слово, маючи знання, талант, досвід і постійно  удосконалюючи свою майстерність, керівник дорожить кожною людиною, вміло веде аматорів співу від успіху до успіху. 
Виконання пісень – на високому професійному рівні. Саме це відзначило поважне журі з обласного науково-дослідного центру, яке підтвердило звання “народного" "Осінньому золоту".
Звичайно, в цьому велика заслуга і акомпаніатора Валерія Чуліка. Знання, талант музиканта сприяють творчим злетам колективу.
Поспілкувавшись з хористами, хочу сказати: вони чудові, талановиті, самобутні і неповторні. Багато з них знають українські старовинні обрядові, побутові пісні, народні традиції, обряди і звичаї, що притаманні Любомльському краю. Своїм обов'язком вважають зберегти це надбання, донести до слухачів, особливо молоді, щоб не міліла криниця народних традицій і вічно жила українська пісня.
Саме за це хористам дякували Галина Коляда, перший заступник голови Ковельської РВА, Андрій Броїло, заступник голови Ковельської районної ради, Тетяна Матящук, завідувачка сектора культури гуманітарного відділу адміністрації, Ігор Торба, представник місцевої влади, депутат райради на теплій, доброзичливій зустрічі, котра відбулася в затишному приміщенні клубу ветеранів.
Присутні висловили захоплення цим чудовим, енергійним, співучим колективом. Він – справжній "золотий цвіт" Любомльської громади.
Галина Коляда передала найтепліші вітання від перших осіб районної влади, а також подякувала художньому керівнику хору Ярославу Притулі і вручила йому подяку, а всім хористам – сувеніри. Хористи також отримали Подяки від керівників місцевої громади.
За добру організаторську роботу з ветеранами голова любомльських ветеранів П. Мохнюк нагороджений Почесною грамотою обласної організації ветеранів.
Шановні хористи і всі ветерани Любомльщини! Успіхів Вам і надалі! Хай джерело шани ніколи не вичерпується, серце наповниться світлом, а здоров'я і сили додає Всевишній. Миру, спокою кожній родині!
Живіть для щастя і добра,
Співайте разом пісню
 нашу солов'їну,
Щоб доля в нас щасливою
 була,
І бережімо рідну, мирну
 нашу Україну.
Валентина Січкар, 
голова Ковельської районної організації ветеранів.

IMG-1c09d9c25b6fa1a5e9bebbbd7cf5572e-V (1) Ветеранська пісня… Вона тужить і радіє, плаче і сміється, відлунює болем і тривогою, наповнює наше єство життєдайною силою. Звичайно, сьогодні в країні складна ситуація – війна. І нема такої людини, в якої не болить серце за долю держави, рідної землі, людей, і за тих, хто там, на Сході, захищає мир.

Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 131
Читати далі

Четвер, 27 червня 2024 року № 27 (12930) / Повідомлення в номер / Вибір отця Анатолія

27.06.2024
Із священником Анатолієм Яцківим мене декілька років тому познайомила колега-журналістка. Приводом стала підготовлена до друку отцем Анатолієм добірка поезій.
– Можливо, перечитаєте мої вірші? – звернувся із проханням. – Проаналізуєте, оціните. Все-таки маєте багаторічний досвід редагування.
Як  правило, я нікому і ніколи не відмовляю в подібних випадках. Не відмовив і отцю Анатолію. Скажу відверто: загалом мені сподобався його доробок. Щоправда, не все було в ньому бездоганно, бо автор тільки ступив на поетичну стежину, але приваблювали щирість написаного, ліричний зміст поезій, де відчувалась любов до батьківської землі, сім'ї, родини, рідної України. Ну й, звичайно, – смиренна побожність поета-початківця, віра в Божу силу, повага до традицій народу.
Все це дало мені право без жодних докорів сумління написати рецензію на поетичну збірку, котру отець Анатолій назвав "Синівський борг" і присвятив своєму передчасно спочилому у Бозі батькові, та рекомендувати до друку. Пізніше я довідався, що родом він із села Козлиничі, має сім'ю, а службу відправляє у селі Вороні, що неподалік Любитова.
Після того ми не раз зустрічалися, обговорювали проблеми, які хвилюють людей, в тому числі представників українського духовенства. Час від часу друкували вірші отця Анатолія. Мене нітрохи не бентежило, що він належить до лона Української Православної церкви, бо приваблював своєю чіткою проукраїнською позицією, вболіванням за долю Української держави, її багатостраждального народу. 
Десь глибоко в душі я відчував  намагання зрозуміти цією порівняно молодою за віком людиною непростих і неоднозначних процесів, які відбуваються в Українській Православній церкві, незалежно від конфесій, до яких належали ті чи інші церковні громади. Інтуїція мені підказувала, що протоієрей Анатолій Яцків перебуває в пошуку свого шляху у духовному житті, в якому рано чи пізно зробить свій вирішальний вибір. 
Цей вибір, хоч і не остаточний, священник зробив взимку 2022-го року, коли путінська росія розпочала бандитську агресію проти мирної і демократичної України. Ось як він згадує ті дні: "24 лютого 2022 року назавжди змінило наше життя. Певно, у всьому світі немає жодної людини, на яку в тому чи іншому вигляді не вплинули повномасштабна агресія росії відносно України.
Вплинула ця війна і на мене, моє життя і служіння, на мою поезію. Хоча я особисто не беру участь у війні, війна бере участь у мені".
Додамо від себе: війна не просто увійшла в життя кожного українця, а й поставила руба питання: "З ким ти? Який внесок можеш зробити у перемогу над ворогом? Хто твої соратники й однодумці?".
Особливо болючими ці питання стали для священнослужителів Української Православної церкви, фактично підпорядкованої московському патріархату, в тому числі і для Анатолія Яцківа. 
У січні 2023 року частина духовенства УПЦ публічно звернулася до митрополита Онуфрія  з вимогами дати чіткі відповіді на 10 запитань, що стосуються зв'язків Української Православної церкви (мп) з російською православною церквою, анексій парафій на окупованих територіях тощо.
Звернення оприлюднили у четвер 12 січня. Впродовж перших п'яти діб під ним підписались майже 1300 вірян. З них понад тисячу – мирян, а решта – священнослужителів. Серед підписантів станом на 17 січня було і 155 волинян (представників Волинської і Володимир-Волинської єпархій). Зміст цього звернення подавати не буду – воно досить обширне, і кожен бажаючий може відшукати його в інтернеті. Зазначу лишень, що серед тих, хто хотів знати правду з перших вуст, був протоієреї Анатолій Яцків.
Однак ні архієпископ Луцький і Волинський Нафанаїл, ні митрополит Володимир-Волинський Володимир у той час не підтримали ініціативу нижчих церковних чинів і мирян. Зберігав мовчанку і митрополит Онуфрій. 
Знаючи, що в мережі інтернет текст звернення був розміщений і право його підписати мав кожний громадянин України, заповнивши спеціальну форму, я вирішив поцікавитися, яка ж ситуація з підписами сьогодні? На жаль, зробити цього не зміг, бо, виявляється, файли з матеріалами, які мене цікавили, уже видалені. Щоправда, як повідомляють деякі ЗМІ, відповіді від митрополита Онуфрія на поставлені запитання немає до цих пір. 
А почути їх не завадило б. І не тільки згаданим вище священнослужителям. Бо зберігати той стан справ в упц (мп, який утверджувався роками), досить проблематично. Адже ні для кого не є секретом, що митрополит Онуфрій перебуває у тісних стосунках з керівництвом рпц, підтвердженням чого є багаточисельні факти. Найголовніші із них – включення до складу синоду цієї церкви на правах постійного члена згідно із рішенням священного синоду рпц від 10 березня 2014 року. Він же належить до так званих "діячів російської православної церкви", що засвідчує інформація офіційного сайту московського патріархату. 
Обурення громадськості і духовенства України викликало оголошення настоятелем рпц кирилом бандитського нападу на нашу країну "священною війною". Це сталося під час соборного з'їзду в храмі Христа Спасителя у москві за участю ієрархів рпц та пов'язаних із цією церквою громадських діячів. Так званий "Всесвітній російський народний собор" під головуванням вже згадуваного кирила видав "наказ", у якому російсько-українська війна називається "священною", а після її закінчення "вся територія сучасної України має увійти до зони виняткового впливу росії". 
Зрозуміло, що події, котрі відбуваються в церковному житті, не можуть лишати байдужою жодну порядну людину. Саме до таких, на мою думку, належить отець Анатолій. Маючи найщиріші патріотичні почуття, виплекані батьками, вистраждані і осмислені пастирським служінням впродовж багатьох років, він не зміг змиритися з двоякою мораллю, яку сповідують ієрархи церкви, до якої належить. Отож, нещодавно отець Анатолій прийняв складне, але важливе для себе рішення: порвати з московським патріархатом і приєднатися до Православної Церкви України. Він став першим священником на Ковельщині, який зробив такий рішучий крок.
Нещодавно я зустрівся із отцем Анатолієм і мав з ним відверту розмову. Пропоную виклад нашого діалогу читачам газети. 
l
– Отче Анатолію! Про Ваш розрив з московським патріархатом повідомили майже усі волинські медіа. Скажіть чесно: Вам це рішення далося важко чи Ви були готові до нього давно?
– Відповім словами передмови до моєї третьої за ліком книги, яка нещодавно видана друком у луцькому видавництві "Надстир'я" і має назву "Вітер свободи": "Не оминув у своїй збірці я і тему Церкви. У нас своя церковна війна, і наша Українська Православна церква намагається нарешті скинути імперські кайдани, в яких перебуває не одну сотню років.
В наших рядах, на жаль, достатньо зрадників. Час від часу на багатостраждальному тілі України з'являються їх підлі укуси. Тому таким церковним служителям, як я, не час сидіти. Час закотити рукави і працювати – кожен на своєму місці. Ми прагнемо свободи, ми вже відчуваємо її дух".
Зауважу, що ці слова написані мною задовго до подій, про які ведемо мову. Отож, моя громадянська позиція починала формуватися вже тоді. Зміцніла й утвердилася вона з початком російсько-української війни.
– Погоджуся з Вами, бо добре знайомий з Вашими поезіями, особливо останнього періоду. Назви багатьох із них говорять самі про себе: "Зрадникам у рясах", "Ми вбили Бога", "Моя Церкво" та інші. Не можу втриматися, щоб не процитував декілька рядків з останнього згаданого мною вірша:
"Моя Ти Церкво, як тобі
 живеться,
У тому горі, яке Кремль
 сюди приніс?
Бо він в безбожну прірву
 знов несеться
І зневажає хрест, який
 Господь поніс.
Їхні священники несуть
 культ смерті із амвону, 
Вуста наповнені
 брехливих, гидких слів.
Як тобі вирватися з
 імперського полону,
З ярма духовного
 московських злих попів?".  
Сміливо, скажу я Вам. Тим більше, що написані ці рядки 30 грудня 2022 року.
– Своєї позиції я особливо не приховував. Не міг зрозуміти одного: як мої колеги-священники сприймають слова і діла ієрархів московського патріархату, яким так чи інакше підпорядковане духовенство УПЦ (мп)? Саме ця обставина (та й не тільки ця) стала причиною згаданого вище звернення до митрополита Онуфрія, яке підписав я та деякі мої колеги-ковельчани. 
На жаль, наше послання залишилося без належного реагування. Коли ж очільник московського патріархату кирило у березні цього року фактично благословив убивство українців, я зрозумів: з такими "душпастирями" мені не по дорозі.
Це просто якийсь сюрреалізм: ми проводимо богослужіння, молимося за воїнів, за нашу державу на антимінсах (хустинах із зашитою частинкою мощів святих на престолі в православних храмах – ред.), освячених і підписаних людиною, яка закликає нас убивати! Ви уявляєте, що робиться в такий момент у моїй душі? А коли відспівуємо полеглих на фронті Героїв, хіба не знаємо, що їх убили вороги, яких благословив кирил? Така подвійна мораль не для мене.
–  Звернення підписали не тільки Ви. Були ще однодумці серед волинських священнослужителів?
– Були навіть і серед ковельських колег. 
– Чому ж вони залишаються у церкві, яка фактично є філією рпц в Україні, хоч називає себе "українською православною"?
– За всіх не можу сказати. В кожного свої причини. Хоча я впевнений, що більшість українського духовенства хотіла б бути реально зі своїм народом, а не прислуговувати москві. Але одні бояться, інші вагаються, а дехто просто не хоче покинути "зону комфорту", в якій мають і достатньо прихожан, і непогані грошові надходження, й інші блага.
–  А чому Вас не підтримала церковна громада села Ворони, де несли Божу службу, й не перейшла разом із Вами в лоно канонічної Православної Церкви України? 
– На те теж чимало причин: і морально-психологічних, і політичних, і матеріальних, про що я б не хотів багато говорити. Бог нам усім суддя. Я свій вибір зробив, хоча це і нелегко, і непросто. 
– Знаю, що Ваше рішення сприйняте людьми неоднозначно. Одні Вас підтримують повністю, другі категорично засуджують, треті ніяких суджень не висловлюють, бо їм байдуже, що, можливо, й найгірше.
Першим завжди важко. Знаю по собі, коли на зорі проголошення Незалежності України в 90-их роках минулого століття нас, депутатів міської ради, патріотично налаштованих активістів, називали "перевертнями", "зрадниками", "ворогами народу". Час пройшов, все стало на своє місце, національна ідея опанувала більшістю українців, які нині свою гідність, право на свободу і демократію захищають зі зброєю в руках. 
– Так, я схиляю голову перед нашими Героями, яким присвятив і присвячую багато своїх поетичних творів. Один із них називається "Герой Ворони" і присвячений воїну Станіславу Рибчуку, який загинув 6 серпня 2022  року на Донеччині і похований у рідному селі. Не можу стриматися, щоб не прочитати декілька рядків з вірша-реквієму по воїну.
"Той день був дуже важко
 пережитий,
Коли солдата проводжало
 все село.
Навіки подвигом він буде
 оповитий,
І перший раз без нього
 Сонце вже зайшло.
Односельчани, друзі,
 побратими
І грішний я теж воїна
 провів.
Герой Ворони і, звісно,
 України –
Своїм життям усім це він
 довів! 
Таких Героїв маємо тисячі. То як я можу зрадити їх пам'ять у пастирській діяльності, сповідувати псевдовіру, яку несе нам "русскій мір" у вигляді вбивств, руйнувань, гвалтувань, нищення не тільки української самобутності, а й українського духу? Ніколи не бути такому! Я – українець, я люблю свою рідну землю, свій народ, хочу брати участь у становленні і розвитку Православної Церкви України.
– Як Ваша доля склалася після відлучення від УПЦ (мп)?
– Митрополит Луцький і Волинський Михаїл дав мені призначення на служіння в Голобському округу Ковельського районного деканату Волинської єпархії ПЦУ. В даний час я призначений настоятелем храму у селі Новий Мосир. Віряни доброзичливо прийняли мене у свою духовну сім'ю, із розумінням ставляться до рішення перейти в ПЦУ.
– Що ж,  отче Анатолію, дякую Вам за відверту розмову, чесні відповіді на поставлені запитання. Від імені читачів газети бажаю Вам успіхів на душпастирському шляху в ім'я Бога та народу України, її незалежної Церкви, родинного благополуччя, мужності й стійкості у відстоюванні своєї громадянської позиції!
Микола ВЕЛЬМА.
l
НА СВІТЛИНАХ: протоієрей отець Анатолій Яцків під час отримання призначення на служіння в Голобському округу від митрополита Луцького і Волинського Михаїла, керуючого Волинською єпархією Православної Церкви України; протоієрей отець Анатолій Яцків, священнослужитель Голобської округи Ковельського деканату Волинської парафії ПЦУ; обкладинка третьої книги отця Анатолія Яцківа “Вітер свободи”, яка присвячена дружині Наталії, з якою вони у шлюбі вже більше, як говорять, чверть століття.
Попередні поетичні збірки священника вийшли у 2020 році (“Синівський борг”) і в 2022 році (“У  пошуках добра”). Бажаємо автору нових творчих здобутків! 
Фото з архіву.

2 Із священником Анатолієм Яцківим мене декілька років тому познайомила колега-журналістка. Приводом стала підготовлена до друку отцем Анатолієм добірка поезій.

Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 157
Читати далі

Четвер, 27 червня 2024 року № 27 (12930) / Повідомлення в номер / ГОРОСКОП з 1 по 7 липня

27.06.2024
ОВЕН. На початку тижня на вас може напасти безпричинна туга i бажання нiчого не робити. Можливо, просто пора у вiдпустку? 
ТЕЛЕЦЬ. Ваша цiлеспрямованiсть дозволить успiшно вирiшити багато питань. Смiливо втiлюйте iдеї i задуми в життя. Проте все ж таки не дуже поспiшайте з серйозними рiшеннями.
БЛИЗНЮКИ. Для реалiзацiї планiв доведеться зiбрати весь оптимiзм i не дозволяти власнiй упертостi зiпсувати справу. Тиждень може вiдкрити прекраснi можливостi. 
РАК. Тиждень може подарувати безлiч цiкавих зустрiчей i подiй. Одноманiтностi, суму i депресiї поряд мiсця просто не знайдеться. Не приховуйте вiд навколишнiх людей свої таланти i можливостi. 
ЛЕВ. Бажано сконцентруватися на розширеннi дiлових зв’язкiв. Намагайтеся обiцяти тiльки те, що зможете виконати, iнакше ризикуєте пiдiрвати авторитет. 
ДIВА. Багато проблем вирiшаться самi собою, а справи успiшно просуватимуться вперед, якщо не будете дуже принциповi. Можливi новi дiловi контакти i цiкавi професiйнi пропозицiї. 
ТЕРЕЗИ. Пiдсвiдомо будете прагнути до участi в рiзноманiтних авантюрах. Невiдомо, чи буде ця ризикована дiяльнiсть виправдана досягненням мети, проте буря незабутнiх переживань гарантована. Зiрки обiцяють фiнансовий успiх.
СКОРПIОН. Ви, як завжди, поспiшаєте! Жити на цьому тижнi потрiбно трохи повiльнiше, iнакше в поспiху знов наламаєте дрiв. На роботi авторитет зросте, на вашу думку зважатимуть i колеги, i начальство. 
СТРIЛЕЦЬ. Ваше гасло – гнучкiсть i умiння перелаштуватися в новiй обстановцi. Не переоцiніть можливостей, iнакше є ризик залишитися без пiдтримки, у тому числi i фiнансової. Бiльше часу витрачайте на спiлкування з колегами.
КОЗЕРIГ. На початку тижня спробуйте не виступати з несподiваними iдеями i смiливими пропозицiями. У четвер i п’ятницю дiзнаєтесь масу новин, якi можуть здивувати. 
ВОДОЛIЙ. Тиждень обiцяє порадувати новими можливостями в потрiбному напрямку. У понедiлок можуть завантажити наднормовою роботою, але це сприятливо вiдобразиться на фiнансах.
РИБИ. Успiх супроводжуватиме вас. Можливе просування по службi, за умови, що виявите iнiцiативу i дипломатичнiсть. На роботi прагнiть уникати конфлiктів. 
Степан ЗОРЕПАД.

18f3e9e6f106765c01b7f9a103578468 ОВЕН. На початку тижня на вас може напасти безпричинна туга i бажання нiчого не робити. Можливо, просто пора у вiдпустку? 

Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 205
Читати далі

ВІСТІ КОВЕЛЬЩИНИ

  • Редактор
    Вельма Микола Григорович
  • Перший заступник редактора
    Ляшук Світлана Олександрівна
  • Головний бухгалтер
    Шостацька Ірина Іванівна

Громадсько-політична газета "Вісті Ковельщини" 2012-2025