Мій “друг” – комп’ютер
Особисто для мене ковзани та м’ячик — це спорт з мого дитинства. Кого, бувало, не спитай, усі катались на ковзанах, копали м’яч, «ганяли» шайбу. Пам’ятаю, тоді в кожній сім”ї, де були дітки, обов’язково мали санчата, велосипед і ковзани. Дівчатка мріяли стати видатними фігуристками, а хлопці — хокеїстами чи футболістами. Тепер дітям купують комп’ютер замість санчат, ровера та ковзанів, разом узятих. Та й мамин чи татів планшет у своїх рученятах вони тримають частіше, ніж дорослі.
Так, себе в дитинстві теж не завжди пам’ятаю за книжкою, але тоді у 80-ті – на початку 90-их — без ковзанів узимку та тенісної ракетки влітку ніхто з моїх ровесників не міг прожити й дня. Звичайно, подивитись мультфільми по телевізору теж був великий «кайф», але «хованки» і «здоганялки» ні на що не могли проміняти. На жаль, дітей сьогодні практично неможливо відірвати від комп’ютера, але це обов’язково треба робити.
Мабуть, не всім батькам відомо про те, що комп’ютерна залежність розвивається швидше, ніж алкоголізм. Скільки дітей в Україні вже догралися до стану «ігроголіка», ніхто не підраховував. Але, що їх багато, – це факт.
Наслідки для молодого організму регулярного багатогодинного сидіння біля комп’ютера виявляються пізніше. Наприклад, у безплідді – і жіночому, і чоловічому. А ще втрата зору, дратівливість, підвищена збудливість і стомлюваність, порушення сну або, навпаки, сонливість.
Тому такий потяг до віртуального світу в дитячому віці – це особлива проблема. Сучасні малюки на «ти» з комп’ютерами та смартфонами, ще навіть не вміючи писати та читати. Однак, чи варто дорослим радіти таким успіхам їхніх нащадків? Мабуть, що ні. Бо діти, які життя не уявляють без електронних «друзів», ризикують власним здоров’ям.
Звичайно, таку залежність не вважають хворобою, бо для її лікування не виписують пігулок. Але деякі батьки «рецепт» повноцінного гармонійного розвитку дітей таки знають.
«У нашій сім’ї і я, і чоловік, пильно слідкуємо, щоб у житті було місце і для цифрових технологій, і звичайних футболу, бадмінтону, велосипедних прогулянок, після котрих ми почуваємося бадьорими. Проблема не в електронних пристроях, а в часі, який їм присвячується, та вмінні знайти альтернативу», — каже одна моя знайома (до речі, у котрої, як і в чоловіка, професійне життя тісно пов’язане з комп’ютером).
Аби відволікти своїх дітей від дорослої компанії або ж просто «відпочити» від них, сучасні батьки часто тицяють їм до рук планшет чи смартфон, мовляв: «На, сонечко, побався з «котиком», тільки не заважай». А «сонечко» ладне сидіти над тим віртуальним звірятком годинами: «годувати» його, «пестити», «спатоньки вкладати»… А от якесь цілком реальне бездомне кошеня навряд чи дочекається такої ласки. Бо ж матуся за це тільки насварить: куди ж – воно таке замурзане та брудне.
А що вже казати про підлітків, які без комп’ютера, як риба без води? Ні навчання, ні дозвілля без нього для більшості з них неможливе. Й батьки нічого проти цього не мають. А даремно. Бо інколи такий потяг до комп’ютерних технологій може дати протилежний очікуваному ефект.
Інтернет, ігри, віртуальне спілкування – ось що «прив’язує» дітей та підлітків до комп’ютера. Їх зовсім не лякає те, що від комп’ютера можна легко стати залежним, як від алкоголю, наркотиків або азартних ігор. Точнісінько так само, як і азартні гравці, залежні від Інтернету мимоволі вкладають у свій комп’ютер та віртуальне спілкування гроші та час. Вони можуть не помічати всього, що діється навколо, і шукати задоволення у спілкуванні з машиною чи віртуальними друзями.
Син однієї моєї знайомої Тарас з раннього дитинства був дуже активним і допитливим хлопчиком, його все цікавило, все займало. Він добре навчався, але, перейшовши з початкової школи в середню, став зазнавати труднощів у спілкуванні з однолітками – хлопчик почав захоплюватись комп’ютером.
Тоді як після школи інші діти йшли гуляти, Тарас весь вільний час просиджував за відеоіграми. А згодом, вигадуючи різні причини, почав пропускати уроки, аби зайву годинку провести у Інтернет-клубі (під виглядом таких на початку 2000-х років ігрові зали відкривали на кожному кроці). Ледве витягнувши дев’ять класів, вирішив попрощатися зі школою, яка «відволікала» його від «віртуалу».
Батьки намагались заборонити сину грати в комп’ютерні ігри і, навіть, обрізали дроти, але це не зупинило підлітка. Тоді вони просто відібрали у нього комп’ютер. А той в результаті поїхав жити у Київ… в Інтернет-клуб.
Комп’ютерна гра – це особливий, віртуальний світ, де легко задовольнити основні потреби підлітка. Тут можна відчути себе героєм, який може все або багато з того, що забороняється йому в реальному світі.
А який «репертуар», що пропонують розробники комп’ ютерних ігор? Переважно всілякі там «війнушки». Розвиваючих ігор дуже мало. А «стрілялок-вбивалок»у нас й без того в країні, на жаль, вистачає. Агресивне середовище навколо дитини, помножене на його індивідуальні особливості, добра характеру підлітка не додадуть.
І знову пригадую проблеми, які мала моя знайома з сином-ігроманом, який настільки «завис» у віртуальному світі, що, аби посидіти зайву годину в інтернет-клубі, обзавестися власними електронними «друзями», почав «підчищати» кишені батьків. Коли ж останні нарешті помітили, що сімейний бюджет збіднів на немаленьку суму, навіть подумали, що до їхньої оселі заліз злодій. Звернулись у міліцію, де й відразу з’ясували, ким виявився їхній злодюжка.
Але з іншого боку компютер, інтернет – це факт сучасної дійсності. Це майбутнє, відгороджувати від якого підлітків у жодному разі не можна.
«Спробуйте навчити дитину бачити в комп’юторі не іграшку, а помічника в навчанні. Нам це, наприклад, вдалося, — радить мама десятирічного Сашка, який раніше надовго не розлучався зі своїм електронним «другом». – Ми використовуємо комп для навчання, купуємо гарні навчальні, розвиваючі диски з мови, математики, історії тощо. І ігри є різні, не обов’язково стрілялки-доганялки, а такі, над якими треба подумати. А ще дитину потрібно зайняти чимось – книги, розваги на вулиці, спортивні секції й не тільки. З того часу, як наш Сашко пішов на футбол, комп’ютер відійшов на другий план».
Що ж, по-моєму, хороший приклад для наслідування. Тож, шановні батьки, візьміть на замітку і контролюйте час, який ваші діти проводять перед монітором, біля якого сьогодні вони ладні днювати й ночувати.
Вікторія ЗІНЧУК.
Особисто для мене ковзани та м’ячик — це спорт з мого дитинства. Кого, бувало, не спитай, усі катались на ковзанах, копали м’яч, «ганяли» шайбу. Пам’ятаю, тоді в кожній сім”ї, де були дітки, обов’язково мали санчата, велосипед і ковзани. Дівчатка мріяли стати видатними фігуристками, а хлопці — хокеїстами чи футболістами. Тепер дітям купують комп’ютер замість санчат, ровера та ковзанів, разом узятих.
Вікторія ЗІНЧУК.
Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 2008