Гетьмани Ружинські – гордість і слава Волині
Князь Василь Сангушко 24 грудня 1518 року у Бересті (Брест) виклопотав у польського короля Сигізмунда І дозвіл утворити з села Ковле місто з наданням йому Магдебурзького права. З тих пір в Ковелі відбувалися дві ярмарки щороку — на свято Воздвиження Хреста Господня та на четвертий день Різдва Христового. Знамениті ковельські ярмарки збирали покупців від Кракова до Житомира, і від Львова до Берестейщини.
Ковельська земля славилась вмілими майстрами. Тут діяли кравецький пекарський, гарбарський, шаповальський, панчошний, м’ясницький і кушнірський цехи. А у Вижві працювали найкращі майстри з виготовлення кожушків, шапок і чобіт. Європейські модниці носили вижівські хутряні вироби. Як відомо, Ковель розташований на торговельному шляху між Великим князівством Русь і Західною Європою. Тому отримане Ковелем Магдебурзьке право сприяло бурхливому розвитку ремісництва та торгівлі. За 50 років місто швидко розвинулось, жителі міста розбагатіли. У Ковелі створили школу, де учитель отримував «третій гріш» (зарплату) від місцевих церковних треб, організували притулок для престарілих та бідних.
У місті був притулок для престарілих та бідних. Ковельська волость, до якої належали ще містечка Вижва і Миляновичі та села Хотешів, Нуйно, Красна Воля, Мощане, Дубова, Облапи, Вербка, Гішин, Бахів, Скулин і багато інших, також почали відроджуватись, а селяни ставали ще більш заможними.
На мою думку, вдячним нащадкам було б варто одну з вулиць назвати іменем Василя Сангушка, а на одному з старих будинків по вул. Незалежності встановити меморіальну дошку з профілем князя. Нащадки роду Сангушків нині проживають в Аргентині.
Не можна сьогодні не згадати гетьманів Запорозької Січі, яких дала Ковельщина. За селами Люблинець і Городилець розташоване мальовниче волинське село - Ружин. Воно дало Русі-Україні 5 гетьманів, які захищали південні кордони Великого князівства Русь від навали кримсько-татарської орди.
Економіка кримських татар ґрунтувалась на торгівлі рабами, яких вони захоплювали у Великому князівстві Русь і Московському царстві. В полон брали працездатних чоловіків і жінок. Чоловікам на лобі розпеченим залізом ставили своє тавро, на всіх одягали нашийники і пішки гнали в Крим у міста работоргівлі Кафу (Ялта) та Козлов (Євпаторія). А далі Чорним морем — в Османську імперію в міста Синоп, Трапезунд і Константинополь. А там чоловіків чекав рабський труд на галерах, а жінок – гарем або праця в господарстві османів. Деяких полонених залишали у себе для виконання робіт в домі, а знесилених та хворих віддавали своїм 12-14 дітям, щоб ті вчилися мистецтву володіння шаблею, вміли відрубати руки, ноги, голови на живих «манекенах», тобто з дитинства привчали до жорстокості і крові. Тому коли кажуть, що козаки були жорстокі — це несправедливе звинувачення! Козаки були синами свого часу і за честь вважали визволити свого брата-християнина з рабства. А щоб уявити, яких масштабів досягло захоплення людей в полон на Волині, Брацлавщині та Подолі, можна порівняти кількість населення Ковеля та навколишніх сіл, які пішли в рабство. За один лише набіг забирали більше 80 тисяч чоловік!
Історик Михайло Киричук в своїй книзі «Волинь — земля українська» стверджує, що Січ заснували вихідці з Волині, які втікали на Дніпро від війни, свавілля магнатів та несправедливих судів. А деякі їхали туди на мисливські та рибальські промисли. Але й там їм не було спокійно від нападів ординців. Довелося братись за зброю! І одним із засновників війська Січового був князь Остафій Ружинський, якого козаки обрали своїм гетьманом (1514—1534 р. р., з перервами). В юні роки він подорожував, навчався і служив у Франції та Німеччині. З військовою справою був добре знайомий, тому реформував козаків в полки і сотні, підвищив мобільність війська, ввів єдину форму одягу і озброєння для всіх козаків, став піонером запровадження спеціалізованої фізичної підготовки у козацькому війську.
В 1516 р. кримський хан напав на руські землі. Остафій Ружинський дав йому рішучу відсіч, в результаті якої вщент розгромив орду і взяв великі трофеї. Про це довідався буджацький хан і вирішив напасти на козаків. Це стало відомо Ружинському. Він трофеї відправив в Умань, а сам організував хану засідку, сховавши козаків в очереті річки Кодима. Коли підійшли переслідувачі, козаки вискочили з засідки і всіх знищили, подвоївши при цьому свої трофеї.
х х х
У Остафія Ружинського було три сина: Михайло, Кирик і Микола. В 1586 році, через 10 літ, як загинув Богдан Ружинський, козаки на Раді обрали гетьманом його батька Михайла. Через місяць після обрання він вирушає в похід на Перекоп, який знаходився в глибокому тилу у ординців. Нинішні Одеська, Миколаївська, Херсонська, Донецька області були окуповані татарами та ногайцями. Похід був вдалим і носив пропагандистське значення, щоб король, султан і хан знали, що козаки не припинять боротьби за визволення земель, які з часів Київської Русі були руськими. Ще важливішим став похід козаків до річок Кальміус і Берда, що на території сучасного Донбасу.
На цих землях козаки створили поселення та побудували козацькі прикордонні залоги, і татари на ці землі вже не могли ввійти. Ці перемоги змусили хвилюватися і хана, і султана, які вирішили покінчити з козаками раз і назавжди. Вони задумали розгромити і стерти з лиця землі Січ, щоб від неї і згадки не лишилося. А потім вдарити на Черкаси й захопити Київ. Для цього хан збирає велику орду, просить у султана яничар, що базувалися в фортецях на Причорномор‘ї.
Гетьман також не дрімав, і коли розвідка доповіла, що хан іде нищити Січ, зібрав всіх козаків і зустрів ординців при переправі через Дніпро, де й розгромив їх. А щоб перемога козаків не здавалася султану і хану випадковою, повів військо на фортецю Очаків, яку штурмом за одну ніч і здобув.
Турецький хроніст Наїма, сучасник тих подій, так писав про козаків: «Можна з упевненістю сказати, що неможливо знайти на землі людей більш хоробрих, які б так мало турбувалися про своє життя і так мало боялися смерті».
До роду Ружинських, які були гетьманами, належать Кирик і Роман Ружинські.
х х х
Через 60 років гетьманську булаву Остафія Ружинського прийняв його онук Богдан Ружинський (1575-1576 р.р.) (на знімку). Він був добре освічений, хоробрий і рішучий, у козаків ще жива була пам’ять про його діда Остафія. Коли загинув гетьман Свирговський, вони, не задумуючись, обрали його своїм гетьманом. Він змінює тактику бойових дій проти орди і отримує перемогу над татарським військом в битві на Кам‘яному мосту (біля смт Каланчак Херсонської обл.). Розгромив 110 000 ординців! В живих залишилося всього 10 000 ординців, які розбіглися по степу. Блискавично (за одну ніч) захоплює фортецю Перекоп. На козацькі чайки під командуванням осавула Нечая посадив десант із 3 000 козаків і морем направив їх блокувати води міста Козлов та Кафу, а сам з військом провів рейд на півострові, визволяючи полонених.
Далі повів козаків на Козлов, але Девлет-Гірей зустрічає його з багатими подарунками, прохаючи пощади. Він погодився, забрав полонених християн і повернувся на Січ. Козацький флот з десантом в 3 000 чоловік під командуванням осавула Нечая рушили в Синоп і Трапезунд, щоб зруйнувати ці два міста работоргівлі, а їх населення знищити. Так і сталося.
Після цього походу на Крим ординці надовго вгамувалися і на землі Русі не нападали.
Ці події відбулися у так званий період безкоролів‘я в Речі Посполитій. В 1572 р. король Сигізмунд ІІ Август помер і не залишив престолонаслідника. Шляхта і магнати два роки не могли вибрати короля. Ним погодився стати принц Генріх Валуа (Анжуйський), але йому поставили умову, що він повинен одружитися на сестрі покійного Сигізмунда ІІ Августа принцесі Анні Ягеллонці, яка була старша за нього на 27 років. В Парижі Генріх всі артиклі (угоди з шляхтою) підписав, а як приїхав в Краків, виконувати їх не став, кожен день організовував бали та пиятики. І так аж чотири місяці!
Коли помер його брат король Франції Карл ІХ, вночі 18 червня 1574 р. втік в Париж. Знов наступило безкоролів‘я, а це була реальна загроза існування Речі Посполитій як держави. Зі сходу московський цар Іван ІV, хоч і підписав мирний договір на 3 роки, але 15 000 кінноти були на марші в Лівонію, яку він хотів захопити. З півдня орди кримських татар досягали Волині і султан Османської імперії виношував плани захопити правобережжя Русі-України.
Населення держави було беззахисним перед зовнішнім ворогом. Тому Богдан Ружинський своїм походом в Крим врятував життя багатьом тисячам українців і не дав загарбати землі Речі Посполитій. Нарешті з 6 кандидатів на трон Речі Посполитої в грудні 1575 р. було обрано сенатом королем імператора Максиміліана ІІ Габсбурга, а шляхтою — принца з Трансільванії Стефана Баторія. Після періоду відсутності королів тепер їх стало аж два. Стефан Баторій виявився більш моторний парубок. Вже 1 травня 1576 р. він коронується і одружується на принцесі Анні в Кракові.
х х х
Гетьман, князь Богдан Ружинський, добре розумів, що козацтво — це незаконне військове формування, проти якого король може в будь-який час послати військо і розгромити Січ. Він добивається від нового короля універсалу, згідно з яким козацтво стає реєстровим, як армія Речі Посполитої. В містах і містечках на південному кордоні він розташовує 6 козацьких полків, з них два — на Дністровських островах, створює гарнізони. Король законодавчо закріплює за козаками землі, які належали їм, дає гетьману Ружинському символи влади – булаву, хоругву, бунчук і котли (литаври). Щоб відволікти військо Османської імперії з Балкан, посилає Богдана Ружинського з козаками в похід по південному берегу Чорного моря від Дону до Стамбула.
Богдан Ружинський з козаками перейшов Дон і почав вести бойові дії проти осман. Козацький флот на чайках супроводжує їх. На своєму шляху козаки нищать все, що трапляється «під руку», визволяють з рабства християн. Трапезунд і Синоп тільки почали відбудовуватися, як їх знову знищили і населення перебили. Підійшли до Стамбула, штурмувати не стали, але пограбували й спалили його околиці.
Цей похід, що примусив тремтіти увесь Крим та Османську імперію, наочно показав силу і відвагу козацького війська, його здібність побороти будь-якого ворога, який зазіхатиме на Вітчизну. Розгніваний Султан Османської імперії Ахмед ІІІ почав погрожувати послам Речі Посполитої, що оголосить їм війну, якщо не припиняться набіги козаків на його кримські і османські володіння. На це посли, похнюпившись, відповіли: «Якщо ви їх знищите, з нашого боку не буде жодних заперечень». Після цього настав спокій в Речі Посполитій.
х х х
Слава про військові успіхи долетіла аж до Москви. Цар Іван ІV Грозний направив в Січ посла з царською грамотою, в якій писав до «…голове, князю Богдану Ружинскому и ко всем козакам днепровским с великим своим жалованием и с приказом к ним», в якій він пропонував козакам вирушити в похід на Крим і зруйнувати Козлов. З послом прислав козакам багаті подарунки і різні обіцянки. Козаки посла прийняли, подарунки взяли і угоду з царем підписали, адже якраз готувалися до походу на Крим.
В 1575 р. у Богдана Ружинського від дружини Анни народилась донька Анастасія і в цьому ж році ординці напали на Волинь. Вбили матір Богдана – Раїну Яківну, а дружину Анну взяли в полон. Як врятувалась, де росла і виховувалась майбутня матір гетьмана Богдана Хмельницького, мені поки не відомо.
Ординці, щоб не пускати козаків в Чорне море, побудували в гирлі Дніпра фортецю Аслам-Кермен (Каховка), а на Дніпрі натягли металевий ланцюг, щоб козацькі чайки не змогли пропливти. Вдень пропливти біля фортеці стало неможливо, а вночі, якщо ланцюг натягували, відкривали вогонь з гармат по Дніпру. Для козаків це стало проблемою, і вони напали на фортецю. Встановлена порохова міни з першого разу не вибухнула, Богдан пішов з сапером перевірити, в чому справа. Раптом міна вибухнула, і славний син Ковельщини загинув. Козаки від фортеці і сліду не залишили.
Період гетьманства князя Богдана Ружинського ввійшов в історію січового козацтва, як «Золоті козацькі часи за гетьмана Богдана Ружинського» і залишився в пам‘яті народній.
х х х
5 серня 1992-го року під час проведення всеукраїнського фестивалю “Таврійські ігри” на набережній м. Каховки Херсонської області встановлено пам’ятний знак на честь гетьмана Богдана Ружинського у вигляді куба на камінному постаменті. У 2016-му році силами і коштами, в першу чергу козацької громадськості, проведена реконструкція, встановлено православний гранітний хрест. В селі Ружині Волинської області у 2004-му році встановлено біля сільської ради пам’ятний знак на честь князів Ружинських, за селом є руїни, які місцеві називають рештками замку князів Ружинських XV століття. В Каховці у 2016-му році в результаті перейменувань з’явилася вулиця Богдана Ружинського (Вікіпедія).
Цікаво в житті виходить. Жителі міста, яке зруйнував гетьман Богдан Ружинський, встановили йому пам‘ятний знак на березі Дніпра, перейменували вулицю. То, можливо, настав час на його батьківщині у парку Тараса Шевченка на березі Турії встановити пам‘ятник, що символізував би боротьбу за незалежність і волю України? Не завадило б і вулицю в Ковелі назвати в честь гетьмана чи навіть в честь роду 5 гетьманів Ружинських.
Якщо підрахувати, скільки десятків тисяч українців визволив з полону і сотень тисяч, які змогли жити в Україні й продовжити свій рід, то встановити пам‘ятник Богдану Ружинському — всенародна справа, справа честі ковельчан!
Петро ОБ’ЄДКОВ,
голова правління ГО «Відродження культурної спадщини Волинського Полісся».
Князь Василь Сангушко 24 грудня 1518 року у Бересті (Брест) виклопотав у польського короля Сигізмунда І дозвіл утворити з села Ковле місто з наданням йому Магдебурзького права. З тих пір в Ковелі відбувалися дві ярмарки щороку — на свято Воздвиження Хреста Господня та на четвертий день Різдва Христового. Знамениті ковельські ярмарки збирали покупців від Кракова до Житомира, і від Львова до Берестейщини.
Ковельська земля славилась вмілими майстрами. Тут діяли кравецький пекарський, гарбарський, шаповальський, панчошний, м’ясницький і кушнірський цехи. А у Вижві працювали найкращі майстри з виготовлення кожушків, шапок і чобіт. Європейські модниці носили вижівські хутряні вироби. Як відомо, Ковель розташований на торговельному шляху між Великим князівством Русь і Західною Європою. Тому отримане Ковелем Магдебурзьке право сприяло бурхливому розвитку ремісництва та торгівлі. За 50 років місто швидко розвинулось, жителі міста розбагатіли. У Ковелі створили школу, де учитель отримував «третій гріш» (зарплату) від місцевих церковних треб, організували притулок для престарілих та бідних.
Коментарів до новини: 1
Переглядів новини: 3231