Заворожує і вабить волинський ліс…
Серед безцінних скарбів нашої синьоокої Волині є ліси – оповиті легендами, оспівані у піснях та художніх творах. Наш край зачаровує смарагдовою ковдрою кремезних дубів, крислатих ясенів та кленів, густих лип, струнких берізок, вічнозелених сосен та ялинок. Ліс вабить до себе в будь-яку пору року неймовірною красою, цілющим повітрям, багатим світом флори і фауни, тут – справжнє місце сили, яке зцілює, наповнює життєдайною енергією, заспокоює. Крім цього, ліс є годувальником для багатьох наших земляків.
Неоціненний дар природи щодня плекають лісівники. Про їх повсякденну роботу в інтерв'ю нашій газеті розповів директор державного підприємства "Ковельське лісове господарство" Віктор ДАНИЛЮК.
– Вікторе Петровичу, які основні напрямки діяльності Вашого підприємства?
– Господарська діяльність підприємства спрямована на вирощування високопродуктивних насаджень, одержання деревини для народного господарства, охорону лісу від пожеж, шкідників і хвороб, проведення інших заходів в цілях раціонального використання і відтворення лісових ресурсів.
Головне завдання нашого підприємства – безперервне, раціональне, невиснажливе використання лісових ресурсів та їх розширене відтворення.
Варто зазначити, що у 2019 році ДП "Ковельське лісове господарство" отримало сертифікат за схемою FSC (Лісової Наглядової Ради). Головною мотивацією проведення лісової сертифікації є прагнення ДП "Ковельське лісове господарство" отримати підтвердження високого рівня ведення лісового господарства від незалежної міжнародної організації, наблизити рівень соціальних стандартів лісогосподарського виробництва до європейських та отримати новітні знання і практичні навички ведення екологічно орієнтованого лісівництва.
– Загальна площа ДП "Ковельське лісове господарство" – 25659 гектарів, до складу лісгоспу входить сім лісництв. Ці масиви потребують щоденної людської праці. Проаналізуйте економічні показники очолюваного Вами підприємства за минулий рік.
– Не секрет, що могутні ліси виростають з насіння. Його збір – перший етап у ланцюжку вирощення лісу. Аби мати вдосталь посадкового матеріалу, нашими працівниками в 2020 році було заготовлено 44 кг насіння сосни, 1000 кг жолудів дуба звичайного, 400 кг жолудів дуба червоного, а також насіння інших листяних порід – 144 кг.
За матеріалами осінньої інвентаризації на лісових розсадниках підприємства було вирощено 886 тис. стандартних сіянців, які в подальшому будуть використані для лісовідновлення.
Сьогодні зростає попит на декоративний матеріал, який все частіше використовують для озеленення населених пунктів, територій підприємств та організацій, приватних садиб. У нашому розсаднику вирощуємо 30 видів декоративних рослин, а це – 12 тисяч саджанців. В асортименті є туї, самшит, різні види ялівцю, ялинки, а також гінкго дволопатеве, метасеквойя, дугласія, тюльпанове дерево, гібіскус сирійський, багряник японський, які користуються неабиякою популярністю, їх охоче купують для озеленення.
В 2020 році здійснено лісовідновлення на площі 176,6 га, в тому числі лісові культури на площі 89,6 га, сприяння природному відновленню – 39,2 га, 47,8 га залишено під природне відновлення. Також для забезпечення потреб населення у новорічних ялинках створено 3,6 га плантацій новорічних ялинок.
Для забезпечення якісного вирощування лісових культур та природного відновлення проведено догляд на площі 544 га.
Щоб поліпшити якісний склад лісів, їх оздоровлення, посилити захисні властивості проводимо лісогосподарські заходи – рубки догляду за лісом. За 2020 рік їх проведено на площі 230 га.
Санітарні рубки проводимо з метою оздоровлення та посилення біологічної стійкості лісів, запобігання їх захворюванню і пошкодженню. Зараз маємо проблему – спостерігається значне всихання соснових насаджень внаслідок пошкодження їх верхівковим короїдом. Щоб зменшити розповсюдження цього шкідника, ми провели заходи з поліпшення санітарного стану лісів на площі 1237 га.
Загалом рубки формування і оздоровлення лісів протягом 2020 року проведено на площі 1501 га, в результаті чого заготовлено 31860 м3 ліквідної деревини.
В 2020 році комплекс робіт із охорони лісів від пожеж дозволив лісівникам зберегти зелені насадження від загорань. Серед протипожежних заходів – влаштування 280 км мінералізованих смуг, а догляд за мінсмугами здійснено на 409 км. Щоб запобігти виникненню лісових пожеж позапланові дороги перекриті шлагбаумами, вздовж доріг встановлено аншлаги на протипожежну і природоохоронну тематику (85 штук).
Поряд з виконанням об'ємних показників значну увагу приділяємо ефективному використанню лісосировинних ресурсів, питанням раціональної розробки і розкряжуванню деревини (розкряжування – поперечне розрізання стовбура дерева на частини, кряжі, – авт.), суворому дотриманню сортиментної структури, поділяночному виходу лісопродукції.
За 2020 рік підприємством від усіх видів рубок заготовлено 57,063 тис. куб. З них на рубках головного користування заготовлено 25,203 тис. куб. м, що становить 44% від лісосічного фонду 2020 року.
– Згадані вище роботи, звичайно, потребують немалого бюджету.
– Безумовно, виконання всього комплексу запланованих лісогосподарських робіт відбулось завдяки стабільній роботі нашого держлісгоспу по надходженню коштів від реалізації продукції лісу в круглому виді, продукції переробки деревини.
Давайте знову звернемося до цифр. За 2020 рік чистий дохід підприємства від реалізації продукції (робіт, послуг) склав 49,3 млн. грн.
На лісове і мисливське господарство та охорону навколишнього природного середовища використано 39,4 млн. грн., в т. ч. на лісове і мисливське господарство – 13,9 млн. грн.; на спеціальне використання лісових ресурсів та інші заходи – 25,5 млн. грн.
Чистий прибуток за 2020 рік становить 1096,0 тис. грн.
За період з початку 2020 року сплачено податків до бюджету та інших обов'язкових платежів в сумі 19704,0 тис. грн., в т. ч. до Державного бюджету – 9069,0 тис. грн., до місцевих бюджетів – 7334,0 тис. грн. (з них ПДФО – 3697,0 тис. грн. (за позаминулий рік цей податок становив 1971,0 тис. грн.), сплачено єдиного соціального внеску на суму 3301,0 тис. грн.
Зростає і середньомісячна зарплата одного штатного працівника, за 2020 р. вона становить 13310 грн., що на 1015 грн. більше порівняно з 2019 роком. Ріст заробітної плати штатних робітників відбувається за рахунок діючих систем доплат і премій, при умові виконання планових показників і обсягів робіт. Ми зобов'язані значно підняти престиж державної лісової охорони, ефективність лісогосподарського виробництва та якість лісокультурних робіт.
– Наскільки дошкуляють працівникам лісу самовільні вирубки? Як захищаєте ліс від крадіїв?
– Значна увага лісової охорони постійно приділяється охороні лісу від самовільних рубок. За 2020 рік лісовою охороною було складено 33 протоколи про незаконні рубки, виявлені інші лісопорушення (засмічення лісів відходами, порушення правил пожежної безпеки, порушення правил полювання).
– Вікторе Петровичу, до лісівників, мабуть, часто звертаються за допомогою? Які соціальні ініціативи вдається реалізовувати?
– Протягом минулого року працівникам та пенсіонерам підприємства ми виділяли лісоматеріали для будівництва та ремонту житлових та господарських споруд і будівель за пільговими цінами, пенсіонерам галузі та малозабезпеченим допомагаємо паливними дровами.
Виділяли лісоматеріали людям, оселі яких потерпіли від пожежі, релігійним громадам, учасникам АТО та ООС. За зверненням об'єднаних територіальних громад надавали посадковий матеріал для озеленення та лісоматеріали. Торік виділяли матеріальну допомогу на лікування, оздоровлення працівникам та пенсіонерам галузі. Проводили оздоровчу та культмасову роботу.
– Відомо, що у лісовій галузі Ковельщини працює чимало трудових династій, відданих лісовій справі професіоналів. Розкажіть про них.
– На мою думку, сімейні династії – це честь, гордість та надійна опора кожного підприємства, це наше минуле, сьогодення і майбутнє. З покоління в покоління, від батька до сина, від діда до онука свій досвід та знання передають і працівники нашого лісгоспу.
Ми пишаємося, що у нас трудиться не одна трудова династія, це – родини Карпуків, Бойків, Черняків. Завдяки сумлінності та професіоналізму наших лісівників вдається досягти високих результатів у роботі.
Приємно, що професія лісівника популярна сьогодні й серед молоді, вона актуальна для Волині. На базі Ковельського держлісгоспу функціонує три шкільних лісництва, у яких займається 96 учнів. Такий формат роботи дозволяє виховувати у дітей дбайливе ставлення до природи, розширює і поглиблює їх знання у галузі природничих наук, дає практичні уміння та навички ведення роботи у лісовому господарстві. Школярі беруть активну участь у різноманітних конкурсах, отримують призові місця, охоче вивчають специфіку професії лісівника. Хоч карантин вніс певні корективи у роботу з дітьми, але приємно, що підростає надійна зміна.
– Дякую Вам за цікаву розмову.
Інтерв'ю вела
Світлана ЛЯШУК.
НА ЗНІМКАХ: директор ДП "Ковельське лісове господарство" Віктор ДАНИЛЮК; працівники лісгоспу під час посадки лісу.
Фото
Олега СЛЮСАРЯ.
Серед безцінних скарбів нашої синьоокої Волині є ліси – оповиті легендами, оспівані у піснях та художніх творах. Наш край зачаровує смарагдовою ковдрою кремезних дубів, крислатих ясенів та кленів, густих лип, струнких берізок, вічнозелених сосен та ялинок. Ліс вабить до себе в будь-яку пору року неймовірною красою, цілющим повітрям, багатим світом флори і фауни, тут – справжнє місце сили, яке зцілює, наповнює життєдайною енергією, заспокоює. Крім цього, ліс є годувальником для багатьох наших земляків.
Неоціненний дар природи щодня плекають лісівники. Про їх повсякденну роботу в інтерв'ю нашій газеті розповів директор державного підприємства "Ковельське лісове господарство" Віктор ДАНИЛЮК.
– Вікторе Петровичу, які основні напрямки діяльності Вашого підприємства?
– Господарська діяльність підприємства спрямована на вирощування високопродуктивних насаджень, одержання деревини для народного господарства, охорону лісу від пожеж, шкідників і хвороб, проведення інших заходів в цілях раціонального використання і відтворення лісових ресурсів.
Головне завдання нашого підприємства – безперервне, раціональне, невиснажливе використання лісових ресурсів та їх розширене відтворення.
Варто зазначити, що у 2019 році ДП "Ковельське лісове господарство" отримало сертифікат за схемою FSC (Лісової Наглядової Ради). Головною мотивацією проведення лісової сертифікації є прагнення ДП "Ковельське лісове господарство" отримати підтвердження високого рівня ведення лісового господарства від незалежної міжнародної організації, наблизити рівень соціальних стандартів лісогосподарського виробництва до європейських та отримати новітні знання і практичні навички ведення екологічно орієнтованого лісівництва.
Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 322