Раді вітати Вас!
  • Головна
  • Контакти
  • Реклама
Весь архів випусків
  • Головна
  • Категорії
    • Повідомлення в номер
    • Місцева влада
    • Репортаж
    • Політика
    • Погода
    • Редакційна пошта
    • Духовність
    • Закон і ми
    • Благодійність
    • Пам’ять
    • Спорт, природа і здоров’я
    • Всяка всячина
    • Реклама і оголошення
    • З неопублікованого
  • Галерея
  • Про нас
  • Відгуки читачів
  • Передплата
  • Контакти
  • Четвер, 8 травня 2025 року №20 (12976)

Четвер, 6 березня 2025 року № 10 (12966) / Повідомлення в номер / Погода в Ковелі 6–12 березня

14.03.2025
Четвер. Ясно. Температура: 15оС. Вітер західний сильний.
В ніч на п’ятницю: Ясно. Температура: 3оС. Вітер південний слабкий.
П’ятниця. Мінлива хмарність. Температура: 15оС. Вітер південний помірний.
В ніч на суботу. Мінлива хмарність. Температура: 3оС. Вітер південний слабкий.
Субота. Ясно.  Температура: 15оС. Вітер південний помірний.
В ніч на неділю. Мінлива хмарність, туман. Температура: 4оС. Вітер південно-східний слабкий.
Неділя. Мінлива хмарність. Температура: 140С. Вітер південно-східний помірний.
В ніч на понеділок. Хмарно. Температура: 4оС. Вітер  південний помірний.
Понеділок. Мінлива хмарність. Температура: 14оС. Вітер південний сильний.
В ніч на вівторок. Мінлива хмарність. Температура: 6оС. Вітер південний помірний.
Вівторок. Мінлива хмарність.  Температура: 15оС. Вітер південний сильний.   
В ніч на середу. Хмарно.  Температура: 7оС. Вітер південно-західний помірний.
Середа. Хмарно, можливий дощ. Температура: 10оС. Вітер західний помірно сильний.

квіти Четвер. Ясно. Температура: 15оС. Вітер західний сильний.

В ніч на п’ятницю: Ясно. Температура: 3оС. Вітер південний слабкий.

Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 43
Читати далі

Четвер, 6 березня 2025 року № 10 (12966) / Повідомлення в номер / Сила Тараса

14.03.2025
В українській історії, котру нині вперто заперечують і перекручують товстолобі ідеологи «руського міра» на чолі з біснуватим путіним, є постаті, велич яких з бігом часу не тільки не зменшується, а навпаки – зростає. 
До таких особистостей, безперечно, належить наш геній, титан думки і слова Тарас Шевченко, пам’ять якого у ці дні вшановуємо. Його велич у тому, що проголошені Великим Кобзарем ідеї та заклики нині, як ніколи, актуальні, є тим дороговказом, який мобілізує і надихає українців, їх Збройні Сили на невтомну боротьбу за волю й незалежність,  на рішучий опір московитським завойовникам, для яких немає нічого святого та праведного. Їх суть мерзенна – вбивати, нищити, грабувати, ховаючись за високопарними словами про Бога, отєчество, патріотизм.
Тарас Шевченко, як, мабуть, ніхто інший розумів суть «кацапщини», яка пригноблює дух, паралізує волю людини, прирікає її на рабське існування, наче худобу, а не творіння Господнє. Звідси – його ненависть до московитів, їх звичаїв, традицій, побуту і моралі. Звідси його геніальне: «Борітеся  – поборете. Вам Бог помагає».
Так, Бог допомагає Україні. Інакше, наша Ненька, як її називав Кобзар, не вистояла б перед шаленим натиском путінських вбивць і ґвалтівників, не зуміла б об’єднати довкола себе в боротьбі за Волю прогресивний демократичний світ. Без Божої милості не могли б обороняти свою рідну землю героїчні захисники ЗСУ.  Без підтримки Божої не витримали б наші матері, дружини, батьки і діти, які щодень втрачають своїх найрідніших людей.
Вшановуючи велич Тараса Шевченка, частіше згадуймо сказане ним: 
Свою Україну любіть.
Любіть її… во время люте.
В останню, тяжкую мінуту
За неї Господа моліть!
У цих словах – наказ кожному з нас, бо тільки в руках кожного українця – подальша доля Держави.

image В українській історії, котру нині вперто заперечують і перекручують товстолобі ідеологи «руського міра» на чолі з біснуватим путіним, є постаті, велич яких з бігом часу не тільки не зменшується, а навпаки – зростає. 

Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 61
Читати далі

Четвер, 6 березня 2025 року № 10 (12966) / Повідомлення в номер / ГОРОСКОП з 10 по 16 березня

14.03.2025

 

18f3e9e6f106765c01b7f9a103578468 ОВЕН. Необхiдно проявити милосердя, зробивши хоч якийсь безкорисливий вчинок. Це дозволить вiдчути себе важливим i потрiбним. Не варто затiвати нiяких суперечок.

 

Степан ЗОРЕПАД.

Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 61
Читати далі

Четвер, 6 березня 2025 року № 10 (12966) / Повідомлення в номер / Ми повинні перемогти

14.03.2025
За що, мамо, гинеш?» – так звертався до своєї неньки України геній нашого народу невмирущий Тарас Шевченко. Які ж актуальні ці слова зараз! Україна в огні. Уже вкотре! 
Стогне від болю рідна земля, полита кров’ю Героїв. Злий, заздрісний злочинець її, врожаїсту і красиву, квітучу і безневинну, перетворює на попіл, политий гарячими сльозами вдів і дітей-сиріток. Такому злу прощення немає. Світ забруднений гріхами: лицемірство, крадіжки, жадоба до наживи нечесним шляхом. 
А хіба для цього людина приходить у світ? Нищити, руйнувати, вбивати, зазіхати на чуже – гріх, злочин. Таке Бог не прощає, а карає. Людина повинна жити і розвиватися, приміняти свої здібності, свій талант для добра. Лиходії-московити вторглися на нашу землю і роблять нечуване лихо.  За що?  Чого їм  мало?  Без болю і сліз неможливо дивитися на  полонених, які повертаються додому.
Горе охопило і наше селище Голоби. Свіжі могили із синьо-жовтими прапорами сповіщають, що тут лежать миролюбні, працьовиті захисники, які знайшли свій передчасний спочинок на рідній землі. Зупинись. Віддай їм шану і подяку. Хочеться, щоб їм була відведена алея Слави. Таку увагу вони заслужили, віддавши своє молоде життя за Україну.
Сумна звістка прийшла у сім’ю Жильчуків: пропав безвісти чоловік і тато двох діточок. Воював Сергій із перших днів війни. Дружина Наталія волонтерила для ЗСУ.
Потрапив у полон син Зої Федорівни Голубової Володимир. Здібний, ерудований патріот з великої букви. Воював, був контужений. Пройшов реабілітацію,  і знову – на фронті. Старший лейтенант, командир взводу. При виконанні служби обов’язку на Донецькому напрямку вшосте пропав безвісти. Таке повідомлення отримали рідні. 
А тепер стало відомо, що в полоні. Мати, людина поважного віку, долаючи розпач, знаючи, що син голодний, понівечений, але нескорений, продовжує підтримувати тих, що в окопах, чужих синів, але дорогих серцю. 
Пече смаколики і велосипедом чи санками везе на «Нову пошту». Відправляє на Київ, адресує на дочку, а Людмила посилає далі у 14-у механізовану  бригаду, 95-у. 
Коли ще Володя був в Україні, то запитала, як вони забирають посилку? Син сказав, що є довірена особа, яка її одержує.  А є ще дронова пошта. Дрон витримує 12 кг і закидає на передову в окопи.  Коржики смачні, ситні, з горіхами, з вижарками із сала. Робила ще і рулети із сала, перцю, часнику. Хлопцям подобалося все.
Не стоїть осторонь і дочка. Проживає в Києві. За свою активність отримала подяку від Кличка. Родичі, які проживають у Німеччині, а співчувають Україні, підготовляють машини-пікапи разом із турнікетами, а Людмила приїжджає, забирає і відправляє у прифронтові шпиталі. На рахунку – уже 11 одиниць. 
Мерзла, нервувалась, вистоювала в черзі по 44 години, коли був заблокований польський кордон. Але все – для вимріяної Перемоги, для фронту.
Війна показала, хто є хто. Зберегти любов до України і вірність їй – святий обов’язок кожної свідомої людини. Мій колишній учень Іван Кобиш при зустрічі із сльозами на очах, але з упевненістю і гордістю сказав: «Ми повинні перемогти. Мій синок загинув за Україну!”. Дай, Боже, щоб так  і сталося!
Слава Україні! Героям слава!
Лідія ГАРЛІНСЬКА. 

Горе охопило і наше селище Голоби. Свіжі могили із синьо-жовтими прапорами сповіщають, що тут лежать миролюбні, працьовиті захисники, які знайшли свій передчасний спочинок на рідній землі. Зупинись. Віддай їм шану і подяку. Хочеться, щоб їм була відведена алея Слави. Таку увагу вони заслужили, віддавши своє молоде життя за Україну.

Лідія ГАРЛІНСЬКА. 

Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 39
Читати далі

Четвер, 6 березня 2025 року № 10 (12966) / Повідомлення в номер / Тримаємо стрій, але потребуємо допомоги

14.03.2025
Свободу й мрії ніхто й ніщо не відбере у нас,  солдатів: ні вороги, ні друзі, ні кляті трасуючі кулі, ні килимове бомбардування фугасними бомбами. 
Війна, наче проклята, триває в часі і розтягнулася вже на роки. Втомилися всі, але не здалися, не зламалися – ми тримаємо стрій. 
Життя, втім, також не зупиняється навіть тут, на фронті. А воно поруч з нами б’ється за світле майбутнє кожного в Україні, виривається, як паросток в цементі,  з темряви до неба, тягнеться до свободи. 
Жага до життя на згарищах війни перемагає винесений кровожерливими ворогами вирок про нашу смерть та кінець історії. 
Сьогодні ще один ковток такого бажаного прохолодного і дуже солодкого повітря дарує неймовірну насолоду. 
Ви кайфуєте від кави, а ми іноді не можемо наковтатися прохолодного чистого повітря у ці рідкісні затишшя між боями. Бо завжди нема часу, ми 24 на 7 працюємо над зміцненням оборони. 
Така вже доля захисників-патріотів – хоч іноді насолоджуватися тим фактом, що можемо просто подихати, перепочити. А ще нам піднімають настрій Ваші донати. Ми тоді не самотні, не самі проти ворогів, а гуртом захищаємось, що дуже приємно.
Ворогів не шкода, але нестерпно боляче, якщо когось із наших поранених побратимів не можемо вчасно доставити і надати домедичну чи медичну допомогу. Чому не можемо? Бо техніка побита. Війна є війна: залізо втомлюється від епохальних битв. 
Кожна Ваша гривня – це ще одне врятоване життя нашим підрозділом.
Сьогодні Ви можете рутинно випити щоденної  запашної кави, а можете якомусь захиснику врятувати життя. Просто задонатьте нам на наші потреби. 
Цим Ви подаруєте комусь із побратимів під обстрілами не два, не три і навіть не десять, а набагато більше так жаданих ковточків свіжого повітря і життя. Це – десятки та сотні врятованих доль, сімей, родин, батьків…
Ми щодня евакуюємо побратимів з лінії зіткнення. Техніка побита, треба  ремонт, заміна запчастин та відновлення. Ми цим вже займаємося, але дуже  потрібна підтримка від Вас.
Це Ваша інвестиція у найдорожче – у життя.
Ремонт авто 14 ОМБР
Ціль: 300 000 $
Посилання на банку
https://send.monobank. ua/jar/2EiP2eT1qD
Номер картки банки
4441 1111 2180 6198.
Лев БАГЛИК,
військовослужбовець ЗСУ.

Свободу й мрії ніхто й ніщо не відбере у нас,  солдатів: ні вороги, ні друзі, ні кляті трасуючі кулі, ні килимове бомбардування фугасними бомбами. 

Війна, наче проклята, триває в часі і розтягнулася вже на роки. Втомилися всі, але не здалися, не зламалися – ми тримаємо стрій. 

Лев БАГЛИК,

військовослужбовець ЗСУ.

Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 37
Читати далі

Четвер, 6 березня 2025 року № 10 (12966) / Повідомлення в номер / Ми даруємо людям пісню

14.03.2025
«О, земле рідна і єдина,
Як мати в доньки і у сина,
Ми будем вірити, любити,
І захищати, й боронити!».
«Любіть Україну!» — таким закликом Волинський телеканал «Аверс» розпочав проєкт патріотичної пісні. Мета його – здійснити турне по Волині та її територіальних громадах. Колектив працівників «Аверса» зацікавився, як живе і працює культура сьогодні на селі. 
І це  дуже радує. Адже в наш непростий  час тележурналісти згадали про працівників культури,  тих,  хто співав і співає, хто чарує своїм голосом. Це – про людей, які живуть,  працюють,  але мало радіють прийдешньому дню, сподіваючись на мир і спокій в Україні. У зв’язку з подіями, які відбуваються, нині мало проводиться концертів, масових заходів, бо в кожному селі є  захисники країни і Герої, які віддали своє життя за свободу і незалежність своєї Батьківщини.
Волинь дуже співуча і багата на таланти. У кожному селі – свої особливості  співу. Люди  ще зберігають традиції, звичаї, якими живуть  у своїх громадах. Там   складають і пишуть  пісні та  вірші, які виконують сільські аматори сцени.
У січні  цього року телеканал «Аверс» завітав у Люблинецьку територіальну громаду –   село Старі Кошари. Сюди приїхали учасники художньої самодіяльності із Кругеля та Мощеної. У школі в краєзнавчій кімнаті і проводився запис пісень, які підготували їх виконавці. А це, в основному, сільські жінки, які закохані у пісню, багато років є незмінними виконавцями.
Кругельський колектив жінок виконав ряд пісень на ліричну тематику,   про Україну та інші. І Старі Кошари, які прийняли гостей, теж гарно підготувалися. Виконали віночок українських пісень, які вдало вписалися в тематику проєкту.
Із співом гармонували  сценічні костюми, в які були одягнені всі    учасники. 
Жіночий ансамбль «Криниченька» із Мощеної розпочав виступ «Піснею про Мощену» на слова ковельського поета Анатолія Семенюка. Вона стала своєрідним гімном мешканців села: 
Піщинка маленька –
Мощена на карті,
Тут люди багаті 
Теплом і добром…
Всього було представлено чотири пісні без музичного супроводу. Учасниці дуже старалися, прислухалися одна до одної, щоб вийшло  гарно і мелодійно.
Друга пісня заполонила чарівною мелодією: 
 Ой ти вродлива, моя волинянко,
Причарувала ти серце моє,
Хто тебе любить, спокій
  загубить, 
Тільки зозуля в гаю закує.
Карії очі, чорнії брови
Подарувала їй рідна Волинь…
Завершив свій виступ гурт «Криниченька»  героїчною піснею:  
Ой, полечко, поле, копитами
  збито,
А на тому полі два козаки
  вбито...  
та піснею: 
Чого ти хочеш, Україно? 
Я хочу, щоб цвіли Карпати,
Я хочу, щоб шумів Дніпро,
Я хочу, щоб раділа мати
На щастя людям, на добро.
Я хочу, щоб росла пшениця,
Я хочу пісні солов’я,
Щоб хлібом пахло у світлиці,
Що миром сяяла Земля!
«Пісня – то душа народу, Слово  її – то зброя» — під таким гаслом свої вірші читала автор цих  рядків  «Ішов солдат», «Рідна моя мова» та інші.
Новостворене співоче тріо,  назва якого «Аколада», у складі  Ірини Макань, Василя Старевича, Тетяни Савчишиної у супроводі гітариста Сергія Зінчука представило свою першу пісню «Нас весна не так зустріла».
Прийдуть часи радісні, і тоді заспіваємо дзвінко та весело:
Ми – сім’я єдина,
Вільна Україна,
І нове чекає   нас життя.
І доки служитимуть народному мистецтву аматори сцени, доти й битиме джерело культури, дякуймо   за жертовну працю, багатство і щедрість душі сільським працівникам культури: Ганні Лис – директорці будинку культури села Старі Кошари; Оксані Долонько – завідуючій клубом с. Кругель та Любові Зінчук – завідуючій клубом с. Мощеної, які доклали максимум зусиль, аби достойно представити свої колективи на обласному рівні.
Хай життя Ваше буде,
        як гарна пісня!
Здоров’я, миру, щастя і
  достатку.
Ми даруєм людям
  пісню, 
Ніжне, тепле слово
І співаємо з любов’ю
Про красу чудову –
Про рожевії троянди,
Білі хризантеми.
Ніжно вишиту сорочку,
Що близька для мене.
Про вербу і черемшину,
Червону калину,
Про чарівний край козацький,
Рідну Україну!
Ольга ЛІЩУК,
бібліотекар с. Мощеної.
НА СВІТЛИНІ: учасники художньої самодіяльності с. Мощеної під час одного з Днів села.  У ньому взяли участь аматори сцени, які й досі співають, про що написала Ольга Ліщук. 
Фото з архіву редакції.  

фото для ліщук «О, земле рідна і єдина,

Як мати в доньки і у сина,

Ми будем вірити, любити,

І захищати, й боронити!».

«Любіть Україну!» — таким закликом Волинський телеканал «Аверс» розпочав проєкт патріотичної пісні. Мета його – здійснити турне по Волині та її територіальних громадах. Колектив працівників «Аверса» зацікавився, як живе і працює культура сьогодні на селі. 

Ольга ЛІЩУК,

бібліотекар с. Мощеної.

 

Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 51
Читати далі

Четвер, 6 березня 2025 року № 10 (12966) / Повідомлення в номер / «Сонячну» дівчину Господь обдарував ангельським голосом і поетичним талантом

14.03.2025
На благодійному фестивалі «Різдво із Зірками», що відбувся у Львівському оперному театрі, ковельчанка Марійка Дятел заспівала дуетом із відомою українською артисткою М’ята, виконавши її пісню «Мамині лілії».
Цю юнку добре знають не тільки шанувальники вокального мистецтва міста залізничників, а й Луцька. Вона – активна учасниця концертів, зачаровує слухачів своїм ніжним чистим голосом. Торік на сцені Волинського обласного драмтеатру вона співала разом із Svoya muzik. Попри зайву хромосому, що дісталася їй від народження і могла серйозно ускладнити життя, нині Марійка впевнено почувається у навколишньому світі.
Вона – друга дитина у родині Дятлів, але якщо зі здоров’ям старшого сина все гаразд, то донечка з перших хвилин життя потребувала особливої опіки рідних. Насамперед цим переймалася мама  Тамара Миколаївна. Згодом впевненості у своїх творчих силах дівчинці додали заняття у реабілітаційному центрі міста Ковеля, який вона відвідує змалечку.
– Марійка – відкрита і творча. Вона завжди бере участь у різних заходах, які проводяться у нашому центрі, – розповіла керівник громадської організації «Реабілітаційний центр» Наталія Славікова. – Тут відкрилися її здібності, зокрема і до вокалу. 
У «Реабілітаційному центрі», який діє вже кілька десятиліть, дівчина займається також бісероплетінням, іншими видами рукоділля, які допомагають зосереджувати увагу, а головне – дають можливість розвивати творче бачення та навички спілкування. 
Завдяки підтримці рідних вона здобула професію бібліотекаря у Волинському фаховому коледжі культури і мистецтв і тепер працює в одному із бібліотечних закладів міста. А ще співає у церковному хорі Благовіщенського храму Ковеля, пише вірші, є членом літературно-мистецького об’єднання «Творчий світ».
–  У 2016-му році я долучилася до поетичної родини, до тих, хто пише словесні картини, адже поет, письменник – словесні митці, які бачать і відтворюють світ через призму образів, – додає Марійка і з вдячністю згадує всіх, хто підтримує її у повсякденні й сприяє утверджуватися в дорослому житті. 
– У музичну школу мене ще маленькою привела мама і передала викладачці Людмилі Іванівні Лимар, яка допомагає мені готуватися до виступів, – розповідає Марійка. – Звісно, бути учасницею таких великих сценічних дійств, як концерти із українськими зірками, допомогли громадські організації: окрім ковельського «Реабілітаційного центру», «Батьки дітей із синдромом Дауна», благодійні фонди «Старе місто» та «Маленькі перемоги». Завдяки останньому якраз і відбувся ІІІ фестиваль «Різдво із Зірками» у Львові. 
У цьому мистецькому дійстві разом із дітьми з особливими потребами зі Львівщини, Волині, Черкас, Миколаївщини брали участь співаки Петро Чорний, Оксана Білозір, Victoria Niro, YAROMIA, М’ята, Христина Охітва, Роман Скорпіон, Ніколас Карма, SVOYA Music, Сергій Скулинець, Гурт «DUBKY» (Дубки). Учасників фестивалю надихало те, що слухачами в залі театру були військові, які проходять реабілітацію, воїни, які боронять нашу землю від ворога, волонтери. Юні артисти натхненно заспівали пісню «Україні слава», встановивши національний рекорд наймасовішого виконання пісні дітьми з особливими потребами і зірками української естради.
Кожен такий виступ юної ковельської співачки – приклад сили духу і натхнення для багатьох, хто має схожі проблеми зі здоров’ям. Хоча з раннього віку вона стикається з численними викликами, але жага до життя та бажання розвивати свої здібності стали її основними союзниками на шляху до успіху. 
Валентина БЛІНОВА.

марія 3 На благодійному фестивалі «Різдво із Зірками», що відбувся у Львівському оперному театрі, ковельчанка Марійка Дятел заспівала дуетом із відомою українською артисткою М’ята, виконавши її пісню «Мамині лілії».

Валентина БЛІНОВА.

Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 41
Читати далі

Четвер, 6 березня 2025 року № 10 (12966) / Повідомлення в номер / Будинок, де пломенів вогонь творчості

14.03.2025
Приміщення, яке ви бачите на світлині  праворуч, добре знайоме ковельчанам. І не тільки тому, що розміщене поблизу одного з «найжвавіших» перехресть міських вулиць – Грушевського та Міцкевича, а й тому, що має досить цікаву історію.
Про неї віднедавна нагадує меморіальна дошка, розміщена на одній із стін. Ось що там написано: «Будівля чоловічої семикласної  гімназії. Роки побудови: кінець ХІХ – початок ХХ століття.
Споруда була зведена у характерному для того часу «цегляному стилі». За часів Російської імперії в цій споруді розміщувалася міська семикласна чоловіча гімназія.
У період Польської Республіки – у 1920-1930 роках – у цій же будівлі розташовувалася місцеве відділення пошти.
Під час Другої світової війни, у 1944 році, коли тривали запеклі бої за Ковель, у будівлю колишньої чоловічої гімназії влучив снаряд, унаслідок чого близько половини споруди було зруйновано.
За часів радянського союзу у вцілілій частині розміщувався суд.
Після здобуття Україною незалежності з 1994 року знаходиться релігійна громада «Стефан».
В кінці тексту зазначено, що меморіальну дошку створено з ініціативи названої громади, а також згадано  Андрія Миронюка, депутата міської ради («Kovel/Vintag”).
Безперечно, можна лишень подякувати ініціаторам доброї справи і особисто благодійникам із «Стефана», а також невтомному пошуковцю і досліднику історії рідного краю Андрію Миронюку. Завдяки їм і багатьом іншим ентузіастам ми відкриваємо для себе не завжди знані сторінки не такого вже й далекого минулого, духовно збагачуючись  і надихаючись. 
Однак ці рядки як корінний ковельчанин і якоюсь мірою краєзнавець-любитель пишу  не лише задля слів вдячності. Насмілюсь дещо  доповнити наведену вище інформацію про історію згаданої споруди. Річ у тім, що її автори свідомо чи несвідомо випустили з уваги ще один період «життя»  будинку- пам’ятника: у ньому в 70-90-их роках минулого століття  знаходилося досить поважне товариство ковельських митців, об’єднаних в трудовий колектив підприємства із назвою «Художньо-оформлювальна майстерня».
Ця майстерня підпорядковувалась місцевій владі і Волинському художньо-оформлювальному комбінату,  створеному 1975 року. Очолював його відомий на Волині Анатолій Санілевич. В теперішні часи його б назвали   менеджером в галузі художньо-прикладного, декоративного і монументального мистецтва. Тоді ж він був просто директором. Але директором підприємливим, креативним, ініціативним, який зумів   дати престижну роботу, пристойну зарплату десяткам талановитих волинян.
l
Досить сказати, що на комбінаті працювали відомі митці краю – членкиня Волинської обласної організації Національної спілки художників України Оксана Ядчук-Мачинська, відомий майстер пензля Володимир Жупанюк, «сонячний чорнобривець», як його називають, Василь Рижук та інші талановиті особистості.
Так, умови їх роботи були непростими: тодішня влада вимагала неухильного дотримання принципу соціалістичного реалізму, несприйняття ідей «українського буржуазного націоналізму» тощо. Наприклад, художникам було категорично заборонено поєднувати у своїх творах синій і жовтий кольори, ідеалізувати козаччину і, не дай, Боже, сумніватися в правильності комуністичних ідей.
Та, незважаючи на заборони, стеження КДБ, волинські митці  творили, дерзали і працювали на користь рідного Волинського  краю. Звичайно, доводилося багато часу витрачати на оформлення засобів так званої “наочної  агітації”,  оформлення святкових колон  на 1 травня і 7 листопада, «червоних кутків» і «ленінських кімнат», але  іскру Божого таланту у них загасити ніхто не міг.
Видатний майстер фотосправи з Луцька Віктор Чухрай, якому довелося співпрацювати з Анатолієм Санілевичем та  його командою, одного разу сказав: «Нерідко буває, що сучасні ЗМІ період 70-их років зображають у негативному  світлі. Але ж часи не вибирають,  у них живуть і помирають. Як зауважував філософ Сенека, «найцінніше, що  у нас є, — це час». Важко з ним не погодитися. 70-ті роки – це наше життя, це наша молодість».
l 
Але повернімося до Ковеля. Тут у середовищі місцевих майстрів пензля теж вирувало  цікаве життя.  Ось як той час згадує колишній працівник художньо-оформлювальної майстерні, поет, творча і неспокійна людина, мешканець села Вербки, член літературно-мистецького товариства «Творчий світ» Федір Савлук:
«Художня майстерня була заснована у 1976 році. Її першим завідувачем став Анатолій Олексійович  Чепеленко. Займалися ми художньо-оформлювальними роботами на підприємствах та в установах Ковеля.   Це і магазини, і дитячі садочки, і школи, а також колективні господарства в районі.  
Як і годилося, особливе навантаження лягало на наші  плечі перед тодішніми державними святами. Не минали нас і  виборчі кампанії. Починаючи з   чергового нового року, оформляли стенди із так званими соціалістичними зобов’язаннями в кожному трудовому колективі.  Але це було не головне. Найважливіше, що мали можливість займатись улюбленою справою, творити.  Життя було активне, цікаве і навіть веселе. 
В майстерні у той час працювали такі художники, як Павло Білик – талановитий майстер в царині образотворчого і прикладного мистецтва, Віктор Рудень і його дружина Галина, Петро Клівак, який славився фантазійними картинами на теми Космосу, що тоді було дуже актуально. Його роботи навіть друкувалися у всесоюзному журналі «Юний технік».
Творчо, ініціативно трудилися Петро Грицик, Віталій Жук, Віктор Бурчак, який згодом здобув міжнародне визнання і звання члена Національної спілки художників України, неперевершений майстер вітражу,  Петро Грицик. 
Був серед них і я, наполегливо переймаючи досвід колег. Цікавою була доля Миколи Черняка, який із сім’єю приїхав до Ковеля з Аргентини, повіривши у переваги радянського способу життя. Як він відчув ці «переваги», не знаю, але знаю, що за кордоном   розмальовував автобуси, а у нас – скляні вітрини магазинів.
Другим нашим керівником став Володимир Остапович Купрійчук. Роботи тоді вистачало, адже ми працювали над створенням і оформленням музею відомого волинського художника Андроника Лазарчука в Уховецьку. Добрим  словом хочу згадати Віктора Коцуру, Віру Бородуліну, Олександра Ткаченка, Василя Карпука, Галину Місікову, Наталію Шумік, Світлану Шевченко, Анатолія Андросюка.
Згодом нашим керівником (третім  за рахунком) став відомий на Ковельщині і Волині Микола Григорович Цьомик. Пізніше «вписалась» у  колектив і його дружина Олена Степанівна».
l
Тут я на кілька хвилин перерву нитку спогадів пана Федора, щоб згадати слова Олени Цьомик з  інтерв’ю кореспонденту газети «Вісті Ковельщини» у січні 2020 року з нагоди її ювілейного дня народження: «З Миколою Григоровичем я познайомилася у Львові. Буквально в перший вечір знайомства він зробив мені пропозицію. Я зрозуміла, що від долі не втечеш, і поїхала  з ним до Ковеля. Тут він повідомив, що потрібно ще їхати кілометрів 10 у село. Так я опинилась в Білині…
Спочатку разом з чоловіком працювали в Ковельській художньо-оформлювальній майстерні. Він був завідувачем, а я художником. Трохи згодом у Ковелі  відкрили дитячу художню школу, яка розпочала свою роботу  з трьох осіб – директора і двох викладачів, в тому числі і мого Миколи. Через деякий час я також прийшла працювати сюди спочатку викладачем, а через два роки – директором».
Про подружжя Цьомиків можна розповідати довго і багато, їх добрі справи заслуговують найщиріших слів. На жаль, пан Микола  передчасно пішов у Вічність, а пані Олена й досі в активній роботі, багато сил, вміння, знань, досвіду віддає вихованню підростаючого покоління, є ініціатором багатьох цікавих заходів та акцій, виставок тощо.
l
Слухаємо Федора Савлука далі:
«Фантазією і креативністю відзначався Дмитро Потапчук – майстер на всі руки. Працював із нами Василь Кравець, талановитий скульптор, живописець. Мав неспокійну вдачу, організовував виставки своїх робіт в міському будинку культури (тепер – «Просвіта»).   
Пан Василь став автором майстерно виготовлено герба  Ковеля, барельєфа на стіні тодішнього кінотеатру імені Івана Франка, двох пам’ятних барельєфних чеканок на пероні залізничного вокзалу Ковель, присвячених  Лесі Українці і учасникам партизанського руху.
З плином часу розпочався незворотний процес розпаду радянського союзу, який «зачепив» і Ковельську художню майстерню. Четвертим завідувачем її призначили відставного військового, але ситуації він уже не зміг порятувати. В колективі дух єдності і свободи почав занепадати, а згодом він взагалі перестав існувати. Прийшли нові часи, і для художників  відкрилися нові «горизонти».
Скажу чесно: це були найкращі часи нашого життя, тому що ми були молодими,  і все майбутнє було попереду».
l
Дехто із читачів може сказати: не настільки важливим підприємством була художньо-оформлювальна майстерня, щоб про неї згадувати на меморіальній дошці. Так, це не фабрика і не завод, які виробляли промислову продукцію.
Але:
— тут працював досить великий трудовий колектив, який об’єднував людей творчих, креативних, самобутніх, про яких, зокрема, згадав Федір Савлук. Не їх вина, що іноді доводилося працювати над виконанням замовлень, до яких, як-то кажуть, «не лежала душа».
При всьому тому внесок ковельських митців у розвиток і збагачення культурно-мистецького простору Ковельщини і Волині величезний (оформлені музеї, музейні кімнати, навчальні кабінети, твори живопису і скульптури тощо). Майстерня стала своєрідним  осередком єднання  творчої інтелігенції Ковельщини, студією живопису і графіки для початківців, трудового наставництва майстрів пензля над молоддю, адже художня школа розпочала свою діяльність пізніше;
— період роботи художньо-оформлювальної майстерні (1976-1990 р. р.) вартий того, щоб не бути викресленим з історії Ковеля, як, зрештою, період будь-якого підприємства нашого краю. Велике починається з малого.
Не всі тодішні працівники майстерні дожили до нашого часу. Наш обов’язок – берегти пам’ять про тих, що й робимо  разом із паном Федором. А за ідею написання цих нотаток дякуємо Заслуженому працівнику культури України Івану Сидоруку.
Микола ВЕЛЬМА.
НА СВІТЛИНАХ: член Національної спілки художників України, талановитий візажист Віктор БУРЧАК; Микола Цьомик і його дружина Олена Цьомик, нині очільниця художньої школи у Ковелі; Федір Савлук, громадський дописувач «Вістей Ковельщини», майстер живопису, поет, член літературно-мистецького товариства «Творчий світ»; будні і свята ковельських митців 70-80-их р. р.
Фото з архівних джерел.
P. S. До речі, всіх працівників художньо-оформлювальної майстерні знав особисто і пам’ятаю кожного в обличчя до цих пір. Чудові й креативні люди! Дякую, що були і  є в моєму житті, адже я теж – поціновувач живопису і трохи займався ним в дитинстві та юності, хоча перевагу надавав графіці (в основному – сатирично-гумористичного змісту). 
Добре малювала моя покійна мама  Людмила Павлівна, членкиня турійської філії «Союзу Українок», яка з 1940 по 1945 р. р. перебувала у засланні в засніжених  степах Казахстану.  
М. В.

ікона Приміщення, яке ви бачите на світлині  праворуч, добре знайоме ковельчанам. І не тільки тому, що розміщене поблизу одного з «найжвавіших» перехресть міських вулиць – Грушевського та Міцкевича, а й тому, що має досить цікаву історію.

Микола ВЕЛЬМА.

 

Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 124
Читати далі

ВІСТІ КОВЕЛЬЩИНИ

  • Редактор
    Вельма Микола Григорович
  • Перший заступник редактора
    Ляшук Світлана Олександрівна
  • Головний бухгалтер
    Шостацька Ірина Іванівна

Громадсько-політична газета "Вісті Ковельщини" 2012-2025