Раді вітати Вас!
  • Головна
  • Контакти
  • Реклама
Весь архів випусків
  • Головна
  • Категорії
    • Повідомлення в номер
    • Місцева влада
    • Репортаж
    • Політика
    • Погода
    • Редакційна пошта
    • Духовність
    • Закон і ми
    • Благодійність
    • Пам’ять
    • Спорт, природа і здоров’я
    • Всяка всячина
    • Реклама і оголошення
    • З неопублікованого
  • Галерея
  • Про нас
  • Відгуки читачів
  • Передплата
  • Контакти
  • Четвер, 24 липня 2025 року № 31 (12987)

Четвер, 24 липня 2025 року № 31 (12987) / Повідомлення в номер / Погода в Ковелі 24–30 липня

24.07.2025
Четвер. Мінлива хмарність. Температура: 26оС. Вітер західний помірно сильний.
В ніч на п’ятницю. Мінлива хмарність. Температура: 17оС. Вітер західний слабкий.
П’ятниця. Мінлива хмарність. Температура: 27оС. Вітер західний помірний.
В ніч на суботу.  Мінлива хмарність. Температура: 20оС. Вітер південний слабкий.
Субота. Мінлива хмарність, невеликий дощ. Температура: 25оС. Вітер східний помірний.
В ніч на неділю. Мінлива хмарність. Температура: 19оС. Вітер східний слабкий.
Неділя. Мінлива хмарність, по обіді дощ. Температура: 240С. Вітер східний помірний.
В ніч на понеділок. Хмарно, можливий дощ. Температура: 18оС. Вітер  східний  помірний.
Понеділок. Хмарно, можливий дощ із грозою.  Температура: 21оС. Вітер південний помірно сильний.
В ніч на вівторок. Хмарно, можливий дощ. Температура: 16оС. Вітер західний слабкий.
Вівторок. Мінлива хмарність, можливий дощ.  Температура: 22оС. Вітер західний помірно сильний.   
В ніч на середу.  Мінлива хмарність.  Температура: 15оС. Вітер західний слабкий.
Середа. Мінлива хмарність. Температура: 23оС. Вітер західний помірний.

літо Четвер. Мінлива хмарність. Температура: 26оС. Вітер західний помірно сильний.

В ніч на п’ятницю. Мінлива хмарність. Температура: 17оС. Вітер західний слабкий.

Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 92
Читати далі

Четвер, 24 липня 2025 року № 31 (12987) / Повідомлення в номер / Життя в ЄС без проблем із Законом: що потрібно знати українцям

24.07.2025
Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну мільйони українців були змушені покинути рідні домівки й знайти новий дім. За статистичними оцінками UNHCR, у 2025 році близько 6,9 млн. українців перебувають за кордоном, з них понад 4,2 млн. українців мають тимчасовий захист у межах ЄС. 
Німеччина, Польща та Чехія лідирують серед країн, де зосереджена найбільша частина українських громадян в ЄС. Багато з них приїхали у стресі, без знання місцевої мови та законів. Але незалежно від обставин, життя в ЄС – це не тільки про нові можливості, але й нові правила. Навіть незначне порушення може мати серйозні наслідки – як мінімум штраф, як максимум втрата легального статусу. 
Тому в короткому огляді пропоную поради, які допоможуть уникнути типових помилок та дозволять перебувати в Європі спокійно і безпечно.
1. Легальний статус – основа всього
Перше, що варто пам’ятати, – це дозвіл на перебування. Тимчасовий захист, довгострокова віза, дозвіл на постійне проживання тощо – важливо знати права та обов’язки, які виникають відповідно до конкретного правового статусу. 
Також пам’ятайте, що українці можуть вільно перебувати у країнах ЄС в межах безвізового режиму до 90 днів, проте це перебування прирівнюється до туристичного і, наприклад, не дає права на роботу. 
2. Право 
на роботу та зарахування стажу
Офіційне працевлаштування – це не лише про правила, але і про впевненість у завтрашньому дні. Українці з тимчасовим захистом мають вільний доступ до ринку роботи в більшості країн ЄС. Проте варто працювати офіційно та мати трудовий договір. Контроль – на самій особі. 
Тому важливо перевіряти самостійно, чи роботодавець справді вас оформив та сплачує необхідні внески і податки, чи не обмежує ваші базові права як працівника, чи не застосовуються неправомірні штрафи. Все це повинно бути зазначено в робочому договорі. 
Захист є завжди, і у випадку потреби можна звернутися до відповідних інспекцій, які контролюють та фіксують правопорушення у сфері трудового права. Більше того, нещодавно Кабмін України повідомив про зарахування стажу, набутого за кордоном, українцям.
3. Незнання Закону 
не звільняє 
від відповідальності
Досить часто зустрічаються випадки, коли особа отримує штраф за правопорушення, не підозрюючи, що вона щось порушила. “Золоте правило” юриспруденції звучить так: "Незнання Закону не звільняє від відповідальності". І тренд на знання своїх прав та обов’язків набирає все більшої популярності, адже це не тільки про спокій, а й про "правову" репутацію. 
З найпоширеніших правопорушень – несвоєчасне повідомлення про зміни, зазначення неправдивої інформації, надання фіктивних документів. В Європі суворий нагляд та не менш суворі покарання. Інколи доходить до втрати дозволу на перебування та депортації. Тому, якщо ви маєте сумніви – запитайте і проконсультуйтеся, адже краще запобігти помилці, ніж її потім виправляти.
Життя в ЄС дає українцям нові перспективи, але вимагає відповідальності. Дотримання Закону – це не про складні незрозумілі речі. Це про безпеку, повагу до країни, яка вас прийняла, і добру репутацію нашої спільноти за кордоном. 
Кожен із нас – "обличчя" України, за яким дають оцінку державі в цілому. І те, як будуть відгукуватися про нас, залежить від нас самих. 
Оля Вельма,
юристка, випускниця юридичного факультету університету Масарика 
м. Брно (Чехія).

Українці Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну мільйони українців були змушені покинути рідні домівки й знайти новий дім. За статистичними оцінками UNHCR, у 2025 році близько 6,9 млн. українців перебувають за кордоном, з них понад 4,2 млн. українців мають тимчасовий захист у межах ЄС. 

Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 43
Читати далі

Четвер, 24 липня 2025 року № 31 (12987) / Повідомлення в номер / Все життя на варті здоров'я

24.07.2025
Понад 60 років свого життя на варті здоров'я людей перебуває лікар-терапевт терапевтичного відділення центральної райлікарні Ковельського МТМО Юхим Коц. Юхим Павлович уже давно на заслуженому відпочинку, але його лікарська практика триває і нині.
Народився Юхим Коц у невеличкому селі Перекірка (згодом – с. Борова), яке розкинулося серед розкішних лісів колишнього Любомльського району. Змалку не цурався жодної роботи, допомагав батькам по господарству, а ще хлопчина любив вчитися, отримувати нові знання.  Перші три класи початкової школи закінчив у рідному селі, далі вчився у сусідньому. А от щоб здобути середню освіту, йому довелося щодня долати 5-6 кілометрів пішки через ліс до школи у селі Гуща Любомльського району. Всього в сім'ї було четверо синів, але лише наймолодший Юхим здобув вищу освіту. 
На той час для вступу у вищий навчальний заклад велике значення мав виробничий стаж. Тож після закінчення школи юнак разом із односельчанином вирушив за комсомольською путівкою на шахти Донбасу.  Спершу хлопці працювали на будівництві, а після досягнення 18-річного віку їх було допущено до підземних робіт. Згодом, закінчивши шестимісячні курси машиніста-механіка вугільного комбайна, ще певний час працювали за спеціальністю.
Повернувшись із Донбасу, Юхим  став студентом Івано-Франківського медичного інституту. Вчитися подобалося, медицина все більше і більше захоплювала його, охоче опановував тонкощі професії, якими ділилися видатні викладачі-професори. У 1964 році отримав омріяний диплом лікаря. 
Медичну діяльність Юхим Павлович розпочав у Ковелі, де працював викладачем у медичному училищі та паралельно трудився лікарем-терапевтом у центральній райлікарні. Він ніколи не переставав черпати нові знання, завжди є учасником різних медичних конференцій та курсів, вміло застосовував найсучасніші методи лікування. 
Відповідальне ставлення молодого лікаря до роботи, його організаторські здібності не залишилися поза увагою керівництва лікарні, тож Юхиму Коцу запропонували остаточно перейти працювати у терапевтичне відділення, яке згодом і очолив, попрацювавши завідуючим понад тридцять років. 
Юхим Павлович із вдячністю згадує керівників лікарні різних років – Генріха Адамовича Бєляка, Володимира Івановича Ісюка, Євгена Володимировича Рудя, Олега Максимовича Самчука, Олега Олеговича Самчука, які доклали багато зусиль для розвитку медицини в Ковелі. Нині Ковельське МТМО очолює  генеральний директор Валентин Степанович Вітер, ділові, професійні якості якого теж високо оцінює ветеран. 
– Медицина стрімко розвивається і удосконалюється. Зараз у Ковелі проводять пересадки серця, нирок! А я пам'ятаю, як на початку своєї лікарської кар'єри для встановлення точного діагнозу аналізи багатьох пацієнтів ми направляли в Київ. Я й сам неодноразово супроводжував хворих санітарним автомобілем в столицю. Впровадження нових технологій у діагностику, сучасне обладнання дозволяє швидко виявляти захворювання на ранніх стадіях, коли лікування є найбільш ефективним. Я дуже задоволений і втішений, що ковельська лікарня має такий високий поступ вперед і неабиякі досягнення.
Юхим Павлович є мудрим наставником для багатьох молодших колег. Його цінний досвід та приклад – дороговказ для наступних поколінь медиків. А ще він переконаний: "Вміння уважно вислухати, зрозуміти та підтримати людину – важлива складова професії лікаря і запорука успішного лікування".
Ветеран має чимало нагород місцевого і державного значення, зокрема, нагороджений орденом "Знак Пошани", нагрудним знаком "Відмінник охорони здоров'я". Дуже любить рідне місто, вболіває за його розвиток і процвітання,  обирався депутатом міської ради. 
– А що порекомендуєте нашим читачам з висоти власного лікарського досвіду, аби якомога довше зберегти міцне здоров'я?  
– Хворобу завжди легше попередити, ніж лікувати. Тож я усім раджу щорічно проходити профілактичні огляди, це дуже важливо, –  каже він. – Своєчасне виявлення недуги дає високі результати для її ефективного подолання.  Щодо підтримки організму – варто дотримуватися норм здорового способу життя. Це включає в себе збалансоване харчування, регулярну фізичну активність, відмову від шкідливих звичок, достатній сон та позитивне мислення. Звичайно, серйозний негативний відбиток на самопочуття людей накладає нинішня важка ситуація в країні, люди живуть в постійному стресі, тож, попри все, треба намагатися залишатися оптимістом, отримувати якнайбільше позитивних емоцій. 
– Про що Ви мрієте, Юхиме Павловичу?
– Головна мрія – щоб нарешті закінчилася війна, наші воїни якнайшвидше повернулися додому, настав мир і спокій. Щоб українці мали добре здоров'я і були щасливими! 
l
Ми ще довго спілкуємося з Юхимом Павловичем, адже він дуже цікавий співрозмовник, активно цікавиться політикою, аспектами соціально-економічного розвитку краю, завжди в курсі новин як Ковельщини, так і держави й світу. Любить читати художню літературу, шістдесят років передплачує газети "Вісті Ковельщини" та “Волинь”, інші періодичні видання. 
Розповідає про особисте, згадує прожите і пережите, тішиться трьома онуками і чотирма правнуками. Чоловік досі господарює на невеликій городній діляночці, цінує зустрічі та спілкування з друзями.
Світлана ЛЯШУК.
НА СВІТЛИНІ ВНИЗУ:  Юхим КОЦ (в центрі) разом із колегами під час урочистості з нагоди Дня медичного працівника в НД “Просвіта”.
Фото з архіву.

Коц Понад 60 років свого життя на варті здоров'я людей перебуває лікар-терапевт терапевтичного відділення центральної райлікарні Ковельського МТМО Юхим Коц. Юхим Павлович уже давно на заслуженому відпочинку, але його лікарська практика триває і нині.

Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 54
Читати далі

Четвер, 24 липня 2025 року № 31 (12987) / Повідомлення в номер / Таїсина доля

24.07.2025
Російсько-українська війна, яка триває четвертий рік поспіль, принесла багато горя на нашу землю.  Її відлуння  – чи не в кожній родині.
Щасливим і безхмарним було дитинство у Тасічки, як називали її батьки. Одиначка. Все було для донечки: і увага, і любов, і турбота. Дитячий садок, школа, інститут, як у всіх. З роботою теж "пощастило", бо жили вони поблизу міста, де робочих місць вистачало. Мешкала в батьків у селі.
Собою дівчина гарна, розумна, тож відбою від хлопців не було. Доля звела з місцевим Іваном. Юнак гарний, вища освіта, житло є. І тут – "пощастило". Невдовзі сім'я поповнилась синочком. У родинах щастю не було меж. Особливо в сім'ї Таїсії, бо Іван мав ще два брати. 
І все складалось добре, але тут в країні почалися бурхливі події. Спочатку – Майдан. Багато молоді поїхали до Києва відстоювати нашу незалежність. Не стояв осторонь й Іван. В числі перших впродовж всього періоду робив все, аби Україна вийшла на шлях свободи і справедливості.
Ще не закінчились події на Майдані, як Іван із побратимами поїхав на Схід, де почалася АТО. Правда, доля подарувала сім'ї ще одного синочка. Батько тішився ними. Іноді, коли запитували, як ростуть, то він з гордістю казав: "Мої сини – мої орли". 
Непомітно пройшло чотири роки.  Згодом дзвінки припинилися. Похоронка… Сьогодні молода дружина пам'ятає ті події. Квіти, плач, військові.
l
А життя тривало. Діти росли, вимагали уваги, турботи. Вже й Тарасика треба було збирати до школи. Боліло серце, коли прийшли 1 вересня на лінійку. Інші діти з батьками, а тато Тарасика – у квітах на стенді "Гордість нашої школи". Йому назавжди 30…
Якось на річницю пам'яті Івана заїхали його побратими. Тася запросила їх додому, щоб почути про чоловіка, його перебування на Сході. Хотілося якнайбільше знати, щоб розповісти потім дітям про батька.
Поїхали побратими її Івана. Але якимось неспокійним стало серце вдови. Боялася собі признатись, що дуже сподобався Микола. Гнала від себе ці думки, бо ж вдова, двох синів має. Якраз такий вік у них, що уваги і турботи потребують. Добре, що мама допомагає.
Не раз плакала ночами. Вдень у роботі так-сяк, а вночі у спомини приходив її Іван, все частіше думала про Миколу.  Щось спільне було в них. Миколині очі ніби пронизували її зболене серце. Можливо, з часом і забулись би ті погляди побратима її чоловіка, але один дзвінок від нього зворушив серце молодої вдови. Жінка ніби ожила. Включилась у волонтерський рух, у вільний час допомагала воїнам. Життя ніби розділилось навпіл: тут сім'я, діти, там – нові почуття.
l
Так тривало пів року. Якось увечері в двері її постукали. Відчинив старший син та вигукнув: "Тато прийшов". Таїсія, почувши ці слова, стояла і плакала. Микола ж обіймав хлопців, роздавав подарунки.
Ось так героїня моєї розповіді вийшла другий раз заміж. Музики не грали. Шлюб  зареєстрували в місцевій сільській раді, а вінчались на Рівненщині в рідному селі Миколи. Так розпорядився сам жених, бо часу було обмаль – відпустка всього 12 діб. Для Миколи теж це був другий шлюб, адже перша його дружина ще раніше знайшла заміну чоловіку, забравши з собою доньку. Миколі нічого не залишалось, як піти добровільно на війну. Думав заспокоїтись, забути все. Але, коли зустрів Таїсію, ніби ожив, до життя повернувся.
Швидко пролетіла відпустка Миколи. І ось вже Таїсія, молода дружина, із синами проводжала "тата Миколу" на Схід, бажаючи швидшого повернення додому. Жінка знову жила новинами зі Сходу, уважно дивилася телепередачі, інформацію  у смартфоні, і кожен дзвінок  був довгоочікуваний, тривожний і такий бажаний.
l
Але так тривало недовго. Раптово дзвінки припинились, а Таїсії повідомили, що її чоловік пропав безвісти. Скільки було сліз, звертань в різні інстанції, а результатів ніяких. Вдруге Таїсія стала вдовою, а хлопці тихо плакали за "татом Миколою", який дуже любив синів-соколів. 
Вони теж прив'язались до Миколи, цілими днями він проводив час з ними, перебуваючи у відпустці: то річка, то м'яч. Не раз Таїсія з дітьми їздила на Рівненщину до матері Миколи, котра тепло ставилася до другої дружини сина й дітей. Але загибель сина не змогла пережити. Час ішов, а вісточок від її кровинки не було. Через пів року померла, не дочекалась Миколи  додому.
"Микола був дуже добрим товаришем, – згадують його побратими. – Старший, з досвідом, він якось швидко налагодив дружні стосунки між нами".
"Коли їхній підрозділ вів нелегкий бій з рашистами, сили були не рівні. Багато було поранених наших хлопців, – згадує боєць Григорій. – Я бачив, як упав Микола. Коли підповз до його, він уже не дихав. Але бій важкий, мене поранили, втратив свідомість, а як опинився в госпіталі, не пам'ятаю. Наші дороги розійшлися…".
Єдине, що пам'ятає – смерть побратима. Проте йому самому довелося довго лікуватись в госпіталях, перенести багато операцій. Минуло більше, як пів року, але весь час йому хотілось поїхати до дружини Миколи, розповісти, яким був її чоловік, як любив синів.
І ось настав час, коли Григорій міг вже ходити. Він приїхав до Таїсії, де йому зраділи і показали повідомлення, що Микола пропав безвісти. Та, попри все, сім'я надіялась, що станеться диво, і прийде Микола з фронту. Григорій не сказав нічого. Нехай живе надія в цій родині.
Пройшов ще час, і за результатами ДНК розшукали тіло Миколи. Поховання відбулося на Рівненщині – такою була воля матері. Все говорила: “Якщо буде живий, то нічого по чужих хатах жити, треба у своїй бути. А коли, не дай, Боже, щось станеться, то нехай на своєму кладовищі упокоїться".
От і поїхала вдруге вдова хоронити чоловіка на Рівненщину. Але коли повідомили Григорію, що буде похорон, той зі Сходу приїхав, щоб попрощатися з побратимом.
l
Цих молодих людей, убитих горем, я зустріла у нас на вокзалі. Серце вдови знову крається від болю. Така її доля жіноча – важка, непередбачувана. Її заспокоював  Григорій: "Таю, я тебе не покину".
Їм дозволили шлюб зареєструвати на другий день. І розбите серце жінки знову ніби збиралось до купочки. Треба жити, ростити дітей.
Ось така невигадана історія про трагічне кохання, яку "написала" війна. І щиро хочеться, щоб все закінчилось швидше, і Таїсія та всі були щасливі.
Це – життя. Воно ставить свої перепони, створює труднощі. Але Бог дав людині розум, терпіння, аби їх долати і не нарікати на долю.
Валентина СІЧКАР.

o_1goqqu8gju7l19apu2b5h01blh35 Російсько-українська війна, яка триває четвертий рік поспіль, принесла багато горя на нашу землю.  Її відлуння  – чи не в кожній родині.

Щасливим і безхмарним було дитинство у Тасічки, як називали її батьки. Одиначка. Все було для донечки: і увага, і любов, і турбота. Дитячий садок, школа, інститут, як у всіх. З роботою теж "пощастило", бо жили вони поблизу міста, де робочих місць вистачало. Мешкала в батьків у селі.

Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 19
Читати далі

Четвер, 24 липня 2025 року № 31 (12987) / Повідомлення в номер / Високе довір'я зобов'язує

24.07.2025
Іван Васильович фіц – один з провідних спеціалістів Ковельського МТМО. За професіоналізм, відданість професії, уважність та чуйність до кожного його називають "лікарем від Бога".  Він – лікар-хірург хірургічного відділення, лікар-ендоскопіст діагностичного відділення, лікар-проктолог та онкохірург.
Про таких людей кажуть: "Де народився, там згодився", адже родом Іван Васильович із Сошичного, що на Камінь-Каширщині. "Лікувальну справу" освоював у Дніпропетровській державній медичній академії. А інтернатуру на базі Київського національного університету післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика проходив за спеціальністю "Хірургія". 
Раніше передбачалося трирічне відпрацювання після навчання. На Волині йому в цьому відмовили, тож поїхав у Черкаську область, в Тальнівську ЦРЛ, де працював лікарем-хірургом. Цей період Іван Васильович згадує з особливим теплом, адже тут відбулося його становлення як лікаря, якому довіряють, до порад якого прислухаються. 
А перемогою в онлайн-конкурсі "Кращий лікар МТМО-2019", в якому переміг Іван Фіц, завдячує як ковельчанам, так і тальнівчанам, які теж долучились до голосування, бо й до тепер підтримують зв'язок із "своїм" лікарем.
– Іване Васильовичу, що привело Вас в медицину? 
– Мабуть, так було задумано зверху. За промислом Божим я потрапляю у течію, яка веде мене певним шляхом, хоча спочатку я не завжди розумію його намір. Мрії з дитинства стати лікарем не було. Після 9-го класу була спроба вступити у  медколедж, але не вдалось. Тож після 11-го вступив у медичну академію в Дніпрі. Спочатку навчання давалося важко,  але до 4 курсу все змінилося. Організація навчального процесу вплинула на велике бажання бути лікарем.
– Як склалася Ваша подальша доля? 
– Після інтернатури одружився. До речі, "вилетівши" з дому, ніколи не думав, що своє кохання знайду в рідному селі. Дружина Тетяна теж медик, навчалася у Ковельському медколеджі на акушера. Тож спільним рішенням стало повернення на Волинь. 
Мене призначили лікарем-хірургом у Голобській районній лікарні. Я робив все, що міг в тих умовах. На місці почали оперувати пахові грижі, усі знання та вміння, що мав, старався використати для блага і здоров'я пацієнтів. За дев'ять місяців до мене потягнулося багато людей. А вже з 2015 року я – лікар у Ковельському МТМО.
– Як вдалось досягти високих результатів в роботі та отримати прихильність і любов пацієнтів?
– На моє професійне становлення вплинули і люди, з якими працював в медзакладах, і пацієнти. Та все ж першою, хто повірив у мене, навчив не боятися бути собою і до сьогодні підтримує у всьому, є дружина Танюшка. Це – надійна людина, яка розуміє моє покликання. Вона і окриляє, і "приземляє", коли потрібно. У нас дві донечки, тож мої дівчата мене й надихають. 
А взагалі я вважаю, що поштовхом працювати і розвиватися є сила людяності. Якось так склалося, що на моєму шляху зустрічаються тільки хороші люди, мудрі наставники. Серед таких – Сергій Мазурок, який понад 10 років очолює хірургічне відділення ЦРЛ Ковельського МТМО. Він вміє чути кожного, вміє організувати злагоджену роботу, дає можливість розвиватися, думаючи про благо і хірурга, і пацієнта. Якщо ти молодий і подаєш якусь ідею, варіанти її реалізації, що допоможуть пацієнту, він завжди це схвалить. Так виникає довіра, так виникає здорова конкуренція. Він – патріот свої роботи й лікарні, і бути відданими своїй справі вчить нас.
– Ковельське МТМО особливе місце відводить хірургії, що не поступається світовим стандартам. У цьому є і Ваша заслуга та вагомий професійний внесок. У чому секрет успіху?
– Перш за все, варто зауважити, що успіх закладу – це командна робота професіоналів, де панує довіра та розуміння. Ну, а в роботі хірурга важливими є і вчасний та правильний діагноз, вдало виконана операція та догляд за хворим. Новітнє обладнання, великий досвід роботи, постійне навчання – все це допомагає надавати якісну і вчасну допомогу нашим пацієнтам.
– Ви – лікар-хірург, лікар-ендоскопіст, лікар-проктолог та лікар онкохірург. Який напрямок для Вас особисто є пріоритетним? 
– Хірургія – це основа, база. Діагностика –  запорука правильного діагнозу, а значить і лікування. Лише освоївши всі напрямки, я зрозумів, як вони пов'язані між собою і наскільки важливими є для повноцінного життя людини. Якби прийшлось, я б не зумів обрати один напрямок. 
Цьому завдячую Олегу Самчуку, який націлював мене освоювати та розвивати вузькі напрямки медицини. До того ми вже працювали лапароскопічно. Проводили чимало проктологічних втручань і шукали шляхи надавати допомогу менш травматично. Згодом я подав різні ідеї по використанню лазера та інших мініінвазивних методик в хірургії та проктології.
Саме в цьому напрямку я й розпочав навчання. Хоча, відверто кажучи, це був розділ, який я найбільше не любив під час навчання. Та доля вирішила по-своєму. А коли переді мною ставлять завдання, я розумію, що це – зона моєї відповідальності й все, що я роблю, маю робити якісно. 
Після курсів розумів, наскільки ця спеціальність цікава і потрібна. Як легко, за 15 хвилин, можна покращити життя людини, яка мучилась 15 років із невеличкою патологією. Якщо раніше таких операцій було 5 на рік, то сьогодні – близько 5 на тиждень. Проктологія – це спеціальність співчуття. Половину роботи робимо руками, а інше – психологічний аспект (треба вміти і підбадьорити, і заспокоїти).
Пізніше Олег Самчук направив мене на ендоскопію. Знову ж таки, я не дуже хотів, бо й без того було чимало роботи. Але вже на курсах мені знову відкрилося нове, цікаве та важливе в плані ургентної ендоскопії (планової, діагностично-лікувальної). Для мене це було новим викликом і початком нового. 
Ми вийшли на новий рівень діагностики, підвищили якість обстеження. Почали із зупинок кровотеч ендоскопічно. Все частіше діставали камінці з жовчних протоків, видаляли поліпи, проводили ендоскопічні резекції.
А навички з проктології дали базу, щоб легко працювати в напрямку ендоскопії, зокрема колоноскопії. Це дало можливість самому виявляти, оперувати і спостерігати в післяопераційний період хворого. 60 колоноскопій було до мого приходу, потім збільшилось до 300, а ще згодом – 500.
Останнім моїм важливим надбанням стало навчання з онкохірургії (виключно для онкопроктологічних операцій). Це загальний внесок для універсальності лікаря та офіційна можливість робити мінімальну планову онкохірургію  в нашому закладі. До 40 операцій із раком кишечника за рік – це, вважаю, дуже хороший результат для районної лікарні.
Приємно, що нинішнє керівництво МТМО всіляко підтримує нас. Завдяки зусиллям генерального директора Валентина Вітра планується розширення ендоскопічної служби з метою покращення діагностики та збільшення обсягів високотехнологічних ендоскопічних втручань.
– Ви працюєте в таких прогресивних напрямках, що постійно розвиваються. Як ставитесь до нових підходів в роботі?
– Так, дійсно, для вдосконалення моя робота потребує постійного вивчення та нових знань. Та практика показує, що не все нове є ефективним. Коли відсоток одужання більший за старою методикою, то я буду удосконалювати саме її. Також враховуємо, щоб і ціна/якість були комфортними для пацієнта.
– У цьому році Ви стали депутатом Ковельської міської ради восьмого скликання від політичної сили "За майбутнє", є членом постійної комісії з питань планування, бюджету та фінансів. Як вдається все поєднувати?
– Треба розуміти,  що депутатство – це більше про громадянський обов'язок. Основну роботу проводять профільні комітети, що вивчають певне питання. Для мене це новий позитивний досвід, який розширює кругозір, тож поки що я вникаю в депутатську роботу. 
– Як відпочиваєте, яке хобі маєте?
– На жаль, абстрагуватися від роботи не вмію. Моя робота – моє хобі. А ще, – спілкування з близькими серцю і душі людьми. О так,  спілкуватись і дискутувати я люблю, особливо з питань медицини (посміхається – авт.).
– Дякую за розмову, відданість професії та важливу щоденну роботу для здоров'я людей! 
Розмову вела 
Аліна РОМАНЮК.
На світлинІ: Іван Фіц з медичною сестрою ендоскопічного кабінету Валентиною Стасюк та лікарем-ендоскопістом Віталієм Курцебою.
Фото з архіву МТМО.

3аb86f3ed-6017-42d4-88da-1c752612b52b Іван Васильович Фіц – один з провідних спеціалістів Ковельського МТМО. За професіоналізм, відданість професії, уважність та чуйність до кожного його називають "лікарем від Бога".  Він – лікар-хірург хірургічного відділення, лікар-ендоскопіст діагностичного відділення, лікар-проктолог та онкохірург.

Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 28
Читати далі

Четвер, 24 липня 2025 року № 31 (12987) / Повідомлення в номер / Медицина – справа всього їх життя

24.07.2025
«Вухо, горло, ніс» – часто чуємо, коли мова йде про отоларингологію. Це надзвичайно важливі органи людського організму, і порушення їх діяльності приносить не лише дискомфорт, а й сильний, часом нестерпний, біль. На варті здоров’я пацієнтів в цій галузі медицини у нашому місті стоїть команда професіоналів Центру отоларингології центральної районної лікарні Ковельського МТМО. 
Центром отоларингології надається в повному обсязі висококваліфікована планова та ургентна допомога пацієнтам із захворюваннями вуха, горла, носа. Відділення укомплектовано усім необхідним інструментарієм та апаратурою для надання сучасної та якісної ЛОР допомоги.
Широко впроваджено в практику ендоскопічні втручання при хронічних запальних та алергічних захворюваннях приносових пазух (поліпотомія), планові тонзилектомія та аденотомія, септопластика, лазерна вазотомія (при закладеності носа від постійного використання крапель), корекція ранніх травм ЛОР-органів (перелом кісток носа, перфорація барабанної перетинки). 
Також в Центрі виконується широкий спектр пластичних операцій з приводу вроджених та набутих дефектів зовнішнього носа та вушної раковини – ринопластика та отопластика. 
Пріоритетним напрямком діяльності Центру отоларингології є застосування малоінвазивного  втручання, високотехнологічних  методів терапії. Це дозволяє надавати пацієнтам весь необхідний спектр послуг для ефективного лікування з мінімальними хірургічними втручаннями.
l
Більше 10 років Центром завідує лікар-хірург, отоларинголог вищої категорії з 20-річним стажем Володимир Богачевський. Разом з висококваліфікованими спеціалістами, серед яких – Сергій Білоус, Андрій Григола, Людмила Костюк, та медичними сестрами центру вони роблять усе, аби їх пацієнти були і здоровими, і красивими. Їм не потрібна реклама. Кожен з них, завдяки досвіду та професіоналізму, завоював авторитет, довіру та прихильність людей, які знають точно – тут їм обов’язково допоможуть. 
Так, за даними медзакладу, у 2024 році в Центрі отоларингології проліковано більше 1100 хворих (з них понад 650 – діти). Виконано більше 1300 оперативних втручань (майже 500 прооперованих – маленькі пацієнти). Володимир Володимирович зазначає, що успіхи Центру та швидке одужання пацієнтів – це заслуга злагодженої роботи лікарів і всього персоналу відділення.
l
Напередодні професійного свята ми поспілкувались з Володимиром БОГАЧЕВСЬКИМ, тож далі пропонуємо невеличке інтерв’ю з лікарем, для якого робота стала справою всього життя.
– Володимире Володимировичу, Вас вважають провідним спеціалістом Ковельського МТМО. Колеги шанують як висококваліфікованого фахівця, а люди дякують за професіоналізм, «золоті» руки, мудрість, щиру душу та вважають найкращим у своїй галузі. Розкажіть, як знайшли своє покликання?
– Ще з дитинства бачив себе медиком. Пам’ятаю, що вже в сьомому класі знав, що стану хірургом. Підсвідомо, мабуть рівнявся на батьків, які теж є медиками. Тато Володимир Вікторович – загальний хірург, Заслужений лікар України, головний хірург м. Чернігова більше 20 років, а мама Ірина Євгенівна лікар-лаборант. 
Закінчив Національний медичний університет ім. О. Богомольця у Києві. Інтернатуру проходив у Львівському  національному медичному університеті імені Данила Галицького та у Луцькій обласній лікарні. Ну, а в Ковель вже доля привела, хоч родом із Чернігова. 
– Чи справдились Ваші очікування щодо обраної професії?
– Я завжди хотів бути лікарем, і ніколи про цей вибір не пошкодував. Пам’ятаю, що була можливість вступати в Харківську юридичну академію, але я радий, що обрав медицину.
Люблю свою роботу. Незважаючи ні на що, завжди намагаюся працювати совісно і відповідально, щоб не соромно було перед людьми.
– Успіх – це завжди розвиток, навчання. Як Вам вдається ефективно поєднувати практичну роботу із підвищенням професійної кваліфікації?
– Близько 10  років я працював у дитячій та дорослій поліклініках. Тож практичного досвіду маю чимало. Попри це, неодноразово свій фаховий рівень підвищував в провідних клініках Києва, Львова. Брав участь в міжнародних конференціях в Німеччині, Польщі. Проходив стажування-навчання в клініках Польщі.
До того ж, я є членом Всеукраїнської асоціації пластичних, реконструктивних і естетичних хірургів. Пройшов велику школу пластичної хірургії, навчаючись у визнаних українських і зарубіжних фахівців. І зараз проходжу навчання, які в майбутньому стануть потрібні для операцій естетичної хірургії. 
Вважаю, що операції – це, перш за все, вирішення проблем зі здоров’ям, тож лікування ЛОР-органів є пріоритетним у нашій професії.
Цікавим досвідом у роботі стало навчання інтернів. Приємно ділитись досвідом, особливо з тими, хто готовий вчитися.
– Розкажіть, а які ЛОР-захворювання загострюються влітку? З якими скаргами до Вас зараз звертаються найчастіше?
– Так, літом свої особливості, бо почалось морозиво і холодна водичка, кондиціонери, відпочинок у водоймах, багато інфекцій та природних алергенів. Тож, як наслідок, – гострі запальні хвороби горла та гортані, тонзилярні абсцеси, запальні захворювання вуха, гайморити, алергічні риніти.
І все ж порівняно з іншими сезонами літо для отоларингологів є певним  періодом затишшя. Багато людей у відпустках, на відпочинку, багато працюють в полі. Але кількість планових операцій не зменшується. Так, за тиждень їх може бути близько 20. 
– А які корективи внесла війна у роботу Центру отоларингології? 
– Зрозуміло, що збільшилось число військових серед пацієнтів, які звертаються за  спеціалізованою допомогою. Чимало проходять лікування після отриманих поранень, контузій, травм. Це дуже відповідальна справа, адже є специфіка і в спілкуванні, і в лікуванні. Проводиться велика  психологічна робота, але набутий особистий досвід допомагає робити все якнайкраще для наших захисників.
l
Володимир Богачевський про війну говорить неохоче, адже провів там 26 місяців свого життя як військовий лікар, є учасником АТО. Попри свій досвід, скромно замовчує про нагороди, які зберігає просто в шухляді. Володимир  Володимирович нагороджений відзнакою Президента України «За участь в антитерористичній операції», відзнакою «За мужність та милосердя», Грамотою Міністерства охорони здоров’я України, має грамоти і подяки від військової бригади, обласної і районної рад.
– Хтось любить грамоти, ордени і медалі, а я люблю свою роботу, і найважливіше для мене, щоб пацієнт був здоровим, – каже на завершення Володимир Володимирович, для якого отоларингологія – не просто робота, а  спосіб життя.
Розмову вела 
Аліна РОМАНЮК.

475924269_965576025681864_703942812973118406_n «Вухо, горло, ніс» – часто чуємо, коли мова йде про отоларингологію. Це надзвичайно важливі органи людського організму, і порушення їх діяльності приносить не лише дискомфорт, а й сильний, часом нестерпний, біль. На варті здоров’я пацієнтів в цій галузі медицини у нашому місті стоїть команда професіоналів Центру отоларингології центральної районної лікарні Ковельського МТМО. 

Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 27
Читати далі

Четвер, 24 липня 2025 року № 31 (12987) / Повідомлення в номер / Варення і джеми – солодко та корисно

24.07.2025
Вишневе варення 
з шоколадом
Любителям шоколаду варто спробувати рецепт вишневого варення з какао і, власне, самим шоколадом.
Інгредієнти:
вишня - 0,5 кг;
цукор - 0,3 кг;
чорний шоколад - 50 г;
какао-порошок - 50 г.
Приготування:
Ягоди перебрати, помити, почистити від кісточок. Пересипати цукром і залишити на 5-6 годин при кімнатній температурі, щоб вишні пустили сік.
Після закипання варити на слабкому вогні протягом 10 хвилин. Дати охолонути.
Коли охолоне – знову поставити на плиту, після закипання варити 10 хвилин на слабкому вогні. Знову вимкнути і дати охолонути.
Повторити попередній крок ще 2-3 рази. На останньому "колі" варіння додати: какао порошок і потертий на тертці шоколад. Добре перемішати.
Коли шоколад розтане – варимо ще 5 хвилин і вимикаємо. Вишневе варення з шоколадом готове, можна розлити його по стерилізованих банках і закрити на зиму.
Варення із смородини та вишні 
Інгредієнти:
вишня - 500 г;
цукор - 1 кг;
чорна, червона або біла смородина - 500 г.
Видаляємо з вишень кісточки і засипаємо ягоди 250 грамами цукру. Смородину з'єднуємо  із 250 г цукру і подрібнюємо ягоди блендером. Викладаємо смородинове пюре в каструлю, доводимо до кипіння на слабкому вогні. Додаємо вишню і варимо ще 10-15 хвилин. Закатати і поставити  в прохолодне місце. 
Варення із бананів
1. Готувати варення рекомендується в емальованій каструлі або термостійкій ємності з антипригарним покриттям. Посудину краще брати з товстим дном, це забезпечить рівномірне нагрівання. Помішувати заготівлю потрібно дерев'яною лопаткою.
2. Пропорції солодкого інгредієнта, зазначені в рецепті, знижувати не варто, бо ласощі можуть швидко зіпсуватися. Однак якщо в хід йдуть переспілі плоди, кількість цукру зменшується, адже такі банани більш солодкі.
3. Банки для варення промити з содою, потім простерилізувати в духовці, мультиварці або на паровій бані. Кришки п'ять-десять хвилин прокип'ятити або обшпарити окропом.
4. Гаряче варення розподіляється по банках і герметично закривається кришками.
Вам знадобиться:
очищені банани - 1 кг;
цукор - 2 склянки;
вода - 1 склянка;
2 щіпки лимонної кислоти або 3 ч. л. свіжого лимонного соку.
Приготування:
Банани, очищені від шкірки, розрізати на невеликі шматочки і гарненько пом'яти. Помістити отриману кашку в каструлю з цукровим сиропом. Варити банани протягом однієї години, а за 5 хвилин до готовності додати лимонну кислоту або свіжий сік лимона.  
Готове варення розкладіть в попередньо простерилізованих маленьких баночках і закатайте. Зберігайте в прохолодному місці.
Варення із винограду
Інгредієнти: 
1 кг темного винограду із кісточками;
0,5-1 кг цукру; 
0,5 склянки води.
Приготування:
Виноград перебираємо, видаляємо зіпсовані та м'які ягоди. Ті, що залишилися, відокремлюємо від гілочок, ретельно миємо під проточною водою і відкидаємо на друшляк.
Перекладаємо ягоди в каструлю і засипаємо цукром. Залишаємо на ніч (10-12 годин), щоб вони пустили сік. Доливаємо пів склянки води та доводимо до кипіння.
Після кипіння варення охолоджуємо і перетираємо через сито, кісточки та шкірку викидаємо. Виноградне пюре переливаємо назад у каструлю, ще раз доводимо до кипіння та варимо протягом 15 хвилин. Якщо утворюється пінка, видаляємо її шумівкою.
Після 15 хвилин варіння вимикаємо вогонь і залишаємо   на 5-7 годин, після чого знову кип'ятимо і варимо близько 10 хвилин. Залишаємо виноградне пюре до остигання. Якщо вас не влаштовує його густота, поваріть його до бажаної густоти на повільному вогні.
Готове варення після   розливаємо в банки та закручуємо. Банки та кришки при цьому мають бути стерилізованими. Перевертаємо їх догори дном і залишаємо до остигання. Зберігайте варення в  прохолодному місці.
апельсиновий джем з лимоном
Інгредієнти:
Лимони – 1 шт.
Апельсини – 6 шт.
Цукор – приблизно 500 г.
З цитрусів зняти шкірку і нарізати невеликими шматочками. Обов'язково видалити всі кісточки. Блендером подрібнити апельсини і лимони до однорідності. Зважити отриману суміш і взяти у два рази менше цукру. Якщо апельсини дуже солодкі, цукру можна взяти трохи менше. Перемішати суміш з цукром і всипати в посуд з антипригарним покриттям. Поставити на сильний вогонь на 40 хвилин, іноді помішуючи. Піну знімати не потрібно. Готовий джем розлити по банках. Джем буде ставати все рідшим під час варіння, але після охолодження загусне. 
Для того, щоб варення вийшло більш густим, збільшуємо час приготування до 30 хвилин. 
Джем-мармелад
Яблучний джем за цим рецептом виходить дуже густий і ніколи не пригорає, а все тому, що готують його в духовці.  
Інгредієнти:
2 кг яблук;
800 г цукру; 
3 ст. ложки оцту.
Яблука почистити, порізати дольками, пересипати цукром, додати оцту, залишити на ніч. Зранку поставити у добре розігріту духовку. Коли закиплять, пом'яти товкачем або блендером, зняти кришку і залишити мліти на 2 години при найменшій температурі. Розкласти у стерильні банки, закрутити. Виходить 1,5-1,7 л густого джему.
Повидло зі слив
Інгредієнти:
кілограм слив;
кілограм цукру;
пів склянки води.
Сливи промити теплою водою, розрізати навпіл, дістати кісточки, викласти фрукти в ємність. Приготувати сироп – у каструлі або сотейнику змішати воду і цукор, довести до кипіння, плавно помішуючи, кип'ятити 2-3 хвилини.
Залити сиропом сливи, залишити на 3-4 години (сливи мають пустити сік). Потім поставити на вогонь, довести до кипіння. Зняти з плити і залишити при кімнатній температурі на ніч (це необхідно, щоб сливи, як слід, просочилися цукровим сиропом).
Щоб було густим, вам потрібно спочатку поставити ємність із плодами на вогонь знову, довести до кипіння, варити 2-3 хвилини. Потім зняти з плити, остудити й повторити процедуру ще 2 рази, але востаннє варити масу потрібно 10-15 хвилин.

tripbreakfast09 Вишневе варення з шоколадом

Любителям шоколаду варто спробувати рецепт вишневого варення з какао і, власне, самим шоколадом.

Інгредієнти:

вишня - 0,5 кг;

цукор - 0,3 кг;

чорний шоколад - 50 г;

какао-порошок - 50 г.

Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 29
Читати далі

Четвер, 24 липня 2025 року № 31 (12987) / Повідомлення в номер / ГОРОСКОП з 28 липня по 3 серпня

24.07.2025
ОВЕН. Ваша бурхлива енергiя може завести вас дуже далеко. У вiвторок не дозволяйте колегам втягнути себе в конфлiктну ситуацiю. В середу надійде iнформацiя, що цiкавить вас. 
ТЕЛЕЦЬ. Спробуйте дещо змiнити стиль спiлкування, вiдновiть прiоритети, розширте аудиторiю. Задумайтеся про те, що для того, щоб стати прекрасним спiвбесiдником, не конче потрiбно багато говорити, набагато важливішу вмiти слухати. 
БЛИЗНЮКИ. Час вiдпочинку i розслаблення. Отримаєте прибуток вiд проєктiв, якi завершили ранiше. Особливо успiшні творчi iдеї i починання. Виникнуть можливостi для рiшучого ривка в кар’єрi. Довколишні прихильно ставитимуться до ваших iдей. 
РАК. Варто звернути увагу на своє оточення. Можете одержати дiлову пораду i дiєву допомогу. Сприймайте дрiбницi, що вiдбуваються з вами, як сигнали, що вказують, в якому напрямi скорегувати свою поведiнку. Сприятливий час для вирiшення фiнансових питань.
ЛЕВ. Тримайте себе в руках, не демонструйте іншим роздратування або сумнiви. Варто укрiпити внутрiшнiй стержень. У п’ятницю виникне шанс нестандартного розв’язання старих проблем. Сприятливий час для пошуку шляхів i підбиття пiдсумкiв. 
ДIВА. Постарайтеся позбутися всього непотрiбного, дрiбного, що заважає як в професiйнiй дiяльностi, так i в особистому життi. Хороший час для пошуку нової роботи. Уникайте суєти i не соромтеся смiятися над собою. 
ТЕРЕЗИ. Не напускайте серйозний вигляд, розслабтеся, краще ставитися до того, що вiдбувається, з гумором. Подiї в особистому життi дозволять позбутися iлюзорних уявлень i iдеалiв, хоча процес протiкатиме не завжди так, як вам би хотiлося. 
СКОРПIОН. Робота не вимагатиме великої напруги, виникне можливiсть частiше бувати удома i бiльше вiдпочивати. У понедiлок плани можуть змiнитися пiд впливом зовнiшнiх обставин. В кiнцi тижня складеться сприятлива ситуацiя, щоб розв’язати старi проблеми i зробити кар’єру.
СТРIЛЕЦЬ. Вдалі поїздки i контакти. Зміцниться авторитет i пiдвищиться самооцiнка. Слiд розраховувати тiльки на себе i умiння спокійно домовлятися з опонентами. Подiї, що вiдбуваються, варто розглядати як знаки долi.
КОЗЕРIГ. Можете вiдчути прилив енергiї, є шанс багато чого досягти, але уникайте порожніх розмов i хвальби. Чекає успiх, якщо працюватимете в колективi однодумцiв. Робота може потребувати максимальної вiддачі. Швидкiсть реакцiї, злагодженiсть у дiях принесуть добрi результати.
ВОДОЛIЙ. Ви нi перед ким не зобов’язанi звiтувати. Якщо ж хтось думає, що володiє ситуацiєю краще за вас, не варто його переконувати, краще використовувати цю помилку в своїх iнтересах. У другiй половинi тижня зосередьтеся на реалiзацiї мети, до якої давно прагнули.
РИБИ. Ваш погляд спрямований вперед, до нових змiн, не озирайтеся, iнакше потрапите у тенета спогадiв про минулi помилки. Постарайтеся бути гранично розумними, знаходьте золоту середину мiж бажаннями i можливiстю. 
Підготував
Степан ЗОРЕПАД.

18f3e9e6f106765c01b7f9a103578468 ОВЕН. Ваша бурхлива енергiя може завести вас дуже далеко. У вiвторок не дозволяйте колегам втягнути себе в конфлiктну ситуацiю. В середу надійде iнформацiя, що цiкавить вас. 

ТЕЛЕЦЬ. Спробуйте дещо змiнити стиль спiлкування, вiдновiть прiоритети, розширте аудиторiю. Задумайтеся про те, що для того, щоб стати прекрасним спiвбесiдником, не конче потрiбно багато говорити, набагато важливішу вмiти слухати. 

Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 34
Читати далі

ВІСТІ КОВЕЛЬЩИНИ

  • Редактор
    Вельма Микола Григорович
  • Перший заступник редактора
    Ляшук Світлана Олександрівна
  • Головний бухгалтер
    Шостацька Ірина Іванівна

Громадсько-політична газета "Вісті Ковельщини" 2012-2025