Газові лічильники: загальнобудинкові чи індивідуальні?
У Ковелі, як і в багатьох українських містах, спалахнув конфлікт, причина якого – встановлення газових лічильників. Справа у тім, що замість індивідуальних приладів обліку блакитного палива в кожну квартиру, місцеві постачальні компанії монтують один лічильник на весь багатоповерховий будинок.
Ковельчани обіцяють блокувати роботу газовиків і вимагають встановлення індивідуальних лічильників поквартирно, адже механізм розподілу спожитих кубів загальнобудинковим приладом обліку вони вважають неправильним. Мотивація людей цілком зрозуміла. Адже загальнобудинковий лічильник усереднює споживання газу в будинку, і це неодмінно призведе до соціальних конфліктів серед мешканців.
Газівники ж пояснюють, що діють згідно з відповідною постановою Кабміну та листом НКРЕКП, які й ініціювали встановлення загальнобудинкових лічильників споживачам блакитного палива: мовляв, забезпечення будинковими обліковими пристроями газу замість індивідуальних допоможе зекономити час і кошти. Крім того, на їхнє переконання, це дасть можливість уникнути втрат такого дороговартісного енергоносія, як природний газ, та забезпечити його чіткий систематичний облік.
Однак жоден з цих аргументів не переконує мешканців багатоповерхівок, котрі відмовляються від загальних лічильників і не допускають газовиків для проведення монтажних робіт. Ковельчан обурює те, що спочатку «на верхівці» обіцяли облаштувати кожну квартиру індивідуальним приладом безкоштовно, а потім – забрали свої слова назад, натомість «нагородили» їх одним лічильником на всіх.
Саме це змусило їх прийти 1 вересня ц. р. на позачергове засідання міськвиконкому, під час якого й розглядалося питання про встановлення індивідуальних і загальнобудинкових лічильників газу на території м. Ковеля.
Передусім, міський голова Олег Кіндер повідомив про те, що на його ім’я надійшло кілька колективних звернень від мешканців будинків, котрі проти встановлення загальних газових лічильників. Обурені таким вирішенням питання обліку недешевого енергоносія, люди приходили до нього на особистий прийом, аби влада допомогла їм.
Олег Олексійович наголосив на тому, що підтримує позицію ковельчан, котрі погодяться на встановлення загальнобудинкових вузлів обліку газу лише після того, як будуть встановлені індивідуальні лічильники. За словами міського голови, цієї ж думки дотримується і голова Волинської облдержадміністрації Володимир Гунчик, з яким у нього була розмова на цю тему.
Олег Кіндер також повідомив про те, що газовики передали міській владі відповідні документи – постанову Кабміну та лист Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
У своєму виступі начальник відділу комунального господарства міськвиконкому Олександр Балак зауважив, що останнім часом зросла соціальна напруга серед ковельчан, які не задоволені роботою працівників Ковельського управління з експлуатації газового господарства ПАТ «Волиньгаз».
—Зі слів людей, газовики приходять до житлового будинку і повідомляють, що у визначений час буде припинено подачу газу в зв’язку зі встановленням загальнобудинкового лічильника газу. До того ж, ніхто нічого не погоджував з органами виконавчої влади та балансоутримувачами житлових будинків, — поінформував Олександр Сергійович.
Доповідач також додав, що міський бюджет частково фінансує встановлення засобів обліку на об’єктах, які сьогодні постачають холодну та гарячу воду, тепло. Але, на жаль, цих коштів недостатньо. Однак, з його слів, є відповідні директиви, постанови, накази НКРЕКП, де чітко зазначено: як у житлових будинках, так і у квартирах лічильники встановлюються за рахунок газотранспортної організації.
Олег Кіндер нагадав про те, що в одному з пунктів листа НКРЕКП міським головам та газорозподільчим підприємствам від 2. 06. 2016 р. зазначено, що суб’єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, в термін до 1 січня 2018 року для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується, зокрема тільки для приготування їжі, повинні забезпечити встановлення лічильників газу як індивідуальних, так і загальнобудинкових, що забезпечують 100% облік спожитого природного газу населення.
— Я не маю нічого проти встановлення загальнобудинкових лічильників, але спочатку необхідно безоплатно за інвестиційними програмами встановити поквартирні лічильники. Бо такі нові правила від газовиків помітно «вдарять» по кишенях людей, — сказав мер.
Для роз’яснення ситуації щодо встановлення загальнобудинкових лічильників у багатоповерхівках міста слово надали заступнику начальника з технічних питань Ковельського управління з експлуатації газового господарства Андрію Стернійчуку. Він апелював до рішення НКРЕКП, в якому вказано, що газові компанії усієї країни замість індивідуальних лічильників газу у кожну оселю повинні встановити загальнобудинкові вузли обліку у тих будинках, мешканці яких використовують газ лише для приготування їжі.
А. Стернійчук повідомив про те, що у Інвестиційній програмі ПАТ «Волиньгаз» на 2016 рік держрегулятор затвердив 151 адресу у Ковелі, де необхідно встановити загальнобудинкові лічильники. Він також зазначив, що згідно з Кодексом газорозподільних систем, балансоутримувач не може відмовити оператору ГРМ в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку газу. У випадку, якщо мешканці будинку виступатимуть проти встановлення у їхніх оселях загальних вузлів обліку, працівники газової компанії змушені будуть скласти акт про порушення.
Якщо ж у будинку встановлено загальнобудинковий прилад обліку, споживачі також мають право встановити індивідуальні лічильники, однак усі ці роботи проводитимуться уже за рахунок споживача (можуть залучатися й інші джерела, наприклад, бюджетні кошти).
Виступ представника газового управління лише «підігрів» настрої присутніх у залі людей,які впевнені в одному: облік для того й запроваджується, щоб кожен сплачував за себе, за свій обсяг спожитого, а не розплачувався за сусіда.
Люди висловлювали готовність придбати лічильники за власні гроші. Проте газовики відмовляються монтувати лічильники безплатно. За встановлення індивідуального облікового приладу вимагають від споживачів викласти зі свого гаманця понад дві тисячі гривень. Хоча в Законі чітко написано, що це мають робити за кошти постачальної організації.
Керуючись цим, присутні того дня у залі ковельчани таки наполягали на своєму. І знову – ніби горохом об стінку. Представники «Волиньгазу» наче й не чули людей.
Директор з капітального будівництва ПАТ «Волиньгаз» Дмитро Бонюк намагався довести обуреним людям, що у Законі немає жодного слова про індивідуальні лічильники газу. «Ми не державна структура. Наше підприємство є оператором газорозподільних систем, якому держава дозволяє і доручає забезпечувати приладовим обліком газу населення. Ми є лише виконавцем програми зі встановлення загальнобудинкових лічильників», — резюмував він, а також запропонував людям звернутися до НКРЕКП та Кабміну з проханням внести відповідні зміни в інвестиційні програми газопостачальних організацій.
Представники «Волиньгазу» посилались на нормативні документи, говорили про інвестиційні програми і тарифи, нагадали про те, що населення міста заборгувало за спожитий газ 5 мільйонів 400 тисяч гривень, що не у кращий бік позначається на роботі газовиків.
Згодом слово взяв член виконкому, президент ТОВ «ВО «Ковельсільмаш» Микола Заікін, котрий гостро відреагував на усе почуте. «Правила НКРЕКП – це правила, що встановлюють монополісти – газовики та енергетики, які не приймають зважених і прийнятних для людей рішень. Багато пунктів у цих документах трактується двояко. А місцевим газовикам раджу у разі, якщо у них немає коштів на встановлення квартирних лічильників, зібрати мешканців будинків, працівників РЖКП і подумати, де взяти необхідні кошти», — сказав він.
Заступник міського голови Андрій Товстига звернув увагу на ще один «огріх» газовиків. Як виявилось, рекомендований лист, в якому вказано на те, що виконавчий орган влади мав би забезпечити представництво працівника РЖКП у минулий понеділок на котромусь з будинків, за призначенням надійшов у п’ятницю в кінці дня, а зареєструватись мав лише в той самий таки понеділок.
—Ось і виходить так, що людей, яких заздалегідь варто було б якось підготувати, зібрати, провести з ними відповідну роботу, ви ставите просто перед фактом, — підсумував міський голова.
Олег Кіндер доручив керуючому справами міськвиконкому Володимиру Бойку підготувати звернення до Антимонопольного комітету України з тим, щоб перевірити роботу ПАТ «Волиньгаз» в частині використання монопольного становища щодо встановлення побудинкових газових лічильників.
Результатом дискусії, яка тривала майже годину, стало прийняте одноголосно рішення міськвиконкому, в якому начальнику Ковельського управління з експлуатації газового господарства С. Ю. Рибачку рекомендовано першочергово здійснювати заходи зі встановлення індивідуальних лічильників газу в квартирах.
А от за встановлення загальнобудинкових лічильників, згідно з цим рішенням, можна буде братись вже після стовідсоткового встановлення індивідуальних лічильників газу.
Вікторія ЗІНЧУК.
У Ковелі, як і в багатьох українських містах, спалахнув конфлікт, причина якого – встановлення газових лічильників. Справа у тім, що замість індивідуальних приладів обліку блакитного палива в кожну квартиру, місцеві постачальні компанії монтують один лічильник на весь багатоповерховий будинок.
Вікторія ЗІНЧУК.
Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 918