Дві любові Соломії Крушельницької
Нещодавно у приміщенні Ковельської школи мистецтв відбувся захід, присвячений творчості видатної оперної співачки Соломії Крушельницької. Автор цих рядків ознайомила присутніх із життєвим шляхом оперної діви. Були проілюстровані архівні записи з голосом української примадонни. Прозвучали пісні з її репертуару у виконанні Ольги Середи та Андрія Мигулі.
Соломія Крушельницька народилася 23 вересня 1872 р. на Тернопільщині в родині греко-католицького священика о. Амвросія Крушельницького. Мама Соломії, Теодора Марія, також була донькою священика УГКЦ о. Григорія Савчинського, який, окрім того, уславився як громадський діяч, фольклорист, письменник, поет та один з зачинателів віршованої байки на Галичині. Отже, Соломія зростала в шляхетському середовищі, де високо цінувалась українська культура, поезія, література та народна пісня.
Соломія була однією з восьми дітей Крушельницьких. Усі полюбляли музикувати. Особливою пошаною користувався спів, любов до якого вони перейняли від батьків і, в першу чергу, від тата, який керував місцевим хором. В родині часто влаштовували домашні концерти та театральні вистави. Діти ретельно готувались до вистав, власноруч майстрували декорації та шили костюми, особливо, якщо серед запрошених були шановані гості, як, наприклад, Іван Франко. У тих виставах найбільшу увагу до себе завжди привертала Соломія, яка настільки захоплювалась співом, що нерідко перетворювала зустрічі у свої сольні концерти. Гості були зачаровані її гарним голосом, акторськими здібностями та гордовитою поставою.
l
Перший самостійний виступ Соломії стався у 12 років. У березні 1885 року в Тернополі відбулася імпреза до річниці з дня народження Т.Шевченка. У святковому концерті взяв участь мішаний хор під керівництвом о. Амвросія, солісткою якого була "таткова улюблениця" Люня. Саме так пестливо рідні називали Соломію. Дівчинку почали запрошувати до інших концертів, які влаштовувались товариствами "Руські бесіди", "Боян" та польським товариством "Лютня". Подібні виступи стануть звичними для Соломії. Навіть перебуваючи в Італії, вона щороку приїздитиме до України, аби вшанувати пам'ять видатних співвітчизників, братиме участь у благодійних концертах, перераховуватиме кошти на будівництво Львівського оперного театру.
Цікаво, що на урочисте відкриття театру 4 жовтня 1900 р. Соломія була запрошена не як учасниця святкового концерту, а як гонорова гостя нарівні з шанованими чоловіками, як письменник Генріх Сенкевич, композитор Ігнацій Ян Падеревський. Для жінки того часу то була виняткова оказія.
У 17 років перед майбутньою співачкою повстав вибір – навчання в консерваторії чи одруження. Рішення було непростим, адже, за сімейною традицією, Соломія мала одружитися з поповичем, виховувати дітей та займатися домашнім господарством, як робила її мама. До того ж, вона вже була заручена з красенем-семінаристом Зеноном Гудковським. Навіть були розіслані запрошення на їхнє весілля. Але чим ближче був день шлюбу, тим сумнішим ставало обличчя молодої дівчини. Наречений Соломії, на жаль, не поділяв її захоплення музикою. За його міркуваннями, сімейне життя та музика були несумісні. Він говорив: "Жінка не повинна займатися музикою, а тим більше виступати в концертах чи в театрі. Це їй не личить!".
Батько ж Соломії розумів, що для доньки значить музика і як високо вона її цінує. Він волів бачити свою доньку щасливою, тому заручини були розірвані. Отець Амвросій підтримав мрію доньки займатись вокальним мистецтвом.
l
Не дивлячись на осуд знайомих, вони їдуть до Львова, де Соломія розпочинає професійне навчання в консерваторії. То був період натхненної та кропіткої праці. Соломія зрозуміла, що задля досягнення своєї мрії, недостатньо мати лише талант і чудовий голос. Зі студентських років вона виховувала в собі сильний, вольовий характер, привчаючись до самодисципліни та постійного самовдосконалення. Її день розпочинався близько шостої години з обливання холодною водою будь-якої пори року. За словами співачки, це сприяло розвитку голосу. Обов'язковим було вивчення іноземних мов. Соломія Крушельницька володіла багатьма мовами і на своїх концертах завжди співала мовою оригіналу. Співачка успішно закінчує консерваторію. У її дипломі було записано: "... має всі дані для того, щоб стати окрасою навіть першорозрядної сцени". Соломію зараховують до оперної трупи Львівського театру графа Скарбка, де 15 квітня 1893 року вона дебютує в опері Г. Доніцетті "Фаворитка".
В той період у Львові гастролювала відома італійська співачка Джемма Беллінчоні, яка, почувши спів Соломії, порадила їй їхати на навчання до Італії. Восени 1893 року Соломія їде до Мілану, де її вчителями стають Фауста Креспі з вокалу та професор Конті з драматичної гри і міміки. Фауста Креспі, яка виховала багатьох співаків, вважала Соломію найздібнішою зі своїх учениць.
Розпочинаючи заняття в Італії, Крушельницька вкотре повстала перед вибором. Цього разу ризик був великим. Фауста Креспі, вислухавши Соломію, зауважила, що їй неправильно поставили голос. Креспі запропонувала змінити теситуру голосу, що відкрило б для Крушельницької ширші горизонти її вокальної кар'єри. Але подібна зміна могла зашкодити голосовим зв'язкам і назавжди закрити шлях на оперну сцену. Однак Соломія приймає пропозицію і практично з нуля починає свої заняття. Послідовна, сумлінна праця дає свої результати. Впродовж трьох років навчання у Фаусти Креспі діапазон голосу співачки досяг майже трьох октав. У грудні 1895 р. молода вокалістка з успіхом дебютує на італійській сцені у м. Кремона, де вона виконує партію Манон Леско в одноіменній опері Дж. Пуччіні.
Слід згадати високу оцінку, яку дали їй критики. Вони захоплювались її вокальними даними, відзначаючи "...бездоганно поставлений блискучий голос, напрочуд вірну емісію звуку, граничну відточеність співу".
l
У 1894 р. С. Крушельницьку запрошують на гастролі до рідного Львова, де вона грає на одній сцені з Модестом Менцинським та славетним тенором Олександром Мишугою. Одночасно співає у Варшавській опері. Певний період виступає у Кракові, де зближується з громадою молодих прогресивних українських студентів, серед яких були художник Іван Труш та письменник Василь Стефаник.
Репертуар Соломії Крушельницької на той період вже охоплював багато провідних опер західноєвропейських композиторів, зокрема "Straszny dwоr" і "Halka" С. Монюшки, "Бал-маскарад" і "Трубадур" Дж. Верді, "Дон-Жуан" В. А. Моцарта, "Кармен" Ж. Бізе та багато ін. Але співачку завжди вабили опери Ріхарда Вагнера. Соломія розуміла, що для виконання "вагнеровських" партій необхідна особлива вокальна підготовка. Тому вона їде до Відня, де впродовж кількох місяців знайомиться з німецькою вокальною школою, займаючись у професора Йосифа Генсбахера. І вже у наступних гастролях в Кракові, з великим успіхом, співає в "Лоенґріні". Згодом опановує найскладніші партії в операх "Трістан і Ізольда", "Тангейзер", "Валькірія". Крушельницька стає однією з найкращих виконавиць опер веймарського композитора, отримавши титул "вагнерівської примадонни ХХ століття".
В подальшому, до репертуару співачки увійдуть опери ще одного представника німецької культури Ріхарда Штрауса, який, в свою чергу, високо цінував талант української виконавиці. Справжнім тріумфом стане прем'єра однієї з його найскандальніших опер "Саломе" в Міланському "La Scala". Суворий і вимогливий маестро Артуро Тосканіні для виконання головної партії у своїй виставі запросив саме Соломію Крушельницьку, яку глибоко поважав за талант, працьовитість та дисципліну. Під його орудою у жовтні 1904 р. вона успішно дебютувала в "La Scala". На згадку про одну з найяскравіших своїх перемог, Крушельницька назве власну віллу у Віареджо "Salome".
Найвідомішою в репертуарі С. Крушельницької стала опера "Мадам Батерфляй" Дж. Пуччіні. Вперше світло рамп вистава побачила 17 лютого 1904 р. в міланському "La Scala". Прем'єра відбулася за участю співачки Розіни Сторкіо. Але сталося грандіозне фіаско, глядачі обурено освистали оперу. Пуччіні почувався пригніченим. За деякий час, друзі вмовили маестро переробити свій твір і запросити на головну партію Соломію Крушельницьку.
Композитор вже був знайомий з молодою виконавицею, до того ж, на її кандидатурі наполягав сам Артуро Тосканіні. Соломія не одразу погодилась на роль Чіо-Чіо-Сан. Співачка, яка мала метр вісімдесят зросту, заперечувала: "Де ви бачили японку заввишки у мій зріст?". 29 травня того ж року на сцені театру Гранде в Брешії відбулася нова прем'єра опери. Цього разу вона пройшла з величезним успіхом. Публіка шалено аплодувала після кожної арії, сім разів викликала акторів, диригента і композитора на сцену. Соломію назвали "неперевершеною Батерфляй". Після вистави, розчулений і вдячний, Пуччіні надіслав примадонні свій портрет з написом: "Найпрекраснішій і найчарівнішій Батерфляй". А в кабінеті, над письмовим столом маестро тримав єдину світлину – фотографію Соломії Крушельницької.
l
Преса усього світу називала голос співачки "найкрасивішим з усіх почутих". "Меа Крушельницька", як звали її італійці, докорінно змінила уявлення про цю роль і, звичайно, про себе. Соломія стала володаркою оперної сцени. Перед нею відчиняють двері найкращі театри Європи та Америки. Їй надходять пропозиції від "Метрополітен-Опера" в Нью-Йорку та "Ковен-Гардену" в Лондоні, "Маріїнського театру" в Санкт-Петербурзі. Вона виступає на сценах Лісабону, Монте-Карло, Парижа, Мілана, Рима, Неаполя, Відня, Варшави, Одеси, Буенос-Айреса, Вашингтона, Чикаго. І всюди – шалений успіх, натовпи захоплених прихильників.
Славетні Енріко Карузо та Федір Шаляпін мріяли співати з нею на одній сцені. Соломія стала чи не першою оперною співачкою, яка не шукала покровителів, а розраховувала тільки на власні сили. Італійський музикознавець Рінальдо Кортопассі зазначав: "У перші десятиліття ХХ ст. на оперних сценах світу царювали чотири особи чоловічої статі – Баттістіні, Карузо, Тітта Руффо, Шаляпін. І лише одна жінка спромоглася сягнути їх висот і стати врівень з ними. Нею була Соломія Крушельницька..." Сама співачка казала: "Я своїм прикладом потягну за собою інших і доведу всім, що українці в Галичині можуть вийти на високий рівень".
l
У 1904 р. співачка оселилась у Віареджо неподалік Флоренції. Містечко полюбляли аристократи та культурна еліта початку ХХ ст. Тут жили танцівниця Айседора Дункан та актриса Елеонора Дузе, композитори Руджеро Леонкавалло та Джакомо Пуччіні. Ймовірно, дружні стосунки з останнім сприяли рішенню Соломії оселитись у Віаредджіо, де вона купила віллу, а також шикарне авто, на якому їздила самостійно, шокуючи більшість жінок того часу.
У своєму будинку співачка часто приймала гостей: акторів, музикантів та шанувальників театру. На один з таких вечорів завітав мер Віареджо, відомий адвокат Альфредо Чезаре Аугусто Річчоні (1868 - 1936), який походив з давнього аристократичного роду. Він був ерудованою та інтелігентною людиною, користувався великою повагою у Віареджо. Тонкий знавець музики і палкий шанувальник оперного таланту Крушельницької, Річчоні захоплювався не тільки голосом співачки, він був закоханий у чарівну Соломію.
Вони одружилися у 1910 р. в Буенос-Айресі. Аргентинці пишалися, що саме їхнє місто обрали для шлюбної церемонії. Це було невипадково, адже співачка дуже любила Аргентину – щиру країну, куди неодноразово приїжджала на гастролі і де її виступи користувалися особливим успіхом. Звістка про одруження викликала широкий резонанс не лише в Аргентині, але швидко дісталася й Європи. Подію обговорювали часописи Італії, Франції, Австрії. Усі шпальти столичних газет містили фотографії молодого подружжя.
У 1920 р. Крушельницька в зеніті слави покидає оперну сцену. Подальші роки присвячує концертній діяльності. Географія її виступів широка. Це – Італія, Іспанія, Франція, Португалія, Польща, Австрія, Єгипет, Аргентина, Чилі, США, Канада. Майже щороку виступає з концертами у Львові, Тернополі, Стрию та інших містах і селах Галичини. В кожному концерті вона обов'язково співала українську пісню на “біс”, часто під власний супровід. Одна американська газета писала: "Скрізь по широкому світі вона ступала по квітах слави в товаристві рідної пісні…" Поляки та італійці вважали Соломію своєю національною гордістю, але сама вона завжди наголошувала, що є українкою, русинкою.
l
У серпні 1939 р., через два роки після смерті чоловіка, Соломія приїхала до Львова відвідати рідних. Але подальші події, що сталися на світовій арені, назавжди залишили співачку в Україні. 1 вересня 1939 року розпочалася Друга світова війна нападом німецьких солдат на територію польської Сілезії. 17 вересня того ж року до Західної України увійшли радянські війська, і Львів опинився під владою більшовиків. За тих обставин Крушельницька залишилась у місті. До того ж, вона невдало впала і зламала шийку стегна, що на кілька місяців прикуло її до ліжка.
У той час, коли Соломія не могла вільно рухатись, нова влада встигла позбавити її італійського громадянства, водночас не поспішаючи видати новий радянський паспорт і зобов'язуючи регулярно відмічатись у відділку міліції та щопівроку подовжувати вид на проживання. Таким чином, влада зробила Крушельницьку "невиїзною". Це дуже гнітило Соломію. Але вона гідно витримувала усі приниження нової влади.
Свавілля радянських можновладців на тому не скінчилися. Триповерховий будинок, у якому проживала артистка зі своєю душевно хворою сестрою Ганною, був націоналізований. Їм залишили лише чотирикімнатне помешкання на другому поверсі, де нині міститься меморіальний музей співачки. Вона планувала створити в приміщенні притулок для самотніх артистів.
Воєнні роки Соломія провела у Львові. Як згадують свідки, дуже бідувала, давала приватні уроки вокалу, аби мати хоч якийсь заробіток на проживання для себе та сестри.
Після закінчення війни, співачка кілька разів зверталась до уряду з проханням дозволити їй поїхати до Італії, аби владнати справи з маєтком у Віареджо. Але влада постійно відмовчувалась. Лише коли співачка написала заяву про передачу своєї італійської вілли й усього майна радянській державі, їй врешті надали громадянський статус та вручили радянський паспорт. Хоча дозвіл на виїзд до Італії вона так і не отримала. В особистому наказі Молотова значилося: "Не випускати. Хоче вона чи ні, дати радянське громадянство, а віллу продати на користь держави". Віллу продали, компенсувавши власниці мізерну частину її вартості.
l
У 1944 р. Крушельницькій запропонували роботу у Львівської консерваторії. Композитор Василь Барвінський, який на той час був ректором закладу, дав схвальну характеристику співачці, високо оцінив її професійну майстерність. Однак роки викладацької діяльності стали для оперної діви новим випробуванням. В протоколах консерваторських засідань її постійно номінують як "колишню відому співачку", "колишню солістку театру La Scala". Під час так званого, "чищення кадрів від націоналістичних елементів" її ледь не позбавили посади, оскільки, як зазначило нове керівництво, в неї не було належного консерваторського диплому. Це стало причиною, що в класі "рядового педагога" Крушельницької рідко з'являлись талановиті студенти.
1948 року з'явилась ще одна таємна характеристика С.Крушельницької, надана органами НКВС, де було записано: "Колишня оперна співачка, політичні погляди не ясні. Не приймає участі у суспільному житті консерваторії. Бажано перевести на пенсію".
Останній публічний виступ Соломії Крушельницької відбувся у Львівській філармонії 26 грудня 1949 року, коли їй було 77 років. Із спогадів колег читаємо: "Невеличкий зал Львівської філармонії не міг умістити всіх, хто хотів її чути. Мало хто з глядачів знав, що співачка хвора на рак горла. Можна тільки здогадуватись, якою ціною давався їй той останній спів. Тьмяне світло. Співачка спирається на паличку. На очах багатьох сльози, чи то жалю, чи то захоплення". Той Різдвяний вечір Соломія, як завжди, закінчила українською піснею. То була її улюблена пісня "Родимий краю".
За радянської влади Соломія Крушельницька отримала визнання лише наприкінці свого життя. У 1951 році їй надали звання Заслуженого діяча мистецтв УРСР. В жовтні 1952 року вона, нарешті, здобула звання професора.
Померла Соломія Крушельницька 16 листопада 1952 року. Її поховали у Львові на Личаківському цвинтарі поруч з могилами друзів і наставників – Івана Франка та Михайла Павлика. У своїх спогадах А. Кос-Анатольський згадував: "Я говорив про серце великої артистки, про її дві палкі любові: любов до мистецтва і любов до рідної землі. /… серце/ славної дочки, яка вірно служила справжньому мистецтву і своїм чудовим співом у широкому світі прославляла рідну землю".
Світлана Вавриш,
викладач Ковельської
школи мистецтв.
Нещодавно у приміщенні Ковельської школи мистецтв відбувся захід, присвячений творчості видатної оперної співачки Соломії Крушельницької. Автор цих рядків ознайомила присутніх із життєвим шляхом оперної діви. Були проілюстровані архівні записи з голосом української примадонни. Прозвучали пісні з її репертуару у виконанні Ольги Середи та Андрія Мигулі.
Соломія Крушельницька народилася 23 вересня 1872 р. на Тернопільщині в родині греко-католицького священика о. Амвросія Крушельницького. Мама Соломії, Теодора Марія, також була донькою священика УГКЦ о. Григорія Савчинського, який, окрім того, уславився як громадський діяч, фольклорист, письменник, поет та один з зачинателів віршованої байки на Галичині. Отже, Соломія зростала в шляхетському середовищі, де високо цінувалась українська культура, поезія, література та народна пісня.
Соломія була однією з восьми дітей Крушельницьких. Усі полюбляли музикувати. Особливою пошаною користувався спів, любов до якого вони перейняли від батьків і, в першу чергу, від тата, який керував місцевим хором. В родині часто влаштовували домашні концерти та театральні вистави.
Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 1196