Ігор ЧАЙКА: "Наша громада стала більшою на чотирнадцять сіл
"Наш співрозмовник – очільник міської об'єднаної громади Ігор Чайка
Міський голова Ігор Чайка, який одночасно є очільником міської об'єднаної громади, зустрівся з редактором громадсько-політичної газети "Вісті Ковельщини" Миколою Вельмою, відповів на запитання, які цікавили журналістів, поділився планами на майбутнє. В свою чергу окремі пропозиції й побажання висловив Микола Вельма.
l
– Ігоре Леонтійовичу, чим найбільше запам'ятався цей досить складний і відповідальний період Вашого нового життя на посаді міського голови?
– Найбільше запам'яталися ті величезні навантаження, з якими довелося працювати буквально з першого дня. Я розумів, що роботи буде багато,але що стільки – все одно не уявляв. Часто доводиться затримуватися ввечері та працювати у вихідні. Головна проблема в тому, що, як ви знаєте, до міста додалися ще й 14 сіл п'яти сільських рад.
Не всі поки цей факт усвідомили. А він важливий, бо доволі серйозно впливає на темп і об`єм роботи. Крім того, він ще й досі не до кінця врегульований законодавчо. Адже спочатку усі сільські ради мають ліквідуватися, потім ми маємо вирішити всі процедурні питання, прийняти майно. Це дуже багато документів, які потрібно не просто завізувати, але й розібратися в їх суті.
Відповідно до трудового законодавства люди, які там працювали, мають два місяці на вивільнення. Нині за сумісництвом я – і міський голова, і голова комісії з припинення діяльності тих 5 сільських рад,які поки в процесі ліквідації. Фактично лише з 15 березня ми можемо запустити нову структуру з урахуванням усіх цих нюансів. Мені це нагадує ремонт локомотива під час руху потяга – все доводиться робити на ходу.
Окрім того, об'єднання громад було не так добровільним, як добровільно-примусовим, крім Ружинської сільської ради, звідки люди самі звернулися з проханням приєднатися до міста. Тепер працюємо з визначенням старостинських округів, непросто дається і призначення старост, тому що кожне село хоче свого представника.
Хоча станом на сьогодні голова може призначити когось на власний розсуд, але це спричинить імовірний конфлікт з громадою. Тому ми пішли іншим шляхом. Ще під час виборчої кампанії я запевняв, що для того, аби призначити старосту, обов'язково приїду на зустріч із громадою, вислухаю пропозиції і побажання стосовно кандидатур на цю посаду і лише тоді прийматиму остаточне рішення. Тож таким шляхом ми й пішли, сподіваючись рухатися швидко.
Але вніс свої корективи локдаун, бо не можна було масово збирати людей. Та станом на сьогодні ми вже провели збори громад в Тойкуті, Доротищі, Ружині, Городильці та Білині.
А на сесії міськради 25 лютого депутати вже голосуватимуть за майбутніх старост.
– Старостинські округи мають бути на території всіх колишніх сільських рад?
– Незавжди. От, наприклад, було прийнято рішення об'єднати Тойкут і Доротище в один старостинський округ. Загалом, думаємо, всього буде чотири старостинських округи замість п'яти сільських рад.
– Плюс до того ще й майнові питання непросто вирішувати…
– Звичайно. Доки нам остаточно не передане майно, ми нічого не маємо права зробити. Ось останнім часом в нас були такі сніги, а ми навіть не можемо задіяти техніку для очистки територій у селах.
– До речі, про сніги. Як проживали важкий тиждень завірюх?
– Ми отримали серйозне випробування кількаденними хуртовинами. В нас на ліквідацію негоди на дорогах було задіяно всього 5 одиниць власної техніки і 4 залучені на субпідряді.По дорогах, на розчистці прибудинкових територій та тротуарів працювали всього 8 одиниць – невеличкі трактори й бобкети. Цього дуже мало для того, щоб в одному моменті та в усіх місцях Ковеля все розчистити. А купівля додаткової техніки – це процедура, яка має пройти кілька етапів. І вона, на жаль, тривала в часі, навіть якби я почав її з перших днів роботи на посаді міського голови.
Попри все, ми зробили з цієї ситуації висновки: у нас будуть додаткові снігоочисні машини. Ну, а щоб хоч якось підняти в ті дні бойовий дух ковельчан, виходили з колегами з міськради із акцією "Допоможи розчистити своє місто від снігу" й працювали в центральному парку. І щоб сніг був для нас не лише проблемою, але й святом, організували у вихідні будівництво гірки в центральному парку. Такі ось соціальні акції, які додають настрою в ці непрості часи.
– Які ще нагальні проблеми на часі?
– Є проблеми у переукладанні договорів на газо- та електропостачання, де все вирішують приватні структури. І так з усім. На весь цей процес маємо часу до 15 березня. Зараз триває процедура передачі майна. Однією з перших прийняли амбулаторію в Тойкуті, нині готуємо до передачі Білинську амбулаторію, ну і, відповідно, клубні установи тощо. Все це має стати комунальною власністю міста. Створено спеціальну комісію, яка займається саме цим питанням. А по селах під час зустрічей люди озвучили стільки проблем, що, як-то кажуть, роботи непочатий край.
– Чи процес підбору кадрів уже завершився?
– Доки підібрали заступників та проголосували за їхні кандидатури на сесії, я місяць працював сам. Скажімо, мій нинішній перший заступник Тарас Володимирович Яковлєв спершу був у мене радником. Це досвідчений управлінець, людина, з якою я в процесі підготовки до виборів тісно співпрацював. Відразу побачив у ньому ініціативність, пошук, бажання щось змінювати.Тож після перемоги й запропонував відповідну посаду. Він займається питанням реформування житлово-комунального комплексу, де має дуже хороший досвід, співпрацює з міжнародними грантовими організаціями, знає, де можна відшукати додаткові позабюджетні кошти.
Наталію Дмитрівну Маленицьку, яка сьогодні працює моїм заступником з гуманітарних питань, у Ковелі знають дуже добре. Вона була помічником народного депутата Степана Івахіва, реалізувала дуже багато програм у школах, дитсадках, працюючи з його фондом "Патріоти Волині"ще з 2012 року. Окрім того, Наталія Маленицька – досвідчений управлінець, менеджер, має величезний досвід роботи в приватних структурах.
Віктор Володимирович Жигаревич – ще один заступник, представник залізниці. Адже Ковель був і залишається містом залізничників. Тому й вирішили, що у міський владі має бути такий представник. Тож зараз на ньому — житлові, екологічні питання й усе, що стосується надзвичайних ситуацій.
Іван Ростиславович Чуліпа – молодий фахівець, який, незважаючи на свій вік, вже встиг попрацювати керівником обласного управління такої структури, як Державна архітектурно-будівельна інспекція. А оскільки у передвиборчій програмі я обіцяв функції цієї інспекції перенести в Ковель, то така людина нам дуже була потрібна. Адже раніше, наприклад, за дозволами для реконструкції об'єктів ковельчанам доводилося їхати аж у Київ, де чиновник, який зроду не бачив зазначений об'єкт, підписував дозвіл. Тож хочемо створити відповідну структуру в Ковелі, щоб процедуру спростити.
Ну, а загалом якоїсь масової кадрової "чистки" немає, люди працюють на своїх місцях, просто змінились деякі вимоги та підходи в роботі. Тим паче, що є дійсно дуже хороші кадри. У перспективі плануємо створити управління культури, молоді і спорту, де будуть об'єднані нинішні відділ культури, відділ молоді і спорту. Головна команда на чолі з Андрієм Мигулею сформована, а далі життя покаже.
– Для кожного голови об'єднаної громади базове питання – це наповнення бюджету і його збалансованість за доходами і видатками. Чи вдасться цього досягти у Ковелі цьогоріч? Наскільки достатнім буде фінансування потреб сільських населених пунктів, що увійшли до складу громади? Які пріоритети бюджетного процесу, зокрема, його дохідної і видаткової частини Ви визначили для себе і своєї команди на 2021-й рік?
– Так, бюджет – це не просто фінансовий документ, затверджений радою. Це – реальні гроші, від наявності яких залежить успіх реалізації всіх планів.
Нам пощастило, що фінансове управління очолює знаючий, досвідчений фахівець Валентина Олександрівна Романчук. Працюючи з такими, як вона, розумієш: все буде добре. Адже і процес формування бюджету, і контроль за його виконанням – в руках відповідальної людини.
Стосовно бюджету, то його успішно вдалося затвердити, попри те, що у нашій раді ніхто не має більшості, вона представлена аж сімома політичними партіями. Поки що співпраця з депутатським корпусом нормальна, нам вдалося знайти порозуміння, адже все-таки люди обирають гідних представників, які з розумінням ставлятьсядо своїх обов'язків. Отож, бюджет громади на 2021 рік становить 665 млн. грн. Якщо говорити про бюджет розвитку, то матимемо приблизно 80 млн. грн.
Основні пріоритети такі: плануємо пожвавити роботу житлово-комунального господарства. Йдеться про ремонт прибудинкових територій, дворів, реконструкцію житлового фонду. Перед виборами я обійшов процентів 60 дворів й на власні очі побачив, у якому занедбаному вони стані.Нині вже розроблено і затверджено спільно 5 проєктно-кошторисних документацій. Але для того, щоб упевнитися, що в проєктах враховані всі нюанси, ми зустрічалися з мешканцями будинків, у дворах яких проводитиметься реконструкція.
Щойно зійде сніг і дозволятимуть погодні умови, тут відразу ж буде розпочато роботи. А за рік, думаю, зробимо ще більше. Зараз ми формуємо реєстр дворів, які потребують капітального ремонту. Там уже є до півсотні будинків. І це тільки ті, де ми побували. А скільки ще людей пишуть нам у соціальних мережах! Одне слово, дуже багато роботи в цьому напрямку.
Звичайно, фінансові ресурси міста не безмежні, але ці питання для нас в пріоритеті. Під час виборів я говорив, що Ковель починається не з міської ради, не зі стадіону "Локомотив", а з нашого з вами під'їзду, подвір'я. Тож працюю за програмою.
– А як виглядає бюджетне забезпечення сільських громад?
– Вони прийшли до нас, маючи певні залишки коштів, які й будуть спрямовані на їхній розвиток. Але були і будуть непередбачувані ситуації. Як от сталося, наприклад, в Ружині. Вони передали нам залишків менше, ніж 30 тисяч. А у січні цього року в приміщенні, де розташовані школа й садочок, вийшов з ладу твердопаливний котел. Якраз у переддень морозів. Рішення про те, щоб виділити з резервного фонду кошти, треба було приймати миттєво. І ми швидко зреагували, придбали два котли за майже 200 тис. грн.Тобто уже затрачено більше, ніж отримано залишків. Серед пріоритетів також – поточний ремонт доріг, на що передбачено 10 млн грн., а загалом на дороги заплановано витратити майже 30 млн грн.
– Чи є якісь резерви для збільшення дохідної частини?
– Найбільший дохід до міського бюджету – це податок з доходів фізичних осіб, це десь 60 %. Тому, власне, чим більше у нас буде робочих місць, тим більше буде доходів до бюджету. Ми потрапили в економічну кризу, все ще тривають карантинні обмеження. Тож на сесії в січні прийняли рішення звільнити від орендної плати наших підприємців на час локдауну і, на мою думку, це правильно.
– Вам вдалося досить швидко сформувати виконавчий комітет. За кількісним складом він чи не найбільший за всю історію місцевого самоврядування в Ковелі — 18 чоловік. Така собі міні-мерія…
— Так, виконком досить представницький. Це тому, що до його складу делегували людей всі політичні сили, які мають фракції у міській раді. Плюс заступник міського голови, секретар ради. "Зарезервовані" ще чотири місця для майбутніх сільських старост.
Відзначу, що виконавчий комітет працює ефективно, приймає важливі рішення, які готуються заздалегідь і з врахуванням пропозицій та зауважень, які надходять в ході підготовки до чергових засідань.
– Багато значить співпраця влади з громадськістю, відкритість і гласність в роботі. Що цікаво з'явилося тут?
– У січні ініціював створення Молодіжної ради, і вже на 7 квітня заплановані установчі збори. Над її формуванням сьогодні активно працюють ініціативні та молоді хлопці і дівчата нашої громади. На часі – оновлення громадської ради при міському голові. Із кожного сесійного засідання ради ведемо пряму трансляцію в інтернеті, маю свою сторінку у соціальній мережі Фейсбук. Тобто міська влада відкрита для співпраці.
– І ще одне. А чи не варто було б створити у Ковелі своєрідну "раду старійин", куди б увійшли колишні міські голови, ветерани державної служби та місцевого самоврядування? Можливо, у разі потреби вони могли б запропонувати шляхи вирішення того чи іншого питання?
– Ваші пропозиції з колегами врахуємо, адже один у полі не воїн. Поради, доречні зауваження від досвідчених, умудрених життєвим досвідом людей – неоціненна допомога у роботі.
– І на завершення розмови запитання особистого характеру: як проводите свій вільний час, чи відчуваєте підтримку сім'ї у роботі?
– Скажу відверто: вільного часу в мене обмаль, бо кожен день виникають питання, які потребують оперативного реагування. Коли працював тележурналістом, то наперед знав, що робитиму завтра, післязавтра. Тепер – своєрідний режим турбулентності, який мусиш витримати, постаратися зробити хоч невеликий, але крок вперед щодня. Ну, а про відпочинок буду думати тоді, коли система управління міським господарством запрацює, як годинниковий механізм.
Сім'я мене, звичайно, підтримує, за що я їй дуже вдячний, особливо дружині Ользі. Вона розуміє мої почуття, настрій, її поради мені дуже потрібні.
– Що ж, Ігоре Леонтійовичу, вдячні Вам за інтерв'ю, яке швидше нагадує відвертий діалог. Зрештою, інакше бути не може, адже і у влади, і в журналістів одна мета – працювати для людей і заради людей. Від імені колег, всіх читачів газету бажаю Вам і Вашій команді вагомих успіхів у праці, здійснення всіх планів і задумів, безумовного виконання обіцяного виборцям!
Хай щастить!
Розмову вів
Микола ВЕЛЬМА.
Міський голова Ігор Чайка, який одночасно є очільником міської об'єднаної громади, зустрівся з редактором громадсько-політичної газети "Вісті Ковельщини" Миколою Вельмою, відповів на запитання, які цікавили журналістів, поділився планами на майбутнє. В свою чергу окремі пропозиції й побажання висловив Микола Вельма.
ххх
– Ігоре Леонтійовичу, чим найбільше запам'ятався цей досить складний і відповідальний період Вашого нового життя на посаді міського голови?
– Найбільше запам'яталися ті величезні навантаження, з якими довелося працювати буквально з першого дня.
Коментарів до новини: 3
Переглядів новини: 632