Раді вітати Вас!
  • Головна
  • Контакти
  • Реклама
Весь архів випусків
  • Головна
  • Категорії
    • Повідомлення в номер
    • Місцева влада
    • Репортаж
    • Політика
    • Погода
    • Редакційна пошта
    • Духовність
    • Закон і ми
    • Благодійність
    • Пам’ять
    • Спорт, природа і здоров’я
    • Всяка всячина
    • Реклама і оголошення
    • З неопублікованого
  • Галерея
  • Про нас
  • Відгуки читачів
  • Передплата
  • Контакти
  • Четвер, 8 травня 2025 року №20 (12976)

Четвер, 12 серпня 2021 року №32 (12777) / Повідомлення в номер / Свято, яке об’єднало громади Ковельщини

12.08.2021

DSC09989 Свято, яке об’єднало громади Ковельщини

У селі Задибах минулої неділі відбувся фестиваль “Живи та міцній, Україно, під прапором неба та родючих ланів!”, в якому взяли участь представники 23-ох  громад Ковельського району. Фоторепортаж – на 6-ій сторінці  газети.

Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 347

Четвер, 12 серпня 2021 року №32 (12777) / Повідомлення в номер / Сила уколу: як вакцини врятували людство

12.08.2021

вакцинаСила уколу: як вакцини врятували людство

Ще дві сотні років тому люди рідко доживали до глибокої старості. Багато гинули молодими від різноманітних інфекцій. Епідемії чуми, холери, віспи та кору забирали життя мільйонів. Але завдяки вакцинації більшість із смертоносних інфекцій минулого вдалося подолати. Щороку імунізація дозволяє запобігти від 2 до 3 млн. смертей. Про історію появи вакцин розповідамо нижче.
Віспа
Першу у світі вакцину створив британський лікар Едвард Дженнер у XVIII столітті. Вона запобігала розвитку натуральної віспи. У той час це була поширена хвороба, від якої помирали від 40 до 90% заражених, а інші – отримували глибокі шрами чи навіть сліпнули.  
Спроби щеплень від віспи були і до Дженнера, але саме він винайшов безпечний спосіб. Лікар помітив, що люди, які хворіли схожим вірусом (коров’ячою віспою), переносили його легко і надалі мали захист від віспи натуральної. Тож 14 травня 1796 року Дженнер зробив перше щеплення, яке містило вірус коров’ячої віспи. Завдяки цьому уколу віспи сьогодні не існує.
Препарат від віспи дав назву всім подальшим лікам, заснованим на принципі створення штучного імунітету. «Вакцина» у перекладі з латинської означає «коров’яча віспа». Цей термін запропонував майже через сто років Луї Пастер на честь відкриття Дженнера.  
Холера
У 1892 році український вчений Володимир Хавкін винайшов вакцину проти ще однієї вбивці – холери. Відкриттю передували роки експериментів на морських свинках, а першою людиною, яка отримала щеплення, був сам Хавкін.
Спочатку наукова спільнота зустріла вакцину Хавкіна скептично. Вчені не повірили, що підшкірне щеплення може запобігти хворобі, яка розвивається у кишківнику. А ось  британський уряд вирішив дати вченому шанс і послав його в Індію. Володимир Хавкін успішно щепив тисячі мешканців Індії. Науковець готував живу вакцину одразу на місці щеплення і сам робив укол. 
На жаль, навіть сьогодні холера не зникла повністю. За даними ВООЗ, щороку від неї гине до 143 тисяч людей в Африці та Азії.
Чума
Першу вакцину від чуми винайшов також Володимир Хавкін. Працюючи в Індії, він зіткнувся з епідемією бубонної чуми і на прохання британського уряду розробив щеплення проти цієї хвороби. Препарат знову випробував на собі. Це сталося 10 січня 1897 року.
Лабораторія Хавкіна у Мумбаї перетворилася на великий науково-дослідний центр. Вакцина проти чуми використовувалася не лише в Індії, а й постачалася до Європи.
Сьогодні чума серед людей трапляються досить рідко. За інформацією ВООЗ, останній спалах стався 2017 року на Мадагаскарі. Тоді померло понад 200 людей. В Україні підхопити чуму неможливо, оскільки тут немає природних джерел інфікування.
Кір
До 60-х років ХХ століття у світі щороку гинуло близько 8 млн. людей від кору. Епідемії були надзвичайно масовими, адже вірус має майже стовідсоткову  передачу. У 1954 році американські лікарі Джон Ендерс і Томас Піблз виділили збудника кору, що дозволило розробити вакцину проти цієї недуги. Знадобилося ще 9 років, щоб почати масову вакцинацію. 
Впродовж 1965–1967 рр. поширення кору вдалося значно обмежити. Однак повністю подолати не вийшло. Останніми роками і в США, і в Європі стаються епідемії через масову відмову від обов’язкових щеплень. У 2018 році в Україні була найбільша кількість хворих на кір у Європі – понад 53 тисячі. Щоб викорінити хворобу, необхідно щепити 95% людей.
Кашлюк
Появі вакцини від кашлюку світ завдячує Лейлі Денмарк. Ця легендарна лікарка присвятила своє життя порятунку дітей.Кашлюк – дуже небезпечна хвороба для немовлят. Інфекція дихальних шляхів легко поширюється повітряно-крапельним шляхом та супроводжується задушливим кашлем.  
Коли у 1932 році в США спалахнула епідемія, кашлюком заразилися тисячі дітей. Лейла Денмарк разом з колегами у рекордні строки винайшла ефективну вакцину від кашлюку. Одним із перших пацієнтів, що вилікувалися від небезпечної хвороби, стала дочка винахідниці. За два роки вакцину вже використовували у всьому світі. 
Вакцинація від кашлюку і досі рятує дитячі життя у різних країнах. Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення).
Коронавірус
Вакцина від коронавірусу з’явилася найшвидше з усіх відомих сьогодні. Новітні технології лабораторних досліджень та обмін інформацією між науковцями дозволили вивчити вірус дуже швидко. Близько двох сотень різних лабораторних центрів по всьому світі працювали паралельно. Роботі науковців сприяли також можновладці. Бюрократичні процедури були зведені до мінімуму.
На відміну від минулих століть, сучасні вакцини мають різні активні речовини. Є препарати з «вбитим» вірусом (інактивовані вакцини), із вірусним геном (векторні), з частинкою вірусу (субодиничні) або взагалі без вірусу (мРНК-вакцини).
Сьогодні для вакцинації проти COVID-19 у світі використовується 33 вакцини. Усі вони пройшли 3 фази клінічних випробувань: у лабораторних умовах, на тваринах і на людях. Безпечність вакцин підтвердила Всесвітня організація охорони здоров’я. 
Через мутацію вірусу вакцинація набуває особливого значення. Зокрема, через поширення більш агресивного і заразного штаму «Дельта», який загрожує усім невакцинованим людям. Як і раніше, у групі ризику знаходяться люди похилого віку. Тож вони мають пріоритет на отримання вакцини. 
Для щеплень в Україні доступні чотири вакцини: CoronaVac, Pfizer, Moderna та AstraZeneca. Записатися на вакцинацію можна через сімейного лікаря або за номером контакт-центру МОЗ: 0 800 60 20 19.
Підготував 
Василь  НАКОНЕЧНИЙ.
Ще дві сотні років тому люди рідко доживали до глибокої старості. Багато гинули молодими від різноманітних інфекцій. Епідемії чуми, холери, віспи та кору забирали життя мільйонів. Але завдяки вакцинації більшість із смертоносних інфекцій минулого вдалося подолати. Щороку імунізація дозволяє запобігти від 2 до 3 млн. смертей. Про історію появи вакцин розповідамо нижче.
Віспа
Першу у світі вакцину створив британський лікар Едвард Дженнер у XVIII столітті. Вона запобігала розвитку натуральної віспи. У той час це була поширена хвороба, від якої помирали від 40 до 90% заражених, а інші – отримували глибокі шрами чи навіть сліпнули.  
 
Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 261
Читати далі

Четвер, 12 серпня 2021 року №32 (12777) / Повідомлення в номер / Два Ружини – дві долі, одна історія

12.08.2021

DSC09899Два Ружини – дві долі, одна історія

Нещодавно з цікавим і дещо несподіваним  візитом до нас на Ковельщину завітала делегація Житомирщини. В її складі – Віталій Жарський, кінорежисер Дмитро Богус.
Віталій Іванович більше 35-ти років – голова смт Ружина (нині Ружинської громади). Їх селище Ружин, котре розкинулось над річкою Роставицею, — гарне, велике, нині є центром Ружинської самодостатньої громади, творить новий день свого існування, зберігаючи  самобутню історію. Саме це і привело житомирських ружинців     на Ковельщину.
Спочатку зустріч відбулася в кабінеті голови РДА Ольги Черен. У ній взяли участь  заступник голови районної ради Андрій Броїло, голова обласної ветеранської організації Геннадій Гулько.
Пізніше гостей приймали  в нашому Ружині, де зустрілись із місцевим старостою Ігорем Корнійчуком, поспілкувались із старожилами села, пройшлися його вулицями, подихали «козацьким духом», познайомились із фермерським господарством “Відродження – Ружин.
Як сказав В. Жарський, «треба пройтись віками своєї історії, зустрітись із тими, хто започаткував, будив, гартував козацьку волю і славу, пройтись по землі козацькій, відкрити для себе цікаві сторінки історії, збагнути  ще раз, що таїть вона”.
Справа в тім, що селище Ружин готується до свого ювілею — 430-річчя від дня першої згадки.
Але, вивчаючи історію житомирського Ружина, краєзнавців ниточка «підтягнула» до нашого колись турійського,  а нині ковельського Ружина, котрий був тим «промінчиком» із сивої давнини, де зароджувалось Волинське козацтво.
Історія обох Ружинів тісно пов’язана з долею відомих князів Ружинських, українських гетьманів та воєнначальників. Звичайно, до нашого с. Ружина зверталось багато істориків, краєзнавців, науковців, котрі досліджували історію виникнення козацтва саме тут, на Волині, землі, якої були і колись ніби порогом між Україною і Заходом.
Але, щоб зрозуміти зв’язок між двома Ружинами, треба звернутися до історії. Відомий професор-історик  О. М. Цинкаловський, досліджуючи сліди   козацтва саме с. Ружина, зазначив, що перша згадка про село датовано 1503 р, «бо це було  родове село князів Ружинських, які відіграли помітну роль у становленні українського козацтва. З цього княжого роду Ружинських саме Євстафій був одним із засновників Запорозької Січі. Він також служив помічником воєводи у Києві в 1575-1585 р.р., і завдяки своїм здібностям успішно вів боротьбу з татарами. Син Михайло – гетьман реєстрового козацького війська, син Кирик – черкаський староста”.
В “Історії  запорозьких козаків”  Д. І. Яворницький подає багато цікавих відомостей і про сина Євстафія, князів Романа, Миколу, Богдана. До речі, саме Богдан пішов слідами свого славетного земляка Дмитра Вишневецького (в народі – Байди), яких теж з Волині і, як твердить М. Грушевський, був засновником українського гетьманства.
В 1569  р. землі нашого Ружина приєднали до Польського королівства. І саме за військові заслуги Кирик Ружинський одержує від короля Стефана Баторія урочище «Котельню»  на  Житомирщині. Одержавши котелянське володіння, Кирик не раз «закруглював кордони» і силою захоплював сусідні землі. Так у його володіннях опинилось с. Щербів, яке Кирик перейменував на Ружин і  подарував брату Миколі. Так  з’явився новий житомирський Ружин, який невдовзі відзначатиме свій 430-річний ювілей.
Історія двох Ружинів, які і всієї України, цікава, бо саме тут зароджувалось українське козацтво, бо саме тут козацькі шаблі викрешували блискавиці волі, Незалежності, гідності нашого народу. Звичайно, як таких, слідів нині не залишилось, але десь є пам’ятники, кургани, цікаві легенди, які передаються людьми, з покоління в покоління, назви урочищ, пов’язані з українським козацтвом.
Так, цікаві, загадкові постаті князів Ружинських. Зрозуміло, різні джерела показують їх поверхнево, іноді суперечливо. Але з них видно, що вони  любили, берегли свою землю, розуміли, що вона повинна мати свою історію, а тому не зраджували ні народ, ні віру.
Ішли роки, складаючи їх у століття, мінялись устрої, а села жили, розвивались, розбудовувались. Дізнаючись про це ще раз переконуєшся: історія вчить нас берегти минуле. Тільки тоді буде у нас славне майбутнє. А козацтво із сивої давнини і нині живе в козацькій пісні, козацькій  славі, в малих «козачатах»-продовжувачах славної нашої історії в щасливому майбутньому двох братніх Ружинів.
Валентина СІЧКАР, 
голова районної ветеранської організації.    
НА СВІТЛИНАХ: під час перебування делегації Ружина Житомирської області на Ковельщині.
Фото Сергія ДАНИЛЮКА. 
Нещодавно з цікавим і дещо несподіваним  візитом до нас на Ковельщину завітала делегація Житомирщини. В її складі – Віталій Жарський, кінорежисер Дмитро Богус.
Віталій Іванович більше 35-ти років – голова смт Ружина (нині Ружинської громади). Їх селище Ружин, котре розкинулось над річкою Роставицею, — гарне, велике, нині є центром Ружинської самодостатньої громади, творить новий день свого існування, зберігаючи  самобутню історію. Саме це і привело житомирських ружинців     на Ковельщину.
Спочатку зустріч відбулася в кабінеті голови РДА Ольги Черен. У ній взяли участь  заступник голови районної ради Андрій Броїло, голова обласної ветеранської організації Геннадій Гулько.
 
Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 516
Читати далі

Четвер, 12 серпня 2021 року №32 (12777) / Повідомлення в номер / Чи є управа на тирана

12.08.2021

Чи є управа на тирана?
На початку липня Верховна Рада посилила покарання за домашнє насильство. Ухвалений закон збільшує штраф та максимальний арешт за вчинення злочину. Також документ передбачає кілька нових адміністративних важелів, які допоможуть притягнути кривдника до відповідальності. Подробиці дізнавались експерти Центру громадського моніторингу та контролю.Притягнути до відповідальності домашнього тирана 
Новий закон врегульовує притягнення до відповідальності за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання заборонного припису. Правопорушник може бути притягнутий до відповідальності протягом 6 місяців після вчинення злочину. 
За насилля, яке зашкодило чи могло зашкодити фізичному або психічному стану, передбачений штрафдо 340 грн., громадські роботи 30-40 годин. Альтернативне покарання – адміністративний арешт на 10 діб.Якщо порушення буде вчинене повторно протягом року, штраф складатиме до 680 грн., або 40-60 годин громадських робіт, або арешт на 15 діб.
Важлива новація стосується розгляду справ про домашнє насильство без присутності кривдника. Це можливо, якщо правопорушник повідомлений. Завдяки цьому розгляд справ має пришвидшитись, адже раніше порушник міг спеціально переховуватись і затягувати слідство. Багато справ про домашнє насилля повертались із суду назад до поліції через неявку відповідача на засідання, як це передбачав Закон. 
Також тепер Закон дозволяє притягувати військових за вчинення  домашнього насилля на загальних підставах, а не на підставі дисциплінарного статуту, як було раніше.
«Фактично за дисциплінарними статутами відповідальність за домашнє насильство не наставала, зважаючи на те, що домашнє насильство не є військовим правопорушенням чи правопорушенням, пов’язаним зі службою», – пояснює керівниця Аналітичного центру «ЮрФем»  Катерина Шуневич.
Слід зауважити, що початкова редакція законопроєкту передбачала запровадження суспільно корисних робіт як покарання за домашнє насильство. Однак до другого читання ця норма була виключена.
Попри невелике збільшення штрафів та термінів арешту, експерти позитивно оцінюють Закон, адже він спрощує притягнення до відповідальності. Наразі Закон направлено на підпис Президенту. Він набере чинності з наступного дня після публікації.Довгий шлях до вирішення проблеми
Експерти нагадують, що це не єдиний Закон, який має протидіяти домашньому насиллю. Три роки тому в законодавстві було визначено види насильства: фізичне, сексуальне, психологічне та економічне, розширене коло осіб, яких можуть визнати кривдниками, передбачено адміністративну та кримінальну відповідальності.
Проте навіть дуже суворий Закон не зможе покарати кривдника, якщо суспільство буде замовчувати проблему. За даними опитування, проведеного Українським інститутом майбутнього, половина українців, які стикалися з домашнім насильством, не зверталися до поліції. Фахівці кажуть:  так відбувається, бо часто постраждалі не знають, куди звернутись, не довіряють поліції, бояться реакції кривдника. 
При цьому в Україні є кілька гарячих ліній для тих, хто зазнає домашнього насильства. Зокрема, можна подзвонити за короткими номерами 1547 та 116-123. Перший номер – це урядовий контакт-центр, другий – належить громадській організації «Ла Страда–Україна», яка надає психологічну і юридичну консультації, підтримку телефоном та через соціальні мережі. За допомогою можна звертись анонімно. 
Експерти зауважують, що є способи, як викликати поліцію, аби кривдник не здогадався про це. Так, вже кілька років в Україні працює проєкт «Поліна», який перетворився у позивний. У Національній поліції кажуть, що коли телефонують на 102 та просять допомоги в «Поліни», то чергові відразу розуміють, що сталось і як реагувати. 
Станом на 2021 рік у 36 містах України функціонують 55 мобільних груп з протидії домашньому насиллю. До їх складу входять: дільничні офіцери поліції, працівники ювенальної превенції, слідчі карного розшуку та екіпаж патрульної поліції. Найчастіше мобільні групи поліцейських, що входять до  “Поліни”, реагують на сімейні конфлікти із застосуванням фізичної сили. 
Фахівці наголошують, що через карантинні обмеження за останні півтора року звернень щодо домашнього насилля побільшало. 
«Дійсно, карантинні обмеження, обмеження пересування, які закрили людей в 4-ох стінах, вплинули на всі родини. Згідно з попередніми результатами дослідження, 10-20% жінок говорили, що під час минулорічного карантину вони вперше зазнали домашнього насильства. Воно починалося з психологічного насильства і переростало в фізичне, а іноді і в сексуальне», – зазначає віце-президентка «Ла Страда–Україна» Катерина Бороздіна.
Щоб допомогти постраждалим, по всій Україні відкривають кризові кімнати, де можна залишитись у важкий період. Водночас активісти кажуть, що велика частина їхньої роботи інформаційна. Дуже важливо розказувати українцям про можливість звернутися по допомогу. Адже головне правило запобігання домашньому насильству – не мовчати.
Оксана КОВАЛЬ. 

тиранЧи є управа на тирана?

На початку липня Верховна Рада посилила покарання за домашнє насильство. Ухвалений закон збільшує штраф та максимальний арешт за вчинення злочину. Також документ передбачає кілька нових адміністративних важелів, які допоможуть притягнути кривдника до відповідальності. Подробиці дізнавались експерти Центру громадського моніторингу та контролю.
Притягнути до відповідальності домашнього тирана 
Новий закон врегульовує притягнення до відповідальності за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання заборонного припису. Правопорушник може бути притягнутий до відповідальності протягом 6 місяців після вчинення злочину. 
За насилля, яке зашкодило чи могло зашкодити фізичному або психічному стану, передбачений штрафдо 340 грн., громадські роботи 30-40 годин. Альтернативне покарання – адміністративний арешт на 10 діб.Якщо порушення буде вчинене повторно протягом року, штраф складатиме до 680 грн., або 40-60 годин громадських робіт, або арешт на 15 діб.
 
Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 283
Читати далі

Четвер, 12 серпня 2021 року №32 (12777) / Повідомлення в номер / Сивочолі роздуми літа

12.08.2021 Семенюк Анатолій Володимирович

літоСивочолі роздуми літа

Мій дорогий читачу! Вкотре пропоную доторкнутися до моїх сивочолих роздумів. Вони виринають із потаємних комірок свідомості, заявляють про себе і претендують на визнання. Зауваж: чим більше сивини на скронях, тим більше вимог до змісту – ти хочеш почути від мене мудре, морально-духовне, цікаве і пророче.
Разом із тим сучасний геополітичний стан, в якому ми опинилися, спонукає до застережень, виважених соціальних та політичних підходів  до розуміння небезпек, які несе в собі агресія Росії проти України.
Отож, читачу, в цей гарячий літній час пропоную посмакувати ягодами із лісу політики  та буття. Не всі солодкі, є й терпкі та кислючі.
І все ж, відважся, посмакуй…
Розчарування
Він непорушно стояв на автобусній зупинці, наче древній сфінкс. Ледь-ледь посріблений сивиною, кремезний, статний і рішучий. У мене закалатало серце. Заспівала душа.
«Це ж мій супутник на шляху життя», — майнула думка. Кинула невинний погляд, сяйнула спокусливо очима… «Принц» теж огорнув поглядом мій стан. Довірливо усміхнувся.
З’явилася «маршрутка»… Люди рушили до дверей. Ми опинилися  поруч. Він ненароком торкнувся мого плеча і грудей. О, що я пережила в ці короткі секунди! Здається, відчула себе на сьомому небі.
Мить щастя – як мало для цього треба. Раптом мій «принц» протиснувся вперед, щоб швидше сісти на вільне місце: «Я перший, жіночко!» — почулося.
О, Господи! В цю фатальну мить я ніби занурилась в брудні   хвилі розчарувань, втратила віру в гендерну рівність, чоловіче лицарство,лебедину вірність і чисте кохання.
Переді мною сидів плюгавий, ниций, сірий, відразливий карлик. Стояти поруч та їхати  далі я не змогла, а тому зійшла на першій же зупинці.
Справедливі терези
Є терези добра – є терези гріха.
Зупинись біля них, зваж свої вчинки.
Поміркуй, скільки в тебе любові й тепла,
А що від лихого несеш на обжинки.
Тремтять шальки терезів на кожен твій рух,
Тривожиться серце: а  що переважить?
Твої вчинки – то стадо, а ти їх пастух.
Веди їх на луг, де світиться радість.
Поспішай до межі, де живе доброта.
Місія ця – од віку почесна й свята.
Янголи-охоронці
Чи зорі на небі, чи світиться Сонце,
Чи хмари клубчасті в тривозі кружляють,
Не сплять янголи долі, твої охоронці,
Вірніших за них в цілім світі немає.
Чатує  біда — вони вчасно відвернуть,
Нещастя спрямують  в безпечне русло,
Захистять від лихого, проведуть через терни,
Збентежену душу огорнуть любов’ю й теплом.
Прослав і подякуй! За них помолися…
Чуєш: над полем лунає життя твого
  пісня?
Сумне пророцтво
Проснулось літо – спека, мов на пательні:
Засмагає тіло, колосяться пшениця і жита.
А людство перебуває в світі паралельнім –
Містика, політика: карта випада на дурака.
Земне життя переміщається в смартфони,
Світ віртуальний – хвилюється Всесвітній
  океан.
У соцмережах «фейки-лайки», мов на
           перегонах –
Боже милий, та це ж природного життя обман!
Гряде людської еволюції сертифікація
Перед кінцем останньої земної
 цивілізації.
Путінська брехня
Приїхали!.. Історія, немов повія політична:
Хтось за гроші, а дехто так її ґвалтує.
Для Путіна-диктатора вже стаю звичним.
Утверджувать брехню,  що України  «не існує».
У нього «мало-», «бєло-» та великороси» —
Один народ з єдиномовним «рускім міром».
Забув, що наші предки україно-роси.
Благословенні Богом, а не двоголовим
  звіром.
Ми є народ Європи, а не територія.
Брехнею, Путіне, подавилися – така
  історія.
Аваков 
Аваков… Аваков… Аваков…
В політичному болоті жаби квакають.
Праві  і ліві, центристи та «слуги».
В одних – герой часу, в інших – недолугий.
Мораль тут проста: вибори, рейтинги-
 шоу,
Кусають ґедзі  на лузі дійну корову.
Недолуга політика
Єднайтесь, політики, ставайте у круг!
Байден із нами! Байден – наш друг!
В єдиному марші німці, французи
Нам допоможуть – вони вірні друзі.
Гей, панно Європо, нашу пісню співай,
Станцюєм ламбаду. Грай, музико, грай!
А на Сході стріляють – сльози матері
 ллються.
Схаменись, Україно, — над тобою сміються!
Бо ж не манни  з Європи потрібно чекати,
А клятою працею власний дім будувати.
х  х  х
Дивні діла твої, Господи-Боже:
Цар Путін  явився у світ, немов з лісу.
Пише вкраїнською? Стань на сторожі,
Бо думи  його брехливі від біса.
Він загарбницькі плани   складає по ночах.
Крим. Новоросія… Потім вся Україна,
Чуєш, сурми із неба линуть пророчі.
То гряде Божий  суд – остання для  вбивці 
  година.
А допоки, народе, незламний наш дух,
Гартуймо в борні священний історії дух.
Анатолій СЕМЕНЮК. 
Мій дорогий читачу! Вкотре пропоную доторкнутися до моїх сивочолих роздумів. Вони виринають із потаємних комірок свідомості, заявляють про себе і претендують на визнання. Зауваж: чим більше сивини на скронях, тим більше вимог до змісту – ти хочеш почути від мене мудре, морально-духовне, цікаве і пророче.
Разом із тим сучасний геополітичний стан, в якому ми опинилися, спонукає до застережень, виважених соціальних та політичних підходів  до розуміння небезпек, які несе в собі агресія Росії проти України.
Отож, читачу, в цей гарячий літній час пропоную посмакувати ягодами із лісу політики  та буття. Не всі солодкі, є й терпкі та кислючі.
І все ж, відважся, посмакуй…
Розчарування
Він непорушно стояв на автобусній зупинці, наче древній сфінкс. Ледь-ледь посріблений сивиною, кремезний, статний і рішучий. У мене закалатало серце. Заспівала душа.
 
Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 335
Читати далі

Четвер, 12 серпня 2021 року №32 (12777) / Повідомлення в номер / Свято, яке об’єднало громади Ковельщини

12.08.2021

задиби8Свято, яке об’єднало громади Ковельщини

Село Задиби знайоме мені з малих літ. Разом із сусідськими хлопчаками бігали в тутешній ліс за білими грибами, ловили рибу в тихоплинній Турії, два береги якої  з’єднував благенький міст.
Коли почув, що 8 серпня тут відбудеться районний фестиваль, присвячений 30-річчю Незалежності України, на який запрошені очільники і аматори народного мистецтва усіх 23-ох громад новоствореного Ковельського району, твердо вирішив: поїду обов’язково! Окрім цікавості до непересічного  масового заходу, який на Волині, по суті, започаткував відзначення ювілею нашої молодої держави широкомасштабно і велелюдно, захотілося на власні очі побачити, як змінилися Задиби останнім часом і чому районна влада (а саме вона була організатором дійства) обрала місцем його проведення угіддя фермерського господарства «Перлина Турії»?
Про господарство із такою романтичною назвою чув багато. Знав, що очолює його депутат Волинської обласної ради Володимир Яренчук, який разом із братом Юрієм  у 2018 році створили «Перлину» на базі колишнього сільськогосподарського  підприємства «Турія». Вони викупили майно, заплативши людям за паї, взяли в оренду землю і почали хазяйнували. Це було і непросто, і нелегко, і навіть ризиковано. Бо ж відомо: на землі важко розраховувати на стабільні прибутки. Але хлопців труднощі не лякали, бо зросли в багатодітній сільській сім’ї, де батько Арсентій Дмитрович і мати Варвара Арсентіївна виховали семеро дітей – Василя, Володю, Юрія, Віктора, Анну, Світлану та Людмилу. Тепер родина значно побільшала, і є надійною опорою у вирішенні всіх виробничих і побутових питань.
Багато дало Яренчукам вивчення зарубіжного і вітчизняного досвіду. Як результат, прийшли до одностайної думки: потрібна “молочна” спеціалізація і будівництво надсучасного тваринницького комплексу у Задибах. Про початки становлення у свій час писала «Волинська газета»: «Ми побували там і побачили унікальну новобудову. Просторий коровник, аналогів якому на Волині поки що нема, телятник, приміщення для зберігання кормів. Головна «родзинка» комплексу – принципово нова система, доїння корів. Цей процес має елементи робототехніки, враховує «характери» тварин, а доїльний цех, що має форму кола, перевірений на практиці в Європі».
З тих пір минуло чимало літ. «Перлина Турії» стала одним з найуспішніших фермерських господарств Волині. Тут предметно займаються не тільки тваринництвом, а й вирощуванням елітного сортового насіння зернових. Є потужний машино-тракторний парк. Активно впроваджують найсучасніші технолології виробництва кормів та їх приготування для молочного стада.
Володимир Яренчук та його команда однодумців дбають не тільки про розвиток виробництва, а й всіляко сприяють у розв’язанні соціально-побутових проблем на селі. Це й допомога школам, дитячим садочкам, закладам охорони здоров’я, благоустрій сільських доріг та вулиць. Їдучи до місця проведення фестивалю, я був вражений справді європейським виглядом колись занедбаного населеного пункту:  модерні виробничі приміщення, заасфальтована проїжджа частина з сучасною розміткою – все це неабияк вражало. Подумалося: не все так погано в нашій Україні, коли є такі села, як Задиби, і такі тямущі господарники, як Володимир Яренчук. Отож, невипадково районна державна адміністрація на чолі з уродженкою Турійщини Ольгою Черен обрали місцем проведення саме це господарство, де вже завершили жнива, про що свідчать дбайливо скошені поля і затюковані «рулони» соломи, яким, здається, немає ні кінця-ні краю.
l
Прошу вибачення у читачів за, можливо, занадто розлогу передмову до фоторепортажу, але хотілося трохи познайомити вас із господарством, на сільгоспугіддях якого просто неба відбувся минулої неділі фестиваль «Живи та міцній, Україно, під прапором неба й родючих полів!». Він зібрав сотні людей з усіх 23-ох територіальних громад Ковельського  району. Ось як про цю подію повідомив відділ інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю апарату Ковельської райдержадміністрації: «Розпочалося свято молитвою за Україну. А далі усі учасники та гості фестивалю долучилися до хвилюючого патріотичного флешмобу «Ти  у мене єдина», ставши пліч-о-пліч і створивши карту України.  У виконанні срібного призера всеукраїнського пісенного шоу «Голос. Діти» Ярослава Карпука зі Старої Вижівки та усіх учасників свята прозвучав Державний Гімн України.
У рамках святкового дійства з вітальним словом перед громадою району виступили: народний депутат України Вячеслав Рубльов, начальник управління агропромислового розвитку Волинської облдержадміністрації Юрій Горбенко, перший заступник голови Волинської обласної ради Юрій Поліщук, засновник, генеральний директор «УКРАВІТ» Віталій Ільченко, голова фермерського господарства «Перлина Турія», депутат Волинської обласної ради Володимир Яренчук,  Турійський селищний голова Олексій Безсмертний, заступник голови Володимир-Волинської райдержадміністрації Віктор Фіщук, виконавчий директор Волинського регіонального відділення Асоціації міст України Мар’яна Конончук.
З вітальними промовами звернулись до присутніх організатори фестивалю –  голова Ковельської районної державної адміністрації Ольга Черен та голова Ковельської районної ради В’ячеслав Шворак.
На згадку про започаткований фестиваль територіальним громадам Ковельського району було презентовано від організаторів заходу карту кожної громади та вручено вітальну листівку від голови обласної державної адміністрації Юрія Погуляйка.
Далі урочисту програму фестивалю продовжили аматори художньої самодіяльності громад району,  які  створили атмосферу свята, хорошого настрою, ще раз засвідчивши, що ковельська земля багата на талановитих, творчих людей. Музичні вітання та яскраві хореографічні композиції  глядачам подарували: народний аматорський вокальний жіночий ансамбль «Мелодія» Центру культури та дозвілля Ратнівської селищної ради; народний аматорський чоловічий ансамбль «Жайвір» Центру культури і дозвілля Старовижівської сільської ради; народний аматорський колектив «Опалинка» Гущанського сільського клубу Рівненської територіальної громади; народний художній колектив ансамбль танцю «Барвінок» ЗПО «Ковельський Палац учнівської молоді імені І. Франка»; народний аматорський колектив «Дуброва» БК-філії с. Куснище Любомльської територіальної громади; народне аматорське вокальне тріо «Мальви» Шацького БК Шацької селищної ради; вокальний гурт «Сусіди» Велицького центру культури і дозвілля Велицької сільської ради; народний аматорський колектив «Джерело» клубу с. Язавні Самарівської територіальної громади;  жіноче вокальне тріо БК с. Козлиничі КУ «Центр культури та дозвілля Поворської сільської ради»; танцювальний колектив «Світанок» Луківської селищної ради; дитячий колектив «Добрі друзі» Турійського МБК; вокальний жіночий колектив «Перлина» клубу с. Селець Турійської селищної ради; вокальний ансамбль працівників закладів культури Сереховичівської сільської ради; дует «Гармонія» Забродівської сільської ради; народний аматорський вокальний ансамбль «Водограй» БК с. Згорани Головненської територіальної громади. 
Гарний настрій присутнім подарували народний аматорський жіночий вокальний ансамбль «Молодичка» Центру культури, дозвілля, спорту та туризму Смідинської сільської ради; жіноче вокальне тріо «Маки» БК с. Буцинь – філії Центру культури і дозвілля Дубівської сільської ради; народний аматорський фольклорний колектив «Джерело» БК с. Скулин Колодяжненської сільської ради; ансамбль троїстих музик БК с. Дубечне Дубечненської територіальної громади;  чоловічий колектив «Вишневий цвіт» Центру культури, мистецтва, естетичного виховання та спорту Вишнівської сільської ради; фольклорний колектив «Золота криниця» навчально-виховного комплексу «ЗОШ І-ІІІ ст. – дитячий садок» Велимченської територіальної громади; народний аматорський гурт «Оксамит» Турійського МБ;, вокальний дует «Два крила» Турійського МБК — Інна та Юрій Мірчуки, дитячий дует у складі Соломії Ревейчук, Дарини Середи Люблинецької селищної ради; Роман і Вікторія Бурко, учасники зразкового дитячого ансамблю «Дударик» Голобського центру позашкільної освіти Голобської селищної ради; соліст Андрій Мигуля, начальник управління культури, молоді та спорту виконкому Ковельської міської ради. 
Вірші декламували: Юлія Михайлова, директор Центру культури, дозвілля та спорту Колодяжненської сільської ради; Тетяна Панасюк – директор Центру культури та дозвілля Ратнівської селищної ради.
Учасники святкування оглянули виставкові містечка, представлені міськими, селищними, сільськими громадами та майстрами народної творчості.
Свято, зіткане з добра і любові, українських  вишиванок і яскравих соняшників, веселих посмішок і гарного настрою, вдалося на славу завдяки спільним зусиллям багатьох людей та за сприяння ТОВ «УКРВІТ АГРО», лісогосподарських підприємств Ковельського району, ФГ «Перлина Турії», ТОВ «ІДЕЯ», ТОВ  «ВОЛИНЬ-АГРО», ТОВ «Ковельський хлібокомбінат», ТОВ «СЕВЕН ПАЛЕТС», IT Step Academy, ФГ  «АМІЛА», ПФ  «Реформатор», СТОВ «РАТНІВСЬКИЙ АГРАРІЙ», ФГ «КАВАСАКІ», КНП «ДОБРОБУТ». Ця підтримка — свідчення небайдужого ставлення до життя нашої Ковельської громади, активної громадянської позиції їх керівників та колективів”.
l
Таким чином, підготовка до 30-річчя Незалежності України стартувала величним видовищним дійством. Подібні заходи мають відбутися у всіх 23-ох громадах Ковельського району. Тож побажаємо їх організаторам всіляких успіхів і гараздів, а учасникам – вдалих виступів і щедрих оплесків наших земляків!
Світлини, які не увійшли до сьогоднішнього номера газети, дивіться у “Вістях Ковельщини” наступного четверга, 19 серпня ц. р. 
Микола ВЕЛЬМА.
Фото Сергія ДАНИЛЮКА.
Село Задиби знайоме мені з малих літ. Разом із сусідськими хлопчаками бігали в тутешній ліс за білими грибами, ловили рибу в тихоплинній Турії, два береги якої  з’єднував благенький міст.
Коли почув, що 8 серпня тут відбудеться районний фестиваль, присвячений 30-річчю Незалежності України, на який запрошені очільники і аматори народного мистецтва усіх 23-ох громад новоствореного Ковельського району, твердо вирішив: поїду обов’язково! Окрім цікавості до непересічного  масового заходу, який на Волині, по суті, започаткував відзначення ювілею нашої молодої держави широкомасштабно і велелюдно, захотілося на власні очі побачити, як змінилися Задиби останнім часом і чому районна влада (а саме вона була організатором дійства) обрала місцем його проведення угіддя фермерського господарства «Перлина Турії»?
 
Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 304
Читати далі

Четвер, 12 серпня 2021 року №32 (12777) / Повідомлення в номер / В житті знадобиться...

12.08.2021

лохиниВ   житті   знадобиться...

Лохина у вашому саду

Лохина – невеличкий кущ (невелике дерево) родини Вересових, що росте майже у всій Північній півкулі. Здавалося б, ця рослина зовсім невибаглива. Але ті, хто пробував виростити лохину у власному саду, знають, скільки уваги, зусиль, догляду вона потребує.
Підготовка ґрунту для висадки посадкового матеріалу 
До прикладу, спеціального ґрунту з високою кислотністю рН 4,0. Щоб досягнути такого показника, купують спеціальні окислювачі або ж поливають посадкову яму розчинами води та оцту (50 мл на відро), лимонної або щавлевої кислоти (5 г на відро).
Також у посадкову яму для лохини рекомендують додавати:
- ґрунт хвойного лісу;
- мох сфагнум, кору, суху соснову хвою;
- торф та землю з ділянки, на якій ростиме чагарник;
- річковий пісок, що сприятиме проникненню повітря до кореневої системи.
Не менш важливо підсипати висаджені саджанці сумішшю хвої та перепрілого листя, тирси чи соломи, що захистять рослину від пересихання. Але навіть всі ці заходи не гарантують ідеального результату. Адже лохина у дикому середовищі творить симбіоз з грибами, які насичують її кореневу систему поживними речовинами. Створити такий симбіоз штучно – завдання не з простих. Так само, як і вибір місця для саджанців.
Вибрати правильне місце для посадки лохини
Ділянка для висадки лохини має відповідати наступним критеріям:
- багато сонячного світла;
- затишок без сильних вітрів та пізніх весняних приморозків;
- підвищення та пагорби, де не затримується волога ;
- бажана наявність пасіки в радіусі кількох кілометрів, що забезпечить краще запилення квітів.
Зберігаємо дистанцію між саджанцями лохини
Висаджують саджанці лохини на відстані до 1,5 м для високорослих сортів, та до 1 м – для низькорослих, після висадки щедро поливають. У липні-серпні варто забезпечити дворазовий полив, бажано – крапельною системою. А в особливо спекотні дні кущі лохини обприскують.
Найпростіший спосіб отримання поживних ягід
Просто придбайте їх у досвідченого виробника, який вирощує лохину з дотриманням усіх екологічних стандартів. Та насолоджуйтеся смаком і користю цієї виняткової ягоди – без зайвих зусиль! 
Лохина – невеличкий кущ (невелике дерево) родини Вересових, що росте майже у всій Північній півкулі. Здавалося б, ця рослина зовсім невибаглива. Але ті, хто пробував виростити лохину у власному саду, знають, скільки уваги, зусиль, догляду вона потребує.
Підготовка ґрунту для висадки посадкового матеріалу 
До прикладу, спеціального ґрунту з високою кислотністю рН 4,0. Щоб досягнути такого показника, купують спеціальні окислювачі або ж поливають посадкову яму розчинами води та оцту (50 мл на відро), лимонної або щавлевої кислоти (5 г на відро).
 
Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 173
Читати далі

Четвер, 12 серпня 2021 року №32 (12777) / Повідомлення в номер / Кінець світу близько

12.08.2021

повеніКінець світу близько?

Погода в Україні та світі щороку все більше дивує людей – температура повітря продовжує підніматися, явище «дощ» перетворилось буквально на «повінь», а про звичні пори року у конкретні періоди вже годі й говорити –  вони кардинально зсунулися.  
Протягом останніх 50 років, за інформацією ООН, значно почастішали небезпечні природні явища, які призводять до людських жертв. Найбільше померло саме через екстремальну спеку, пише ТСН.
За новою доповіддю ООН «Зміна клімату 2021: дані фізичних наук», авторами якої стали 234 спеціалісти, якщо не вжити заходів, до кінця століття температура повітря може підвищитися на 3° C, що призведе до змін в екосистемах світу.
Як 
змінилася погода?
Погода нинішнього літа ознаменувалося незвичайними тенденціями для всього світу. Рясні дощі і руйнівні повені затопили у липні країни Західної Європи, у цей час американські штати потерпали від нестерпної спеки, а нині страждають від  масштабних лісових пожеж.
Зрештою – катаклізми прийшли і до Китаю, де в центральній провінції Хенань повені призвели до людських жертв, евакуації, вода залила інфраструктуру й розмила дороги. І це далеко не весь перелік природних явищ, які випробовують людство на стійкість.
Та, зважаючи на нинішню ситуацію, це лише початок, і нам потрібно готуватися до ще небезпечніших катаклізмів у майбутні десятиліття. Наприклад, заступниця виконавчого директора Програми ООН з навколишнього середовища Джойс Мсуя вважає, що пандемія COVID-19 «стала попередженням про те, що ситуація може ще більше погіршитися, якщо ми не змінимо свою поведінку».
І дійсно, коронавірус став ніби стоп-сигналом людству, яке виявилося безпорадним перед невидимим ворогом, котрий щодня обирає все нових і нових жертв. Та природні катаклізми не менш небезпечні.
Серед небезпечних явищ, які призвели до найбільших людських жертв за 50-річний період:
посухи – 650 тисяч смертей;
шторми – 577232 смерті;
повені – 58700 смертей;
екстремальні температури – 55736 смертей.
Як пояснив генеральний секретар ВМО Петтері Таалас, у міру нагрівання атмосфера починає утримувати більше вологи, відтак під час штормів буде випадати більше дощів і відповідно зростати ризик повеней.
Чим викликані кліматичні зміни?
Більшість наукових даних свідчать, що природні катаклізми є наслідком діяльності людини. Зокрема, на думку експертів, зміна клімату викликана викидами парникових газів, що підвищило ймовірність виникнення хвиль тепла.
До підвищення концентрації парникових газів, наприклад вуглекислого газу, в нашій атмосфері призводить спалювання викопних видів палива, вугілля, газу і нафти. Будівництво споруд, розчищення землі під землеробство, використання енергії, вихлопи авто- і авіа- транспорту підсилюють ефект потепління.
Іншим, не менш важливим чинником зміни клімату, є знищення   лісів та водно-болотних територій, які могли б накопичувати вуглекислий газ.
Що чекає на людство далі?
Згідно зі спеціальним звітом  МГЕЗК (Міжурядова група експертів зі зміни клімату),   зростання температури до 1,50C, яке загрожує людству між 2030 і 2052 роками, призведе до катастрофічних наслідків та нерівності у суспільстві, не говорячи вже про 30C, які прогнозують спеціалісти в останньому звіті ООН.
Передусім, як йдеться в науковому журналі The Lancet, зміна клімату підвищує ймовірність спалахів інфекційних хвороб, адже, як відомо, бактерії, патогенні мікроорганізми особливо добре розвиваються в умовах вологого і теплого клімату.
Попереджають науковці і про більшу кількість небезпечних хвороб, наприклад, малярію і лихоманку  Денге,  скільки комарі, які переносять збудник, зможуть жити на великих територіях. Більш поширеною стане й  алергія. 
Крім того, вплив кліматичний змін може порушувати низку прав людини – від прав на воду та їжу до прав на належне житло. Наприклад, мешканці Маршаллових островах навіть зараз регулярно страждають від повеней, які руйнують їхні будинки і позбавляють можливостей до існування.
Також зміна клімату може посилити нерівність, зокрема, у Північній Америці, де нерідко житлові квартири людей розташовані поруч з електростанціями і нафтопереробними заводами. А це підвищує не тільки ризики до інфікування респіраторними захворюваннями, а й раку.
Підвищення температури впливає і на врожайність. Вже зараз навіть на прикладі України можемо спостерігати, як заморозки і дощі навесні та безжальна спека влітку знищили урожай фруктів та ягід. А ті, що залишилися, продають за захмарними цінами. І ця тенденція, попереджають експерти, лише посилюватиметься.
Фахівці додають, що потепління може зменшити приблизно на 50% частку світового населення, яке зазнає дефіциту води.
Серед інших небезпечних наслідків зміни клімату:
- Підвищення інтенсивності і частоти ураганів, повеней, посухи та штормів.
- Опустелювання територій і зниження запасів води.
- Зниження вилову в рибній промисловості та знищення коралових рифів.
- Втрата цінних середовищ мешкань, біорізноманіття, важливих екосистем і різних видів.
Згідно з розрахунками кліматологів, очікується, що кількість спекотних днів збільшиться в більшості регіонів суші з найбільшим приростом у тропіках.
Передбачається також, що ризики від випадання сильних атмосферних опадів будуть вищими в декількох високоширотних і  або високогірних регіонах Північної півкулі, в східних районах Азії і на сході Північної Америки.
Що ми можемо зробити для боротьби зі зміною клімату?
Якщо людство планує скоротити зростання температури, викиди парникового газу, виробленого людиною, повинні скоротитися на 50% до 2030 року, згідно МГЕЗК. І першим кроком у цій боротьбі має стати перехід на зелену енергію, аби зменшити виробництва тепла та електрики. 
Не менш важливо змінити авто на велосипед або долати дистанції пішки, адже саме на транспорт припадає 14% усіх викидів CO2. На думку експертів Європейської економічної комісії ООН, ключовим елементом підвищення екологічності міського транспорту є його електрифікація.  
В ООН пропонують використовувати не тільки електромобілі, а й електровелосипеди і електросамокати. 
Також для збереження планети слід уникати одноразових матеріалів і обирати ті, які можна використовувати повторно.
Своєю чергою, виконавча секретарка ООН зі зміни клімату  Патрісія Еспіноза вважає, що рішення, які мають бути ухвалені цьогоріч, визначать, чи буде можливо обмежити до кінця століття глобальне потепління півтора градусами Цельсія в порівнянні з доіндустріальною епохою. За її словами, наразі світ рухається протилежним шляхом, який може привести до підвищення температури на три градуси Цельсія. 
Підготував 
Володимир ПЕТРУК.
Погода в Україні та світі щороку все більше дивує людей – температура повітря продовжує підніматися, явище «дощ» перетворилось буквально на «повінь», а про звичні пори року у конкретні періоди вже годі й говорити –  вони кардинально зсунулися.  
Протягом останніх 50 років, за інформацією ООН, значно почастішали небезпечні природні явища, які призводять до людських жертв. Найбільше померло саме через екстремальну спеку, пише ТСН.
За новою доповіддю ООН «Зміна клімату 2021: дані фізичних наук», авторами якої стали 234 спеціалісти, якщо не вжити заходів, до кінця століття температура повітря може підвищитися на 3° C, що призведе до змін в екосистемах світу.
Як  змінилася погода?
Погода нинішнього літа ознаменувалося незвичайними тенденціями для всього світу.  
Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 299
Читати далі

Четвер, 12 серпня 2021 року №32 (12777) / Повідомлення в номер / Від четверга до четверга

12.08.2021
Від  четверга 
до  четверга

дівчинкаВід  четверга  до  четверга

13 серпня, п’ятниця
Схід Сонця – 06.08;  захід – 20.43.
Місяць – у Терезах.
Передсвято Винесення хреста Господнього.
Іменини: Антона, Арсенія, Василя, Веніаміна, Володимира, Вольдемара, Георгія, Дениса, Єгора, Івана, Йосипа, Костянтина, Максима, Миколи, Сергія, Степана, Юрія,  Анни, Єлизавети.

14 серпня, субота
Схід Сонця – 06.10; захід – 20.41.
Місяць – у Терезах/Скорпіоні.
Винесення хреста Господнього.
 
Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 251
Читати далі

Четвер, 12 серпня 2021 року №32 (12777) / Повідомлення в номер / Гороскоп з 16 по 22 серпня

12.08.2021
Гороскоп
з 16 по 22 серпня

гороГороскоп з 16 по 22 серпня

ОВЕН. Можливо, доля випробовуватиме вас на мiцнiсть, проте подолаєте перешкоди, якщо будете вiрити в себе i не звертатимете уваги на плiтки i чутки. В кiнцi тижня, опинившись перед вiдповiдальним вибором, проявiть стриманiсть i коректнiсть.
ТЕЛЕЦЬ. Хороший час для завершення важливих справ i аналiзу ситуацiї. Будьте упевненi в своїх силах i можливостях. Iмпровiзуйте, не дiйте за шаблоном. На роботi уникайте незручних ситуацiй i проявiть витримку.
БЛИЗНЮКИ. Ваш графiк роботи оптимiзують так, як вам хотiлося. Зараз взагалi час виконання ваших бажань. Успiх обiцяють принести новi iдеї i контакти. 
 
Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 257
Читати далі

ВІСТІ КОВЕЛЬЩИНИ

  • Редактор
    Вельма Микола Григорович
  • Перший заступник редактора
    Ляшук Світлана Олександрівна
  • Головний бухгалтер
    Шостацька Ірина Іванівна

Громадсько-політична газета "Вісті Ковельщини" 2012-2025