Ковельський самородок
На початку буремного ХХ століття у передмісті Ковеля на вулиці Мокрі Нивки у затишному будиночку залізничника Безеки Артема Семеновича зійшла зоря його первістка Мойсея. На вулиці стояв 1906 рік.
Хлопчик, огорнений любов'ю батьків, дідусів і бабусь, зростав здоровим, життєрадісним і допитливим. Привчений змалку до роботи, уже в п'ять років допомагав матері няньчити новонародженого брата Нестора.
Артем Семенович працював помічником машиніста на залізниці. Товариство Київсько-Брестської залізниці, котре утворилося в 1870 році і пережило за короткий час багато реформацій, повинно було в кінці ХІХ століття забезпечувати стратегічні плани Російської імперії в західному регіоні. Швидкими темпами сталеві рейки залізничних магістралей розрізали Богом обдарований край і з'єднали через Ковель міста Центральної України із Заходом.
Ковель із провінційного містечка волею долі перетворився у важливий стратегічний залізничний вузол. Уже на початку ХХ століття залізничні колії відходять від Ковеля п'ятьма променями: на Брест, Київ, Володимир-Волинський Холм і Здолбунів. У місті швидко розвивається промисловість і торгівля. З лівого берега річки Турії ковельчани переміщуються на правий берег і починають забудову “другого” Ковеля. В цей час понад 4 тисячі жителів міста зайняті роботою на залізниці.
Голова сім'ї, причетний ще й до підготовки молодих кадрів, цілими днями пропадає на роботі. Дружина Степанида не нарікає. Мовчки справляється з дітьми і по господарству. А під її грудьми пульсує нове життя. Світ в цей період переживає страшну нестабільність і тривожність. В центрі Європи зароджується вихор Першої світової війни…
l
А поки що в родині панує злагода і любов. Зайняті кожен своєю справою, молоді батьки не знають, що скоро опиняться перед дилемою: залишатися в рідному місті і чекати розгортання подальших подій, чи виїжджати до Москви. За розпорядженням управління залізниці Ковельський вузол отримав припис на евакуацію. За наказом із Петрограда всі висококваліфіковані спеціалісти підлягали евакуації.
Нашвидкоруч зібравши найнеобхідніші речі, сім'я опинилася в дорозі. За вікнами вагона виднілися безкінечні групи біженців, котрі тягнули за собою домашній скарб і худобу. Вагони потягу дощенту були заповнені людьми. Невтішно плакали діти і схлипували матері… Дорога здавалася безкінечною. Але й стражданням настає колись кінець…
Опинившись в Москві, родина поволі оговтувалася і облаштовувалася в двох кімнатах невеликого будиночка недалеко від залізниці. Потягнулися одноманітні сірі будні в очікуванні вістей із фронту. Життя вимагало ж напруженої праці і вирішення побутових проблем. Плакав маленький Григорій в колисці, дивилися напівголодними очима в душу батькам сини: гімназист Мойсей і школяр Нестор. Державна програма, запроваджена царським урядом відносно біженців, хоч і була дієвою, проте – недостатньою. Артем Семенович пропадав на роботі. Дружина крутилася, мов білка в колесі, по господарству, допомагала куховарити у дворянському маєтку, власники котрого віддали гостьове житло біженцям.
Діти бачили всю важкість батьківського життя і старалися, як могли, підсобляти матері. Старанно гризли граніт науки і не цуралися посильної роботи. Можливо, саме в ті важкі часи і народжувалася в їхніх серцях працелюбність і жертовність, кувався характер і зароджувалася доля… А ще закладалася шляхетність і доброта в душах. Бо, не дивлячись на зайнятість, мати старалася долучати дітей до духовного і культурного життя.
Змалку діти були привчені до молитви, до читання Євангелія. А по вихідних ходили в театр, гуляли на Воробйових горах, які були улюбленим місцем відпочинку тодішньої знаті. І хоч родина не мала матеріальних статків, мати старалася одягатися сама і одягати дітей у власно зшитий одяг, який не відрізнявся від фабричного.
l
Родина ще не оговталася повністю від переселення, як опинилася у круговерті революційних подій в Російській імперії. В лютому 1917 року було повалено монархію, а вже в кінці цього ж року відбувся Жовтневий переворот, котрий поволі переходив у громадянську війну. В Москві стало неспокійно. Сутужно з продуктами. А з лона матері на світ уже просилася крихітна Настуня.
Для родини настали сутужні часи. Все частіше стали виникати розмови про повернення в Україну. Радянська держава, що виникла на теренах Російської імперії, декларуючи принципи соціальної рівності та пролетарської солідарності була неспроможна вирішити проблеми соціального забезпечення населення, зокрема врегулювати справи репатріантів. Адже вони переселялись як піддані царя Російської імперії, а повертатися були змушені на терена новоутворених держав в статусі їх громадян.
Невизначеність і очікування ставало нестерпним для родини Безек. Проте воно продовжилось аж до 1921 року. Поверталась родина в Україну перед самим укладенням Ризького договору. Поверталася у невідомість з п'ятьма дітьми. На руках матері сопів однорічний Дмитрик, а старші четверо тулилися біля неї. Як кажуть в народі: “Материнські ласка й тепло кінця не знають”.
Рідні місця зустріли холодом і голодом. Батьківський будиночок вистояв, проте для життя був зовсім непридатним. Спільними зусиллями батьків і старших дітей житло привели до ладу.
Життя потрохи стало налагоджуватися. Артем Семенович повернувся працювати на залізницю. За часів польського панування він керував підрозділом шляхової дистанції. Під його керівництвом залізничні робітники виконували ряд робіт з поточного утримання і ремонту верхньої будови колій, земляного полотна та штучних споруд, тим самим забезпечуючи безпеку і безперебійність руху поїздів.
Мойсей з братом Нестором часто потайки навідувалися на дистанцію, де працював батько. Підлітки з цікавістю спостерігали за тим, що діялося на залізничному полотні, і мріяли, що коли виростуть, пов'яжуть своє життя, як і батько, з залізницею… Через якихось тринадцять років, пройшовши через важкі випробування, Мойсей свою мрію втілить у життя.
l
А поки що шістнадцятирічний парубок вчиться у знайомого єврея шоферській справі. Прикипівши серцем і душею до керма, самотужки освоює будову автомобіля. В нагоді йому стає наука, здобута в московській гімназії політехнічного профілю, котру він успішно закінчив в Москві. Трохи згодом Мойсей заохочує свого брата Нестора до шоферської справи. Принагідно скажу, що в провінційному містечку Ковелі, за Польщі, було біля десятка водіїв, троє із них – брати Безеки.
В сімнадцять літ Мойсей зустрів свою майбутню дружину Неонілу. Закохався з першого погляду в карооку красуню. Не дивлячись на вмовляння батьків, повів через два місяці дівчину до вінця. Три донечки, як сонечка, посипались в родині, неначе горошинки з неба. Своїм дзвінким сміхом Сяня, Фаня, Ганнуся звеселяли дім і серця молодих батьків. Мойсей Артемович, ставши відразу після народження першої донечки справжнім батьком, огорнув своїх дівчат любов'ю і піклуванням. Вроджений талант інженера дав змогу знаходити високооплачувану роботу, котра приносила родині стабільний дохід. Декілька років Мойсей Артемович працював водієм на маршруті Ковель-Ратно. Кував своє щастя, як міг.
Немов вода, швидко спливав час. Батьки ще зовсім молоді і серцем юні. А вже старшенька Сяня в свої шістнадцять немов лілея. На виданні. І наречений не забарився – Серж. На весіллі мати й донька немов сестрички… Одне різнило – заплакані очі материнські. Відчувало серце Неоніли, напевне, що розлука полином квітує коло двору.
“Золотий” вересень 1939 року розпочався з ейфорії. Та дуже скоро в їхній дім постукала біда. Радянська влада, що прийшла у Волинське воєводство “визволяти” українців з-під польського гніту, згодом показала своє справжнє обличчя. За переповіданий анекдот Серж попадає до в'язниці. В домі повисає гнітюча тиша. Ночами Сяня мовчки обливає подушку сльозами. Рветься батьківське серце від жалю, а допомогти ніяк…
l
Нові порядки, нова влада, котра потребувала висококваліфікованих спеціалістів... Мойсею і Нестору пропонують вакансії водіїв у залізничному управлінні Ковеля. Тут вони зустрінуть війну і мобілізацію…
Як і більшість новобранців, в хаосі відступу, опиняться в німецькому полоні. Після декількох місяців поневірянь, їх виснажених і знедолених відпустять додому. Потягнуться довгі дні війни… Набачилися всього і настраждалися. Деякий час Мойсею Артемовичу довелося возити Еріха Касснера – начальника цивільної адміністрації району. В майбутньому, це шоферування не раз “аукнеться” чоловіку…
Чорна веремія війни, після довгих днів німецької окупації, наближалася до Ковеля. Німці ставали більш підозрілими і жорстокими. Готувалася кругова оборона важливого залізничного вузла. Цивільне населення примусово зганяли на земляні роботи. Копали окопи, протитанкові рови. Більш дужих громадян вивозили в Німеччину на примусову працю. Часто цілими сім'ями. Не оминула ця доля і молоді сім'ї Безек – Мойсея, Нестора і Григорія.
Мойсею зі своїми домочадцями вдалося в районі села Замшан відстати від колони. Боліла в нього душа за донькою Сянею, котра, маючи образу на радянську владу, на початку війни перебралася жити з чоловіком до Німеччини. Була надія на зустріч. Та любов до рідної землі була в Мойсея непереборною…
Переховувався чоловік зі своїми домочадцями на далекому хуторі в Седлищанському районі, допоки тривала облога Ковеля. Поверталися після його визволення на практично спустошене місце. Довелося зазнати горя і нестатків. Проте в душі жила віра на краще життя.
l
Мойсей Артемович повернувся працювати на залізницю. Всі об'єкти ковельського залізничного господарства, котрі зазнали нищівних ударів під час визволення Ковеля, були понівечені: вокзал зруйнований повністю, пошкоджене залізничне полотно, розбиті паровозне і вагонне депо. Не вистачало професійних кадрів і робочих рук для відновлення залізничного вузла, котрий грав ключову роль у відбудові народного господарства.
Післявоєнне відродження ковельської залізниці було надзвичайно важким. Професійні кадри готували “на льоту” через курсову освіту із колишніх партизанів з'єднання Ковпака. Понад 1900 ковпаківців стали простими робітниками-залізничниками. До відновлювальних робіт залучали цивільне населення і німецьких військовополонених.
Близько 180 професійних спеціалістів було прислано зі сходу України. Саме із них було сформоване адміністративно-господарське управління залізниці. Одну із найважливіших вакансій – посаду головного інженера депо було запропоновано Безеці Мойсею Артемовичу. Його працелюбність і винахідливість зіграли ключову роль у швидкому відновленні депо, де проходив ремонт паровозів і вагонів. Саме його “золотими руками” були зроблені необхідні вимірювальні пристрої і пристосування для ремонту техніки, про котрі в той час не можна було і мріяти. Під його мудрим керівництвом були відбудовані перші одиниці залізничної техніки. До майстра прийшли визнання і повага колег і підлеглих… Та була в душі майстра одна таємниця, котра псувала життя і змушувала постійно бути в напрузі. Це – доля братів Нестора, Григорія і доньки Сяні із зятем Сержем.
А долі, долі… Вели вони братів дорогами неволі і страху. Пройшовши випробування проміжного табору в Польщі, сім'ї Нестора і Григорія, потрапили до Німеччини й опинилися на військовому заводі, котрий базувався на території закритого табору. Як і іншим остарбайтерам, їм були присвоєні особисті номери, витаврувані на руці. Німці вважали східну робочу силу воєнним трофеєм і ставилися до неї майже так само, як до військовополонених. При мінімальних затратах на їх утримання з остарбайтерів вимагали найвищої працездатності. Вони потерпали від хронічного голоду, від холоду і вкрай незадовільних умов праці.
l
Та чим ближче підходили радянські війська до німецьких кордонів, тим поступливішими ставали німці. Можна було розшукати своїх родичів і знайомих. Нестора Артемовича розшукувала племінниця Сяня, котра жила в Штудгарті. Він звернувся з проханням про зустріч в комендатуру Мюнхена, на теренах якого проживав з родиною в таборі. Але оскільки Штудгарт посилено бомбився радянською авіацією, йому наразі було відмовлено. Пізніше він не став розшукувати Олександру Мойсеївну через страх. Мотивував це тим, що Серж сидів у в'язниці перед війною. Навіть у Німеччині люди боялися радянської влади.
Звільнені були українські в'язні американською армією. З'явилася можливість їхати в будь-яку країну світу на постійне проживання. Поляки, котрі працювали разом з Безеками на військовому заводі, так їм і говорили: “Треба їхати в ту країну, де не було війни. Україна повністю зруйнована”. Проте сімейства Нестора і Григорія переїхали в Східну Німеччину і прийняли тверде рішення повертатися додому. Майже півроку жили в фільтраційному таборі. Визволителі вважали остарбайтерів зрадниками і ретельно перевіряли, хто є хто.
Коли ж, нарешті, дозвіл на повернення був отриманий, виявилося, що жінки і чоловіки повинні їхати на Батьківщину у різних потягах. Гамір, плач і метушня на вокзалі панували неймовірні. Проте над Безеками стояло провиддя долі. На платформі, де метушилися тисячі людей, Григорій Артемович зустрів капітана – начальника пересильного табору, який в 1939 році був начальником Ковельської залізниці. Саме він наказав видати братам паспорти на вільний виїзд, безапеляційно заявивши: “Я знаю цих людей як порядних громадян. Перед війною працював разом з ними. Нехай повертаються у свій Ковель”…
А Нестору Артемовичу шепнув на вухо, що потяг з чоловіками відправляють на Кольський півострів. Можна тільки здогадуватися, яка доля чекала б Нестора і Григорія Безек…
Родини повернулися у зруйноване дощенту рідне місто. Радісна зустріч з братом Мойсеєм була затьмарена невідомістю долі його доньки.
Сяня обізвалася через десять довгих років з далекої Австралії. Зболіле батьківське серце втішалося звісткою: “Жива!” і благало Господа щоб цей зв'язок не обірвався…
Кожен доньчин лист ретельно перевірявся спецслужбами. І так же ретельно Мойсей Артемович отримував запрошення на “довірливу розмову” в КДБ, котра неодмінно закінчувалася традиційною фразою: “Скажіть доньці щоб не була такою відвертою і не вихвалювала капіталістичний світ. Бо, якби на Вашому місці був хтось інший”… Фраза завжди закінчувалась жестом, імітуючим небо в клітинку…
l
Радянська влада, котра допустила гуманітарну катастрофу для свого народу у початковий період війни, що призвела до депортації в Рейх мільйонів людей, не визнавала своєї провини і всі наслідки цієї катастрофи приписувала лише простим смертним.
Життя “під ковпаком” для Мойсея Артемовича продовжувалось до самої смерті. Майстер-“золоті руки”, ковельський самородок, котрий винайшов безліч приладів, станків, що допомогли відновити повоєнне народне господарство залишався для влади неблагонадійним. Інші отримували визнання і нагороди…
Шану ж Майстру віддав народ. Похоронна процесія з тілом гідного українця супроводжувалася зупинкою всіх підприємств Ковеля під мелодію гудків. Крізь сріблясті хмари виглянуло Сонце і в краплях дощу опустило веселку – міст для великої Людини у безсмертя.
Валентина Клюнтер,
член Національної спілки краєзнавців України.
НА ЗНІМКАХ: ліворуч – М. А. Безека; в центрі – родина Безек; праворуч – Н. А. Безека.
Фото з архіву.
На початку буремного ХХ століття у передмісті Ковеля на вулиці Мокрі Нивки у затишному будиночку залізничника Безеки Артема Семеновича зійшла зоря його первістка Мойсея. На вулиці стояв 1906 рік.
Хлопчик, огорнений любов'ю батьків, дідусів і бабусь, зростав здоровим, життєрадісним і допитливим. Привчений змалку до роботи, уже в п'ять років допомагав матері няньчити новонародженого брата Нестора.
Артем Семенович працював помічником машиніста на залізниці. Товариство Київсько-Брестської залізниці, котре утворилося в 1870 році і пережило за короткий час багато реформацій, повинно було в кінці ХІХ століття забезпечувати стратегічні плани Російської імперії в західному регіоні. Швидкими темпами сталеві рейки залізничних магістралей розрізали Богом обдарований край і з'єднали через Ковель міста Центральної України із Заходом.
Ковель із провінційного містечка волею долі перетворився у важливий стратегічний залізничний вузол. Уже на початку ХХ століття залізничні колії відходять від Ковеля п'ятьма променями: на Брест, Київ, Володимир-Волинський Холм і Здолбунів. У місті швидко розвивається промисловість і торгівля. З лівого берега річки Турії ковельчани переміщуються на правий берег і починають забудову “другого” Ковеля. В цей час понад 4 тисячі жителів міста зайняті роботою на залізниці.
Голова сім'ї, причетний ще й до підготовки молодих кадрів, цілими днями пропадає на роботі. Дружина Степанида не нарікає. Мовчки справляється з дітьми і по господарству. А під її грудьми пульсує нове життя. Світ в цей період переживає страшну нестабільність і тривожність. В центрі Європи зароджується вихор Першої світової війни…
ххх
А поки що в родині панує злагода і любов. Зайняті кожен своєю справою, молоді батьки не знають, що скоро опиняться перед дилемою: залишатися в рідному місті і чекати розгортання подальших подій, чи виїжджати до Москви.
Коментарів до новини: 1
Переглядів новини: 693