«Кіборг» Валерій Гонта
Я дивлюсь на світлини
бійців,
Щирі посмішки,
втомлені очі,
Сиві скроні та безліч
рубців…
А мій розум сприйняти
не хоче:
Це не сон, не синдром
маячні.
Ця війна не в далекій
країні,
Не в Іраку чи десь там в
Чечні,
А в вишневій моїй
Україні…
Наша Батьківщина у вогні… Ось уже восьмий рік поспіль, день за днем, місяць за місяцем війна з російським окупантом, що перетворилася у суцільну болючу рану, щодня й щоночі ятрить тугою за полеглими, хвилюваннями за тих, хто повернувся живим із самісінького пекла, однак з підірваним здоров’ям і скаліченою душею.
Чи можна було запобігти лихові під назвою: «Агресія ворожої Росії проти держави Україна?». Навряд чи…
І хоч усі ми прагнемо миру, але уважно стежимо за телевізійними новинами, тривожними сповіщеннями в соціальних мережах про те, що війні далеко не кінець, що російські війська нарощують свою силу на кордонах мирної України. Від цих звісток серця українців здригаються, серед населення ходять різні чутки, а хтось уже склав «тривожний чемоданчик», на місцях активізуються загони територіальної оборони.
Однак далеко не кожен замислюється над тим, що у ці моменти переживають наші військові, які нині знаходяться на українському Сході. А що відчувають ті хлопці, які не один рік захищали рідну землю на передових лініях фронту, аби запобігти повномасштабному наступу ворога? Вони повернулись з війни до рідних домівок, але фактично залишились наодинці із своїми проблемами, болями і тривогами… Ніхто їм не поверне втраченого здоров’я, не надасть кваліфікованої психологічної допомоги… Далеко не в кожного бійця складається мирне життя тут.
l
Сьогодні на сторінках нашого видання хочу розповісти про ковельчанина Валерія Гонту – українського військовослужбовця, сильного та нескореного, мужнього та відважного у боротьбі з ворогом. Чоловік — приклад справжнього героїзму та високої моралі для нашого волелюбного народу, який ніколи не скориться агресору.
Валерій Гонта брав участь у боях за Піски, Донецький аеропорт, Світлодарську дугу з 2014 по 2018 рік. Нагороджений орденом «За мужність» ІІІ ступеня. Військовослужбовець отримав тяжкі поранення, глухоту, закриту черепно-мозкову травму, тяжкий полікістоз печінки та нирок.
Валерія усі знають за позивним «Гонта» ще з часу боїв за Донецький аеропорт. В складі «Правого сектора» у 2014 році впродовж місяця був на диспетчерській вежі ДАПу, відстоював бойові позиції на Світлодарській дузі, де знаходиться в першій групі, яка йшла у наступ на ворога. Він зумів винести пораненого бійця з позицій під артилерійським вогнем. В рідному Ковелі Валерія записали «двохсотим», але, дякувати Богу, повернувся живим.
Ми зустрілися з Валерієм Гонтою і поспілкувалися на різні теми. Забігаючи наперед, скажу відверто: правда, яку почула з вуст Валерія, не давала мені спокою багато днів. Я побачила перед собою мужнього, сміливого, чуйного чоловіка, котрий віддав усе, аби зберегти мир у нашій країні, чоловіка, який досі рятує життя військовим побратимам, котрі потерпають від хвороб та безгрошів’я й, на превеликий жаль, стали нікому не потрібні.
l
— Світлано, можливо, наша розмова вийде надто емоційною, але я не можу не підтримувати своїх хлопців, з якими воював, з якими мене зводять життєві дороги. Намагатимусь бути з вами чесним і відвертим, — розпочав мій співрозмовник. Мить помовчавши, продовжив:
— Народився я в Ковелі у звичайній родині. Навчався спочатку у ЗОШ № 11, тоді — у ЗОШ № 13, закінчив Ковельський машинобудівний технікум. Одружився на прекрасній дівчині на ім’я Любов. У нас народилося двоє синів. Працював електромонтажником, згодом відкрив власний магазин «Пан електрик». Здавалося б, життя йшло рівномірно, вдавалося отримувати, хоч і скромні, але стабільні прибутки, синочки підростали. Що ще потрібно для щастя? Я мало займався політикою, і своє життя з політикою не пов’язував.
— Валерію, тоді що ж Вас спонукало залишити все і поїхати боронити український Схід? З чого розпочинається Ваша історія війни? І чому саме «Правий сектор»?
— Відверто кажучи, події, що відбувалися у нашій державі, змусили мене «зануритися» у політичне життя. Я зрозумів, що багато втратив, адже потрібно займатися своєю країною. Коли в 2014 році у Донецьк заїхали перші ворожі танки, я продав магазин, той товар, що залишився, привіз додому і заставив ним кімнату. Половину виручених коштів віддав дружині, а всю решту витратив на військову форму для себе й хлопців. Ми поїхали на передову. До цього військову службу не проходив, адже у мене була важка форма бронхіальної астми, тому був комісований за станом здоров’я. На військову службу пішов добровольцем.
Так я вступив до лав «Правого сектора». На той час у Ковелі його очолював Сергій Дружинович. 27липня у мене день народження, але в перших числах місяця вже був в окопах у Донецькій області в селищі Піски.
Бачив фільми воєнні, бачив, як автомат тримають, але насправді я і мої друзі були зовсім недосвідченими у військовій справі. Усім «азам» нас навчали колишні «афганці», котрі були у «Правому секторі».
— Невже Ви не боялись? Адже у Вас навіть досвіду не було. А тут, у Ковелі, дружина, двоє дітлахів?
— Мабуть, прагнення бути військовим у мене в крові. Дід по татовій лінії воював на фронті у роки Другої світової війни, отримав тяжкі поранення, має високі нагороди, а дідусь по маминій лінії був партизаном. Поясніть: як російський танк може їздити по українські землі?
На той час моєму старшому синові було сім років, а молодшому – чотири. Прикро згадувати, але коли обороняв Донецький аеропорт, то у Ковелі, моїй сім’ї вимкнули газ через борг у 300 гривень. Дружина стала пояснювати, що я воюю, а в неї на той момент не було коштів. Незважаючи на прохання, газовики перекрили газ. Я воюю за Україну, а моя Україна моїй сім’ї газ перекриває!
На той час ще не знав, чим займаються волонтери. Фактично саме «бійці невидимого фронту» підтримували нас. Вони привозили теплі речі, воду, медикаменти, надавали підтримку різним військовим підрозділам. Вдалося знайти кілька волонтерів, котрі моїй сім’ї допомогли розрахуватися з боргами за газ, в міру можливостей забезпечували продуктами харчування. Дружині було дуже складно, адже на її тендітні плечі лягли непосильна чоловіча робота й водночас вона, як турботлива й любляча мама, дбала і оберігали наших синів.
І на продовження нашої розмови хочу сказати, що саме формування «Правий сектор» на той час був потужною рушійною силою. Вірилося, що можна буде багато змінити в цьому житті. Це – патріотично-національна налаштована військова дружина. Сюди йшли справжні люди, ті, хто міг змінити проросійські настрої, змінювати думку серед населення, доносити правду і прищеплювати любов до української мови.
Як не прикро і боляче про це говорити, трапляється так, що як тільки будь-яке формування стає потужним, то з часом воно під когось «лягає». На початках був гордий, що перебував у «Правому секторі». Навіть зараз вважаю себе його колишнім добровольцем.
Ми боронили нашу землю, не шкодуючи ні сил, ні здоров’я, вважали це своїм обов’язком. Однак, коли ти потом і кров’ю служиш Україні, а потім дізнаєшся, що твої наставники стають дрібними чиновниками, то відчуваєш розчарування. Були й такі, що приїздили на Схід сфотографуватися, так би мовити, для «картинки», щоб потім називати себе бійцем чи кіборгом, хоча насправді жодного разу навіть не стріляли із гвинтівки. А коли приїздиш у відпустку, а тут – вибори, кругом «крутяться» великі гроші, автомобілі, натомість бійцям на фронт відправляють допомогу, зібрану небайдужими українцями з різних куточків нашої держави. Від того всього стає прикро…
l
З Донецького аеропорту повернувся з обмороженими кінцівками ніг. Щиро дякую Олександру Гичу, який підтримав мене у важку хвилину, але в переважній більшості мені допомагали волонтери зі Східної і Центральної України.
…Приїхавши у липні в окопи, що у селищі Піски, на позицію «Небо – земля», став охороняти на землі небо. Буквально за три дні мені показали, як користуватися автоматом. Було складно, російські найманці бомбили звідусіль, летіло усе: снаряди, міни, лунали кулеметні черги, били «Гради». Перші хлопці, які загинули на моїх очах, це були чиїсь сини, котрі полягли на полі бою на третій день мого перебування. Я втратив близького товариша.
— Валерію, не хочеться ятрити Ваші душевні рани, але, якщо це можливо, розкажіть, що відбувалося у ті тривожні і надскладні хвилини? Ви врятували не одне людське життя, але, на жаль, були й непоправні втрати…
— Це було у Пісках. Прилетіла міна (80-ка). Ми з товаришем сиділи на ганку біля дверей перебирали магазини. Свої я перебрав і зайшов у будинок, бо забув там автомат. Тільки увійшов у дім, як на моє місце, де перед тим сидів, впала міна. У товариша були численні рвані рани, і я дуже сподівався врятувати йому життя. Затягнув пораненого у будинок, перемотав. Він був ще живий. На жаль, згодом загинув, а я був змушений шукати вихід, аби врятуватися самому. Господь зберіг мені життя. Був випадок, коли до нас приїхав військовий капелан. Не знаю, до якої релігійної конфесії належав.
Священник почав розповідати про Бога, і в цей момент по наших позиціях почали стріляти «Гради». Капелан з переляку (у стані афекту) побіг на мінне поле. Ракети падають, все кругом вибухає. Мені довелося його наздогнати, збити з ніг, закотити в яму і прикрити своїм тілом. Я розумів, що несу відповідальність за нього. Та й як військовий розумів, що у мене бронежилет, каска, а він абсолютно незахищений.
Коли все вщухло, ми вилізли з окопу. Все кругом в ямах. А нас, дякувати Богу, не зачепило, лише присипало піском. Ми молилися, капелан читав молитву «Вогняна стіна». Якщо б знаходилися у землянці й трапилося пряме попадання, то загинуло б 10 чоловік відразу.
l
Моторошна правда про Донецький аеропорт, або як «кіборг» Гонта боронив військові позиції
— На прохання командира, частина бійців «Правого сектора» передислокувалася на військові позиції у Донецький аеропорт, — продовжує свою розповідь Валерій Гонта. — Це була друга резервна рота «ПС». З нашої хати вийшло шість чоловік, а з іншої – чотири.
Піски – дуже заможне селище. Місцеві жителі залишили у своїх домівках фактично все, бо змушені були евакуюватися із зони бойових дій. В одній хаті перебувало по 15 чоловік. Це вважався окремий підрозділ, кожен з яких мав охороняти закріплену за ним територію. Ми підміняли один одного. По сім чоловік ходили в окопи. Зброї не вистачало. Я взяв лише кілька гранат і ніж й поїхав в Донецький аеропорт. Охороняв найвищу точку – славнозвісну диспетчерську вежу, по якій весь час гатили танки і артилерія. На третій день обклався трофеями. У мене уже був кулемет, автомат і рація. Я був навідником.
27 днів і 26 ночей у Донецькому аеропорту були надскладними. Часом було нестерпно жарко або навпаки дуже холодно. Їжу й воду доставляли погано. А вишку обстрілювали найбільше з танків і гармат. Цілили по нас прямісінько з церкви. Загинув мій військовий побратим (позивний «Сєвєр»), який змінив мене на пості. На третій день туди залетів снаряд. Знову Господь вберіг мене від смерті.
Захищаючи Донецький аеропорт, я відморозив кінцівки ніг (про що вже згадував), у мене посипалися зуби. З моєї групи було п’ять чоловік, троє з яких були поранені. Фактично нас залишилося тільки двоє. Поранених забрали в перші дні. У них були мінні і кульові поранення. А я з обмороженими ногами повернувся в рідний Ковель.
— Валерію, але ж Ви повернулися знову на Донбас, не зважаючи на підірване здоров’я?
— Так. Вдома я побув лише два тижні. Трохи прийшов до тями, набрав ваги, адже в Донецькому аеропорту втратив 20 кілограмів, уже навіть кулемета не міг підняти. Повернувся назад в Піски у свій підрозділ. Після отриманої контузії мене запросили у резервний «Правий сектор» під Маріуполем, аби я міг потренувати хлопців. Я місяць тренував новачків.
Потім вони зайшли у Широкине. Я з ними не пішов, адже закінчилися фінансові запаси. Дружина уже не могла без мене забезпечувати сім’ю. Щоб хоч якось існувати, вона продавала випічку на базарі. Разом з іншою частиною бійців, які воювали у Пісках, у 2016 році підписав контракт і вступив у 1-й батальйон 54-ої бригади, де командував «Купол». Ми його пам’ятали ще з боїв за аеропорт.
Ми не знали, яким буде наступний день і чи настане він взагалі, коли служили у лавах «ПС». Ми не знали, чи матимемо їжу, чи буде хоч якесь забезпечення – просто робили свою роботу й захищали Україну.
Ставши військовослужбовцями Збройних Сил України, отримали хоч якусь впевненість у завтрашньому дні. Коли командувач української добровольчої армії Дмитро Ярош став отримувати державні нагороди від СБУ, ми зрозуміли, що «Правий сектор» втрачає свою силу. Тому усі вирішили стати військовослужбовцями ЗСУ.
Бої на Світлодарській дузі, врятовані
життя й непоправні втрати
– 54-а бригада, в якій я служив, була найпотужнішою бригадою, що дислокувалась у м. Бахмуті (колишній Артемівськ). Це – передова лінія фронту на Світлодарській дузі. Ми охороняли пости – степ, горби, де не росло жодного дерева. На горбі була вирита землянка, в якій знаходилося шість чоловік, а сам окоп займав метрів 200. Я єдиний, хто розмовляв українською мовою, доводилося з кожним знаходити спільну мову. На Світлодарській дузі був майже рік (2016-2017 р.), який був надскладним.
Я дивлюсь на світлини бійців,
Щирі посмішки, втомлені очі,
Сиві скроні та безліч рубців…
А мій розум сприйняти не хоче:
Це не сон, не синдром маячні.
Ця війна не в далекій країні,
Не в Іраку чи десь там в Чечні,
А в вишневій моїй Україні…
Наша Батьківщина у вогні… Ось уже восьмий рік поспіль, день за днем, місяць за місяцем війна з російським окупантом, що перетворилася у суцільну болючу рану, щодня й щоночі ятрить тугою за полеглими, хвилюваннями за тих, хто повернувся живим із самісінького пекла, однак з підірваним здоров’ям і скаліченою душею.
Чи можна було запобігти лихові під назвою: «Агресія ворожої Росії проти держави Україна?». Навряд чи…
Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 2335